nastavenie disku po jeho výmene

Sekcia: Konfigurácia 04.04.2009 | 01:35
franta   Návštevník

Pozdravujem všetkých unixových nadšencov a chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu pre úplného začiatočníka.

Na firme máme počítačovú sieť zo samých PC s MS Windows a jeden PC s Debianom, kam sa denne automaticky
ukladajú zálohy zo servera. Tie zálohovacie disky na Debiane sú namapované na Windows a z Windowsu sa dá
s nimi pracovať. Všetko šlo OK až zrazu sme pri overovaní záloh zistili, že občas sa nedá zo zálohovacieho
disku čítať. O pár dní na to, disk už úplne "odišiel".

Systém vypisoval niečo približne takéto:

ata1 - port is slow to respond
ata1.01 - failed to IDENTIFY
ata1 - failed to recovery
fsck died with exit status 8
failed (code 8 )
* File system check failed.
A log is being saved in /var/log/fsck/checkfs if that location is writable
Please repair the file system manually.

Ten zálohovací Debian počítač je určený iba na zálohovanie, nemá žiadne grafické prostredie. Obsahuje 3 disky:

primar. Master IDE HDD
primar. Slave ATAPI CD ROM
SATA1 IDE HDD
SATA2 IDE HDD

master Quantum Fireball LCT10
ultra DMA mode 4 Smart
slave HL-DT-STDVD-RAM
ultra DMA mode 4
A1: WDC WD5000AAKS
ultra DMA mode 5
Slave Hard Disk Error


po zadaní ....... vypísalo:
fsck /dev/sdb1 - na pripojenom systéme súborov môžette spôsobiť vážne poškodenie systému súborov
fsck /dev/sdb - zariadenie alebo zdroj sú používané pri pokuse otvoriť /dev/sdb filesystem mounted or opened exclusively by another program?


fsck.ext3: do such file or direct while trying to open /dev/sdb1
dev/sdb1: the Superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device
is valid and it really contains an ext2 filesystem (and not swap or ufs or something else) then the
superblock is corrupt and you might be try running e2fsck with an alternate superblock:
e2fsck -b 8193 <device>
[/color]
po zadaní
[color=blue]e2fsck -b 8193 <device>[/color]
vypísalo
[color=blue]image IZA: clean, 111/61063168 files, 92918741/122096000 blocks
fsck died with exit status 8




Disk nám po reklamácii vymenili za nový, no ani servisáci nemali skúsenosti s Windowsom, takže neviem
naisto povedať či vymenili naozaj ten zlý disk, najmä keď to teraz vypisuje:

[color=blue]
Setting the system clock..
select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out

Cleaning up ifupdown....
Loading kernel modules...loop: loaded (max 8 devices)one.
Loading device-mapper supportdevice-mapper: ioctl: 4.7.0-ioctl (2006-06-24) initialized: dm-devel@redhat.com
.
Checking file systems...fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
fsck.ext3: Attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/sdb1
Could this be a zero-length partition?
image IZA: clean, 111/61063168 files, 92918741/122096000 blocks
fsck died with exit status 8
failed (code 8 ).
* File system check failed.
A log is being saved in /var/log/fsck/checkfs if that location is writable
Please repair the file system manually.
* A maintenance shell will now be started.
CONTROL-D will terminate this shell and resume system boot.
Give root password for maintenance
(or type Control-D to continue):[/color]

Pomôžte prosím s radou ako ďalej postupovať. Zrejme bude treba správne naformátovať ten disk a nejako ho vložiť do systému. Veľmi ocení podrobné kroky. Veľká vďaka.
    • Re: nastavenie disku po jeho výmene 04.04.2009 | 13:54
      kipikasa   Návštevník
      a co je tam? raid? lvm? alebo holy disk? je to novy disk? ako je rozdeleny? kde ma byt mountnuty? aky je tam fs?...
      • Re: nastavenie disku po jeho výmene 04.04.2009 | 17:09
        franta   Návštevník
        Včera večer, keď som to písal, som už zaspával, takže sú tam nejaké chybičky a ani tie pokusy o farebné zvýraznenie si netreba všímať, iba môžu dopliesť.

        Na servise nemajú skúsenosti s Linuxom (nie s Windowsom, ako som písal). Do PC vložili celkom nový disk a vraj ho naformátovali z CD na filesystém ext3. No sami nevedeli, či to dobre urobili. Predtým bol ten disk mountnutý myslím ako /media/disk4 s kapacitou cca 500 GB a bol tam aj disk /media/disk3 s rovnakou kapacitou. Moc sa v tom nevyznám a ani ten PC teraz nemám po ruke. Všetko však chodilo OK až kým nemuseli vymeniť disk. Dali úplne nový disk a potrebujem vedieť, čo treba ešte spraviť, aby sme dosiahli pôvodný funkčný stav. Ďakujem.
    • Re: nastavenie disku po jeho výmene 04.04.2009 | 14:31
      Avatar asi Gentoo  Používateľ
      zadaj mount a posly tabulku, zadaj parted , v nom print posly co najdes.
      Niektore s programov naznacuju problemi s nastaveniami particii
      Prve vypise kde je co pripojene druhe zase particie.
      Takisto prihod obsah poslednych dvoch troch zapisov (zapis neznamena 1 riadok) s /var/log/fsck/checkfs
      • Re: nastavenie disku po jeho výmene 04.04.2009 | 17:21
        franta   Návštevník
        Asi, ďakujem za snahu pomôcť, všetko pošlem v pondelok.
        • Re: nastavenie disku po jeho výmene 05.04.2009 | 00:54
          Avatar asi Gentoo  Používateľ
          Mne to vyzera tak ze po tom co disk nastavily na ext3 tak ho bud po vytvoreni zabudli naformatovat, aleb zabudly stlacit tlacitko vykonat...
          Vsetky vystupy naznacuju prave to ze tam particia neni alebo neni naformatovana
          podla vypisu s e2fsck to vyzera tak ze particia nebola vytvorena spravne alebo bol vykonany pokus vytvorit velky disk ext2, vacsi nez ext2 zvlada...
          Ono miesto celeho babrania mozes jednoducho pomocou neakeho live cd nahodit disk do hociakeho PC, vymazat particie, potvrdit vytvorit particiu ext3 a naformatovat. a potvrdit.. pouzil by som linuxove nastroje ktore su stavane na ext3 a nie daco co ho podporuje-ish povedla
          napr nezvlada nic viac ale na toto je perfektne
          • Re: nastavenie disku po jeho výmene 05.04.2009 | 18:02
            kipikasa   Návštevník
            omg! dobre ze mu este neporadis, aby ten disk isiel formatovat do finska!
            imho prikaz mount mu bude prakticky na hov.o, a parted zrejme ani nebude mat nainstalovany. ked uz tak /etc/fstab a fdisk -l

            a nabuduce si to aspon trochu premyslim, kym nieco poradis. bo si niekde nieco pocul o live cd a formatovani diskov a uz rozdavas rady...
            • Re: nastavenie disku po jeho výmene 05.04.2009 | 22:54
              franta   Návštevník
              Zaujímavé (aspoň pre mňa) je, že aj po výmene disku stále vypisuje hlášku:

