LINUX mangaka chu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.12.2009 | 00:46
pagáč   Návštevník
Dobrý večer...
Nainštaloval som si distro mangaka chu, založené na Ubuntu 9.10. Veľmi zaujímavé, s aplikáciami ktoré presne mne vyhovujú a svižnejšie ako jeho matka či otec.. ALE ako pri každej inštalácii som si vytvoril používateľa, ktorý má heslo a to je zároven aj heslo správcu.. A problém je v tom že sa nedokážem prihlásiť ako onen používateľ, ani ako root ale iba ako mangaka a JEHO heslo mi nie je známe (samozrejme som hladal aj na ich stránke) a do konzoly sa nedostanem, pretože pýta heslo a to neviem aké.. Určite to nie je to čo som dával pri nštalácii!! No a bez hesla mi je to na ... čiže , dá sa nejako zmeniť heslo roota, resp ako povoliť spustenie používateľa, ktorého som vytvoril.. Dík za rady
    • Re: LINUX mangaka chu 01.12.2009 | 18:21
      dusan   Návštevník
      Hm

      žeby sudo
      :-)

      ps. máš ubuntu takže nie su ale sudo kde zadáš svoje heslo (prihláseného uživateľa)

      Ak chceš roota aktivovať treba si to vygooglovať.
    • Re: LINUX mangaka chu 03.12.2009 | 20:36
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Žiadne ubuntoidne distro mi neunikne a tiež som si našiel toto distro a asi chapem o čom si písal..
      Užívateľa som pri inštalácii tiež vytvoril, ale po spustení bol len mangaka!! Tak som ho premenoval, dal som nove heslo (mimochodom to heslo je "chu") a všetko funguje tak ako si predstavujem..
      Prve dojmy sú veľmi dobre, bootuje rychlejšie ako ubuntu 9.10, je viac vyladené aj ked má viac programov ako je v buntu a zatial, po prvom dni používania hovorím dobrá voľba !!
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: LINUX mangaka chu 04.12.2009 | 10:53
        Avatar t0mas Archlinux a ubuntu 9.10  Používateľ
        nabootuj do sigle user mode, alebo pouzi failsafe, tam by si mal mat roota, potom
        id
        ten ti povie co si za uzivatela ci root ci ten mangaka ci jak sa vola,
        passwd $USER
        zmenis heslo

        a nakoniec das init 6
        rebootnes a voila prihlasis sa s novym helom
        Linux4ever frasier@jabbim.sk
    • Re: LINUX mangaka chu 06.12.2009 | 18:42
      pagáč   Návštevník
      Ako sa dá nainštalovať slovenčina do systemu, kde nie je defaultne daná? Skúšal som na wiki (samozrejme aj google...), ale mám tu len rôzne angličtiny a aj ked pridám slovenčinu alebo češtinu, tak sa mi neobjaví v možnostiach. Dík za odpovede!
      • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 15:24
        t0mas   Návštevník
        pozri ci mas nainstalovany balik i18n-sk
        • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 20:17
          pagáč   Návštevník
          Mám iba kde-i18n-sk ale používam gnome a nič podobné v synaptiku nie je..
          Couldn't find package i18n-sk
          • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 20:39
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            vacsinou pri testovani niecoho si otvorim spravcu balikov a dam vyhladat slovo "slovak". skus takto tiez postupovat, najde Ti baliky so slovencinou. teda ak das prehladavat aj ich popis
            • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 20:48
              pagáč   Návštevník
              ..si robíš srandu?? To je predsa normálne, ale tu aj po nainštalovaní všetkých sk balíčkov, po prerobení repozitárov aj zmene serverov sa nič neudeje !! Nie som v linuxe prvý den, tak snád by som na také čosi prišiel...
              Iná, normálnejšia rada ?
              • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 20:51
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                prepac, nemal som rozhodne v plane urazit.

                dalej ma napada prezriet gdm alebo ineho spravcu prihlasovania. neobjavi sa ani tam?
                • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 21:06
                  pagáč   Návštevník
                  Nie neobjaví.. slovenčina proste nie je, ale je nainštalovaný každý sk balíček..
                  sem som hodil screen
                  • Re: LINUX mangaka chu 07.12.2009 | 21:48
                    pagáč   Návštevník
                    Teória je, keď všetko vieme, ale nič nefunguje. Prax je, keď všetko funguje, ale nikto nevie prečo. My sme spojili teóriu s praxou - nič nefunguje a nikto nevie prečo :)
                    • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 01:30
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      mas nainstalovany balicek locales?

                      ak nie, tak nainstaluj (apt-get install locales) a ak ano a je to ubuntu (a teda vlastne debian) based distribucia, tak skus konfigurovat a vygenerovat slovenske locales:

                      dpkg-reconfigure locales

                      zo zoznamu oznac sk_SK.UTF8 a potom ich daj vygenerovat a aj pouzit ako default.

                      nerucim za funkcnost tohto navodu (funguje na debiane, teoreticky by mohol fungovat aj na niecom ubuntackom), ale skusit mozes.
                      • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 11:57
                        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                        Spravna volba

                        dpkg-reconfigure locales
                        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                        • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 12:43
                          pagáč   Návštevník
                          Na príkaz: sudo dpkg-reconfigure locales je odpoved terminálu: sk_SK.UTF-8... cannot open locale definition file `sk_SK': No such file or directory
                          failed
                          Všetky en sú done, sk a cz sú failed.. Ani predchádzajuca rada od kotrčku nepomohla. Zatial dakujem a čo ešte koho napadá ? Je najľahšie prejsť na čosi iné ale mangaka sa mi fakt páči a šlape všetko okrem výberu jazyka..
                          • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 13:37
                            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                            doinstalovat localechooser-data

                            toto by mohlo este pomoct.
                            • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 14:06
                              pagáč   Návštevník
                              Tie (localechooser-data) su nainštalované..
                              Odhlásil som sa, prepol na KDE a pre kde je System Settings, kde sa všetko nastavuje vrátane jazyka, atd.. , tam som zadal sk a .... kde je v slovenčine. Lenže ja mam radšej gnome...
                              Takže skušam všetko čo napadne mna a aj všetky vaše rady, len zatial . . .
                              • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 14:19
                                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                vyskusam to dat na moj stroj a skusim zistit. OK?
                              • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 14:20
                                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                oprava.. nedam to nikde, lebo nemam funkcnu DVD napalku a CD bude az na vianoce :-)
                                • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 16:43
                                  pagáč   Návštevník
                                  Len tak zo špásu som si spustil monomaxos (grecke ubuntu 9.10) a presne to isté !! Slovenčinu nainštalujem cez terminál, ale nie je možné ju vybrať... Asi je tu niečo vyhodené, čo bráni nainštalovaniu- vlastne spusteniu sk locale.
                                  ..aha a čo tak sa spytať hofereka..., ked si robil greenie a máš tam len sk, cz a en, tak si niečo vyhadzoval ????
                                  • Re: LINUX mangaka chu 08.12.2009 | 17:07
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    mna sa pytas? no... aby sa usetrilo miesto, tak sa likvidovala hlavne dokumentacia - co ale nie je tento pripad. zatial som neskusal nainstalovat baliky uplne ineho balika, no tu spomiane postupy s locales a jazykovymi balickami by fungovat urcite mali.

                                    tak ci tak, grecke distro je hlavne pre grekov. autori chcu, aby to co najviac vyhovovalo ludom v danej oblasti. rovnako funguju rozne lokalizovane verzie v spanielsku, taliansku a dalsich krajinach. ak hladas nieco zalozene na ubuntu, mozes skusit napriklad linux mint