ako proti keyloggeru?

Sekcia: Ostatné 04.06.2009 | 15:13
Avatar oooooo   Používateľ
Všetku poštu na gmaili vybavujem pod Mandrivou 2009.1 cez Mozilla Firefox. Žiadne podozrivé stránky nenavštevujem. Aj skype mi beží cez MDV 2009.1. Na 1.particii HDD mám aj WinXP. Asi pred mesiacom ma začala zaplavovať všelijaká reklama. Dokonca, už aj sám sebe si posielam reklamu...(Ako odpoveď na reklamu)... Pri písaní textu pošty som si všimol, že reakcia na údery do klávesnice sa akoby o nejakú desatinku oneskorovala; to ma viedlo k zamysleniu, či nemám špióna v PC. A stalo sa: Stiahol som malinký keylogger-detector (našiel som len pre Win), preskenonoval Winca a potvrdilo sa...Je ich niekoľko špehúňov, hoci s Winom na net nechodím (len update Spybotu, OnlineArmor a AviraAV).
Včera som čírou náhodou zbadal varovanie Linuxa ÚTOK-SKENOVANIE PORTOV (škoda, že to blikne len tak krátko). Čo to skenovanie znamená, aký význam pre útočníka má? Čo s tým robiť?
Dnes mi google pri vstupe do mailboxu oznámil, že heslo je krátke, treba ho zosilniť a nepustil ma ďalej, kým som nezmenil-nezosilnil heslo (ale to sa mi zdá biedna ochrana, ak mám vnútri PC keyloggera=skopíruje každé heslo). Teda ako-čím preskenovať-prečistiť-ochrániť Linuxa, ak je i tam keylogger?
V Linuxe mám nonGUI ClamAV a viem, že aktívny je.
Má vôbec zmysel otrocké čistenie oboch operačných systémov, alebo radšej otrocká preinštalácia a updaty oboch OS? Keylogger je svojim princípom vlastne trojan; ako, že antitrojan ho nenájde?
Mne ten spam nevadí-krátkou cestou ho zmietnem, ale je mi ľúto, že nechtiac vlastne obťažujem všetkých mojich známych (a už aj neznámych!!!).
Prosím o rady podrobnejšie formulované, "po-lopatistické".
Moja IP sa prideľuje dynamicky.
Ďakujem.
    • Re: ako proti keyloggeru? 04.06.2009 | 15:34
      jimik   Návštevník
      v linuxe keyloger? no neviem, asi nie. reakcia na udery klavesnice z principu nieje okamzita, ale je velmi kratka, nepozorovatelna. a keyloger by ju predlzil o nepozorovatelne mikrosekundy. win je zavireny, potrvrdil to ten detektor, ale linux na 99,99% nie.
      • Re: ako proti keyloggeru? 04.06.2009 | 15:35
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        existuju aj keyloggery pre linux
        • Re: ako proti keyloggeru? 04.06.2009 | 15:50
          oooooo   Návštevník
          Tiež si to myslím-Číňania sú veľmi šikovní...Tak predsa? Ale čo s tým ďalej?
          • Re: ako proti keyloggeru? 04.06.2009 | 16:04
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            linuxove keyloggery tu boli uz pred cinanmi. pochybujem, ze mas keylogger v linuxe. skus chkrootkit alebo ine tooly ktore odhaluju rootkity. viac napovie google.
            • Re: ako proti keyloggeru? 04.06.2009 | 16:21
              oooooo   Návštevník
              perfektne si ma nasmeroval=viem čoho sa konkrétne chytiť (chkrootkit). Vďaka.
    • ??? 04.06.2009 | 22:56
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Citujem: "Včera som čírou náhodou zbadal varovanie Linuxa ÚTOK-SKENOVANIE PORTOV (škoda, že to blikne len tak krátko). Čo to skenovanie znamená, aký význam pre útočníka má? Čo s tým robiť?" ..
      Kedy sa ti objaví tá správa, počas štartu Mandriva, počas behu alebo kedy?
      ..
      Ktorý program to detekuje, takéto varovania bývajú zvyčajne zapísané v príslušnom log-file.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: 05.06.2009 | 15:59
        oooooo   Návštevník
        Bol som pripojený na nete-gmail a vybavoval som bežnú-súkromnú poštu, teda počas normálnej práce pod Linuxom. Počas písania mailu som to zbadal v rohu monitora vpravo dole ako bežnú linuxovskú hlášku (niekedy zvyknú tam vyskočiť updatové a podobné hlášky, ale toto nezanechalo ikonu, tak ani netuším, kde mu hľadať log-file, ba ani som nestihol úplne všetko dočítať).
        Prosím, skús ma nejako nasmerovať.
        • Re: 05.06.2009 | 16:02
          oooooo   Návštevník
          ...net otváram cez Mozilla Firefox.
          • Re:rootkit 05.06.2009 | 18:36
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Už si spustil scan cez chkrootkit ? (Máš ho nainštalovaný ???)
            Prípadne si to zopakoval pomocou rkhunter ? (Máš ho nainštalovaný ???)

