ochrana dat
Chcel by som sa spytat, akymi moznymi sposobmi by sa dali chranit data pred cudzim pristupom na externom hdd?
Stručná história a vývoj koprocesoru. Niektorí si to možno pamätajú.
Problem s fragmentáciou IPv6 stacku. našťastie iba na platforme Windows
Čo všetko zistí skúsenejší človek z otlačku registrov?
Štvrtý refresh MX linux 19 je vonku (31.3.2021)
Update z akejkoľvek verzie mx 19 prebehne automaticky v aktualizáciách
Richard Stallman, zakladatel projektu GNU a FSF se vrací do vedení Nadace pro svobodný software (FSF). Udádí to v krátkém videu. Oficiální oznámení se připravuje. Jeho návratu se věnují i články na techrights.org a itsfoss.com.
Igor Pavlov, autor 7zip uverejnil prvú verziu 7zip pre Linux. Zostava má označenie 7z2101-linux.
Slovenská vláda plánuje v rámci tzv. plánu obnovy z prostriedkov od EÚ rozdať seniorom 280 tisíc špeciálne upravených tabletov.
Článok Refund of pre-installed Windows: Lenovo must pay 20,000 euros in damages pojednáva o rozhodnutie talianskeho súdu týkajúceho sa vrátenia nechcených licencií MS Windows pribalených k notebookom Lenovo. Súd odmietol všetky námietky Lenova a potvrdil právo na odškodnenie – vrátenie poplatku za nevyužitú licenciu užívateľovi. Nátlak na výrobcov HW, aby povinne přibalovali MS Windows k predávaným počítačom, je jednou z pochybných praktík, vďaka ktorej sa Microsoftu podarilo získať a z veľkej miery dodnes udržať svoj podiel na poli desktopových operačných systémov.
Bola vydaná nová verzia distribúcie SparkyLinux 2021.03, ktorá v rolling vydaní prvý krát ponúka aj desktop KDE Plasma 5.20.5. SparkyLinux v rolling verzii (ponúka aj stable verziu) je postavený na vetve Debianu Testing a ponúka aj vlastné nástroje, ako napríklad APTus. Bližšie informácie sa dozviete na stránkach distribúcie a na stránkach DistroWatch.com. Linky na download Sparky.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Narazil som na pojem "automaticke sifrovanie pevnych diskov". Pri tomto je potrebne mat disk s touto funkciou alebo sa to da pri vsetkych?
A nema niekto skusenosti s SSD?
/dev/mapper/tajnaparticia
mas teraz tu virtualnu zasifrovanu particiu. Uz teda nepouzivas /dev/sda2 ale tu virtualnu. Vsetko sifrovanie sa deje transparentne. Teda mozes/dev/mapper/tajnaparticia
normalne naformatovat a namountovat niekam, napr: A hotovo. Do /mnt/tu mozes davat subory, adresare, pracovat s tym normalne, ako s akoukolvek inou pripojenou particiou. Potom pre skoncenie prace ju musis odmountovat a zatvorit: Hotovo.Samozrejme, inteligentne systemy vedia tieto veci robit automaticky. Vacsina distribucii ma subor
/etc/crypttab
, kde si mozes zadefinovat sifrovane particie, ktore sa maju pripojit pri starte systemu. V praxi to vyzera tak, ze niekedy pocas bootovania Ta vyzve, aby si vlozil heslo a ak ho zadas zle, tak bud tu particiu nepripoji alebo proste nebude pokracovat. V tomto sa sprava kazde distro svojsky. Napriklad ja mam takto sifrovany /home a pri starte zadavam heslo.Pouzivanie LUKS ma este jednu velku vyhodu. Na sifrovanie sa nepouziva priamo heslo, ktore zadas, ale nim sa zasifruje len nejake master heslo. Preto je mozne mat viacero hesiel, ktorymi sa da odsifrovat particia a mozes pouzit lubovolne z nich (kazde heslo moze byt v jednom slote). Viac o tomto sa docitas uz v manuali. Taktiez nemusis pouzit heslo, ale akykolvek subor z disku. Preto napriklad, ak sa bojis, ze zabudnes heslo, tak kazdej particii prirad heslo a nejaky subor, pricom ten subor si niekam poriadne ukri a pouzi ho v pripade zabudnutia hesla. O tomto taktiez viac v manuali. Pripadne, ak sa budem nudit a bude zaujem, mozem o tom napisat sem nejaky kratky clanocek.
pouzit mozes TrueCrypt [http://www.truecrypt.org/] ale neviem ci pracuje aj pod PC Linux OS
ak si m$ a uplna lama, pouzi SafeHouse Eploder [http://www.safehousesoftware.com/SafeHouseExplorer.aspx] mas k nemu aj Step by Step video ako si to urobis - je zdarma, ale nepojde ti na Linuxe [mozno tak vo virtual]
be smart - use gugl
Kazdopadne pri sifrovani bud velmi opatrny. Ak z nejakeho dovodu prides o heslo/desifrovaci kluc a pouzil si silne sifrovanie tak si prisiel o data.
Je dobre aby data vedel rozsifrovat viac ako jeden clovek.
- resp. "plavajuce" heslo - neviem ci som to spravne nazval, ale ide o to, ze pristupove heslo sa meni kazdych 60s
http://www.youtube.com/watch?v=6rN3V8SkckY
brat to pouziva, ale nakolko je uplna lama, nevedel mi predat hlbsie vedomosti :)