Otvorenie *.doc

Sekcia: Aplikácie & Desktop 31.10.2009 | 11:22
Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
Ahojte. Mám problém s otváraním dokumentov *.doc s diakritikou. Ukážka dokumentu je tu. Dá sa to v Linuxe niečim otvoriť bez problémov? Alebo problémy sa vyskytujú len u mňa?
    • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 11:57
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Zdravim,
      len tolko, ze som to skusil otvorit aj ja a subor sa nezobrazil spravne.
      Viem, že nič neviem.
    • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 12:08
      Martin   Návštevník
      Vyskúšal som OOo verzie 2.2., 3.0 a starú 1.1.3, tiež Kword a Kwrite, ale všade sa to zobrazuje chybne, s diakritikou úplne mimo. V Kwrite som skúsil asi všetky kódovania, žiadna zmena k lepšiemu.
      Inak na to, že ten súbor má 20 strán textu, sa mi 480 kB zdá dosť veľa, nie je v ňom namiešané aj niečo iné ako text?
      Nemám v úmysle tvrdiť, že som problém vyriešil, lebo na to nemám vedomosti, ale len tak na doplnenie - v akej verzii M$ Office to bolo vytvorené? Možno to je kľúč k riešeniu.
      • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 12:15
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Tvári sa, že to bolo vytvorené nejakým PDF konvertorom. V MS Office ide otvoriť ale nedá sa skopírovať (tú divnú diakritiku rozhádže).
        • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 12:29
          Martin   Návštevník
          Vyzerá to ako školské zadanie, nemali by školy ako štátne inštitúcie podľa vyhlášky Ministerstva financií náhodou používať aj otvorené formáty?
          • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 13:14
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Mali by. Žiaľ realita na Žilinskej univerzite je iná. Akože zadanie ešte aj ako-tak zvládnem prečítať, ale ak dostanem takýto formulár, do ktorého treba vyplniť údaje tak sa to rozbije totálne. Asi jediným riešením bude kopať kompetentných k tomu, aby to zmenili (aj sa o to snažím, zatiaľ ale márne, možno tam nabudúce dobehnem s notebookom a ukážem čo to robí za blbosti) a kým sa to nezmení budem v crossoveri používať MS office (cez MSDN zadarmo, viem klesol som hlboko).

            Celé mi to na tejto škole pripadá také ... proste "pošlite mi v powerpointe prezentácie" ... OOo tu pozná minimum učiteľov a ešte menej študentov.

            • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 13:57
              Avatar dudulko   Používateľ
              ahojte, ja mam taktiez podobny problem. medzery medzi jednotlivymi slovami mi zobrazuje ako male, sive obdlznicky postavene na vysku. tiez mam pisat bakalarsku pracu, ale zatial som odkazany na microsofacky Word.
              • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 14:18
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Zakázali Ti stiahnuť OOo?
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 14:25
                WlaSaTy   Návštevník
                Tak si vypni zobrazovanie medzier.

                Inak, kto je dozorny organ podla tej vyhlasky?
              • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 18:48
                Martin   Návštevník
                Tie sivé obdĺžničky máš medzi predložku a slovom? V takom prípade to znamená, že predložka a slovo sú zviazané a slúži to na to, aby samotná jednopísmenková predložka (v, s, k) nezostávala na konci riadku, takže to nevypínaj.
            • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 14:16
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Na tú vyhlášku ich určite upozorni a vyžaduj dokumenty len v odf,
              pokiaľ chceš mať ten dokument čitateľnejší, stačí nahradiť dĺžne a mekčene prázdnym znakom, diakritika zmyzne, ale dá sa to dobre čítať. Tfuj ako môžu takí ignoranti učiť na univerzite!!!!
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 15:16
                WlaSaTy   Návštevník
                Pockaj, naozaj je autorom toho dokumentu qwerty a v popise to ma "Solid Converter PDF"?

                Lebo pokial to uz raz bolo v PDF a niekto to previedol do *.doc, tak tam ten text je naozaj taky ako ho zobrazuju non-ms textove editory. PDF sa totizto nespolieha na diakriticke znaky vo fonte ale upiestni ich v druhej vrstve nad pismo. A to ukazuje na vedome porusenie tej vyhlasky ked ucitelia zobrali dokument, previedli ho do PDF, potom naspet a takto zmrseny ho dali studentom. Ak by vynechali konverziu z pdf do doc, tak by to bolo korektne chovanie. A ak by vynechali konverziu do pdf, tak by sa k tomu dalo postavit ako k nevedomemu poruseniu vyhlasky.

                No a toto by bolo ozaj kus dost dobre ak niekto nezfalsoval vlastnosti toho dokumentu.
                • Re: konšpirácie ... 01.11.2009 | 00:14
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj, priateľu WlaSaTy

                  prosím, neurob zo slovenskej reality, kde vládnu sedláci, (ktorí si robia čo chcú), nejakú konšpiráciu typu: Ukážem tým študentom, kto je tu pánom ! Dobre vieš, (a Ty to vieš), že naši Slovania nám tu zanechali dedičstvo, ktoré budú moji vnukovia naprávať roky ! A ešte BTW, dnes je to iba o peniazoch, a to, že je to tak, spôsobili prevážne tí sedláci. ktorí sa tu dnes rozťahujú.
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: konšpirácie ... 01.11.2009 | 00:32
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Pozri sa, mne je to jedno v com koho podporis. Ale ak nechces ist hlavou proti muru, tak vedz ze v tom mure su dvere. Nevsimaj si ich.

                    PS.: Tu vyhlasku neuviedli do platnosti na to aby nad nou slintalo nejake "mizive percento" ktore ajtak stiahne chvost. Ano, viem ake to je ked si povies svoje pred ucitelom alebo veducim, ale pri dobrej formulacii to moze pomoct. A percento uspesnosti sa priamo odvija od uspesnosti formulacie.
                    • Re: konšpirácie ... 01.11.2009 | 15:07
                      Peter2   Návštevník
                      Pre dodoeda - len taky detail, podla nasho najvyssieho generallisima uz neboli Slovania ale Stary Slovaci, takze pozor na pojmy :D
            • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 15:47
              mayko   Návštevník
              Aj ja som na zilinskej...informa...tiez ma zarazaju veci typu poslite mi toto a nech to ma priponu .doc, alebo co to bolo za priponu, ze cosi.bz2...sa mi to nepodarilo otvorit...a tak.:D
            • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 17:34
              Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
              "OOo tu pozná minimum učiteľov a ešte menej študentov."

              No tak na elektrofakulte na ŽU ho asi okrem študentov nikto nepozná. A ten prístup "pošlite mi v powerpointe prezentácie" dobre poznám. Takže súcitim s tebou.
    • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 15:07
      l_barbarossa   Návštevník
      - samozrejme, ze to je trapas, poskytnut takyto dokument, a to nezavisle na tom, ze je v .doc, pretoze aj v doc. sa daju urobit "multiplatformne" dokumenty, pokial niekto trochu ovlada pravidla formatovania.
      - mam taky pocit, ze niektore fonty mali v sebe pravidla pre pseudodiakritiku - tzn. ze znak s diakritikou nevystupoval ako jeden znak, ale ako zlozenina dvoch znakov. Ale nie som celkom isty, len sa mi mari, ze take cosi som riesil uz hodne-hodne davno. (mozno ten dokument bol vytvoreny na nejakej prastarej verzii msword a win98, tak to na mna posobi)
      • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 15:55
        l_barbarossa   Návštevník
        no dobre, solid pdf converter to vydegeneroval z nejakeho pdf-ka. cize staci oznamit qwerty-mu, ze prehliadace .pdf dokumentov su dnes standardnou vybavou pocitacov a ze si nemusi kvoli prevodu do nepouzitelneho .doc robit starosti s konvertovanim.
    • Re: Otvorenie *.doc 31.10.2009 | 15:34
      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
      Všeobecné použitie formátov

      Výnos o štandardoch pre ISVS č. MF/013261/2008-132, §17

      Štandardom pre všeobecné použitie formátov je

      a) používanie ľubovolného formátu pri výmene súborov, ak vopred súhlasia všetky zúčastnené strany a technické podmienky to umožňujú, b) používanie ľubovolného formátu pri výmene a zverejňovaní iných typov súborov ako sú uvedené v § 18 až 23.

      a tu mate totho viac http://standardy.informatika.sk/node/10
    • Re: Otvorenie *.doc 01.11.2009 | 19:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Takže vzhľadom na to, že problém sa neprejavuje len u mňa budem ďalej postupovať mailom dekanovi. O tom, či sa to podarilo vyriešiť ešte napíšem.
      • Re: Otvorenie *.doc 01.11.2009 | 20:39
        l_barbarossa   Návštevník
        vyzivne je citanie toho suboru pomocou antiword s prepinacom -s. odporucam este pred dalsou akciou ...
        • Re: Otvorenie *.doc 01.11.2009 | 22:25
          Martin   Návštevník
          • Re: Otvorenie *.doc 03.11.2009 | 00:37
            jano   Návštevník
            ahoj,

            čítal som to a trochu mi z toho akosi vyšiel doc - súbor MS W 2007/ten má iný formát/, čo samozrejme neotvori ani ms w 2003 /ak si to tak neuložil. Problémom môže byť ms konvertor na doc súbory z 2007 pre staršie verzie - mám ho inštalnutý vo wine a ide to dobre. Potreboval by som originál, lebo toto to nie je