Debian vs. Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.06.2009 | 23:30
samo javoran   Návštevník
Aký je rozdiel okrem názvu?
    • Re: Debian vs. Ubuntu 08.06.2009 | 23:32
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      • Re: Debian vs. Ubuntu 08.06.2009 | 23:33
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        oprava debian vs ubuntu
        kedze sa nedaju editovat vlastne prispevky, aspon by sa mohli dat opravit linky...
    • Re: Debian vs. Ubuntu 08.06.2009 | 23:35
      Avatar lubos679   Používateľ
      Debian je krasny.
      Ubuntu je skarede.
      Ubuntu mam rad, ale Debian este radsej.
      Staci?
      • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:26
        hidden   Návštevník
        Som počul že v Ubuntu sa da viac veci urobiť klikaním ako v debiane len som tomu akosi neuveril kedže ubuntu je debian, ako to teda je napise niekto?
        • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:31
          pe...   Návštevník
          ako to je už napísal borgcube
        • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:32
          hidden   Návštevník
          Neobi mi problem doinstalovat deb balicky programov ktore niesu predinstalovane v debiane ale su v ubuntu, to je z mojho pohladu jediny rozdiel
        • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:33
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ano, ubuntu je klikacie distro, pre lamy a sekretarky.
          vyskusaj, uvidis...

          PS: ten google si si otvoril? ci tiez sa drzis pravidla, ze kazde pouzitie googla vyprodukuje 0,2 mg CO2 a setris planetu?
          • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:35
            hidden   Návštevník
            ubuntu som vyskusal, aj debian live v ktorom tolko nevyskusam, tak je nejaky rozdiel medzi ubuntu a debian v tom klikani , nejaky priklad pls. a google som pouzil ale je to len eng. a vsade sa pise len ze ubuntu je viac klikadlo lenze to je vlastne debian
            • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:39
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              omg, aky priklad? nastavnie siete napr. urcite si hladal aj stranky pisane po cesky alebo slovensky. daj si do google slova ako recenzia, ubuntu, debian, ako pouzivat google, zaciname s google ...

              • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:40
                hidden   Návštevník
                jojoj, nemoze mi konecne niekdo napisat aky je tam rozdiel lebo ziedny nevidim az na to ze debian mi funguje a ubuntu nie. alebo sa budu vsetci odvolavat na google?, naco je potom toto fórum?
                • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:42
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  a nakrmit ta nemame? rozdiel je v tom, ze ubuntu vykradlo debian, bolo postavene na debiane a teraz ma vlastny vyvojovy cyklus, novsie baliky...
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:44
                    hidden   Návštevník
                    baliky? vsak si to tie iste deb baliky ktore nainstalujem aj pod debianom aj je to jediny rozdiel ze ubuntu vyvija svoje baliky ktore sa daju instalovat aj pod debianom tak nevidim dôvod aby bolo ubuntu ked je debian.
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:50
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      vies co? neries...
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 14.06.2009 | 03:15
                      Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                      Hlavne su tie baliky o nieco starsie pokial nemas v debiane v sources liste odmrizkovnu moznost testing. Cize Debian je brutalne stabilna, odladena a rychla distribucia co sa o blbuntu povedat az tak ece neda(lebo obcas to zamrzne, ja viem intel-driver a pod. hluposti, po upgrade sa system zacina jemne spomalovat az do neunosnej miery a musis zacat s cistym stolom). No a k tym balikom skusal som instalovat yaf(a)ray 0.1.0 pod debianom ktory bol kompilovany pod bubuntu a akosi to nefungovalo (cize toto asi nepojde).

