openSUSE 11.2 oficiálne vydané

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.11.2009 | 11:17
Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
Vo štvrtok bola oficiálne uvolnená nová verzia openSUSE, s poradovým číslom 11.2. No a čo nám nového prináša?
Okrem DVD a LiveCD je nové openSUSE možné spustiť už aj z USB.
Pod kapotou bije jadro 2.6.31.5.
Ext4 je predvolený súborový systém
Pracovné prostredia sú vo verziách KDE 4.3.1, Gnome 2.28, Xfce 4.6.1.
Pribudla možnosť živej aktualizácie distribúcie (obdoba dist-upgrade v Debiane).
Gnome 2.28 prichádza s novou témou, s názvom Sonar.
Kvôli problémom s niektorými protokolmi a proxy v Empathy, zostáva v Gnome predvoleným IM klientom Pidgin.
Desktopový vyhľadávač Beagle je vypnutý KDE4 je predvolené pracovné prostredie na inštalačnom DVD.
KDE3 už nie je oficiálne podporované. Pre ďalšie informácie o možnosti inštalácie KDE3, si pozrite stránku http://en.opensuse.org/KDE3.
PulseAudio štandardne nebeží a predvolene je nainštalovaný Phonon Xine backend.
OpenOffice je integrované do KDE4.
Všetky štandardné aplikácie sú portované do KDE4, ako Kaffeine, KNetworkManager, Amarok, DigiKam, K3b, Konversation a ďalšie.
Firefox je nastavený ako predvolený prehliadač aj v KDE a integrovaný do KDE4
Integrovaný plugin SUSEFOX vo Firefoxe.
Thunderbird je vo verzii 3.0 beta4. Thunderbird 2.0 bude podporovaný už iba krátku dobu, pokiaľ nebude vydaná finálna verzia 3.0. Je ho možné nainštalovať z Build Service. YaST webové rozhranie pre jednoduchú vzdialenú administráciu
YaST Qt ovládacie centrum je portované na Qt4 Webpin vyhľadávač balíkov je priamo dostupný aj cez YaST.
YaST Qt správca softvéru má konfigurovateľné rozloženie zobrazenia
Správca balíkov má možnosť nastaviť správanie po ukončenej inštalácii. Či sa má vrátiť späť do správcu balíkov, alebo zobraziť inštalačný sumár, alebo sa ukončiť.
Novinkou je aj podpora sociálnych sietí cez KDE klienta Choqok a Gnome klienta Gwibber. Kopete prichádza s podporou chatovania pre Facebook. Zypper prichádza s možnosťou najskôr stiahnuť všetky balíky do lokálnej vyrovnávacej pamäte a potom nainštalovať.

Zoznam implementovaných vlastností v 11.2.
No a v neposlednom rade, sa významne zapracovalo aj na slovenskej lokalizácii.
Sťahovať môžete z oficiálnych stránok.
G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 13:33
      Miroslav K.   Návštevník
      Nemohli ste to dat ako recenziu? vsade to je ovela lepsie, len tu je to take. Nic v zlom, ale skor by som si praveze pozrel tento clanok keby nie je tak "spatne" zobrazujuci sa. Nedate to na hlavnu? naprikald linuxexpres to ma pekne, kde aj rad odkazem, aj opensuse.cz ponuka pekny prehlad. aj nemenovany novy portal slovensky. prerobte to prosim, opensuse mam velmi rad je to moje oblubene distro.
      • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 13:41
        Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
        Stiahol som obidve aj gnome aj kde len už nebol čas na skúšanie ale víkend je pred nami :) tak sa pustím do toho som zvedavý
        • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 13:56
          Miroslav K.   Návštevník
          Ved aj ja sa tesim, ale takto som si nepredstavoval recenziu :-(. Takisto spravu o tom az dneska uverejnili. Ale aspon nieco.

          ozaj, co myslis ze gnome aj kde? ved dvd ma obi tri
          • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 15:10
            Borknagar   Návštevník
            naprikald linuxexpres to ma pekne, kde aj rad odkazem, aj opensuse.cz ponuka pekny prehlad. aj nemenovany novy portal slovensky. prerobte
            Niečo mi ušlo? mame nejaky portal?

            • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 15:25
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              hej to ti veru uslo, od 9.11.09 sa oficialne spustil novy Linuxovy slovenky portal ...
              Slackware
              • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 16:06
                Borknagar   Návštevník
                Uz ma nenapinaj, preco o tom nie je ziadna informacia? Kde je to? v cechach? Tam sa nieco pisalo.
                • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 16:23
                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                  na mojej stranke som o tom pisal ...
                  Slackware
                  • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 17:14
                    Absolutne nespokojny   Návštevník
                    Toto je veľmi smutné, že další začínajúci autori si zakladajú dalšiu stránku o Linuxe, lebo táto súčasná im neumožnuje publikovať .. okamžite ihneď. Radsej idu do Čiech alebo sa stanú solistami v hlbokom mori netu !!!
                    Aj spravcovia tohoto portálu by si mali sypať hlavu na popol, lebo to ďalej so slavnym Shakalom nejde, je to iba vajatanie na jednom mieste s kolíkom v riti !!!.. akonečne tu nahodit nejaky schopny free open source CMS. Takto Slovensko prichádza o schopných autorov, smutné veľmi smutné...
                    • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 17:25
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      tento link je v lavom menu ako prvy ... tak ja neviem, je problem napisat mne, mirovi ci dodoedo-vi , ze "hej magore, spiskal som clanok, poslem ti ho a spublikujes ho? ... " ? Nemyslim ... ale je to mozno aj o urovni, skuste si spomenut, kolko flame, ci neflame ale offtopic tem bolo za posledne dni zamknutych (uz aj ja idem teraz offtopic), kolko utokov, riesenie inych veci ... utoky na adminov ani nehovorim. Shakal mate moznost stiahnut si a podielat sa na jeho vyvoji, funguje pomerne dobre a svizne narozdiel napriklad od Joomly a pod. Vsimli ste si, kolko ludi tu prestalo skoro chodit a nebolo to tym, ze si zalozili novy portal, ale ze sa im vsetky tie utoky sprotivili? miro teraz na to ostal sam (co sa tyka programovania), kolki ste sa prejavili ako pravi clenovia komunity a pomohli ste s vyvojom systemu pre portal, kde chodite aj Vy a prilozili ste ruku k dielu? KOLKI??? Netvrdim, ze s dodoedom vychadzame vzdy uplne super, ale respektujem ho a vazim si ho uz len preto, ze sa snazi niekedy aj pomoct, pridava spravicky a nepridava ich malo. ci uz zadarmo alebo doslova a do pismena za almuznu. idu vianoce, skuste sa chlapci nad sebou obcas zamysliet a sem tam si obcas radsej zakusnut do jazyka, v opacnom pripade za vami poslem spievajucich t-mobile santov ... ;-) </offtopic>
          • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 20:29
            Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
            Nie som geroj a nemal som dnes do obeda sosať dvd tak som sosol iba cd v dvoch prostrediach :-) 700 mega dva krát je lepšie sosať ako celé 4 giga :-) tak asi tak nejak :) lebo na oficiálnom servere je možnosť dvd alebo každé prostredie zvlášť :D
            Takže tak nejak to je na hd je pľacu dosť :-)
    • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 17:36
      Borknagar   Návštevník
      A aby nevznikol nejaky flame, asi by sa to tu mohlo precistit a zavriet. A tu recenziu nejak upravit, dobre napisana ale strasne formatovany text...
      • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 18:20
        Avatar ra100 SuSE  Používateľ
        Ono to nie je myslene ako recenzia, ale skor ako spravicka-uputavka. Bohuzial vela moznoti formatovania nie je, ked clovek pise spravu :-( Chelo by to nejake nove moznosti.
        • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 18:42
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Na správu to bol text bohužiaľ fakt moc dlhý, a preto, aby to nestratilo aktuálnosť novinky jednej z hlavných linuxových distribúcií, ja som sa rozhodol dať to do Fórum-tak ako som to dal. Ja na Články nemám žiadne editačné oprávnenie, chcel som takto pomôcť, aby sa netratili informácie.
          \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
          Čo sa týka písomných príspevkov, každý má právo písať tu od krátkych Správ až po recenzie softvéru a Články dvere otvorené. Sme na Slovensku, je nás málo, tak poďte a pomôžte hocijako ale zmysluplne.
          Zdravím všetkých.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 20:34
            jano   Návštevník
            nie som registrovany, ale :

            stiahol som to dvakrat a stale ma trapia rovnake subory, ze im nesedi kontrolny sucet, i ked dvd je vraj ok
            • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 20:39
              Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
              Skús si stiahnuť tak ako ja len iso cd toho prostredia ktoré preferujes a ja si myslím že net to ostatné doťaha cez balíčky alebo sa mýlim ? Ak áno opravte ma :-)
              • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 20:46
                jano   Návštevník
                nemylis sa - je to pravda, len preco to dvd robi taketo ksefty - mna to ale prekvapuje
                • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 21:47
                  Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
                  Neviem ja som len pol ročný user na linuxe ale niečo som sa už naučil :-) a jedna vec je istá niekto preferuje gnome iný kde a asi na tom dvd je nejaký bug :( ale to už ja neviem neskúsal som to
    • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 13.11.2009 | 22:12
      Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
      Inak ak môžem dodať mám doma aj novú verziu platenej suse enterprice :-) alebo ako sa to volá bolo iso v jednom časopise pred mesiacom ( pc space ) a celkom sa mi lubila len škoda že je to iba 2 mesačná verzia a to šlo jak guľa proste ak platíš máš lepšiu podporu a je to aj doladené :) škoda že tá verzia nie je free aspoň by neboli také problémi ako teraz iný píšu z inštal dvd opensuse :-(
    • Re: openSUSE 11.2 oficiálne vydané 14.11.2009 | 19:04
      Kron0r   Návštevník
      hrozne spisana recenzia! ale ked to nie je chyba dodoeda tak to dotycny mohli uverejnit na uvod. Netreba hned dodoeda sprdnut ked nema dostatocne pravo

      ninu, chvalim novy portal. len tak dalej. tiez sa pripojim ako cas da,bolo nacase nieco na slovensku