Ubuntu 9.10 a siet
mam lapotop toshiba portege m800 s chipsetom Intel GM45 Express. Wifi zrejme Intel 4965AGN 802.11abgn.
Neviete niekto poradit co s tym? Diky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Vieš ako na to?
zatial som prisiel na to, ze problem bude zrejme tym kernelom, co je v tom 9.10 rc. aj ked nexapem, preco by to nemalo ist, ked takmer kazdy 3 novy laptop dneskajsku pouziva intel sietove karty.
07:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
lsmod I grep sky2
I - nie je veľké i, ale pipe
lsmod │ grep sky2
pretože som si nespomenul na znak pipe, nemám ani rozloženie klávesnice nastavené.
ALT+179 = pipe
sky2 46560 0
to 'sky2' bolo napisane cervenym.
este ti vypisem, co mi pise pocas startu laptopu. dost dlhu dobu opakuje prvy riadok, ktory je tu vypisany a potom to zakonci tym zvyskom a nabehne gnome. zobrazi mi to aj po prikaze 'dmesg':
[ 80.368318] iwlagn 0000:08:00.0: MAC is in deep sleep!. CSR_GP_CNTRL = 0x0000000C
[ 80.379807] iwlagn 0000:08:00.0: Failed to init APMG
[ 80.380140] iwlagn 0000:08:00.0: PCI INT A disabled
[ 80.381249] iwlagn: probe of 0000:08:00.0 failed with error -110
neviem ci je to dolezite, ale MAC ma urcite nieco so sietovkami, takze mozno aj ano.
a este posledna vec, co som si vsimol. na stranke intelu je ovladac na tu wifi link 5100. niekde som nasiel, ze to mam stiahnut, rozbalit a ten jeden subor nahrat do /lib/firmaware
tak som sa na to pozrel, ale uz tam taky subor je, pretoze mi ho xelo prepisat.
pri startovani ubuntu som pridal parametre 'noapic' a 'acpi=off' a takto nabehne system aj s fungujucimi sietovkami.
dopracoval som sa k tomu po precitani niekolkyx prispevkov v bug reportox ubuntu. pravda je vsak taka, ze vobec netusim na to tie dva parametre sluzia a co som tym vlastne spravil. na co ine to ma este vplyv?
dalej som sa docital, ze tento problem by mal byt vyrieseny v test kernelox 2.6.32-rc3 a vyssie. ako sa viem k takemu kernelu dostat? alebo mam ako zaciatocnik radsej cakat kym vyjde oficialne s tym vypnutym acpi?
btw, kde v ubuntu 9.10 zmizol subor - menu.lst v grube? teraz je tam miesto toho kopa inyx suborov, ktore generuju nieco ako menu.lst, ale vola sa to uz grub.cfg.
napriek mojej nespornej laske k ubuntu, mi nie je uplne jasne, o co im v tom canonicale ide. to sa znazia spravit zo svojho produktu windows? na co nahradzovat prehladny jeden subor, 15timi inymi, aby sa v tom normalny clovek nevedel vyznat. a tiez nexapem, co je to za logiku, pripravit system, v ktorom nenabehne siet s kartami, ktore ma dnes kazdy novy laptop. no sorry, ale trosku som zaskoceny. samozrejme viem, ze mam iba 9.10 RC, ale vyxadzam z toho, ze by tak mal uz na 99% vypadat finalny produkt.
Ku konfiguráku grubu sa nevyjadrujem, pretože som zatiaľ tento nový systém nevidel. Asi skúsim ubuntu vo virtualboxe aby som sa pozrel, čo pomenili.
P.S. Ja zas nechápem prečo niekto miesto ch používa x. Tebe sa to dobre takto číta?
kazdopadne aj tebe diky za info o grube. ja som sa v tom nakoniec vyznal, len ma to trosku zmietlo. ved to poznas, ked mas niekde 5 rokov to iste a zrazu je to ine, tak sa clovek aj zacuduje, ked o tom dopredu nevie. cital som, ze tam bude novy grub2, ale nejako som to presne nesledoval a neuvedomil som si, ze by to mohlo znamenat radikalnu zmenu :)
hmm, co ale moze mat spolocne kontrola teploty procaku so sietovou kartou? mozno nieco s tymi setriacimi funciami hardware, ktore spominas.
btw, ked som si nahodil 9.10 do virtualboxu, tak tam som nemal ziaden problem a vsetko islo v poho (teda tie sietovky, aj so zapnutym acpi). ak mas rovnaky alebo podobny kus zeleza ako ja, tak zrejme to uvidis az ked si to vyskusas ako live cd. aspon teda u mna sa to prejavilo az priamo na samotnom laptope (aj pri live cd aj nainstalovane).
p.s. cita sa mi to celkom normalne. zvykol som si pisat bez diakritiky a 'x' miesto 'ch'. zrejme kvoli ryxlosti uz v textovyx spravax, tak mi to nejako zostalo. co uz so mnou :(
Edit /etc/default/grub and change to:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=use_crs quiet splash"
našiel som to tejto diskusii
aj toto vypada dobre, akurat si na kompilovanie kernelu netrufam, takze to asi skusat nebudem :(
I've applied patch from:
http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=13940#c3
recompiled patched kernel, installed it, reboot ... and ethernet/wireless interfaces are back. :-)
Edit /etc/default/grub and change to:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=use_crs quiet splash"
toto som vyskusal a funguje to. sietovky idu aj ked som vymazal to 'noapic' a 'acpi=off'.
takze teraz by zase malo zrejme byt to acpi zapnute a vsetko je kontrolovane tak ako ma byt :))) ak som teda tym prikazom zase nevypol nieco ine, xixi. diky moc