                      Inak mal si spustene len livecd cize rozdiel ece nevideis, ked to nainstalujes tak pochopis. V Debian nemas vsetko nastavene ako v bubuntu. A nastavovanuie sa tam neroby cez GUI klikatka, ale cez terminal a nejaky pekny editor napriklad vim. Cize medzi *buntu a debianom je dost vela rozdilov. Cize Debian je skorej pre skusenich linuxakov, spravcov, atd. a buntu je pre sekretarky, klikacov a zacitocnikov ktory presli z win.
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 03.03.2010 | 19:52
                    keksik   Návštevník
                    o com tocis? ubuntu bolo skor jak debian
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 03.03.2010 | 20:45
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      loooool ... ubuntu ma 6 rokov, debian 15 ... preco asi pouziva ubuntu DEB baliky??
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 03.03.2010 | 21:21
                      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                      Navrhujem tento citát (ubuntu bolo skor jak debian) uložit do zbierky naj.. výrokov, alebo ho napísať na zlatú tabuľu ..
                      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                • Re: Debian vs. Ubuntu 28.11.2009 | 03:23
                  Kubo   Návštevník
                  To su curaci,nevsimaj si ich.Myslia si,ze ked vedia 3 prikazy v linuxe,tak uz nad nich nieje.To je tak ked sa debil dostane k tomu,co mu trochu zvysi sebavedomie.
                  posli ich jednoducho do prdele a nemaznaj sa s nimi,alebo ich ignoruj.ja ich volam linuxove muchy.chodia odpovedat novacikom a robia z nich debilov,aby sa citili trochu lepsie.Toto forum je na to,aby odpovedal ten,kto chce pomoct a nie aby si tu hubu obtierali.bulvarny smradi.
          • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:56
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
            Co !? :-)
          • Re: Debian vs. Ubuntu 28.11.2009 | 01:43
            Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
            nemyslim si ze ubuntu je len pre lamy a sekretarky. Ak chces pracovny desktop a neriesit 1500 kravovin ako nieco rozbehat ( ratajme s tym ze tieto veci uz ma clovek za sebou a uz ho to nebavi riesit po kazdej instalacii), tak je ubuntu dobra volba.
            A myslim ze velmi vela veci sa da naucit aj pri ubunte, vsetko nevyklikas..
            siet stale konfigurujem cez cli aj ked je networkmanager..
            Debian hlavne na server.
            2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
        • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:50
          Avatar lubos679   Používateľ
          Porozpravam ti moj pribeh.
          Kde bolo, tam bolo, kde sa nuly sypali a jednotky sa liali, pred mnohymi rokmi vznikla distribucia Debian. Debian si dal vzdy zalezat na odladenosti. Starsi, ale krasne odladeny software, to je on. Nedovoli si vydat nieco, co este nema vychytane muchy, co sa o ostatnych distrach neda povedat. Debian je teda stary pan.
          Potom pred par rokmi, napadlo jedneho zazobaneho chlapika, ktory sa vola Mark Shuttleworth, ze Debian by mohol byt dobrym zakladom pre jeho distro. Vzniklo Ubuntu. Linux for human beings. Teda syn Debiana.
          O co tomuto synovi teda ide? O to, aby sa stal oblubeny, o to, aby bol Linux pouzitelnejsi pre ludi. Pravidelne rodenie novych verzii vsak sposobuje, ze nie vzdy to ide tak krasne ako na Debiane. Proste este nema tolko skusenosti, ako starsi Debian. Je skoda, ze otec je niekedy z tieni syna. Ludia casto zabudaju, z koho sa to Ubuntu zrodilo.
          Ubuntu to niekedy s tou oblubenostou u ludi prehana, ale zatial to neni tak hrozne. Syn ti dovoli viac klikat, ale v dnesnej dobe, ked uz aj Debian ponuka pekny graficky usmev pri jeho zavadzani na tvoj magneticky kotuc. Skamaratis sa s nim lahko. Ale musis nieco pre to spravit....musis pouzit nejaky vyhladavac faktov, napriklad informacnu banku Google, pripadne ineho zlodeja informacii.
          • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:55
            hidden   Návštevník
            Takže čo viem:
            V ubuntu je synaptic ktorý je aj v debiane tak isto ako podpora DEB. Takže necham to radšej tak dám si Debian. Hádam nebudem musiet viac písať v termináli ako v ubuntu, nejdem robit server
            • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:57
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              pisat urcite budes viac ako v ubuntu
              • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 00:58
                hidden   Návštevník
                a co? takeho? firefox nainstalujem bez pisania?
                • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:00
                  Avatar lubos679   Používateľ
                  Obavam sa, ze miesto Firefoxu sa to bude volat Iceweasel.
                  Ale nemaj strachy. Je to len Firefox s inym logom a nazvom.
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:01
                    hidden   Návštevník
                    Je tam viac programov premenovaných? a teraz pls aspon jeden priklad co budem musiet pisat.?, grafika-žeby?
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 17:07
                      mnicky   Návštevník
                      Napisem ti ako tomu bolo u mna.... Objavil som Linux a zacal som pouzivat Ubuntu... Potom som si povedal, ze prejdem na Debian...

                      Nahodil som Lennyho a zrazu bolo treba riesit par veci:

                      - pohrat sa s etc/sudoers aby som mohol pouzivat sudo
                      - nastavit rozlisenie obrazovky cez xorg.conf
                      - kedze som si vypol Gnome Volume managera, tak sa pohrat s /etc/fstab - om
                      - rucne si donahadzovat repozitare... bol som prekvapeny, lebo nemal nic graficke na instalaciu :-D
                      ......a ine veci....

                      Vdaka tomu som sa vsak naucil veci, o ktorych by som pri Ubuntu nemal sajnu. Dokazem si tiez system viac prisposobit, kedze cez terminal sa toho da urobit ovela viac...
                      Debian sa mi zapacil (subjektivne je aj mierne stabilnejsi) a momentalne by som ho za nic nemenil (neskor mozno Arch, prip. Gentoo a este neskor mozno nejake to BSD...).

                      Takze napriklad tieto veci si budes musiet pozriet a trosku nastudovat....ale podla mna to stoji zato - spoznas svoj system - to co bezi "pod kapotou"...

                      Ja odporucam prejst na Debian :-)
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:04
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Ale xubuntu si zatial necham, je to podla mna najlepsie *buntu. A to ze nieje oficialne podporovana Canonicalom ma netrapi.
                • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:03
                  Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                  Napriklad ubuntu ma v kernelovom baliku aj ovladace pre niektore webkamery (tie co zvladaju UVC), zatial co debian nie (aspon v auguste roku 2008 to tak bolo). Ak by si mal taku webkameru, v ubuntu by si nerobil nic, v debiane by si si kompiloval ovladace...
                  Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:04
                    hidden   Návštevník
                    no tak to slovo komplimovať sa mi nepáči lebo to pripomína slovo komplikovane takže...
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:11
                      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                      pise sa to kompilovat. Je to prekladanie kodu z jedneho jazyka na iny. Skompilovat si ovladace nie je vacsinou nic tazke, ale je pohodlnejsie to nerobit.
                      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:12
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  ano, ubuntu/debian (uz neviem o com tocis) podporuje najnovsi hw pre neuralne rozhrania. takze ak mas take rozhranie, tak to dokazes aj bez pisania. proste mu posles myslienku co chces.

                  mna teraz napadla myslienka, ze by tu mohol existovat nejaky blacklist userov, od ktorych spravy/otazky by som nevidel, keby sa mi zdali totalne stupidne...
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:36
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Aha...
          • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:00
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
            To bol zazitok, to citanie. Asi si si slahnem Debian. :-)
          • Re: Debian vs. Ubuntu 28.11.2009 | 01:49
            Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
            Pravdivy pribeh, ale aj tak som rad ze ubuntu je aktualne. cakat na podporu nejakeho hw pol roka nie je prave vyhra pokial sa ti nechce experimentovat. Je sice pravda ze Ubuntu ma obcas problemy s odladenim, ale ja som spokojny.. dakujem Mark Shuttleworthi(ak je pravda to co pises) ze dava peniaze na takyto projekt..
            :)
            2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
        • Re: Debian vs. Ubuntu 15.06.2009 | 21:21
          Dragon   Návštevník
          Len chcem dodat, ze Ubuntu nie je Debian - Ubuntu je postavene na Debiane, ale nie je to Debian samotny.
    • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 01:54
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      rozdiely su hlavne podla toho, kam planujes nieco z toho pouzit. na server? na desktop ci notebook? pre cloveka, ktory sa rad uci, alebo ani nie? nieco s gnome, kde, xfce... ? atd
      • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 09:04
        prv   Návštevník
        podla mna by mu pomohol tvoj TESTISKO!
        • Re: Debian vs. Ubuntu 09.06.2009 | 14:13
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak nech si ho skusi ak chce :)
          • Re: Debian vs. Ubuntu 10.06.2009 | 14:44
            berki92   Návštevník
            no a *buntu su take giganticke a monotonne , tiež trošku pomalšie.
            Ale je to len moj subjektývny nazor.
            • Re: Debian vs. Ubuntu 10.06.2009 | 17:06
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              moj subjektivny nazor je ten, ze kto chce viac nastaveny na zaciatku system, nech si da ubuntu. kto chce viac prisposobilejsi system, nech si da debian.
              • Re: Debian vs. Ubuntu 10.06.2009 | 17:45
                Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                v com je debian prisposobivejsi ako ubuntu?
                Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:02
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  prisposobivost by som v tomto pripade zobral typu "dam si tam doslova co chcem". teda nainstaluje sa zaklad a uz sa tam postupne dava cokolvek - KDE4 s 10GB programov, minimalne prostredie kde bude leafpad asi najvacsi program... cokolvek
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:06
                    Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                    cize ma "mensiu" zakladnu instalaciu:-D ?
                    Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:27
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      nie tak celkom

                      ubuntu sa napriklad neda dobre skresat. dostal som sa na 200MB, ale nizsie ani za svet. u debianu je to take menej viazane
                      • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:35
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        preco si vzdy zakladas len na velkosti? freudovsky problem?
                        • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 14:45
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          degeneracia zmensovanim - mam totiz velky talent vzdy sa dostat do situacie, ked zapasim s miestom :)
              • Re: Debian vs. Ubuntu 10.06.2009 | 17:53
                user_deb@lenny   Návštevník
                Ale zase take bachorky ze deb je neviem aky vyladeny, to nieje az tak uplna pravda. Gnome sa v nom dost serka:
                -graficky update manager sa hocikedy rozhodne a zobrazuje ze su tu updates a pritom niesu/ ze checkuje a potom sa vypne....vacsinou oprava cez aptitude
                -hocikedy nastane taka vec ze uplne prestane fungovat mys a klavesnica, a to dost naserie ked nieco kodis a musis resetnut gnome a vsetko stratis
                -niekedy to s tymi starymi verziami programov az velmi prehanaju
                -u mna az doteraz samy kernel fault -> send report
                Ale aj tak som mu verny a vzdy ked som sa rozhodol ze si installnem ine distro aj tak som sa k nemu vratil. Dobre sa instaluje, configuruje, je vhodny ako pre srv tak pre desktop.
                • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:16
                  hidden   Návštevník
                  Ubuntu je upraveny debian a podla mojich skúseností je v ubuntu ovela viac chyb ako v Debian a prave preto prechádzam na debian kde mi funguje uplne všetko aj pod gnome, co u ubuntu nemozem tvrdit lebo problém s ext. hdd a podsvietenim a v Debian žiadny. Uvidíme ako sa vyvinie Ubuntu 9.10 ale ak to bude take sklamanie ako vo Fedore 11 kde podsvietenie stale nefunguje tak dakujem neprosim, ano da sa zmeniť kernel ale to neviem
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 00:50
                    Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
                    zmenit kernel?.. na ubuntu tahaj tu
                    http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
                    Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 17:08
                      mnicky   Návštevník
                      Napisem ti ako tomu bolo u mna.... Objavil som Linux a zacal som pouzivat Ubuntu... Potom som si povedal, ze prejdem na Debian...

                      Nahodil som Lennyho a zrazu bolo treba riesit par veci:

                      - pohrat sa s etc/sudoers aby som mohol pouzivat sudo
                      - nastavit rozlisenie obrazovky cez xorg.conf
                      - kedze som si vypol Gnome Volume managera, tak sa pohrat s /etc/fstab - om
                      - rucne si donahadzovat repozitare... bol som prekvapeny, lebo nemal nic graficke na instalaciu :-D
                      ......a ine veci....

                      Vdaka tomu som sa vsak naucil veci, o ktorych by som pri Ubuntu nemal sajnu. Dokazem si tiez system viac prisposobit, kedze cez terminal sa toho da urobit ovela viac...
                      Debian sa mi zapacil (subjektivne je aj mierne stabilnejsi) a momentalne by som ho za nic nemenil (neskor mozno Arch, prip. Gentoo a este neskor mozno nejake to BSD...).

                      Takze napriklad tieto veci si budes musiet pozriet a trosku nastudovat....ale podla mna to stoji zato - spoznas svoj system - to co bezi "pod kapotou"...

                      Ja odporucam prejst na Debian :-)
                      • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 17:12
                        hidden   Návštevník
                        Temu som ukoncil pod nazorom že zostanem pod ubuntu ale zmenim si kernel.
                        • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 17:23
                          hidden   Návštevník
                          to staci len nainstaleovať deb restartovat comp a je? http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
                          • Re: Debian vs. Ubuntu 11.06.2009 | 18:19
                            hidden   Návštevník
                            Co stym? : http://img0.imgup.eu/zachyteny_obsah3.png
                            • Re: Debian vs. Ubuntu 13.06.2009 | 14:25
                              mnicky   Návštevník
                              sudo aptitude install wireless-crda
                              • Re: Debian vs. Ubuntu 13.06.2009 | 15:10
                                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                vzhladom, ze je to neriesitelna zavislost, tak predpokladam, ze spominany balik v repozitaroch nie je (aspon nie v tych, ktore su nastavene).
                                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                            • Re: Debian vs. Ubuntu 13.06.2009 | 23:18
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ahoj.

                              Samo. prečo si konečne NIEČO K TOMU PROBLÉMU nenaštuduješ ?
                              Nikto , čo Ti tu zmysluplne odpovedá, sa ku svojim znalostiam nedostal formou : Aha, tunaky a čo mám robiť ??!!
                              Neber to ako útok alebo hnev, ale fakty sa to stáva čudným, a ako žilinčan, ktorému sa dnes narodila vnučka, Ťa chcem o to požiadať.

                              Zdraví dodoedo
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: Debian vs. Ubuntu 13.06.2009 | 23:39
                                Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                                tak gratulujem k vnucke
                                (dufam meno nedostala Fedora)
                                • Re: Debian vs. Ubuntu 13.06.2009 | 23:54
                                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                  Ahoj.

                                  Ďíkes nevolá sa Fedora, je to Sofia a je to najkrajšia baba, ktorú som kedy videl.
                                  Milujte sa a množte sa, je to príkaz.
                                  ;-) :-)
                                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                  • Re: Debian vs. Ubuntu 14.06.2009 | 12:49
                                    Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
                                    Ahoj,
                                    gratulacia, prajem vela zdravia a zdaru

                                  • Re: Debian vs. Ubuntu 15.06.2009 | 16:21
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    Ahoj.

