Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria

Sekcia: Programovanie 17.07.2009 | 17:08
Avatar slazer   Používateľ
Som laik. Napadla mi myslienka a rad by som sa spytal ci je take nieco mozne.

Ak predpokladam ze udaje na HDD su v binarnej forme (teda v dvojkovej sustave), nebolo by mozne tieto data previest do nejakej ovela vyssej sustavy (stovkova, tisickova)-samozrejme ak by clovek mal 99, resp. 999 znakov? Nefunguje takto nejako komprimacia v komprimacnzch programoch? Lebo ak to prenesiem do vyssej pozicnej sustavy tak zaberiem menej znakov. A keby som mal miliardovu sustavu tak by som vedel napisat obsah HDD na listok papiera...asi
    • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 17.07.2009 | 17:31
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Musis si uvedomit aky je princip zapisovania a citania dat na HDD. Ked sa nad tym zamyslis, dojde Ti to :)
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
    • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 18.07.2009 | 01:11
      Dragon   Návštevník
      Ale myslienka by to bola pekna...
    • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 18.07.2009 | 10:09
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Rozlíšenie viacej úrovní magnetizácie je zložité a omnoho náchylnejšie na chyby než je to pri binárnom ukladaní dát. No a kompresia funguje relatívne jednoducho, info je napr. v tomto článku na wikipedii.
      • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 22.07.2009 | 22:19
        Slazer   Návštevník
        Pardon, harddisk som použil len ako príklad. Mám na mysli ľubovoľný binárny vstup. Vychádzam z toho že ľubovoľný rad 0 a 1 sa dá reprezentovať pomocou čísla v inej ako binárnej sústave. A keď vytvorím dostatočný počet znakov (milión) a vytvorím tak dostatočne veľkú sústavu (miliónovú) tak by som mal vedieť aj obrovské binárne vstupy vedieť napísať (zdôrazňujem napísať, teda graficky reprezentovať) pomocou pár (málo) znakov... Tieto znaky si potom môžem napríklad vytetovať na kožu, vytlačiť na tlačiarni atď. Chcem sa len spýtať či je fakticky možné aby tak málo znakov mohlo obsahovať také obrovské množstvo dát. Tiež ma zaujíma či by sa to dalo nejako využiť.
        P.S. A ak by som tie znaky vyznačil pomocou nanotechnológií tak by tých dát by mohlo byť ešte viac.
        • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 22.07.2009 | 22:39
          WlaSaTy   Návštevník
          Zaujimava uvaha, niektore jej aspekty sa uz roky pouzivaju v praxi. Napriklad zvysenie kapacity optickej linky kde naraz svietia rozne lasery do kabla a v prijimaci sa to rozdeluje hranolom.

          Skus si vypocitat napriklad aky objem dat sa da ulozit na kluc ak ho pouzijeme jak pametove medium.
        • Re: Masivne komprimovanie cez pozicne sustavy- teoria 23.07.2009 | 15:10
          Nathan_   Návštevník
          Povedzme, že máš diskrétny priestor (napr. mriežku) a body v ňom môžu byť buď čierne alebo biele. Ak chceš mať väčšiu abecedu ako {0,1}, potom na každý znak potrebuješ viac priestoru ako 1 bod. Čiže väčšia abeceda, ale menej priestoru na písanie. Nezískaš tým nič. Tvoj spôsob funguje len ak sú pôvodné dáta v jednotkovej sústave, vo vyššej sústave budú potom zaberať logaritmický priestor, ale ďalej to už nezmenšíš.