Finger print touchpad hot keys
v C: mám Win/Vista a v D: všetky osobne vecy. Za každu radu budem vďačny. Ak je tu niekto s BB a mal by čas tak by som sa snim mohol dohodnuť o stretnutí.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
studujem v BB
1.nic ti nebrani stiahnut si ubuntu live cd a vyskusat co vsetko bude fungovat
2.potrebujes prerozdelit disk
2a.kedze nevies ako radsej si najprv vsetko zalohuj (mimo notebook)
2b.z live cd ubuntu spustit program gparted a vnom sa daju robit zmeny na particiach
3.budes potrebovat tak 30 GB miesta, v gparted vytvoris taku particiu (nemusis ju formatovat)
4.nainstalujes ubuntu podla jedneho z navodou na nete na tu particiu
5.mas dualboot a zacinas nastavovat ubuntu doinstalovavat programi a problemy vyriesis pomocou googlu alebo tu
ale pod 30 GB by som nesiel radsej, hrozi preplnenie a zahltenie systemu
po instalacii je to asi tak 2-3 GB po pridani programov max 10 GB
k tomu zalohovaniu na DVD to by som nerobil DVD nie su stabilne ani bezpecne radsej na externy disk alebo do druheho kompu
ale s GPARTED by ne,alo dojst ku strate dat uz som to robil viackrat a zatial bezproblemov
este odporucam defragmentovat disk (vo windowse) pred zmenou velkosti oddielu
No a už keby sa to dalo tak by som chcel ešte vedieť či sa dá z C: spraviť len 80GB a tích ostatných dať k D: bez straty udajov.
Podotíkam z rozdeľovaním diskov mam malé skúsenosti doteraz som inštaloval len Win, 2 Ubuntu Linux ale tam bol aj Win.
2. ked odstranujes C nadobro tak to nie je problem nemusis ani nic zalohovat
3. len si pomocou gparted alobo aj priamo pri instalacii vytvoris potrebne particie (musis zvolit manualne nastavenie particii)
bude potrebovat minimalne 1 particiu s pripojnym bodom / (to je systemovy adresar, 10-15 GB musi byt dost) a este jednu pre swap (velkosti RAMky)
pripadne si mozes (odporucam to) vytvorit este dalsiu particiu s pripojnym bodom /home (to je nieco ako document and settings vo windovse), vyhoda je ze ked budes preinstalovavat (aj na inu distribuciu) a nechas si /home nezmeneny zachovaju sa ti nastavenia programov (napr. zalozky vo FF, osobne udaje a nastavenia...)
ako suborovy system pouzi ext3 (ext4 je sice rychlejsi ale moze sposobovat problemy - ja ich zatial nemam)
na automaticke pripajanie staci doinstalovat balik ntfs-config a tam to naklikat
Inač by som to spravil že vymažem C: aj D: a z dečka nezalohujem Filmy nepotrebne a Hry načo aj tak nepojdu v Linuxe a ani jednu nemam nainštalovanu to len kôli kamaratom keď chcu. Ak by si mi povedal že tie prve dva softi rozbehnem tak je to už jasne. A ešte Corel Draw. Heh všetko graficke programy proste som grafik a tie softy su potrebne a ako stredne pokročily programator by som chcel programovať niečo riadne a nie blbosti.
Nemaš Skype alebo ICQ(skôr nie ako ano) a našiel by si si par mynut času. Diky moc...
rad pomozem ak budem mat cas (momentalne mam skuskove tak je to trosku horsie)
k tym programom, nativne ich nerozbehas lebo pre linux nie su, cez wine je to loteria nieco pojde nieco nie a co slo raz druhy krat uz ist nemusi (adobe masters ide ale len starsie CS2 a mozno CS3, CS4 mne nefunguje)3DMAX ani Corel (naco corel ked mas adobe masters) nepouzivam ani vo windowse tak neviem
ak sa nemylim tak notas mas celkom vykonny, takze by nebol problem pouzit virtualbox a nainstalovat tam XPcko a nahodit aj adobe aj corel
neslo by to tak rychlo ako priamo vo windowse a o dost viac by to zatazovalo CPU ale mne tak photoshop beha bezproblemovo (na baterke je to takmer nepouzitelne, kratka vydrz kvoli vyssej zatazi)
ci by takto siel 3D max neviem, to by si mal skusit
sak virtualbox si mozes nainstalovat aj vo windowse a skusit, a mozes tak skusit aj pustit ubuntu (vyskusat si instalaciu a tak)