                                    Vidim, ze si zmenil meno aj distibuciu. Co taka megazmena :-)

                                    P.S: Nerypem
                                    • Re: Debian vs. Ubuntu 16.06.2009 | 15:45
                                      Avatar aresasus   Používateľ
                                      Sa mi tak vidi ze pre teba bude najlepsi Greenie,je zalozeny na ubuntu,a je po slovensky..
                                      • Re: Debian vs. Ubuntu 16.06.2009 | 20:17
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        pre mna ?! a preco ?
                                        • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 18:55
                                          max.gluteus   Návštevník
                                          Caute staci mi iba 1 dvd na nainstalovanie debiana s kde? nechce sa mi to vsetko stahovat dik. Radsej si potom potrebne veci stiahnem s repositarov.
                                          • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 19:27
                                            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                            aj jedno cd:

                                            http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.1/i386/bt-cd/debian-501-i386-kde-CD-1.iso.torrent
                                            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                            • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 19:43
                                              max.gluteus   Návštevník
                                              Ok dikes uz to stahujem
                                            • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 21:32
                                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                              ale to je LENNY (teda stable)
                                              squeeze sa da instalovat iba z netinstall ze ??

                                              vie niekto ako spravit priamu instalaciu sid-u ??
                                              da sa to inac ako pomocou bussines-card a v mode expert-install ?? (tak to slo asi rok dozadu ak sa dobre pamatam)
                                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                              • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 23:24
                                                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                                http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/bt-cd/debian-testing-i386-kde-CD-1.iso.torrent
                                                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                                • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 23:25
                                                  Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                                  ale... v testingu uz asi bude KD4, lenny je posledny s KDE3
                                                  http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                                  • Re: Debian vs. Ubuntu 18.06.2009 | 13:03
                                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                    ja aj tak pouzivam zasadne gnome
                                                    a ten sid nevie niekto ako to je teraz ??
                                                    ci stale len cez bussines card (expert mode) alebo nainstalovat testing a premenit repozitare na sid ???
                                                    ina moznost asi velmi ani nie je
                                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                    • Re: Debian vs. Ubuntu 18.06.2009 | 20:27
                                                      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                                      netinstall alebo full install z testingu (stable) a potom prechod na sid..

                                                      inak na gnome staci prve CD...
                                                      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                                      • Re: Debian vs. Ubuntu 18.06.2009 | 20:36
                                                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                        toto viem ale skor ma zaujimal priamy install sidu, kamarat chcel sid instalacku odo mna a mne sa nechce mu to ist spravit (ten prechod z testingu)lebo beznu instalaciu by zvladol sam (snad) preto som sa pytal, asi predsa k nemu zajdem
                                                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • Re: Distribúcia .. 18.06.2009 | 11:35
                                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                      Ahoj, Abraxas.
                                      Prečo ?
                                      Z úcty ku linuxovej distribúcii Fedora. Začali sa do nej mnohí "navážať" bez príčiny. Pretože, viem z Fedory, čo viem, tak preto.
                                      :-)
                                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Debian vs. Ubuntu 17.06.2009 | 22:15
      matt   Návštevník
      Nainstaluj si Debian a BubUbuntu bez X, a uvidis. Tema vyriesena :)

      Slackware forever - No compromise
      • Re: Debian vs. Ubuntu 24.11.2009 | 21:01
        Ferd0   Návštevník
        Ahojte,

        napíšte mi pre inšpiráciu skutočne jeden rozumný dôvod, prečo by som mal vymeniť Ubuntu 8.04 LTS za Debian ?
        Používam LTSko na laptope bez nejmenších problémov, využívam často konzolu, tak aj grafické klikátka. V čom som horší linuxák ako distro Gentoo, Fedora, Slackware ?
        Aj do budúcnosti budem inštalovať zásadne LTS verzie.

        Hlavný dôvod na prechod na Debian ?

        díky za tip

        • Re: Debian vs. Ubuntu 24.11.2009 | 21:12
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          debian si davaju ubuntaci hlavne preto, ze je o nieco rychlejsi. co je samozrejme casto vecou nastavenia a hardveru. taktiez preto, ze chcu skusit nieco dalsie, co ma trochu ine vlastnosti.

          vela ludi co tu je si vyskusalo vela distribucii - a pri nejakej ostali. kazdemu sa nieco ine paci. mne greenie, niekomu mandriva, fedora, debian ci gentoo, tebe ubuntu. ak sa Ti paci, tak pri nom ostan. a ak si chces omrknut daco dalsie, vsetko je na webe. nazory ludi, screenshoty, recenzie ci iso obrazy.
          • Re: Debian vs. Ubuntu 25.11.2009 | 22:01
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            aj mne sa paci greenie.

            3x huraaa
            • Re: Debian vs. Ubuntu 26.11.2009 | 10:41
              Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
              ja mam aj debian aj ubuntu ubuntu je jednoduchsie a celkom rychle a stabilne ale niekedy zamrzava. Debian je este rychlejsi este stabilnejsi a nikdy mi este nezamrzol. Je sice trochu zlozitejsi ale aspon sa aj viac naucim.
              • Re: Debian vs. Ubuntu 26.11.2009 | 11:52
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                takyto postoj ma vela ludi, co prechadza z ubuntu na debian. kedze je obidvoje zadamo, moze hocikto vyskusat obidve moznosti a vybrat si to, co viac vyhovuje. co je aj tvoj pripad
                • Re: Debian vs. Ubuntu 26.11.2009 | 20:51
                  Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                  inak mne sa velmi paci aj districúcia elive ono je to debian lenze ma graficke prostredie enlightenment a lepsiu grafiku co sa tyka grubu prihlasovacie okna proste graficke vymozenosti ale problem je ze je komercne ale myslim ze 10 eur nikoho nezabije za pekne nakonfigurovany debian je to iba zlomok ceny legalneho windows
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 26.11.2009 | 21:09
                    klasik   Návštevník
                    4 najlepsie distribucie v poradi:
                    1.openSUSE
                    2.ArchLinux
                    3.Gentoo
                    4.Debian
                    • Re: Debian vs. Ubuntu 27.11.2009 | 20:47
                      Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                      klasik zalezi hlavne co komu sedi ako si to vykonfugurujes
                  • Re: Debian vs. Ubuntu 26.11.2009 | 21:14
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    komercne ani nie. da sa volne stiahnut z torrentov. alebo Ti daju link na server ak sa s nimi dohodnes, napriklad za ulozenie ich ikonky na tvojom webe
    • Re: Debian vs. Ubuntu 04.03.2010 | 00:07
      Avatar w0t4n Debian 5  Používateľ
      Takto tato otazka bola velmi zle polozena pretoze tu rozputas flame, co sa ti podarilo. Debian je starsi takze linuxaci ktory zacinali skor ti povedia ze Debian je super Ubuntu je zle.
      Dolezite je ze v debiane su starsie baliky ale za to stabilne v ubuntu su novsie niekedy mozno na ukor stability.
      Ked sa pytas v com sa pise do konzoly viac tak to s linuxom asi len zacinas, neber to ako urazku ale ako fakt. Potom si vyber ubuntu je lahsie na pouzivanie a PRVOTNE rozbehanie systemu, teda zacni s nim. Potom pride faza (ked sa ti linux zapaci) ze chces testovat tak skusis Debian, arch mozno gentoo mandrivu fedoru open suse a miliardu inych distribucii. A potom zakoncis na distre ktory sa ti najviac paci mozno to bude debian a mozno nie.
      Ale ked zacinas vol ubuntu - jendoducha instalacia, automaticke drivere aj proprietarne kodeky skrataka vsetko
    • Re: Debian vs. Ubuntu 05.03.2010 | 06:49
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Myslim, ze v tejto teme uz bolo popisane vsetko, co sa dalo a uz sa len zbytocne flamuje. Preto ju radsej zamykam.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity