LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť?

Sekcia: Komunita 18.09.2009 | 00:26
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím všetkých

Najbližší LinuxFest bude koncom októbra v Bratislave. Pravdepodobne v DK Dúbravka. Pomali začínam dávať dokopi program.

Zatial sú v kurze tieto témy:

1: Pracovné prostredie bez kompromisov. (Michal Sedlák) Rozprávať sa bude o tom ako sa dá vyladiť pracovné prostredie na prácu aj zábavu, konfigurácia viacerých monitorov a ich možnosti, klávesové skratky. Prednáška zatial nieje potvrdená

2: Vserver verzus klasický web hosting. Prednáška zameraná na porovnanie oboch služieb, ich výhodnosť a vhodnosť na jednotlivé účely. Prednáška zatial nieje potvrdená

3: Inštalácia Linuxu na stroj bez CD mechaniky a bez siete. (Tomáš Lehocký) Stručné vysvetlenie ako sa dá jednoducho dostať Linux na Netbooky a NB bez cd mechaniky a bez nutnostii zháňať nejaký USB boot image. Prednáška je potvrdená.

Zaujmama čo dalšie by ste chceli aby na akcii odznelo? Ak má niekto dobrý nápad alebo osobnú skúsenosť z čímkoľvek zaujmavím z oblasti desktop alebo server neváhajte sem o tom napísať.

Hľadáme zaujmavé témy anových prednášajúcich.

tomolc
(Tomáš Lehocký - organizátor)
tomolc
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 00:40
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      4: Ak sa veci dobre vivnú zaradíme do programu aj workshop "Vserver realne". Účasníci budú mať dostupný každý svoj vlastný 10 dňový trial Vserver na vyskúšanie. Na akcii prebehne ukážka základnej inštalácie a spojazdnenie LAMP.

      Zaujma ma váš názor. Ste za?
      tomolc
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 09:20
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Jasne že za.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 00:52
      WlaSatY   Návštevník
      Kompilacia distribucie zo zdrojovych kodov? Rad sa zastavim niekedy aj v Kosicoch.
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:24
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        Nie žiadna kompilácia.

        Plán je že by bolo predpripravených niekokko Vserverov (vituálnych strojov) s debianom prípadne zvážime aj iné distro a účasníci by si priamo vyskúšali doinštalovať distro a rozbehnúť LAMP.

        tomolc
        tomolc
        • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:33
          Elf   Návštevník
          No, mna by ten LAMP bavil asi najviac. Skoda ze je to daleko. Ale hovorim, ze je to fajn tema. Nevznikne nejaky "navod" alebo video?
          • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:50
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Vydeo môže vzniknúť len v tedy ak sa nájde niekto kto si to vezme na starosť. Natočí prezentáciu a skomprimuje. Ideálne keby ten dorbovolník mohol zabezpečiť aj online stream.

            Hlási sa niekto?
            tomolc
            • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 22:22
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              v DK dubravka ten net nestal za vela a cez mobil net online stream nedas v rozumnej kvalite
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 19.09.2009 | 19:27
        WlaSaTy   Návštevník
        Ja tu mam menovca?
        • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 19.09.2009 | 20:56
          Elf   Návštevník
          WlaSaTy, alebo WlaSatY....

          Takže nepatrný rozdiel v mene je ....
          • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 19.09.2009 | 22:17
            WlaSaTy   Návštevník
            Povodne som to chcel nazvat pravym menom.
            • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 20.09.2009 | 03:30
              Hugin   Návštevník
              No ty mas teda problemy wlasaty.registruj sa a mas po probleme. anonym ma predsa svoj ucel a nik nevie ci si ty ten ktory pisal predtym.
              registracia
              Mam to za teba vyplnit, Golis?
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:36
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Kedy bude znamy presny datum? Lebo by som asi aj dosiel, len to musim vediet presne aspon dva tyzdne vopred, aby som si vedel vybavit veci.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:47
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        Dátum budeme vedieť do konca septembra.

        tomolc
        tomolc
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 02:39
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Zdravim.
      Napadla ma tema prednasky: Ako funguje pocitacova siet.
      7 vrstiev OSI modelu: od fyzickej vrstvy, cez sietove protokoly, nie len TCP / IP, az po internetove sluzby. Vysvetlenie principu fungovania a ake programy v GNU/Linuxe sa na to pouzivaju.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 20:07
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Pripájam sa ku sieťam!! Mám tu dosť veľké medzery, rád by som sa čosi naučil.. Poprosil by som však začať od základov a ako viem zo skúseností z môjho okolia bolo by dobré dať následne všetko niekam na web, aby sa prednášky dostali aj k tým, čo nemohli prísť.
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 06.11.2009 | 19:55
        Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
        myslim ze tato tema je daleko nas ramec jednohodinovej prednasky, pokial by temou bol len OSI model plus example na to co ktory layer robi a ktore protokoly na nom bezia, tak to sklzne aj tak len k TCP/IP modelu a potom to bude matuce :)

        Ale urcite by sa dal pripravit taky serial prezentacii.
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 09:42
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Developérske nástroje, výhody a nevýhody jazykov ... s toho by môhlo byť pekné flame :)
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 12:40
        uchyl   Návštevník
        prezentaciu nejakej hry od majstra slova standa

        taku wesnoth by bol uplne bozi
        • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 19:51
          gujinko   Návštevník
          ten treti bod - instalacia linuxu na netbook or NB bez cd,siete a dokonca aj bez boot usb vyzera dost tajomne :)

          mna by zaujimalo,ako by sa dali jednoducho spustat rozne live alebo nainstalovane distra na jednom usb kluci napr v podobe isa alebo zozbaleneho isa v adresari,mat ich vsetky distra (napr 10) v koreni kluca by bol pekny chaos,ale mozno ani sa to inac ani neda spravit.....
          • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 19.09.2009 | 16:02
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Je tam napísané "bez nutnostii zháňať nejaký USB boot image" - niektoré distribúcie vydávajú priamo image súbor ktorý sa cez DD zapíše na USB klúč a z neho sa potom anbootuje. Má to jednu nevýhodu - musíte pritom zmazať obsah celého USB. Samozrejme že distro budeme inštalovať s USB klúča ale ukážeme si že sa to dá aj inak.

            tomolc
            tomolc
          • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 25.09.2009 | 16:41
            Avatar Marek Ochaba Gentoo  Používateľ
            Priamo na toto uz existuje projekt Bilix. Odkaz na clanok v anglictine, ktory opisuje vlastnosti, instalaciu a pouzitie. Niekolko distribucii je uz priamo predkonfigurovanych, dalsie sa daju pridavat rucne.
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 22:24
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        mozno by nebola od veci prednaska o programoch na spravu verzii (git,SVN,mercurial).
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 23:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ja si zas myslim, ze by tam mohlo byt snad aj nieco pre zaciatocnikov. nieco co by ich mohlo zaujimat - teda ze "ako sa nastavi ubuntu krok za krokom" alebo nieco podobne. akcia aj pre zaciatocnikov s obsahom len pre pokrocilych... to nie je dobry napad :)
          • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 23:33
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            stale omielat tie iste temy nie je tiez velmi dobry napad
            • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 23:47
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              suhlasim, myslim si, ze prednasok/clankov/prispevkov uz odznelo/bolo popisanych o ubuntu step-by-step viac ako dost :-)
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 18.09.2009 | 23:59
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                to bol priklad :)
                • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 19.09.2009 | 16:04
                  Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                  prednáška pre začiatočníkov tam je - "desktop bez kompromisov"

                  tomolc
                  tomolc
                  • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 20.09.2009 | 11:55
                    gujinko   Návštevník
                    tomolc vravi : "niektoré distribúcie vydávajú priamo image súbor ktorý sa cez DD zapíše na USB klúč a z neho sa potom anbootuje. Má to jednu nevýhodu - musíte pritom zmazať obsah celého USB."