            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re:sken portov 10.06.2009 | 17:49
        Avatar oooooo   Používateľ
        Zbadal som to len 1x (a log, netuším, kde by mohol dať-som len zdvorilý užívateľ linuxa, to mi už ako-tak ide, viem sa čosi-kamsi preklikať, no na "spisovateľstvo" som "mliečák").
    • Re: ako proti keyloggeru? 05.06.2009 | 02:05
      Avatar lubos679   Používateľ
      Skus pohladat, niekde som sa uz s tymto zapodieval. Tiez mi chodili spamy z mojej vlastnej adresy, ale nakoniec sa zistilo, ze to v skutocnosti bolo posielane z adresy inej. Jednalo sa o gmail.
      • Re: ako proti keyloggeru? 05.06.2009 | 04:21
        Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
        Treba si pozriet zdrojak emailu aby si vedel odkail tie majly chodia a pak to dat do spam filtru... majl mozes posielat aj ako prezident@slovnesko.sk ... check>> https://www.soom.cz/index.php?name=projects/mail/main + skus google
        2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
        • Re: 05.06.2009 | 16:29
          oooooo   Návštevník
          Toto bola reakcia: Zabezpečené pripojenie zlyhalo
          Server www.soom.cz používa neplatný bezpečnostný certifikát.
          Certifikát nie je dôveryhodný, pretože je podpísaný samým sebou.
          Certifikát je platný len pre Antonin Capousek.
          Platnosť certifikátu uplynula dňa 04.06.2008 16:58.
          (Kód chyby: sec_error_expired_issuer_certificate)
          * Toto môže byť problém s konfiguráciou servera alebo sa ho niekto snaží napodobniť.
          * Ak ste sa k tomuto serveru úspešne pripojili v minulosti, chyba môže byť dočasná a pokus by ste mali opakovať neskôr.

          Ale nakoniec som sa tam dopracoval a je to zaujímavé čítanie... Skrátka je to neriešiteľné, ostáva zbaviť sa k-loggera (už viem, že "usadený" je práve niekde v Moz-Firefofoxe).
          • Re: 05.06.2009 | 18:17
            Avatar oooooo   Používateľ
            Zdroják z mailu, ktorý som si akoby poslal sám sebe (pomôže-poradí niekto?)
            <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
            "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd"> <html lang="sk"> <head> <meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type"> <title>Gmail</title> <link rel="shortcut icon" href="/mail/images/favicon.ico" type="image/x-icon"> <link rel="alternate" type="application/atom+xml" title="Gmail Atom Feed" href="feed/atom" /> <script>
            var startTime=(new Date).getTime()
            </script> <script src="?view=page&name=browser&ver=zpwhtygjntrz"></script> <script>
            if(window!=top)top.location=location.href;
            (function(){if(location.href.indexOf("nocheckbrowser")!=-1)return;if(!is_browser_supported)location="?ui=html&zy=b";var agt=navigator.userAgent.toLowerCase();var wk=/webkit\/([^ ]+)/.exec(agt);var g=/rv:([^;)]+)/.exec(agt);var ie=/msie (\d+)/.exec(agt);var opr=window.opera&&parseFloat(window.opera.version());var sup=ie&&ie[1]>=7&&!opr||navigator.product=="Gecko"&&g&&g[1]>"1.8"||wk&&wk[1].split(".")[0]>
            "522"||opr&&opr>=9.5;var win2k=agt.indexOf("windows nt 5.0")!=-1||agt.indexOf("windows 2000")!=-1;var win98OrMe=agt.indexOf("windows 98")!=-1;if(ie&&ie[1]==6&&!opr&&!win2k&&!win98OrMe){var jsv=Number(ScriptEngineMajorVersion()+"."+ScriptEngineMinorVersion());sup=jsv>=5.7||jsv==5.6&&ScriptEngineBuildVersion()>=8834}if(!sup)location="?hl=sk&zx=dqxrh2f6qr6r&shva=1&ui=1";var c="jscookietest=valid";document.cookie=
            c;if(document.cookie.indexOf(c)==-1)location="html/sk/nocookies.html";document.cookie=c+";expires=Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 GMT";if(agt.indexOf("msie")!=-1&&document.all&&agt.indexOf("opera")==-1&&agt.indexOf("mac")==-1)eval('try{new ActiveXObject(agt.indexOf("msie 5")!=-1?"Microsoft.XMLHTTP":"Msxml2.XMLHTTP")}catch(e){location="html/sk/noactivex.html"}')})()
            body{margin:0;width:100%;height:100%} body,td,input,textarea,select{font-family:arial,sans-serif} input,textarea,select{font-size:100%} #loading{position:absolute;width:100%;height:100%;z-index:1000;background-color:#fff} .cmsg{margin:1em} .msg{font-weight:bold} .lpb{margin:2px 0;border:1px solid #949dad;width:300px;height:0.5em;overflow:hidden;padding:1px} #lpt{background:#d4e4ff;width:0;height:100%;font-size:0} .invfr{position:absolute;left:0;top:0;z-index:-1;width:0;height:0;border:0} .msgb{position:absolute;right:0;bottom:10px;font-size:12px;font-weight:normal;color:#000;background:#fff;padding:20px}
            ?ui=2&view=ss&ver=-1aw91n2pmifvg&am=b3EopeS3cCHoAb0i0fQ2xj9PPSDB0w","http://mail.google.com/support/?ctx=%67mail",,0,"Gmail","Gmail",[["us","a56ea28443925a8c",[["n"],["m","Novinka! Gmail Labs"],["u","http://mail.google.com/mail/help/intl/sk/
            ,["ub",[["^i",1244200562768]
            ,["^f",1244200562768]
            ,["^k",1244200562768]
            ,["^all",1244200562768]
            ,["^t",1244200562768]
            ,["^act",1244200562768]
            ,["^r",1244200562768]
            ,["^s",1244200562768]
            ,["^b",1244200562768]
            ]
            ,["te"]
            ,["ua",[["^i",1244200562768]
            ,["^f",1244200562768]
            ,["^k",1244200562768]
            ,["^all",1244200562768]
            ,["^t",1244200562768]
            ,["^act",1244200562768]
            ,["^r",1244200562768]
            ,["^s",1244200562768]
            ,["^b",1244200562768]
            ]
            ,1244200562045]
            ,["e",9,1244200563076,735,13273]
            ];</script></body></html>
            • Re: Re: 05.06.2009 | 18:41
              Avatar rudHas ubuntu 10.10  Používateľ
              a nie je to fake mail posielany priamo http://www.soom.cz/??Da sa odosielatel odtial použit aj FBI@ubuntu keby si chcel...
              http://rudhasweb.ic.cz/
    • Windows: ako proti keyloggeru? 06.06.2009 | 16:48
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Takže si to zhrnieme, O.K. ?

      A) Nevieme, či si spustil scanovanie na rootkit pod Linuxom, tak ako sa Ti doporučovalo (nástroj chkrootkit a rkhunter, najlepšie spustiť postupne obidva).

      B) Ten keylogger si predsa objavil vo MS Windows, existujú postupy na jeho odstránenie (vid Google). Tento malware Ti pravdepodobne z Windows odoslal Tvoje osobné údaje o konte Gmail a zfuckoval Ti Gmail. Všetko nasvedčuje tomu, že za tie poštové problémy je zodpovedný Windows

      C) Posledné verzie Mandriva majú integrované SELinux moduly, čo prakticky znemožňuje činnosť malware, ale najprv treba vykonať bod A).

      D) Jediné, čo majú tieto dva systémy kvázi-spoločné sú java scripty, spúštané v patričnom browseri (Firefoxe alebo IE). Problémy v linuxovom browseri za určitých okolností by mohlo spôsobiť práve potvrdenie inštalácie takéhoto podvrhnutého kódu malware scriptu v otvorenom prehliadači, na čo je potrebné zadať root heslo.Množstvo začiatočníkov by najradšej spúštalo prehliadač aj ako užívateľ root, a nevie, že linux prísne a dokonale oddeľuje užívateľa (práva) a administrátora-root (práva). Napríklad na Fóre mandriva.cz som čítal o prípade, kedy užívateľ nerozumne poskytol kamarátom root heslo, a tí mu vyviedli "srandu" a nainštalovali linuxový program keylogger do Mandrivy.

