Zvuk - Ubuntu 8.10

Sekcia: Hardware a Drivery 26.01.2009 | 13:45
Avatar pienxo   Používateľ
Zdravím, nainštaloval som ubuntu 8.10 Intrepid Ibex na Desktop, no a nejde mi zvuk.

Mám:

zvukovú kartu: Creative Sound Blaster Audigy 7.1 SE OEM

link: http://www.progamingshop.sk/creative-sound-blaster-audigy-71-se-oem-p-2308.html

reproduktory: Creative Inspire T7900

link: http://www.progamingshop.sk/creative-inspire-t7900-p-3418.html

Chcel by som niekoho poprosiť či by mi nepomôhol s tým to rozbehať :). Problém je v tom že som zelenáč v linuxe, terminál spustiť viem a podobne, ale zvuk si rozbehať veru neviem :). No a zdalo sa mi že mi zvuk išiel ked som sa odhlásil a potom znova prihlasoval tak myslím že mi zvuk išiel, ale skúšal som cez Totem nejaký film a zvuk nešiel, tak som nainštaloval VLC a zvuk taktiež nešiel.

Vopred Ďakujem za skorú odpoveď
    • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 27.01.2009 | 20:30
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      najprv sa pohraj s nastaveniami zvuku (nastav vsetko na ALSA alebo skusaj aj ine sound servre-ci ako sa to vola)
      potom pouzi google a prehladaj toto forum aj ine fora na nete
      a nakoniec ke skusis nieco riesit uved sem skonkretizovanejsi problem (nejde nainstalovat ovladac, neviem nastavit mixer ...)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 27.01.2009 | 22:49
        Avatar pienxo   Používateľ
        no skúsil som nastavovať cez toto: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#How_to_setup_and_test_surround-sound_speakers_.285.1_and_others.29_with_ALSA
        cez terminál keď som pustil ten test tak zvuk bol, boli obidva predné kanály, aj center, ale stranové (side) nehrali, zadné (rear) tiež šli, myslím že aj subwoofer šiel,... no len cez ten test, neviem možno neviem nastaviť ten mixér alebo čo to je tam priamo v systéme neviem asi čo vybrať,.. lebo cez ten test to šlo tak čo teraz? :)
        • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 11:22
          ---   Návštevník
          take zakladne veci ako vypnutie integrovanej zvukovky v biose mas predpokladam za sebou.
          • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 12:37
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            na to by ma ani nenapadlo upozornit, kedze ani nenapisal ci ma nejaku integrovanu, a mala by to byt samozrejmost po prehladani par navodov a for
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 13:31
              Avatar pienxo   Používateľ
              No integrovanú zvukovku som mal no a možno ešte stále mám :), ale panel na jej ovládanie a podobne som odobral, ale tak neviem vôbec ako vypnúť integrovanú zvukovku, dosť som čítal ale na to som teda nenarazil,... :(
              • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 13:37
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                v tomto ti asi nikto neda presny navod lebo sa to robi v biose a ten je skoro vsade iny, musis len pohladat v biose, mozno na stranke vyrobcu tvojej maticnej dosky bude nieco aj biosu a jeho nastaveniam
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 13:38
                Avatar pienxo   Používateľ
                No ospravedlňujem sa :) ... poriadne som to neprečítal myslel som vypnúť v linuxe integrovanú, no ale veru som to vypnuté nemal, ale teraz už mám. No ale zvuk stále nejde.
                • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 13:41
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  1.otvor si nastavenia zvuku (SYSTEM→PREDVOLBY→ZVUK) a tam vsetko nastav na alsa alebo mozes skusit aj ine vzdy pouzi test ci to ide

                  2.pozri si vo fore navody tykajuce sa hrania reprakov pri zasunutych sluchadlach a podla toho si uprav subor alsa-base

                  3.zvovu bod 1. a skus pomenit nejake nastavenia v mixeri

                  4.povedz aky bol vysledok
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 28.01.2009 | 14:27
                    Avatar pienxo   Používateľ
                    No ten súbor alsa-base neviem kde nájsť,... ale zatial je to asi tak že ked vyberám z možností tak mám na výber asi z 15 možností, no a 4 sú Audigy SE [SB0570] CA0106 (ALSA), všetky sa rovnako volajú, no lenže ked medzi nimi prepínam tak hrá buď len subwoofer - 1. možnosť, center len center - 2.možnosť, alebo len zadné repráky - 3.možnosť, 4. možnosť ked skúšam testovať tak mi nejde, vypíše mi niečo takéto:

                    audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=music: Could not open audio device for playback.

                    takže tú vôbec nemôžem pustiť... a zvuk je strašný, chrčí ... aj ked mi to ide na zadných, alebo len na centeroch je zvuk hrozný.. skúšal som opäť špekulovať cez toto : http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#How_to_setup_and_test_surround-sound_speakers_.285.1_and_others.29_with_ALSA no ale ako vravím zvuk opäť cez testovanie šiel ale iba cez test, ale side repráky nehrali vôbec... ozval sa nejaký zvuk ale nebol to ten čo mal,... no potom som ešte menil ten mixér a tie nastavenia skúšal som dať aj iné okrem alsa, dal som oss a tam mi šli zas ale len predné repráky ostatné vôbec, a opäť hrozný zvuk :(, nedá sa nejak cez repozitáry updatnúť alsa na novú verziu nemôhlo by to pomôcť? A ako zistím akú verziu alsa mám?
                    • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 30.01.2009 | 00:16
                      Avatar stuntman mandriva 2010.1 (Gnome)  Používateľ
                      zdravím. neviem či to pomôže, no skús si pozorne prečítať toto:

                      http://www.linuxos.sk/forum/15437/index.html

                      možno sa ti niečo z toho hodí.
                      • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 30.01.2009 | 00:52
                        Avatar pienxo   Používateľ
                        no vyskúšam to neskôr, 2 predné repráky mi idú (Left, Right). Ale neveim ako spojazdním zvuk vo všetkých reprákoch :( .. a nejde mi to na ALSE ale na OSS... na alse mi bude ide iba center, alebo zadné repráky (Rear Left, Right), alebo len subwoofer, tak neviem, čítal som toho dosť, a vyzerá to že sú problémy so zvukovkou Sound Blaster Audigy SE. Inak fakt neviem...
    • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 01.02.2009 | 15:05
      Avatar pienxo   Používateľ
      No zistil som jednu vec, možno dosť dôležitú, neviem či to niečo zmení ale možno áno. No je to síce karta Sound Blaster Audigy SE... ale ked som v termináli dal príkaz : lspci , vypísalo mi zariadenia, a tú kartu mi napísalo ako Creative Labs SB LS ... teda Sound Blaster LS ... takže teraz neviem... kartu sa mi podarilo rozbehať cez OSS cez alsu nie, budúci týždeň budem preinštalovávať celé ubuntu a skúsim to nahadzovať odznova... no a cez to OSS mi idú iba 2 predné repráky cez Rhythmbox aj cez Amarok,... no ale potom ma napadlo že pustím nejaký film cez VLC a prehodím zvuk na 5.1 ak to film podporuje, no tak som to prehodil a zvuk mi potom hral vo všetkých reprákoch okrem stranových (Side) ...pretože to je 5.1 zvuk... no tak som to nejak rozbehal, ale chcel by som mať zvuk vo všetkých reprákoch aj v systéme rovnako ako aj ked počúvam mp3... tak má niekto nejaký nápad? :)
      • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 01.02.2009 | 15:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        k tomu bede pravdepodone treba donutit dany prehravac, treba sa pohrabat va nastaveniach amaroku/rythmboxu ja ani jeden nepouzivam a stereo hudbu pocuvam iba na 2 reprakoch, celkove viackanalovy zvuk u mna neboduje (samozrejme okrem koncertov a filmov kde je to vo formate 5.1 nahrate)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 01.02.2009 | 15:42
          Avatar pienxo   Používateľ
          no posnažím sa ... vravím budúci týždeň to vyskúšam... nemám teraz nato čas no ... ale hlavne že ide zvuk na 5.1 filmoch tak ako má ísť... no ved ja by som sa možno aj uspokojil s tým stereo zvukom pri mp3kách, ale akosi mi to nedá... no napíšem budúci týždeň ako som pokročil...
          • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 01.02.2009 | 15:54
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Skús pohľadať v ovládaní hlasitosti zaškrkávacie políčko kopírovať zvuk z predných repro do zadných. Pri stereo zázname je jasné, že budú hrať iba predné reproduktory.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 01.02.2009 | 22:09
              Avatar pienxo   Používateľ
              no ja viem že iba predné majú hrať pri stereo zázname, len dá sa to spraviť nejak tak čo to bude hrať vo všetkých reprákoch, ale povedal som si že kašlem nato, zvuk mi ide a to je hlavné, v mp3 mi ide, ide mi dobre, len predné repro ale to mi už nevadí, pri filmoch mi ide zvuk v každom prehrávači, či už to je stereo, alebo to prehodím na 5.1, ked prehodím na 5.1 tak ide vo všetkých... :)
              • Re: Zvuk - Ubuntu 8.10 02.02.2009 | 14:55
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                este by sa mohol dat nastavit aj reciever na to aby prijaty zvuk poslal viacerym reprakom (mne sa to da volbou all-chanels-stereo) ale to specializovany 5.1 zosilovac
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment