Finger print touchpad hot keys

Sekcia: Hardware a Drivery 12.06.2009 | 21:33
Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
Mam NB Asus M50Vc Seria a mam tam tieto vecy a chcel by som vedieť či mi budu fungovať na NB či mate dajake skusenosti stím a pod... chcem si tam hodiť Ubuntu alebo Kubuntu... Kedže už mám Win/Vista tak by som sa chcel opítať moje dáta ako ich prenesiem do linuxu bez straty disk mám rozdeený na C: a D:.
v C: mám Win/Vista a v D: všetky osobne vecy. Za každu radu budem vďačny. Ak je tu niekto s BB a mal by čas tak by som sa snim mohol dohodnuť o stretnutí.
    • Re: Finger print touchpad hot keys 12.06.2009 | 21:50
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      keby si napisal pocas semestra a nie cez skuskove tak by som ti pomohol rad osobne
      studujem v BB

      1.nic ti nebrani stiahnut si ubuntu live cd a vyskusat co vsetko bude fungovat
      2.potrebujes prerozdelit disk
      2a.kedze nevies ako radsej si najprv vsetko zalohuj (mimo notebook)
      2b.z live cd ubuntu spustit program gparted a vnom sa daju robit zmeny na particiach
      3.budes potrebovat tak 30 GB miesta, v gparted vytvoris taku particiu (nemusis ju formatovat)
      4.nainstalujes ubuntu podla jedneho z navodou na nete na tu particiu
      5.mas dualboot a zacinas nastavovat ubuntu doinstalovavat programi a problemy vyriesis pomocou googlu alebo tu

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Finger print touchpad hot keys 12.06.2009 | 22:06
        Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
        No dúfam, že to dajako zvladnem takže to skusím ponapaľovať na DVD svoje data a nevieš koľko zabera Linux plno funkční i s Compiz Fusion lebo Vista omg viac ako 80GB a to je moc dik tak idem nato...
        • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 00:41
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          ja mam linux na 2 particiach 10+20 GB a zz toho asi 15 GB volne a to tam mam fakt kopu programov a dat

          ale pod 30 GB by som nesiel radsej, hrozi preplnenie a zahltenie systemu

          po instalacii je to asi tak 2-3 GB po pridani programov max 10 GB

          k tomu zalohovaniu na DVD to by som nerobil DVD nie su stabilne ani bezpecne radsej na externy disk alebo do druheho kompu
          ale s GPARTED by ne,alo dojst ku strate dat uz som to robil viackrat a zatial bezproblemov
          este odporucam defragmentovat disk (vo windowse) pred zmenou velkosti oddielu
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 13:41
            Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
            Ja už tam Win nechcem chcem len linux čiže cele C: by som vymazal ktoré ma 149 GB tám nemám nič osobne žiadne svoje udaje čisto len softvare. No a D: kde mám svoje osobne vecy tak to by som chcel nechať tak ale neviem či mi to D: zobrazi v linuxe aby som mal k tím datam pristup.
            No a už keby sa to dalo tak by som chcel ešte vedieť či sa dá z C: spraviť len 80GB a tích ostatných dať k D: bez straty udajov.
            Podotíkam z rozdeľovaním diskov mam malé skúsenosti doteraz som inštaloval len Win, 2 Ubuntu Linux ale tam bol aj Win.
            • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 15:28
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              1. spravit z C 80 GB a pridat ich k D sa da ale prave tam hrozi strata udajov,ak chces vediet ako napis poradim
              2. ked odstranujes C nadobro tak to nie je problem nemusis ani nic zalohovat
              3. len si pomocou gparted alobo aj priamo pri instalacii vytvoris potrebne particie (musis zvolit manualne nastavenie particii)

              bude potrebovat minimalne 1 particiu s pripojnym bodom / (to je systemovy adresar, 10-15 GB musi byt dost) a este jednu pre swap (velkosti RAMky)

              pripadne si mozes (odporucam to) vytvorit este dalsiu particiu s pripojnym bodom /home (to je nieco ako document and settings vo windovse), vyhoda je ze ked budes preinstalovavat (aj na inu distribuciu) a nechas si /home nezmeneny zachovaju sa ti nastavenia programov (napr. zalozky vo FF, osobne udaje a nastavenia...)

              ako suborovy system pouzi ext3 (ext4 je sice rychlejsi ale moze sposobovat problemy - ja ich zatial nemam)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 15:30
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              D si kludne nechaj, zobrazit NTFS data v linuxe a pouzivat ich nie je problem (aj ako pracovny priecinok, teda aj zapis nielen citanie), v ubuntu to funguje out-of-box myslim

              na automaticke pripajanie staci doinstalovat balik ntfs-config a tam to naklikat
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 17:00
                Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
                Fúha asi pomaly zistujem, že sa mi to neoplati, prídem o niektoré softi ktore potrebujem kôly škole Adobe Master Collection, a 3D MAX, menej potrebne Word a Exel tie viem, že sa daju v linuxe nahradiť inými ale tie prve dva.
                Inač by som to spravil že vymažem C: aj D: a z dečka nezalohujem Filmy nepotrebne a Hry načo aj tak nepojdu v Linuxe a ani jednu nemam nainštalovanu to len kôli kamaratom keď chcu. Ak by si mi povedal že tie prve dva softi rozbehnem tak je to už jasne. A ešte Corel Draw. Heh všetko graficke programy proste som grafik a tie softy su potrebne a ako stredne pokročily programator by som chcel programovať niečo riadne a nie blbosti.

                Nemaš Skype alebo ICQ(skôr nie ako ano) a našiel by si si par mynut času. Diky moc...
                • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 18:09
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  pre kontakt pozri moj profil

                  rad pomozem ak budem mat cas (momentalne mam skuskove tak je to trosku horsie)

                  k tym programom, nativne ich nerozbehas lebo pre linux nie su, cez wine je to loteria nieco pojde nieco nie a co slo raz druhy krat uz ist nemusi (adobe masters ide ale len starsie CS2 a mozno CS3, CS4 mne nefunguje)3DMAX ani Corel (naco corel ked mas adobe masters) nepouzivam ani vo windowse tak neviem

                  ak sa nemylim tak notas mas celkom vykonny, takze by nebol problem pouzit virtualbox a nainstalovat tam XPcko a nahodit aj adobe aj corel
                  neslo by to tak rychlo ako priamo vo windowse a o dost viac by to zatazovalo CPU ale mne tak photoshop beha bezproblemovo (na baterke je to takmer nepouzitelne, kratka vydrz kvoli vyssej zatazi)

                  ci by takto siel 3D max neviem, to by si mal skusit

                  sak virtualbox si mozes nainstalovat aj vo windowse a skusit, a mozes tak skusit aj pustit ubuntu (vyskusat si instalaciu a tak)
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Finger print touchpad hot keys 13.06.2009 | 18:10
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    vecer budem na prihlaseny na IM ak budem moct pomozem
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment