Správa PC cez verejnú IP

Sekcia: Konfigurácia 09.10.2009 | 20:04
Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
Zdravím,
nedávno som si aktivoval verejnu IP a potreboval by som vediet ze ako by som mohol spravovat svoj pc z internetu (z akehokolvek zariadenia pripojeneho na internet). Mam dva OS (Greenie 5.0.2j a Win XP prof zo vsekymi aktualizaciamy) a tie by som potreboval spravovat. Potreboval by som to tak ze napr. sa nalogujem vzdialene na Xserver alebo na GUI pod windowsom, proste ako keby som sedel za svojim pc.potreboval by som to pre oba OS. Mozete mi prosim poradit ? Dakujem za pomoc.

P.S: Pocul som o dacom takom ako je webmin (alebo tak nejak podobne) vraj to je sw na spravu pc ale vraj to funguje len pod Linuxom, ja to ale potrebujem pre obidva OS.

A v takejto oblasti som dost velka lama ta bi som bol rad ak by ste mi to nejako zrozumitelne vystelili a nezasipavali ma tu prikazmi z terminalu :-)
Este raz dakujem.
..::RootLUG::..
    • Re: Správa PC cez verejnú IP 09.10.2009 | 20:59
      Stevo   Návštevník
      Vo Windows XP Professional je vzdialeny pristup asi najlahsie riesit cez Remote Desktop Protocol - RDP, ktory je sucastou systemu. Je ho vsak mozne riesit aj nainstalovanim nejakeho VNC servera.
      Pre "zapnutie" Remote Desktop myslim staci len kliknut na plochu, vybrat "Vlastnosti" a v poslednej zalozke zaklinut volbu v style "povolit vzdialeny pristup k tomuto pocitacu" + vybrat uzivatelov, ktori toto pravo maju mat. (Odporucam tiez dobre nastavit opravnenia pre uzivatelov, kedze vsetci uzivatelia s admin prevami defaultne maju povoleny vzdialeny pristup. Uzitocne je aj premenovat konto administratora na nieco menej obvykle ako je "Administrator" - kvoli zvyseniu ochrany pred utokmi. ) Este predtym vsak odporucam nastavit si poriadne zlozite heslo a dobre si nastavit firewall len pre nutne porty a pre vybrany rozsah IP adries - aby nanho nemohol utocit ktokolvek odkialkolvek zo sveta (pricom utoky nie su nic neobvykle). V ramci firewallu staci povolit port 3389. V ramci bezpecnosti moze byt rozumne si pripadne zmenit cislo portu na nejake nestandardne cislo. Ja som si vzdy v XP robil viacero bezpecnostnych opatreni - vratane uzamknutia konta na dobu napriklad 10 minut po 5 nespravnych zadaniach hesla.

      Ja osobne som pristup do Windows cez Remote Desktop pouzival vzdy len "tunelovanim" cez SSH, ktore som si vo Windows nainstaloval s pomocou programu CopSSH - vdaka comu som mal moznost pomerne bezpecne pracovat cez prikazovy riadok bez nutnosti grafickeho rozhrania. Viem, ze to je trochu nestandardne, ale mne to vyhovovalo.

      V Ubuntu je nastavenie dost jednoduche - cez menu System - Predvolby - Vzdialena pracovna plocha. Toto riesenie je postavene na VNC, ktore by standardne malo ist cez port 5900. Osobne vsak radsej preferujem SSH pristup. (Vraj by malo byt mozne sa aj priamo pripajat na X server - ale to som nikdy neskusal.) Opat je nutne mat dostatocne zlozite hesla.

      Vzdialeny pristup samozrejme nebude fungovat, pokial sa do internetu pripajate cez router, ktory ma nejaky firewall - az kym v nom neotvorite port 3389 (pre Windows) a 5900 (pre VNC) pre pristup zvonka. Ak sa pripajate cez modem, tak to nie je treba riesit a po otvoreni firewallu pre port 3389 vo Windows a po spusteni sluzby vzdialeneho pristupu by mal byt pristupny z internetu.

      Tolko moje rychlo zbuchane poznamky. Urcite viac povie Google ...
      staci dat hladat "remote desktop windows xp" ci pripadne "remote desktop ubuntu" ...
      • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 22:35
        l_barbarossa   Návštevník
        pre linux existuje rdp klient rdesktop, a mam pocit ze aj plateny nxclient
        • Re: Správa PC cez verejnú IP 18.10.2009 | 20:18
          Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
          Ja sa budem ale skor pripajat z Windowsu na Linux nez opacne.
          ..::RootLUG::..
          • Re: Správa PC cez verejnú IP 18.10.2009 | 22:10
            _fp_   Návštevník
            v tom pripade odporucam na linuxe NX server (mal by byt v repozitaroch) a na win nainstalovat NX client, vyuziva SSH, je bezpecne a jednoduche
      • Re: Správa PC cez verejnú IP 21.10.2009 | 18:31
        Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
        pripajanie cez ssh na xserver je fajn vec. staci mat chodiaceho ssh demona a v nom povolene forwardovanie Xov (nepamatam si nazov parametra ani ktory z tych 2 konfigurakov to bol, musel by som pogooglit)
        potom staci pripojit sa pomocou ssh -X, nastavit xhost, $DISPLAY a spustit lubovolnu aplikaciu - okno sa zobrazi na lokalnom stroji...
        (takto instalujeme v praci napr oracle na vzdialene servery)
    • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 00:24
      tracky   Návštevník
      Linux: príkaz start-vnc
      Windows: Vnc viewer
      To je všetko co potrebuješ.
      • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 10:51
        Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
        Ale ked sa budem potrebovat napojit s Win na Lin tak to ako spravim?
        ..::RootLUG::..
        • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 13:06
          tracky   Návštevník
          Po instalovani VNC viewera sa ti na ploche zjavi taky maly obrazok, to je ikona, kliknes na nu, asi sa nic nestane, tak na nu kliknes 2x rychlo po sebe. Najskor sa otvori take okienko, tam zadas IP adresu dvojbodka port. A potom stlacist to velke tlacitko na klavesnici, je tam napisane Enter. A hadaj co? Zadas heslo pre svoj linuxovy vnc server a mas to.
        • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 14:31
          ---   Návštevník
          vo windowse pouzi teamviewer, je vraj kompatibilny s VNC
          • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 21:17
            Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
            No vo windowse by som odporucil vnc a v linuxe tiez ale do linuxu si daj aj ssh a ftp
            • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 21:39
              WlaSaTy   Návštevník
              ftp, to sa este pouziva?

              PS.: pri VNC sice existuje overovanie heslom, ale komunikaia je bez priamej moznosti kryptovania.
              • Re: Správa PC cez verejnú IP 17.10.2009 | 22:44
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                No, predpokladam, ze kazdy normalny clovek si to VNC "pretiahne" aspon cez stunnel alebo cez ssh.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Správa PC cez verejnú IP 18.10.2009 | 20:20
              Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
              A to vsetko ako spravim? v pc som este dost velka lama a este sa mam stale co ucit. Da sa to spravit aj tak aby som ten vnc mohol zo sebou nosit na USB?
              ..::RootLUG::..
              • Re: Správa PC cez verejnú IP 18.10.2009 | 23:38
                mako   Návštevník
                pecka, z WIN na linux cez rdp
                http://xrdp.sourceforge.net/

                • Re: Správa PC cez verejnú IP 20.10.2009 | 21:39
                  Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                  A ako si mam dat sifrovane vnc?
                  • Re: Správa PC cez verejnú IP 20.10.2009 | 23:08
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nepredpokladam ze by si sa chcel hrat s tunelovanim cez ssh, najme ak sa chces pripojit na windows, takze si pozri toto.
                    • Re: Správa PC cez verejnú IP 21.10.2009 | 15:44
                      Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
                      Ďakujem, už som si nastavil to VNC, vyhľadal som si na to materál na internete. Mal by som ale ešte jednu otázku. Je nejaký portable Remote Client pre Linux? Niečo ako GRDC, pretože nie vo všetkých distrách na ktorých pracujem mám práva roota a je to nainštalované. Tak aby sa to dalo nosiť na USB. Pre Windows už mám nejaký Tinght VNC alebo tak nejak. Ak by ste takého klienta poznali ktorého si môžem nosiť na USB (portable) a pre Linux tak by som bol veľmi vďačný. A ďakujem každému za pomoc.
                      ..::RootLUG::..
        • Re: Správa PC cez verejnú IP 21.10.2009 | 18:32
          Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
          nainstaluj si do windowsu cygwin (vratane X-ov) a dalej postupuj, ako keby si bol v linuxe