              image IZA: clean, 111/61063168 files, 92918741/122096000 blocks

              DIsk je tam vraj úplne nový, tak neviem odkiaľ bere o ňom systém túto informáciu...
            • Re: nastavenie disku po jeho výmene 06.04.2009 | 00:07
              Avatar asi Gentoo  Používateľ
              Prikaz mount bol za ucelom zistenia ci nahodou nevymenil nespravny disk, kedze by som tym zistil co je kde pripojene a naviac Podla vypisov ak citas vyssie je naznacovane ze disk daco pouziva, napriklad mount sam naviac ak by bol pripojeny, zistil by som format tabulky.
              Debian je pokrocile distro, ktore zaciatocnici instalovat nezvyknu, a program Parted povazuje viacero pokrocilych uzivatelov za standard hlavne v pripade stanic bez grafickeho rozhrania. Ak by tam nebol, nic by sa nestalo.
              Ohladom G-parted CD:
              Live CD vyhoda je jastna a to ze nemusi instalovat nic a tak zasahovat do systemu o nic viac nez je nutne.
              Pri tom Graficke rozhranie je pre zaciatocnika pomerne jednoduche..
              Naproti RescueCD ma vyhodu jednoduchosti a ze je stavane hlavne na funkcnost v jednej oblasti.
              Uvedomujuc si ze kolega je zaciatocnik, snazim sa vyberat co najjednoduchsie riesenia a nie vzdy tie ktore by som Ja volil a vedel reagovat na to co pride. Musis chapat ze system do fora skusit, do fora skusit a za dva mesiace vyriesit ludom nevyhovuje...
              Osobne G-parted pouzivam pri opravach a zalohach a este ma nesklamalo. Nikdy neradim s cim som nerobil.

              Urazaj si seberovnych, Ked nechapes co niekoho vedie k danym rohodnutiam a radam, tak sa do toho nestaraj
              Dakujem

              Moja rada ohladom G-parted CD nadalej plati
              • Re: nastavenie disku po jeho výmene 06.04.2009 | 02:54
                kipikasa   Návštevník
                "Prikaz mount bol za ucelom zistenia..."

                prikaz mount ti nezisti nic o disku

                "mount sam naviac ak by bol pripojeny, zistil by som format tabulky."

                ???

                "Debian je pokrocile distro, ktore zaciatocnici instalovat nezvyknu..."

                mam pocit, ze pytajuci sa tento "server' zdedil

                "Live CD vyhoda je jastna..."

                live cd je v tomto pripade uplne zbytocne, kedze sa nejedna o systemovy disk

                "Naproti RescueCD ma vyhodu jednoduchosti..."

                ano s tym s tebou suhlasim, ze rescue cd je uplne "jednoduche". je take jednoduche, ze neobsahuje take zakladne nastroje na spravu systemu ako je raid, ci lvm. dakujem za take rescue "rescue cd"

                "Uvedomujuc si ze kolega je zaciatocnik,..."

                no to by si hlavne mal uvedomit jeho zamestnavatel

                zvysku nechapem...

                ale aby sa nepovedalo, posli vypis:

                # dmesg | grep 'hd[a-z]*\|sd[a-z]*'
                # cat /etc/fstab
                # fdisk -l
                • Re: nastavenie disku po jeho výmene 06.04.2009 | 04:17
                  Avatar asi Gentoo  Používateľ
                  za tim o mount bolo napysane co mal zistit.

                  O rescue CD vela neviem. Po prvom pouzity ma sklamalo a uz som ho potom neskusal (nebol dovod).

                  Ked hovorime O kolegovi ako zaciatocnikovy, je podla mojho nazoru isiel hladat riesenie na spravne miesto.
                  Ako naviac nikdo nepovedal ze je admin a moze byt v klude elektrikar (nie kazda spolocnost potrebuje admina) alebo majitel ci veduci a vtom pripade reakcia je primerana...
                  Kedze pocitac je potrebny, rozhodnutie riesit to letom Bratislavcana do Holanska a naspak moze byt vyhodnejsie nez ho poslat na Beluj (dedina na strednom Slovensku) popri ktorom moze prejst a nezbadat ho.
                  Zatial co riesenie G-parted live CD je pravdepodobne ze prinesie riesenie v priebehu 15-tich minut po stiahnuti nie az tak velkeho suboru a jeho napaleni (cize len mierna namaha i ked pocitac toho musi spravit o vela viac).
                  Je dost nepravdepodobne ze by to problem nevyriesilo.
                  • Re: nastavenie disku po jeho výmene 06.04.2009 | 11:22
                    franta   Návštevník
                    Chlapi, nehádajte sa kvôli mne, veľmi si cením vašu snahu o pomoc, moc ďakujem a posielam aktuálne výpisy:


