nedostatok miesta na disku a start OS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.05.2009 | 16:37
Avatar ettien Mandriva  Používateľ
Zdravim, kvoli nedostatku miesta na disku mi nechce nastartovat linux. Uz som vymazal (cez safe mode) vsetko co som vedel,ze si mozem dovolit, ale stale to nestaci a tak budem musiet odinstalovat niektore balicky. Problem je, ze som zaciatocnik a tak neviem, ktore baliky mozem odinstalovat, teda ktore nepouzivam a su nepotrebne. Preto sa chcem spytat ci existuje nejaka aplikacia, ktora by mi s tym pomohla, teda ktora by mi odporucila co mozem odinstalovat, kedze to nepouzivam. Dakujem.
    • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 17:01
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      ked sa dostanes do konzoly, zadaj prikaz
      df -h
      ten sem pastni ... budeme mudrejsi, ked budeme vediet ake mas rozdelenie disku a info o volnom mieste. ;)
      • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 18:22
        Avatar ettien Mandriva  Používateľ
        No medzitym sa mi tak trocha zmenila situacia, system mi uz spusti, nabehne mi pozadie na ploche, ale neukazu sa ikony ani listy. Cez klavesove skratky mozem system ovladat, co mi vsak nepomoze. Pri spustani grafickeho servera mi zobrazi chybovu hlasku:

        Error activating XKB configuration.
        It can happen under various circumstances:
        -a bug in libxklavier library
        -a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
        - X server with incompatible libxkbfile implementation

        X server version data:
        The X.Org Foundation
        10402000

        If you report this situation as a bug, please include:
        -The result of xprop –root | grep XKB
        -The result of gconftool-2 –R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
      • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 19:48
        Avatar ettien Mandriva  Používateľ
        /dev/sda6 5,8G 5,6G 0 100% /
        /dev/sda8 31G 14G 18G 43% /home
        /dev/sda1 56G 28G 29G 50% /mnt/win_c
        /dev/sda5 60G 50G 11G 83% /mnt/win_d
    • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 21:26
      Avatar peter s.   Používateľ
      zisti si či nemáš veľa nasťahovaných balíčkov (používaných pre updaty) a tieto by mohli byť (zbytočne) uložené v nejakých adresároch.

      toto som našiel na nete:
      The RPM packages are downloaded to the /var/cache/urpmi/rpms directory. Skús popátrať týmto smerom... a premazať dotyčný adresár - toto by mohol byť dôvod preplnenia particie....
      • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 22:28
        Avatar ettien Mandriva  Používateľ
        No tak som to pozrel a naozaj tam boli nejake rpm balicky (asi zo 20) ale ked som ich vymazal tak to velmi nepomohlo, kedze stale mi tam svieti nula, co sa tyka volneho miesta a tak mam nadalej v grafike iba plochu bez ikon a list :-((
        • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 22:32
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          adresar /var/log ... tam skus pomazat extra velke logy ...
          • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 27.05.2009 | 23:01
            WlaSaTy   Návštevník
            odporucim aj adresare tmp:
            find / -type d -name tmp

            Uz som zazil ked nejake klikatko chcelo ulozit ISO image CDcka ktore som chcel napalit, nepreslo to. Ja osobne som mal nahodeny /tmp ako tmpfs o pevnej velkosti RAM disku 128M z 1G.
        • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 00:37
          miso   Návštevník
          /usr/share/doc

          mozes to cele zmazat. len skype a virtualbox tam maju licencie(budes musiet preinstalovat alebo nemaz tie priecinky) inac je to plne junk-u

          inac na start systemu ti musi (alebo skor malo by) postacit par MB na / particii.
    • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 01:00
      Avatar peter s.   Používateľ
      Ak chceš odinštalovať nejaké baliky, tak porozmýšľaj nad programami ktoré máš nainštalované, začni openoffice, web browsermi, hrami a dalej všetky programy ktoré na PC máš a o ktorých vieš že ich nepoužívaš

      inak 6,8 GB je dosť a dosť na slušne vybavený OS, podľa mna problém je inde, nie v nainštalovaných programoch, skus mrknut na /tmp adresár, ako tu aj niekto dole radil...

      veľkosť daného adresára zistíš príkazom du -s, musíš byť v nom
      • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 01:31
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        opravim ... du -sh *
        • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 01:47
          Avatar peter s.   Používateľ
          s h-čkom plne súhlasím, ale ta hviezdička - môj príkaz da jedno číslo za celý adresár, a až ked uživateľ vidí, že je tam toho veľa, potom je môže hľadať, čo tam zaberá najviac miesta....
    • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 09:18
      Avatar ettien Mandriva  Používateľ
      Premazal som vsetky adresare, ktore tu boli spominane, vsetky tmp su prazdne a na disku sa mi uvolnilo 334 MB, co by na start systemu malo stacit ako spominal miso. Problem to vsak nevyriesilo, kedze ako som uz spominal vyssie plocha mi nabehne ale nemam tam systemove listy ani ikony a system mozem ovladat iba cez konzolu :-(
      • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 11:06
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        tak by som hladal problem niekde inde.
        skus si pustit LXDE alebo iny fallback DE, predpokladam ze aspon login screen ti nabehne? tam si vyber Session -> LXDE alebo nieco ine ako standardne pouzivas, ak sa nemylim KDE.
        a potom sa pohrab v logoch a to: /tmp/xerr* /tmp/xsess*
        a co povie mount a dmesg ?
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 28.05.2009 | 11:17
          Avatar ettien Mandriva  Používateľ
          Login screen mi nabehne, ale trocha sa zmenil oproti povodnemu, mozem don zadat iba login, ale session si vybrat nemozem. Pouzivam GNOME. /tmp je prazdne, kedze mi ho odporicili premazat.
          • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 30.05.2009 | 03:05
            Avatar xapoh Mint  Používateľ
            ja by som to typoval na nieco v Home nemas nejake programy ako DC++ alebo nejake P2P popripade torrent srandy? Kamarat takto minule mal DC pustene a stale mu pisalo par kB!!!!!!! na disku, no pocitac stale bezal aj po restarte, len sa spraval dost cudne. Skus pozriet hlavne polochuci tam nemas nieco ak si stahoval z netu.
            • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 30.05.2009 | 13:21
              Avatar ettien Mandriva  Používateľ
              No v tomto to urcite nebude, lebo z netu nic cez P2P ani DC++ nestahujem a na particii kde mam Home, mam volnych 13 GB.
              • Re: nedostatok miesta na disku a start OS 30.05.2009 | 16:20
                l_barbarossa   Návštevník
                napadlo ma, ze by si mohol odkrojit z /home particie primeranu velkost (vzhladom na velkost operacnej pamate a ci potrebujes hibernaciu) a dedikovat ju pre swap particiu. myslim, ze tam bude pes zakopany, ozrejmil by to ovsem vypis z tvojho fstab alebo mtab