USB instalacia

Sekcia: Ostatné 03.07.2009 | 00:18
barbarik   Návštevník
Existuje moznost ako dostat distribuciu na USB kluc nie ako live verziu ale ako plnu "rozbalenu" verziu?
    • Re: USB instalacia 03.07.2009 | 00:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      tak ako je mozne nainstalovat distribuciu na pevny disk, tak je mozne nainstalovat aj na USB kluc
      • Re: USB instalacia 03.07.2009 | 09:06
        barbarik   Návštevník
        Nainstalovat nie je problem, ale pretransformovat particie na USB na bootovatelne ano. Gparted alebo windowsovske programy mi odmietaju premenit particiu na bootovatelnu. Skusal som aj klasicku FAT, problem je ten isty plus neviem ako prepojit FAT s EXT.
        Programy vytvarajuce live linux USB vytvoria FAT/FAT32, na tu ale linux nenainstalujem...
    • Re: USB instalacia 03.07.2009 | 00:43
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ahoj, myslím že by to bola klasická inštalácia operačného systému, len ako "kam inštalovať" vyberieš miesto na USB kľúči, ktorý treba preformatovať na fs pre Linux, ktorých je na výber niekoľko. Osobne používam Ext3.

      Kľúč však musí mať dostatočnú veľkosť, doporučujem aspom 2GB. Najlepšie viac. Rovnako tak treba zavádzač nainštalovať na USB a pre spustenie by malo fungovať boot-from-USB.

      Skúšal som to a išlo mi to, tak predpokladám že ti to pôjde tiež.

      Len pre informáciu, aké distro si chceš vložiť na kľúč?
      Close the Windows Open The Source
      • Re: USB instalacia 03.07.2009 | 09:14
        barbarik   Návštevník
        Vdaka za radu. Aky program si pouzil na oznacenie particie ako bootovatelnej?
        Uvazoval som o Minte, ale nie som si isty, ci sa posledna verzia zmesti do 4GB- ked nie tak po precisteni a remasterovani ano.
        Druhou alternativou ( v tomto case pravdepodobnejsou) je nieco male, sikovne (SlitaZ?), aby som to mohol pouzit hocikde napr. na online pristup k bankoveho uctu atd. Nic nie je nudnejsie ako ked si vo dverach spomenies, ze chces este nieco skontrolovat online a potom cakas 5 minut na nabootovanie do OS.
        • Re: USB instalacia 03.07.2009 | 10:41
          Avatar igor   Používateľ
          Ja som na particiovanie USB kluca (2 GB) pouzil konzolovy program fdisk. Na kluc som potom rozbalil slax a spustil pribaleny skript na instalaciu zavadzaca LILO. Filesystem som pouzil ext3 . Nezaznamenal som ziaden problem.

          Druhy priklad - na USB kluc som potreboval dostat instalacne CD ubuntu (chcel som instalovat ubuntu na pocitac bez optickej mechaniky). Pomocou programu unetbootin som previedol cd.ISO na usb kluc a mal som bootovatelne instalacne medium ubuntu na usb kluci.
        • Re: USB instalacia 06.07.2009 | 01:36
          matt   Návštevník
          Debian business card :) Male a sikovne :)

          "Slackware forever"
    • Re: USB instalacia 07.03.2011 | 19:29
      homo_erectus   Návštevník
      Išlo by mi to aj bez týchto vecičiek? Z internetu som stiahol Mandrake Linux 10.1. A to hneď celé stiahnuté som premiestnil na USB kľúč ( 4 GB ). Ale zatiaľ som s tým nič nerobil. mohol by som si vymazať bezpečne HDD, a potom pri inštalovaní OS, by som tam len dal tan USB kľúč, a potom by mi to išlo nainštalovať? Vopred ďakujem.