root v Ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 05.02.2009 | 18:10
Avatar lubos679   Používateľ
Zdravim
Chcel by som sa spytat/dozvediet o tom, ako to je s pravami v Ubuntu. Paci sa mi to, ako to funguje napriklad v Debiane a vo vacsine inych distier. Ked chcem napriklad instalovat soft, pyta si to heslo pouzivatela a nie roota. A ked zakazem spravu systemu ostatnym uzivatelom okrem roota, tak s beznym uzivatelom nic nespravim. Napriklad pri instalacii softwaru ma to nikam nepusti.
Chcel by som, aby to fungovalo nejak tak ako na Debiane...aby pytalo heslo roota. Da sa to nejak dosiahnut?
A mohla by mi nejaka dobra dusa povedat, preco to Ubuntu riesi tak, ako to riesi?
    • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 18:58
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      v ubuntu sa funguje cez sudo. podla niekoho super vec, podla niekoho zas nie.

      ak chces aby sa prepinalo cez su, tak sa to da samozrejme nastavit.

      sudo passwd root
      • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 19:42
        Avatar lubos679   Používateľ
        Takze nieco som si nastudoval.
        sudo funguje nejak tak, ze po instalacii Ubuntu som ja (uzivatel zadany pri instalacii), da sa povedat rootom. V nastaveniach sudo potom mozem definovat, co ktory uzivatel moze a co nemoze. Zadava sa heslo uzivatela, nie roota. Je to taky prechod..nieco medzi klasickym uzivatelom a rootom.
        Chapem spravne?
        Pytam sa, je bezpecne nedavat v Ubuntu heslo na roota? Dajme tomu ze nainstalujem Ubuntu a ficim na pouzivatelovi, ktoreho som vytvoril pri instalacii, avsak "sudo passwd root" nepouzijem....nemohol by sa potom hocikto prihlasit ako root? Bez zadania hesla?
      • Re: root v Ubuntu 06.02.2009 | 10:12
        Tomáš Pružina   Návštevník
        Dá sa to aj cez:

        Do konzoly napíš sudo -i (a zadaj heslo)

        Graficky: gksu -u root (prikaz) -- pre gnome
    • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 20:05
      lubos679   Návštevník
      Chcel by som to sudo nejako dat prec. Mat to na sposob su a nie sudo.
      Dalo by sa to? Nasiel som aj balicek sudo, ale po jeho odinstalovani by mi z ubuntu zostala asi len konzola :-D ma to vselijake divne zavislosti.
      • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 20:29
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        jezisi maria boze chran tomu si dal...

        hore som napisal na to riadok.

        btw dalsia moznost je namiesto su pouzit sudo -s
        • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 21:02
          Avatar lubos679   Používateľ
          Neboj, ja som to sudo neodinstaloval. sudo passwd root uz mam nejaku dobu...
      • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 20:38
        WlaSaTy   Návštevník
        skus napisat "su" do terminalu a ono to uz hadam poradi aj same. Ale preco?
        • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 21:12
          Avatar lubos679   Používateľ
          Dajme tomu, ze chcem, aby napriklad pri otvoreni synapticu pytalo heslo roota a nie uzivatela, v mojom pripade "lubos". Slo by to?
          To sudo mi je zatial nejako nesypmaticke, mozno ked o Linuxe budem vediet viac...som zvyknuty na su, to uz teraz ide ako som vytvoril heslo na roota...este to heslo..
          • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 21:26
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano, slo by to ale nevidim k tomu dovod. Ak nechceme aby niekto iny mohol instalovat, tak mu urobime obycajne uzivatelske konto a nedame mu svoje heslo. Tak stratime potrebu sa s tym zaoberat a usetrime cas a nervy.

            Ak by bol iny dovod, tak nech sa paci. Ale sudo bolo vyvinute na to aby bola hierarchicka uroven spravy a uzivania systemu a aby bolo mozne mat uchovany audit jeho pouzivania alebo zneuzivania.

            Inak, len odpisanie na tuto otazku zabralo viac casu ako vytvorenie obycajneho konta ktore eliminuje falosnu potrebu zmeny autorizacneho modelu.

            Ale, nech sa paci. PAM, sudo a su su krasne zdokumentovane.
            • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 21:53
              Avatar lubos679   Používateľ
              Chapem...a budem aj studovat. Tieto veci ma celkom zaujimaju...
              Inak vidim ze sa vyznas..chcel by som sa ta spytat, co povazujes za lepsie..sudo, su?
              A mam nastavovat na roota heslo v Ubuntu? Nehrozi nebezpecie root bez hesla..?
              Dakujem
              • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 22:22
                WlaSaTy   Návštevník
                PAM.
                nie.
                ano.

                Tvoje otazky nedavaju zmysel.

                mozes ich preformulovat?
                • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 22:37
                  Avatar lubos679   Používateľ
                  Cital som ze sudo ma vela priaznivcov a zaroven vela odporcov. Kam patris ty?
                  No a dalsia otazka je...po instalacii Ubuntu je potrebne pre bezpecnost nastavit heslo pre roota prikazom "sudo passwd root", alebo to nieje v Ubuntu potrebne?
                  • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 22:53
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Tvoje otazky su zbytocne a pramenia z nepochopenia zakladneho rozdielu.

                    Povedz mi prosim Ta aky je rozdiel medzi povolenym a zakazanym kontom?

                    Mozno potom ja pochopim preco je potrebne mat aktivovaneho roota. Mozno je to preto ze mas centralne spravovanie autorizacie na specializovanom servri a potrebujes na stroji vykonat udrzbu systemu bez pripojeneho sietoveho kabla. Ale to neguje moznost pouzitia LiveCD.

                    Alebo si chces len pokecat.
                    • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 22:59
                      Avatar lubos679   Používateľ
                      No vidim ze sa nejako nechapeme, radsej budem studovat... :-D
                      • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 23:04
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Myslis si ze budes bezpecnejsi ked nastavis heslo na vypnuteho roota?

                        Nie nebudes.
                        • Re: root v Ubuntu 05.02.2009 | 23:06
                          Avatar lubos679   Používateľ
                          No nevedel som ze je vypnuty...
                          • Re: root v Ubuntu 06.02.2009 | 20:36
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            namiesto neho je tam to sudo
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: root v Ubuntu 06.02.2009 | 17:19
      Avatar partizan Arch  Používateľ
      a co tak pouzit sudo su ??
      mas hned root konzolu az kym ju nezavries/ukoncis
      Arch & Metal
      • Re: root v Ubuntu 06.02.2009 | 18:29
        Avatar lubos679   Používateľ
        No hej..ale robim vacsinou v grafickom rozhrani. Niesom ziadny konzolo-znalec. ;-)