                    debian:~# mount
                    /dev/hda1 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro}
                    tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
                    proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
                    sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
                    procbususb on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
                    udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
                    tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
                    devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)


                    debian:~# parted
                    bash: parted: command not found


                    debian:~# cat /etc/fstab
                    # /etc/fstab: static file system information.
                    #
                    # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
                    proc /proc proc defaults 0 0
                    /dev/hda1 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
                    /dev/sda1 /media/disk3 ext3 defaults 0 2
                    /dev/sdb1 /media/disk4 ext3 defaults 0 2
                    /dev/hda2 none swap sw 0 0
                    /dev/hdb /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0



                    debian:~# cat /var/log/fsck/checkroot
                    Log of fsck -C -a -t ext3 /dev/hda1
                    Fri Apr 3 14:13:17 2009

                    fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
                    /dev/hda1: clean, 21827/182784 files, 121433/365470 blocks (chcek after next mount)

                    Fri Apr 3 14:13:17 2009
                    ------------------


                    debian:~# cat /var/log/fsck/checkfs
                    Log of fsck -C -R -A -a
                    Fri Apr 3 14:13:22 2009

                    fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
                    fsck.ext3: Attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/sdb1
                    Could this be a zero-length partition?
                    image IZA: clean, 111/61063168 files, 92918741/122096000 blocks
                    gsck died with exit status 8

                    Fri Apr 3 14:13:22 2009
                    ------------------


                    debian:~# dmesg | grep '[hs]d[a-z]*'
                    Kernel command line: root=/dev/hda1 ro
                    ide0: BM-DMA at 0xffa0-0xffa7, BIOS settings: hda:DMA, hdb:DMA
                    ide1: BM-DMA at 0xffa8-0xffaf, BIOS settings: hdc:pio, hdd:pio
                    hda: QUANTUM FIREBALLlct10 05, ATA DISK drive
                    hdb: HL-DT-STDVD-RAM GH22NP20, ATAPI CD/DVD-ROM drive
                    hda: max request size: 128KiB
                    hda: 10002825 sectors (5121 MB) w/418KiB Cache, CHS=10585/15/63, UDMA(33)
                    hda: cache flushes not supported
                    hda: hda1 hda2
                    hdb: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(66)
                    SCSI device sda: 976773168 512-byte hdwr sectors (500108 MB)
                    sda: Write protect is off
                    sda: Mode Sense: 00 3a 00 00
                    SCSI device sda: drive cache: write back
                    SCSI device sda: 976773168 512-byte hdwr sectors (500108 MB)
                    sda: Write protect is off
                    sda: Mode Sense: 00 3a 00 00
                    SCSI device sda: drive cache: write back
                    sda: sda1
                    sd 0:0:0:0: Attached scsi disk sda
                    SCSI device sdb: 976773168 512-byte hdwr sectors (500108 MB)
                    sdb: Write protect is off
                    sdb: Mode Sense: 00 3a 00 00
                    SCSI device sdb: drive cache: write back
                    SCSI device sdb: 976773168 512-byte hdwr sectors (500108 MB)
                    sdb: Write protect is off
                    sdb: Mode Sense: 00 3a 00 00
                    SCSI device sdb: drive cache: write back
                    sdb: sdb1 < sdb5 >
                    sd 0:0:1:0: Attached scsi disk sdb
                    Adding 289160k swap on /dev/hda2. Priority:-1 extents:1 across:289160k
                    EXT3 FS on hda1, internal journal


                    debian:~# fdisk -l

                    Disk /dev/hda: 5121 MB, 5121446400 bytes
                    255 heads, 63 sectors/track, 622 cylinders
                    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

                    Device Boot Start End Blocks Id System
                    /dev/hda1 * 1 182 1461883+ 83 Linux
                    /dev/hda2 183 218 289170 82 Linux swap / Solaris