                    miesto zmazania si to len skopyrujem do zlozky,ktoru potom pomenujem podla distra a pridam cez DD (u mna je to:unetbootin.exe) dalsie distro a tak ich mam na kluci teraz okolo15 ,a vzdy ktore chcem spustit vytiahnem z adresara a premiestnim do korena kluca,predtym vsak povodne distro v koreni dam naspet do zlozky (adresara)....funguje to na 100% ale ja by som to chcel robit bez toho neustaleho premiestnovania zo zlozky do korena a grub odmieta spustit distro z inakadial ako z korena kluca,asi sa to naozaj neda,ked aj net je chudobny na opis takehoto spustania roznych distier z jedneho kluca
                    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 20.09.2009 | 15:14
                      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                      Zaujmavý postreh. Takéto riešenie som zatial neskúšal.

                      Ja to maám riešené nasledovňe:

                      USB_kluc / boot / distro1, distro2 , distro3

                      a potom lilo kde sú príslušne položky menu.

                      Pri štarte si len vyberiem čo chcem inštalovať (Debian, Mandriva, Slax)

                      Chcem o tom spravíť takú krátku prezentáciu do 20 min.

                      tomolc
                      tomolc
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 06.11.2009 | 19:57
        Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
        presne, je to hlavne vec osobnych preferencii, keby to bolo nieco ako zacat programovat, od nastevenia prostredia a zpo prvy program tak by to moholo byt zaujimave aspon pre zaciatocnikov
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 21.09.2009 | 00:35
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Inac velmi chvalim novu stranku :-)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 21.09.2009 | 00:53
        Elf   Návštevník
        Aku? nech i my vieme...
      • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 21.09.2009 | 11:23
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        skoda ze nepoznaju nejaky spellcheck v 21. storoci
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 23.09.2009 | 22:22
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Z doterajšej dizkuzie vyplynula túma "Ako funguje pocitacova siet." od Ladislava. Prednáška zatial nieje potvrdená.

      Má niekto dalšie návrhy?

      Ak má niekto skúsenosti s riešením lubovolnej úlohy alebo malého projektu a použil nato OSS alebo Linux neváhajte a prihláste sa. Môže to byť pekná prezentácia možností OSS a Linuxu.

      Stačí ak mi napíšete email a dohodneme sa.

      tomolc
      (organizátor)
      tomolc
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 25.09.2009 | 16:50
      Avatar Marek Ochaba Gentoo  Používateľ
      Mam pripomienku k terminu. 7. a 8. novembra 2009 sa bude v Brne konat LinuxAlt. Nebudu tieto pribuzne akcie trocha kolidovat ? Aj keby neboli zrovna obidve v rovanky vikend, tak si za jeden mesiac najden cas asi len na jednu z nich :-(
    • Re: LinuxFest sa blíži. Čo tam chcete počuť? 01.10.2009 | 02:44
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Do programu nadchádzajúceho linuxfestu som sa rozhodol zaradiť aj nasledujcu prednášku:

      5: LightNEasy - jednoduchý systém na tvorbu webu. (Tomáš Lehocký) Prezentácia predstaví LightNEasy jeho výhody a miesta kde je užitočný. Počas prezentácie ukážem ako sa s týmto CMS pracuje. Prezentácia bude súvisieť s Vserver sekciou, kde si budú môcť účastníci priamo vyskúšať toto CMS.

      Ťiež chcem vyzvať na pomoc pri organizovaní tejto akcie. Ak má niekto chuť aktívne sa zúčasniť príprav a priebehu kontaktujte ma emailom na tommolc@gmail.com.

      Pomoc by sa zišla hlavne z propagáciou akcie, odborným dohladom počas akcie (inštalácie Linuxu a SW dizkuzia),
      tomolc