adresare v systeme

Sekcia: Ostatné 23.08.2009 | 13:34
Dragon   Návštevník
Zdravim,
chcel by som sa Vas opytat, k comu sluzia (co je ulozene) v tychto adresaroch:
/opt, /proc, /selinux, /srv, /sys, /var
Ak je potrebne, bol by som vdacny aj za hlbsie vysvetlenie.
Dakujem
    • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 15:15
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      http://www.pathname.com/fhs/pub/fhs-2.3.html

      /selinux tam nie je spomenuty, ale sluzi pre MAC selinux v linuxovom jadre
    • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 15:47
      anes   Návštevník
      man hier
    • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 17:11
      Dragon   Návštevník
      Dakujem za obe odpovede, velmi pomohli.
      Rad by som poznal Vase nazory na to, ktore adresare je vhodne pri instalacii systemu pripajat na dalsie particie (mimo korenovej), ktore je pripajat zvlast zbytocne, ktore priam nutne.
      Chcel by som dosiahnut, aby som v pripade potreby dokazal nainstalovat system nanovo, pricom by som chcel zachovat nainstalovane aplikacie a nastavenia (systemu i aplikacii).
    • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 21:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      /var je velmi dolezity. su to vsetky mozne i nemozne hluposti i veci potrebne.

      skladuju sa tam napriklad deb baliky stiahnute cez synaptic, taktiez cache pre dpkg. no a aby toho nebolo malo, potrebujes /var naprikald pri nastavovani apache
      • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 21:39
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        na konfiguraciu sluzieb sluzia /etc resp. /usr/local/etc. /var mas na subory, ktore sa casto menia (logy, uz spomenute stiahnute baliky, resp. web stranky su tam defaultne ulozene v niektorych distrach)
        • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 22:01
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ano, suhlasim. jemne som to doplietol. myslel som konkretne to /var/www co som pouzival ked som jemne experimentoval s apache.
          • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 22:38
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            vo /var/www urcite nenastavujes apache ;)
            • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 23:18
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              tak ale ma to aspon nejaky minimalny minimalisticky zanedbatelny suvis, vsak? :)
              • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 23:31
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                nema
              • Re: adresare v systeme 23.08.2009 | 23:43
                homosexualne impotente hovado   Návštevník
                stano mas moj obdiv radit niekomu s tvojimi vedomostami . . .
              • Re: adresare v systeme 26.08.2009 | 00:44
                peter   Návštevník
                Je tam DocumentRoot pre default stranku po nainstalovani Apache. Ak sa napletiem tak je tam iba index.html co vypise "It works"... stano, chod si radsej pomenit pozadia do greenie, treba novu verziu vydat.
                • Re: adresare v systeme 26.08.2009 | 00:50
                  sedlacek   Návštevník
                  nie treba vyskusat nejaky novy linux ubuntu uz ma v malicku
                  arch sa nepodarilo nainstalovat tak treba skusit zenwalk
                  uz sa tesim kedy sa mu podari nainstalovat bsd
                  to bude rychlost a stabilita
                • Re: adresare v systeme 26.08.2009 | 00:53
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  No tak, prestan blbnut. Pomohol som ako som vedel, a kedze som nieco doplietol, tak sa vzdy najde nejake zvieratko co nadava na vsetko co robim. Fakt dobre spravanie.

                  Ak sa niekto myli, tak napis ako to ma byt spravne, cim pomozes kazdemu. Dake tie osobne utoky si nechaj pre seba.
                  • Re: adresare v systeme 28.08.2009 | 02:02
                    ellvis   Návštevník
                    Stano, nejde o tvoju snahu pomôcť, ide o to, že ak je odpoveď na otázku zlá, mätieš a pýtajúcemu viac uškodíš. To je tvoja medvedia služba. A argument typu "ak som napísal niečo zle tak ma oprav" je hlúposť - ľudia to tu čítajú, padli aj odpovede na otázku. Riešiť tvoje omyly znamená ďalšiu časovú investíciu a nie každý ju má. Je naozaj problém si odpoveď premyslieť a overiť ešte predtým, než ju použiješ?
              • Re: adresare v systeme 26.08.2009 | 02:52
                AnfiFA   Návštevník
                uz chapem preco vsetci odchadzaju z fora a posledne je to tu o nicom.

                blby ludia, skoro ziadna poriadna odpoved, a blbe rady az priam neunostne nesuvisle a off.


                strukturu si precitaj inde. k otazke:
                /boot - je tu ulozena konfiguracia grubu - zavadzaca
                /home - domovsky priecinok s datami, ulozenymi subormi...




                /boot
                \
                -----------kazdu particiu zvlast pre boot aj pre home
                /
                /home


                • Re: adresare v systeme 28.08.2009 | 02:00
                  ellvis   Návštevník
                  Určite nie je dobrý nápad mať /boot inde než na /, ak ju systém pri bootovaní z akéhokoľvek dôvodu nedokáže pripojiť, systém nenabehne.
                  • Re: adresare v systeme 28.08.2009 | 16:54
                    AntiFA   Návštevník
                    Akykolvek dovod musi mat oddovodnenie preco. Ked nenabehne, je problem so systemom. a mimochodom Grub pripaja / nie opacne.

                    Za dalsie, ved spojaznit pripadny problem, je lahke (aj pre zaciatocnika samozrejme)

                    Pytal sa on, nie ja, dodrzuj vlakno a temu. Ja sa ta nepytam nic, mne neodpovedaj
                    • Re: adresare v systeme 28.08.2009 | 21:10
                      Dragon   Návštevník
                      A nie je vhodne dat si zvlast na particiu aj naprikld /usr alebo napriklad /etc? V pripade reinstall nie ej potrebne nic konfigurovat, nie?
                      • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 00:57
                        AntiFA   Návštevník
                        Co sa tyka /usr, nie, co /etc tak sa ti to pokusim vysvetlit takto a moze ma niekto odbornejsi doplnit.

                        /etc obsahuje konfiguracne subory. Priklad xorg.conf by ti mohol fungovat. ak by bol defaultny. Ale ak tam nahodis fglrx, bude xorg.conf na starom distre obsahovat driver fglrx, ktory sa kompiloval ako modul. Tento modul ty v novom systeme mat nebudes a tym padom ti fungovat xorg.conf nebude. (Aj ked sa to lahko da zmenit). Takze tychto zmien moze byt ovela viac (predsalen, ainy grub...lilo, ine,vela ineho) takze miesto toho by si skor viac casu dal na moznu upravu konfigov, ako upravu v novom distre. Skor odporucam /home/uzivatel a do tohoto spravit zalohu konfiguracnych suborov, ktore by mali sto percent ist na inych distribuciach, teda v /home/uzivatel/ZALOHA (teda priecinok kam skopirujes subory konfiguracie) a tam xorg.conf, wvdial.conf, resolv.conf, locale ci ine.

                        Proste /etc je diskutabilne takze skor len konfiguraky. Ak niekto moze, doplnte ma.
                        LinuxOS.sk - Linuxove Forum linuxsr.zaridi.to - otvorena databaza znalosti
                        • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 14:21
                          Dragon   Návštevník
                          Nemam to otestovane, ale myslel som si, ze ak adresar /usr bude na zvlast particii, pri reinstall mi zostanu programy, ktore som mal nainstalovane predtym (kedze v /usr, pokial viem, sa ukladaju subory aplikacii).
                          Ak to tak nefunguje, upozornite ma na moj mylny usudok.
                          • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 15:12
                            AntiFA:   Návštevník
                            /usr obsahuje veci skompilovane, instalovane, zdrojaky jadra( ak si ich instalovat), spustacia subory. ktorym kniznice mozu siahar mimo /usr, napriklad do /lib,..tam je teda problem. Ak v jednom systeme Ubuntu, mas /usr kde aplikacia instalovana do /usb a z nejakeho dovodu linkuje do /lib, tak ako budes mat istotu, ze ten isty obsah /lib bude aj v inom distre, alebo vyssej verzii Ubuntu, ked pripojis /usr a ten program ti proste fungovat nebude? Co ak v tej danej distribucii nebude ta kniznica? Co ak to bude kniznica pre KDE ale ty mas /usr prevazne aplikacie pre Gnome? Co ak /usr vyzaduje pre aplikacie ktore obsahuje gccXY a ty mas gccYY? Co ak? ...

                            Nevravim, ze to nejde, alebo co. Samozrejme, ide to. Je to mozne. Ja sa ti snazim len vysvetlit, ze su tu urcite rizika. Niekto sa moze zasmiat nad tym co pisem, skusi to, a zisti. Ako som odporucal, keby si mam JA rozdelit particie (co vobec nerobim) tak /home urcite ano!

                            Tam padom /usr , je prisposobeny pre ten ktory system.

                            A znova: Ak mas ubuntu, a tam /usr na inej particii, a das si Kubuntu, /usr je takmer nepouzitelne. Rovnako tak aj ine distribucie. To je LEN jeden z VIACERYCH dovodov.
                            • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 18:12
                              Dragon   Návštevník
                              Aha, uz mi to dochadza. Ja som totiz zil (teraz uz viem, ze v naivnej) v predstave, ze spustace z /usr mozu linkovat vylucne do /usr/lib, ze s /lib nemaju nic spolocne. Ale zrejme to az take proste a jednoduche nie je.
                              Dakujem za odpoved, presne taketo vysvetlenie som potreboval.
                              • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 20:05
                                AnfiFA   Návštevník
                                Tak, je to jedno z mála možných vysvetlení. JE ich viac, ja som ti dal jednu z možností. (Iste, /usr sa môžu linkovať hlavne do /usr/lib, no proste sú vínimky, ktoré vznikajú NAJMä pri kompiláciach.

                                Rád som ako tak pomohol. Kludne sa pytaj alebo aj osobne. Najdes ma TU aj TU a ešte TU
                          • Re: adresare v systeme 29.08.2009 | 16:34
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            fungovat by to mohlo - no urcite nie na 100 percent, urcite bez nastaveni a urcite by to malo velmi zaujimave "vedlajsie ucinky".

                            podla mna je ideal mat jeden disk na system a druhy na data, ktory by bol pripojeny ako /media/data (ci /mnt/data)