Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň

Sekcia: Komunita 06.11.2009 | 19:50
Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
Blizi sa nam LinuxFest 7 http://www.linuxfest.sk

Pripravujem prednasku "Pracovné prostredie na každý deň" a zbieram inspiraciu. Zbieram napady a tipy. Veci ktore nastavuje vzdy ked nainstalujete vas Linux, nejake vychytavky, ktore vam zjednodusuju pracu.
Napriklad: nastavenie LIRC, X{dva monitory, tv-out, VDPAO}, Compiz pluginy, klavesove skratky, aliasy, vypnutie pc speakera...

Niektore napady sa pokusim zakomponovat do prezentacie.
Prezentacia, tak ako cely LinuFest bude zamerana na zaciatocnika

Dakujem za vsetky podnetne navrhy
    • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 07.11.2009 | 01:38
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      specialne sa zameraj na nastavenia pre gnome/kde/xfce...ale zober len tie hlavne gnome/kde. A potom prislusne navody mozes na ne aplikovat. Napr. zmena rozlozenia klavesnic (prepinanie), potom vela ludi ma rad windows skratky a pod.
      • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 08.11.2009 | 20:00
        Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
        chccel by som sa vyhnut uplne elementarnym veciam ako je nastavenie klavesnice, chcel by som tam dat hlavne veci, ktore sa covek nedocita v uplne kazdom how-to. Ale skusim sa nad tym zamysliet a odprednasat aspon zrychlene co , kde a ako, tie klavesove skratky na zmenu layoutu, to je celkom zaujimavy napad.

        Na nestastie nebudem robit prednasku o KDE, pretoze som ho naposledy videl vo verzii 1.1.2 v Redhat 7. Cize cela prednaska bude vyhradne na Gnome. Rad by som spravil prednasku aspon trosku na urovni a to sa neda ak nebudem dostatocne poznat prostredie. Okrem toho viacero veci nebude zavislych na desktop-environment.

        Dakujem za rady.
        • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 08.11.2009 | 21:44
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          mat tak cas, tak by som pomohol zoscreenshotovat kde 4 so vsetkymi moznostiami nastavenia (idealne s defaultnym vzhladom, cize oxygenom, aby uzivatelia neboli z toho puff ze preco moje tlacitka vypadaju napr. troska krajsie ;-) )...avsak cas nemam. Skola ma nici. Skus pospamovat po tych kontaktoch na linuxos ktory maju zaujem...
          • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 09.11.2009 | 19:21
            Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
            Dakujem za ponuku, v takomto pripade by si musel byt spoluator, ktory by si svoju cast odprezentoval sam, snazim sa prednasat iba o veciach o ktorych nieco viem. Veru s casom je problem aj u mna, dufam, ze sa to neprejavi na kvalite prezentacie.

            Linuxfest je akcia od ludi pre ludi, cistokrvne dobrovolnictvo. Ked niekto bude chciet a mat cas, tak sa ozve aj sam, velmi nerad by som niekoho spamoval.

        • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 09.11.2009 | 21:03
          l_barbarossa   Návštevník
          len tak z fleku ma napadli tieto temy:

          sprava sedenia

          zaklady prace v gconf-editore

          network-manager versus wicd

          nastavenia nautila, sprava mime typov, pouzivanie drag 'n drop, tab-ov, bocneho panela, specialnych priecinkov (burn:/// ...) ,rozsireni (nautilus actions, nautilus scripts, gloobus-preview), nautilus ako samba/nfs/ftp klient,


          vyznam dot priecinkov v /home, sprava ~/tmp a ako si udrzat poriadok v ~

          alternativy oblubenych qt aplikacii v gtk

          mierny uvod do editacie konfiguracnych suborov tem

          zalohovanie posty (evolution, thunderbird), import-export zaloziek medzi firefox, opera, midori, epiphany

          instalacia Gnome bez mono zavislosti, spravcovia okien pre Gnome

          viacnasobne/ vnorene/ vzdialene pripojenie do Gnome, vzdialena pracovna plocha
    • Re: Navrhy k teme prezentacii na LinuxFest 7: Pracovné prostredie na každý deň 22.11.2009 | 21:43
      Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
      Vsetkym velmi pekne dakujem za podnety.
      Finalna verzia prezentacie je na strankach LinuxFestu

      Dufam ze sa uvidime na buducom marcovom Linuxfeste.