                    Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
                    255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
                    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

                    Device Boot Start End Blocks Id System
                    /dev/sda1 1 60801 488384001 83 Linux

                    Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
                    255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
                    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

                    Device Boot Start End Blocks Id System
                    /dev/sdb1 2 60801 488376000 f W95 Ext'd (LBA)
                    /dev/sdb5 2 60801 488375968+ 83 Linux
                    • Re: nastavenie disku po jeho výmene 07.04.2009 | 02:12
                      kipikasa   Návštevník
                      /dev/hda je systemovy disk (by som mu uz tiez velmi neveril)

                      /dev/sda1 vyzera ok, aj ked neviem preco nie je mountnuty

                      /dev/sdb ma 2 bludne paticie, takze staci vytvorit jednu a zrobit fs a bude
                    • Re: nastavenie disku po jeho výmene 07.04.2009 | 05:07
                      Avatar asi Gentoo  Používateľ
                      /dev/hda1: clean, 21827/182784 files, 121433/365470 blocks (chcek after next mount) sa tyka systemoveho disku a na ktorom je system nie zalohoveho.

                      Hadka sa netykala teba, a ty si bol len pouzity ako nastroj
                      (sorry, je to prirodzena cast vyvoja cloveka ked si uvedomi ze je v niecom o dost lepsi nez ostatny ze ma problem zobrat riesenie dosiahnute uplne inym sposobom myslenia, vela s nas tym preslo)

                      Riesenie som poskytol a vypis my to len potvrdzuje
                      Nesnazim sa hladat vinnika ale jednoducho vymazat particie, pomocou live CD G-parted okolo 100MB bez zasahu do systemu ci instalacii cohokolvek mozes upravit disk (Pozor aby si upravoval ten spravny)
                      Napal iso na CD a nastartuj na hociktorom PC bez instalacii (kedze CD je stavane na kompatibilitu nie rychlost, start moze chvilu trvat, pri nom odporucam davat pozor, co ti umozni vybrat cestinu.

                      Ak sledujes vypis pri starte , CD ma cestinu. Disk si vyberies v pravom hornom rohu programu.
                      O ktoru particiu prave ide si odklikavas (mysku si pozicaj s ineho PC) vymaz particie na tom disku (znova pozor aby si nevymazal disk zo systemom, kedze neni pripojeny nemusi hned byt oznaceny ako "/" (To len ja mam ten zvyk)
                      Vymaz particie co mas na disku, vytvor nove (odporucam radsej nenej ako viac pri tvojom pouziti, o to skorr ze fstab je nastaveny na pripojenie len jednej) a naformatuj ich. (znova pozor na to s ktorym diskom narabas (pokial citam u teba by to mal byt /dev/sdb).
                      V tvojom pripade je raid a podobne veci zbytocny a nesie zbytocne problemy, ak k ta k nemu taha, zaoberaj sa inymi nutkaniami...)
                      Po starte by ti mal system napojit disk ako disk4 sam.
                      Este raz skontroluj a klikni vykonat.
                      Toto riesenie riesi 95 percent moznych problemov vyzyvajucich s tohoto pripadu.

                      Tuto temu tym povazujem za vyriesenu.
                      • Re: nastavenie disku po jeho výmene 07.04.2009 | 18:52
                        kipikasa   Návštevník
                        nie si ty nahodou madar?

                        "Tuto temu tym povazujem za vyriesenu."

                        omg!?
                        • Re: nastavenie disku po jeho výmene 07.04.2009 | 23:13
                          Avatar asi Gentoo  Používateľ
                          Zo slovencinou sa uz stretavam dost malo, takze sa za pripadnu jazykovu chybu ospravedlnujem.
                      • Re: nastavenie disku po jeho výmene 07.04.2009 | 19:03
                        franta   Návštevník
                        Veľká vďaka za pomoc. Keď sa do toho pustím, dám vedieť ako to dopadlo.