Ubuntu 9.10 a siet
mam lapotop toshiba portege m800 s chipsetom Intel GM45 Express. Wifi zrejme Intel 4965AGN 802.11abgn.
Neviete niekto poradit co s tym? Diky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Vieš ako na to?
zatial som prisiel na to, ze problem bude zrejme tym kernelom, co je v tom 9.10 rc. aj ked nexapem, preco by to nemalo ist, ked takmer kazdy 3 novy laptop dneskajsku pouziva intel sietove karty.
07:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
lsmod I grep sky2
I - nie je veľké i, ale pipe
lsmod │ grep sky2
pretože som si nespomenul na znak pipe, nemám ani rozloženie klávesnice nastavené.
ALT+179 = pipe
sky2 46560 0
to 'sky2' bolo napisane cervenym.
este ti vypisem, co mi pise pocas startu laptopu. dost dlhu dobu opakuje prvy riadok, ktory je tu vypisany a potom to zakonci tym zvyskom a nabehne gnome. zobrazi mi to aj po prikaze 'dmesg':
[ 80.368318] iwlagn 0000:08:00.0: MAC is in deep sleep!. CSR_GP_CNTRL = 0x0000000C
[ 80.379807] iwlagn 0000:08:00.0: Failed to init APMG
[ 80.380140] iwlagn 0000:08:00.0: PCI INT A disabled
[ 80.381249] iwlagn: probe of 0000:08:00.0 failed with error -110
neviem ci je to dolezite, ale MAC ma urcite nieco so sietovkami, takze mozno aj ano.
a este posledna vec, co som si vsimol. na stranke intelu je ovladac na tu wifi link 5100. niekde som nasiel, ze to mam stiahnut, rozbalit a ten jeden subor nahrat do /lib/firmaware
tak som sa na to pozrel, ale uz tam taky subor je, pretoze mi ho xelo prepisat.
pri startovani ubuntu som pridal parametre 'noapic' a 'acpi=off' a takto nabehne system aj s fungujucimi sietovkami.
dopracoval som sa k tomu po precitani niekolkyx prispevkov v bug reportox ubuntu. pravda je vsak taka, ze vobec netusim na to tie dva parametre sluzia a co som tym vlastne spravil. na co ine to ma este vplyv?
dalej som sa docital, ze tento problem by mal byt vyrieseny v test kernelox 2.6.32-rc3 a vyssie. ako sa viem k takemu kernelu dostat? alebo mam ako zaciatocnik radsej cakat kym vyjde oficialne s tym vypnutym acpi?
btw, kde v ubuntu 9.10 zmizol subor - menu.lst v grube? teraz je tam miesto toho kopa inyx suborov, ktore generuju nieco ako menu.lst, ale vola sa to uz grub.cfg.
napriek mojej nespornej laske k ubuntu, mi nie je uplne jasne, o co im v tom canonicale ide. to sa znazia spravit zo svojho produktu windows? na co nahradzovat prehladny jeden subor, 15timi inymi, aby sa v tom normalny clovek nevedel vyznat. a tiez nexapem, co je to za logiku, pripravit system, v ktorom nenabehne siet s kartami, ktore ma dnes kazdy novy laptop. no sorry, ale trosku som zaskoceny. samozrejme viem, ze mam iba 9.10 RC, ale vyxadzam z toho, ze by tak mal uz na 99% vypadat finalny produkt.
Ku konfiguráku grubu sa nevyjadrujem, pretože som zatiaľ tento nový systém nevidel. Asi skúsim ubuntu vo virtualboxe aby som sa pozrel, čo pomenili.
P.S. Ja zas nechápem prečo niekto miesto ch používa x. Tebe sa to dobre takto číta?
kazdopadne aj tebe diky za info o grube. ja som sa v tom nakoniec vyznal, len ma to trosku zmietlo. ved to poznas, ked mas niekde 5 rokov to iste a zrazu je to ine, tak sa clovek aj zacuduje, ked o tom dopredu nevie. cital som, ze tam bude novy grub2, ale nejako som to presne nesledoval a neuvedomil som si, ze by to mohlo znamenat radikalnu zmenu :)
hmm, co ale moze mat spolocne kontrola teploty procaku so sietovou kartou? mozno nieco s tymi setriacimi funciami hardware, ktore spominas.
btw, ked som si nahodil 9.10 do virtualboxu, tak tam som nemal ziaden problem a vsetko islo v poho (teda tie sietovky, aj so zapnutym acpi). ak mas rovnaky alebo podobny kus zeleza ako ja, tak zrejme to uvidis az ked si to vyskusas ako live cd. aspon teda u mna sa to prejavilo az priamo na samotnom laptope (aj pri live cd aj nainstalovane).
p.s. cita sa mi to celkom normalne. zvykol som si pisat bez diakritiky a 'x' miesto 'ch'. zrejme kvoli ryxlosti uz v textovyx spravax, tak mi to nejako zostalo. co uz so mnou :(
Edit /etc/default/grub and change to:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=use_crs quiet splash"
našiel som to tejto diskusii
aj toto vypada dobre, akurat si na kompilovanie kernelu netrufam, takze to asi skusat nebudem :(
I've applied patch from:
http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=13940#c3
recompiled patched kernel, installed it, reboot ... and ethernet/wireless interfaces are back. :-)
Edit /etc/default/grub and change to:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=use_crs quiet splash"
toto som vyskusal a funguje to. sietovky idu aj ked som vymazal to 'noapic' a 'acpi=off'.
takze teraz by zase malo zrejme byt to acpi zapnute a vsetko je kontrolovane tak ako ma byt :))) ak som teda tym prikazom zase nevypol nieco ine, xixi. diky moc