      Takže kámo, hor sa do do bodu A).
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: 06.06.2009 | 18:50
        oooooo   Návštevník
        A) Oba nástroje som on-line nainštaloval. Inštalácie, včetne potreb. balíčkov, prebehli OK. Pre istotu som PC resetol. No ani jeden z nástrojov som nikde nenašiel (ALT+F2). Finder ich našiel usr/...-takže vnútri sú, no nemám istotu, či ozaj v stave OK; a neviem ich spustiť (len z konzoly príkazom do riadka? aký script napísať?-v Linuxe som "1/5ročný")..Čiže tu sa vpred neviem pohnúť-moja neznalosť...

        B) Áno, presne tak, no k "depilácii Winca" sa dostanem niekedy v nasl. ťýždni. "Zachlpil" sa niekedy, zrejme už dávnejšie, keď som sťahoval (googlil) free-ochrany do PC (AVira AV, FWall Comodo, SpyBot..) - zdá sa mi neuveriteľné, že by sa to mohlo stať iba počas update niektorej ochrany.

        C) Jazdím MDV, po upgd.Spring (2009.0 na 2009.1), poctivo každý update, ktorý oznámi. K ostatnému sa akokoľvek vyjadrovať nemám právo.

        D) Používam jedine FF, kedysi i Opera skúšobne, no IE nikdy. Svoj PC používam iba ja, ale žiadne autoprihlásenie!! (Iba ak syn, ktorý príde na návštevu 2x za rok, žeby ho spustil vo Wine bez môjho vedomia - ale to je pasé a jedno, tu je teraz problém ktorý treba dajak vyriešiť a seba poučiť).

        Áno, rád to s vašou pomocou, kamoši, doriešim(e), k svojmu PC by som sa mal dostať niekedy v 1/2týždni a jasné, že sem, na fórik, sa poženiem ako prvé.
        Zatiaľ vďaka a čoskoro dovi......
        P.S.: Prosím, mrknite vyššie, je tam výňatok z jedného spamového zdrojáka.
        • Re: Re: 06.06.2009 | 19:07
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          A) no ked ich mas nainstalovane tak ich v terminali pusti (treba ako root)
          teda
          sudo chkrootkit
          a potom
          sudo rkhunter
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 10.06.2009 | 16:52
            Avatar oooooo   Používateľ
            zaujímavé, sú nainštalované oba, aj kontrola balíčkov ich značí ako nainštalované, ale sudo: pam_authenticate: Module is unknown (a čudné, že ako password sudo nezoberie môj password, ale moje prihlasovacie meno - je to vporiadku?). Mám ten chkrootkit a rkhunter odinštalovať a znova nainstal.?
            • Re: Re: 11.06.2009 | 15:14
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Tak sa vykašli na sudo, rieš neskôr.
              Spusti v Termináli klasický príkaz:
              su -
              Vypýta si root heslo. Ako root spustíš potom tie scany chkrootkit a potom rkhunter.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re:su -... 15.06.2009 | 16:08
                Avatar oooooo   Používateľ
                Celé sa to čudne správa: Úvod prebehne úspešne= do terminálu zadám su -chkrootkit, heslo, no potom vypíše: bash: hkrootkit: command not found (hoci je riadne napísané chkrootkit, nie hkrootkit....!!) a pri su -rkhunter ani nepýta heslo, len rovno vypíše: su: chybná voľba -- r (s dvoma pomlčkami..)
                Neverím, žeby Linux mohol byť tak vážne poškodený!!! Skúšal som to niekoľkokrát; nič nepomáha.
                • Re: Re:su -... 15.06.2009 | 16:16
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Treba to napísať takto:
                  su (to je prvý príkaz, ktorý treba potvrdiť ENTERom a po výzve napísať heslo - heslo sa nezobrazuje)
                  chkrootkit (spustenie samotného programu)
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: Re:su -... 15.06.2009 | 17:15
                    Avatar oooooo   Používateľ
                    jéj, ďakujem, ono to funguje super
        • netstat -a 06.06.2009 | 20:43
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          A) Kľudne ich spúštaj z terminálu, tak ako ti to vyššie poradil Branislav.
          .................................................................................
          Bolo by Ti treba aspoň trocha sa vyznať vo výpise, ktorý Ti vygeneruje veľmi užitočný príkaz netstat -a Je s veľkou pravdepodnosťou integrovaný aj do MS Windows XP.
          Tento príkaz netstat -a Ti vypíše všetko, čo sa týka Tvojej sieťovej premávky na PC. Ja som našiel niečo užitočné pre Teba v slovenčine okolo príkazu netstat tu, nech Ťa neodradí že je to príručka admina. Vo vlastnom záujme môžeš potom šíriť osvetu aj do okolitého sveta a prosím venuj tomu pozornosť, lebo tento unixovský príkaz si to naozaj zaslúži.
          BTW, ten "scan portov" nateraz pusti z hlavy .... kľudne.

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: netstat -a 06.06.2009 | 21:11
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            normalne som ohureny
            super prikaz ten netstat

            DAKUJEM vyuzijem
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: netstat -a 10.06.2009 | 17:38
            Avatar oooooo   Používateľ
            tak toto je veľký zázrak (bol tam, o.i., .tw-ale už zmizol=kde som nebol roky..); už len príručku naštudovať (výstižné ruské pomenovanie=rukovoditeľ).
            Vďaka!
    • Príručka 06.06.2009 | 20:56
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahojte.

      Som úplne zabudol, že Príručka systémového administrátora je vhodná ako čítanie pre všetkých .. http://deja-vix.sk/sysadmin/index.php

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Príručka 10.06.2009 | 17:42
        Avatar oooooo   Používateľ
        Vďaka, už je v záložkách. A prvé zaujímavosti "sajem"..(:-)
        • Výsledok: 15.06.2009 | 17:41
          Avatar oooooo   Používateľ
          chkrootkit:
          Searching for suspicious files and dirs, it may take a while...
          /usr/lib/firefox-3.0.10/.autoreg

          Checking `sniffer'... eth0: PF_PACKET(/sbin/dhclient)
          (môže byť, že používam gkrellm?)

          ! RUID PID TTY CMD
          ! root 1453 tty7 /etc/X11/X -br -deferglyphs 16 -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-Zj2mEX
          ! root 3399 tty4 /sbin/mingetty tty4
          ! root 3412 tty5 /sbin/mingetty tty5
          Všetko ostatné vypísal nothing found, or not infected atp.

          Usage: rkhunter {--check | --update | --versioncheck |
          --propupd [{filename | directory | package name},...] |
          --list [{tests | {lang | languages} | rootkits},...] |
          --version | --help} [options]

          Current options are:
          --append-log Append to the logfile, do not overwrite
          --bindir <directory>... Use the specified command directories
          -c, --check Check the local system
          --cs2, --color-set2 Use the second color set for output
          --configfile <file> Use the specified configuration file
          --cronjob Run as a cron job
          (implies -c, --sk and --nocolors options)
          --dbdir <directory> Use the specified database directory
          --debug Debug mode
          (Do not use unless asked to do so)
          --disable <test>[,<test>...] Disable specific tests
          (Default is to disable no tests)
          --display-logfile Display the logfile at the end
          --enable <test>[,<test>...] Enable specific tests
          (Default is to enable all tests)
          --hash {MD5 | SHA1 | NONE | Use the specified file hash function
          <command>} (Default is SHA1)
          -h, --help Display this help menu, then exit
          --lang, --language <language> Specify the language to use
          (Default is English)
          --list [tests | languages | List the available test names, languages,
          rootkits] or checked for rootkits, then exit
          -l, --logfile [file] Write to a logfile
          (Default is /var/log/rkhunter.log)
          --noappend-log Do not append to the logfile, overwrite it
          --nocolors Use black and white output
          --nolog Do not write to a logfile
          --nomow, --no-mail-on-warning Do not send a message if warnings occur
          --ns, --nosummary Do not show the summary of check results
          --novl, --no-verbose-logging No verbose logging
          --pkgmgr {RPM | DPKG | BSD | Use the specified package manager to obtain or
          NONE} verify file hash values. (Default is NONE)
          --propupd [file | directory | Update the entire file properties database,
          package]... or just for the specified entries
          -q, --quiet Quiet mode (no output at all)
          --rwo, --report-warnings-only Show only warning messages
          -r, --rootdir <directory> Use the specified root directory
          --sk, --skip-keypress Don't wait for a keypress after each test
          --summary Show the summary of system check results
          (This is the default)
          --syslog [facility.priority] Log the check start and finish times to syslog
          (Default level is authpriv.notice)
          --tmpdir <directory> Use the specified temporary directory
          --update Check for updates to database files
          --vl, --verbose-logging Use verbose logging (on by default)
          -V, --version Display the version number, then exit
          --versioncheck Check for latest version of program
          -x, --autox Automatically detect if X is in use
          -X, --no-autox Do not automatically detect if X is in use

          [root@localhost oooooo]#
          Z výsledku rkhunter-a som "jeleň", preto som ho celý skopíroval sem; ja si myslím, že Lin je vpodstate OK. Až bude viac času, presťahujem sa do Winca a otestujem tiež.
          • Re: Výsledok: 16.06.2009 | 00:29
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Ten rkhunter spustíš príkazom (ako root samozrejme): rkhunter --check
            po skončení Ťa vyzve na príkaz (ako root): rkhunter --propupd
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Výsledok: Re 16.06.2009 | 15:20
              Avatar oooooo   Používateľ
              Vďaka Ti za ten Tvoj trpezlivý "postrk".
              Rkhunterov test - všetko dopadlo OK or NOT FOUND (príp.NONE FOUND). To by mohlo znamenať, že i u tohto druhého testu sa potvrdil čistý Lin? Príp.občas spustiť netstat - pre pokoj svedomia? Tak definitívne mi ostáva už len "vyprať" Win? (Je to ako nekonečná pieseň: Ak si človek myslí, že myslí, automamticky sa, z času - na čas, vynárajú nové a nové otázky..)
              • Re: Výsledok: Re 16.06.2009 | 16:23
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Ahoj.

                Ad) Linux Mandriva: Jednoduché áno a príkaz netstat Ti dáva prehľad, vedomosti a samozrejme pocit, že si sa niečo významné naučil, Ťa bude postrkovať ďalej.

                Ad Windows: Existuje dobrý zvyk, nepoužívať na browsovanie Windows ale jedine Linux (keď je dualboot). Možno by som Ti doporučoval do MS Windows používať Sandbox pre browser, samozrejme ako browser vo Windows používaš jedine Firefox, Opera, nikdy nie IE !
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Výsledok: Re 16.06.2009 | 18:31
                  Avatar oooooo   Používateľ
                  Priviedlo ma to k zamysleniu: Pred mnohými rokami, ako mladý pedagóg, podobným spôsobom trpezlivého logického vysvetľovania, postupoval som podobne i ja voči svojim študentom (a vďaka tomu som v anonymných anketách študentov suverénne vyhrával); to je pre Teba, dodoedo, ako moje hlboké uznanie (i ďalším trpezlivým "rukovoditeľom").
                  Na brows používam iba Lin-MDV (Winca do netu pustím iba riedko-občas, keď chcem updat ochrany - AV, FW, AT, ap., inak nikdy a viem ustrážiť i MS-ové samospúšťacie "zázraky"). Win používam jedine fyzicky odpojený od netu na spracovanie svojej súkromnej video a audiotéky (neviem to v Lin-e, učiť sa ide už ťažšie-i hlava už tak neposlúcha).
                  Áno, OS mám na dualboot, na úplne iných partit., i fyzicky na druhom HDD (kedysi dokonca pre pokusy zdvojene - hda=2x Win, hdb=MDV a OSuSe).
                  V oboch súčasných OS (Win+MDV) jedine MozillaFF (IE je "magnet na problémy"...).
                  Síce OS Win na net nepoužívam (okr.výnimky viď vyššie), no Sandbox (teraz už viem, čo to je=nakukol som tam) si Lin-om downem a aspoň pre zaujímavosť (a istotu) do Win doinštalujem (je maličký a free).
                  • ešte dokončenie: 22.06.2009 | 17:32
                    Avatar oooooo   Používateľ
                    su je asi super užívateľ (super user?).
                    sudo (podobný príkaz-aký význam)?
                    čo bol raz ten scan portov u mňa-čo to znamená?
                    Viackrát som bol svedkom toho na rôznych počítačoch u rôznych ľudí, že KRUSADER sa po nainštalovaní a reštarte PC nechcel spustiť (modré logo kratulinko bliklo, ikona nabiehala-nabiehala, ale nakoniec sa stratila a nič sa neudialo)... No po niekoľkých dňoch - i teda viackrát zapnutom PC - a asi aj rôzne update za ten čas, krusader sa spustiť dal, akoby sa nič nestalo... Existuje na to nejaký príkaz, ako ho donútiť, aby sa spustil hneď po nainštalovaní?
                    Ďakujem.
                    • Re: ešte dokončenie: 23.06.2009 | 13:51
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Ahoj.

                      Nainštaluj si Zenmap (grafický frontend, využívajúci mocný UNIX nástroj nmap) a môžeš skenovať po Internete sám.
                      Linuxové distribúcie ho majú určite vo svojich repozitároch.

                      Domovská stránka Zenmap. Veľa zdaru pri scanovaní portov cudzích PC .
                      :-)
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: dodoedo 23.06.2009 | 15:27
                        Avatar oooooo   Používateľ
                        Ahoj.
                        Ozaj je to sila.
                        Čo-to som pochopil z toho, čo som sa o ňom dočítal (len v posl.čase sa s anglinou zbližujem).
                        Nie som si istý, či by som s pomocou zenmap-u dokázal už pomôcť niekomu cudziemu a "nakúkať do cudzích hrncov" len tak, nie je v súlade s mojimi atribútami cti (tobôž niekomu škodiť!!). Ale stránka je v záložkách - pre istotu.
                        Odhadol si ma bezpečne.
                        Vďaka Ti ᚲ(-:)
    • rkhunter-warning 24.06.2009 | 14:03
      Avatar oooooo   Používateľ
      Prosím radu: Čo s tým? Venovať tomu pozornosť? Ako to opraviť (ak venovať pozornosť)? Alebo nechať tak a nevšímať si toho?

      [11:20:36] /bin/rpm [ Warning ]
      [11:20:36] Warning: The file properties have changed:
      [11:20:36] File: /bin/rpm
      [11:20:36] Current hash: 05eecb1dc8cd5c693074ef2e111ca3d324ead6ac
      [11:20:36] Stored hash : af4b8a2fffa47d5b07adb414eaf9731f58269e2c
      [11:20:36] Current inode: 90290 Stored inode: 1332821
      [11:20:36] Current file modification time: 1245315344
      [11:20:36] Stored file modification time : 1234803570
      File properties checks...
      [11:26:00] Files checked: 128
      [11:26:00] Suspect files: 1
      [11:26:00]
      [11:26:00] Rootkit checks...
      [11:26:01] Rootkits checked : 113
      [11:26:01] Possible rootkits: 0
      [11:26:01]
      [11:26:01] Applications checks...
      [11:26:01] Applications checked: 3
      [11:26:02] Suspect applications: 0

      Vďaka!
      • Re: rkhunter-warning 24.06.2009 | 14:30
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        robil sa update balicku rpm? ak hej , tak je to v poriadku
        • Re: rkhunter-warning 25.06.2009 | 13:31
          Avatar oooooo   Používateľ
          Áno, robil, asi 1hod. prdtým, celkom maličký-niekoľko desiatok Kb.
          Aha, pochopil som; /.../rpm (informácia presne k tomu).
          Ďakujem pekne.
    • Prečo menšia rýchlosť? 05.07.2009 | 13:48
      Avatar oooooo   Používateľ
      Zdalo sa mi, že pod Winom sú rýchlejšie reakcie na nete; konkrétne rýchlejšie načítanie stránok i download priemerne okolo 430-440 kb/s. Začal som si to všímať a naozaj, potvrdil aj speedtest, že pod Linuxom je to pomalšie, cca 230-240 kb/s a logicky, o dosť "lenivejšie" načítavanie net-stránok.
      Niekde som sa dočítal: ...vypnúť IPv6 (čo to je?). Urobil som tak, no zmena nič moc. Žeby svoje robil aj firewall "natvrdo"? Prosím, čo ešte sa s tým dá robiť?
      Vďaka.
      • Re: Prečo menšia rýchlosť? 05.07.2009 | 15:20
        WlaSaTy   Návštevník
        Ak sa Ti zda ze pod Linuxom bezi internet pomalsie, tak povedz ako si to meral.

        Napriklad test kde jeden a ten isty subor stiahnes v Linuxe a nasledne v Windose poukaze len na existenciu (transparentneho) proxy na strane poskytovatela ale nic nehovori o aktualnej rychlosti linky. Rovnako to nic nepovie ak mas linux spusteny pod Windos cez napriklad Virtual Box a pocas testu Ti nejake stahovanie bezi aj na Windose.

        PS.: ano, to co volas firewall dokaze aj obmedzovat rychlost. nastavenim stropu rychlosti alebo nepovolenim aktivnych pripojeni torrentu.
      • Re: Prečo menšia rýchlosť? 06.07.2009 | 00:50
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj.

        Načítavanie prevažujúcej väčšiny web stránok je závislé od typu prehliadača - konkrétnejšie rýchlosť určujúci proces v sústave browsera je najpomalší proces z nich, a v rokoch 200x je to stále Java-script interpreter. Odladenosť JEHO kódu je určujúca, a vieme, že pre známe dôvody je to stále lepšie odladené pre Windows, ako pre Linux. Toto je podľa mňa ten fakt rýchlejšieho načítavania web stránok v prostredí Win (aj keď sa môžem samozrejme mýliť).
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Prečo menšia rýchlosť? 06.07.2009 | 06:08
          oooooo   Návštevník
          Je pravda, že oba OS mám nainštalované zvlášť na primár. partíciách (teda nemôžu bežať naraz Win+Lin a na prechod do druhého OS potrebujem reštart. PC - teda hodnoverne paralelná akcia to nie je), používam len Firefox, meral som z www.speedtest.net a zakaždým som meral Miami, Sydney, Amsterdam, po jednom raze.
          Pomalšiu "jazdu" pod Linuxom som si všimol dávnejšie a začal som podozrievať môjho poskytovateľa internetovej služby, že porušuje zmluvu o rýchlosti 3500 KiBi/s - cca 437 kb/s (alebo opačne), odvážil som sa pustiť Winca do netu a pre istotu som ako najjednoduchšie-najrýchlejšie riešenie porovnával rýchlosť z jedného a potom druhého OS. (Čírou náhodou som niekde narazil na info vypnúť v Linuxe IPv6, no keďže sa to zlepšilo len málo, tak som začal merať a potom som si už len myslel, že snáď niečo mám zle nakonfigurované, keď sú také rozdiely; preto som "povesil" ten dotaz). Inak to za vážny problém nepovažujem.
          Z oboch vašich odpovedí usudzujem, že ja tu už asi nie veľmi doladím niečo, teda pustím to z hlavy (netrápi ma to, Linux je aj tak oveľa bezpečnejší a to je z môjho pohľadu oveľa väčšia hodnota, než tá rýchlosť).
          Vďaka za pomoc priatelia.
          • Re: Prečo menšia rýchlosť? 06.07.2009 | 11:32
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Dúfam, že používaš FF3.5 (dobre odladený Java interpreter pre Linux)..... a, a, a ešte jedna vec. Java skript spolu s Adobe Flash na web stránkach je náročný a pažravý na výkon CPU, teda čím rýchlejší/novší/multicore procesor máš, tým rýchlejšie sa Ti zobrazujú/načítavajú moderné web stránky.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Prečo menšia rýchlosť? - FF3.5 06.07.2009 | 13:23
              Avatar oooooo   Používateľ
              FF3.5 .rpm pre Mandrivu som nenašiel, len firefox-3.5.tar.bz2 a toho neviem ako dostať dnu (vnútri vo FF3.0.11 rozbaliť-prepísať-nakopírovať doň ?).
              Mimochodom, asi týždeň, práve vo Wine požívam updatovaný SK FF3.5.exe (iste aj to robí ten porovnávací rozdiel).
              S CPU nič nenarobím, HW je taký, aký roky mám, P4-3GHz+RAM 2GB dualchan. (Tvoja info pre mňa cenná, dobré vedieť do budúcna).
              • Re: Prečo menšia rýchlosť? - FF3.5 07.07.2009 | 16:52
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Ahoj.

                Tento firefox-3.5.tar.bz2 použiješ jednoducho tak, že ho nakopíruješ napr do /opt alebo /home tam rozbalíš, vytvorí ti sám folder /firefox a FF spúštaš kliknutím na súbor firefox alebo si vytvoríš spúštač na ploche.
                Do tvojich repos príde čoskoro, napr. Fedora ho už ponúka ....
                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Prečo menšia rýchlosť? - FF3.5 08.07.2009 | 03:22
                  Avatar oooooo   Používateľ
                  Vďaka za návod; nebude na škodu, keď párkrát sa na to pozriem.
    • Zdar priatelia 12.08.2009 | 10:32
      Avatar oooooo   Používateľ
      Inštaloval som novú MDVspring. MD5 súhlasí, aj kontrola napáleného DVD vporiadku. Po skončení inštalácie a reštarte všetko OK. Doinštaloval som (cez urpmi) Wine, Xine a Krusader; po reštarte zisťujem, že z plochy zmizol Kôš a Wine je nefunkčný (naskakuje-naskakuje, ale po dlhšom čase sa jednoducho "stratí"). Prosím radu, aké je najrozumnejšie riešenie?
      Ďakujem.