Zmensovanie poctu distribucii

Sekcia: Komunita 09.12.2009 | 21:52
Matus   Návštevník
Napadlo ma ak teda este nieco take neexistuje zalozit projekt ktoreho ulohou by bolo spajat distribucie do mensieho poctu. Chyba linuxu je ze ma stovky distribucii pricom by stacilo nejakych 10-20. Pre priklad take Greenie podla mna nema vyznam, stacilo by spravit slovencinu pre Ubuntu. Takze by nebolo odveci takyto projekt spravit, mal by stranku a mohli by sa spajat postupne distribucie rozne. Najst nejakych 10 a dohodnut sa s ludmi ktory ich robia aby spravili jednu ktora bude naozaj kvalitna a takto postupne. Linuxovy svet! Co vy na to?
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 22:23
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      aj komunizmus je utopia
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 22:30
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      povodne som pisal dlhansky prispevok, takze to skusim velmi zjednodusit :) distribucii je len 10-20, zvysok su rozne male projekty. ak si zoberies napriklad ubuntu, tak obsahuje softver ktory vyvinul canonical, novell, red hat a tak dalej. distribucie navzajom spolupracuju a ak nejaka distribucia prestane mat vyznam, zanikne. tvrdit, ze nieco nema vobec vyznam, znamena mat pramalo skusenosti.

      monopol linuxu nesvedci a ak chce niekto urobit napriklad jednotnu distribuciu pre europu (diskutoval som o tom s vyvojarom distribucie kiwi), tak rad pomozem ako budem moct, aj za cenu ze by greenie zaniklo. to je ale nepravdepodobne.
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 22:49
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        alebo inak. ty si to ani neprajes, lebo potom by si sa nemohol chvalit "vlastnou" distribuciou. mal by si len meno medzi vyvojarmi respektive commiter (neviem teraz narychlo vymysliet slovensky ekvivalent) a nebol by si tak viditelny. a podla mojho nazoru ti ide primarne o to.
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 02:05
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          alebo inak. peter kotrcka sa musi zviditelnovat, tak utoci na to, kde sa ku nemu radi pridaju ostatni "hadavi" ludia. a idealne ak to robi stano. cim viac je potom peter spominany, tym ma vacsie sebavedomie, ego a vsetko mozne, co mu dava silu utocit dalej napriklad na greenie (kedze s utokmi na o2 si sa strapnil aj na tvoje pomery privela). a aby to ludia bastili, zacne vsade pisat, ako ide stanovi o slavu.

          navrhujem lock, nech z toho zase neurobis flame
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 13:10
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            ano, presne tak. idealne, ak to robi hoferek. lebo hoferek robi same chyby, nenecha si poradit. a tak je aspon co kritizovat.

            utoky na O2 len pekne nechaj na mna, je tam tiez co kritizovat (ty a O2 s ana seba v nekvalite prace podobate - az by jeden povedal, ze hoferek = O2). a strapnili sa akurat ludia, ktori na moje argumentami podlozene clanky napisu max. vulgarizmus a nadavku. to je pravy obraz O2fanatikov. ale to uz som daleko od temy, ktorou je (okrem ineho) aj nizka kvalita vselicobuntu - a teda aj greenie gnu/linuxu :-D
            • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 20:02
              Avatar w0t4n Debian 5  Používateľ
              Pocuj kotrcka co vlastne robis ty??? vyvijas nejaku distribuciu ci co? Hoferek sa aspon snazi. Hlavne ze ty si neomylny a vsetko robis najlepsie. Mozno by bolo najlepsie keby sme si z teba modlu spravili alebo co
              • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 20:49
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                pomaham velkej distribucii ako viem.

                nehram sa na vlastnom piesocku s "projektom", ktory svetu nic neprinasa.

                vlastne pardon, je tu greenport, ktory ma v popise, ze autor nema problem, ak by bol tento nastroj zakomponovany aj do inych distribucii. ake velkodusne. co na tom, ze greenport skritizoval kazdy - od uzivatelov az po skusenych vyvojarov.
                • Re: Zmensovanie poctu distribucii 04.01.2010 | 13:59
                  bix   Návštevník
                  pan Kotrcka, vy pomahate akurat jednym nakupon sw od spolocnosti Microsoft, ktory pouzijete maximalne na to, aby ste sirili flame po internete. Trepete od veci, bezte spat na mobilmaniu.sk alebo vlastny blog kym vas tam strpia. Som zvedavy ktorej linuxovej distribucii vy pomahate, pretoze o tom je tu rec.

                  Co sa tyka zmensovania poctu distribucii, aj male distra vedia pomoct velkym castou kodu alebo roznymi zlepsovakmi. Tak ako je v obchode potreba mat velkoobchody aj malych predajcov, ako v biznise je nevyhnutny sektor malych a strednych podnikatelov, tak aj Linux potrebuje male distra. Mozno niekoho spod Tatier zaujme prave greenie a privedie ho k Linuxu, mozno jeho autor citi ze potrebuje viac slobody ako sa mu dostane inde, mozno prave to ze je to jeho dielo ho motivuje k tomu, aby aktivne vyvijal. Kazdopadne je to jeho vec a kazdy jeden clovek, ktory si greenie nainstaluje a je spokojny je dokazom ze to stalo za to. Myslim ze keby len 100 ludi spokojnych s pracou 1 cloveka tak je to pekny vysledok.

                  Som zvedavy kolko ludi je spokojnych s Vasou pracou, pan Kotrcka, ci ma vyznam a ci po Vas nieco na svete zostane v den, ked Vas budu klast do truhly.
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii 04.01.2010 | 14:53
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    mozno si s mojou pracou spokojny aj ty. pomaham prekladmi. staci?
                    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 14.01.2010 | 19:27
                      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                      Mal by som dotaz k prekladom.. Na launchpade si neaktívny, takže asi niekde inde, alebo pod iným menom? Tým prekladom snáď nie je deluge pred tromi rokmi..??
                      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 14.01.2010 | 21:24
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        inde, kedze launchpad sa hra na svojom piesocku.

                        uz prekladam tak, ako sa asi ma prekladat - u zdroja.
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii 04.01.2010 | 14:54
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    bolo napisane NEUTOCIT!
                  • Re: Ako je to možné ?? 04.01.2010 | 18:49
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Ako je to možné, že sa tu opäť (aj po mojej "degradácii") objavujú takéto útočné úrážlivé príspevky tento krát proti Kotrčkovi. Okamžite to treba vymazať (včítane môjho), keď pravidlá tak pre všetkých rovnako. Očakávam od adminov rovnaký postup pre všetkých rovnako.
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Ako je to možné ?? 04.01.2010 | 19:19
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      +1 :-D
                    • Re: Ako je to možné ?? 04.01.2010 | 20:12
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      zamerne som to na par hodin ponechal, kedze P. Kotrcka napisal, ako sa snazi pomoct ... prekladmi a aj to sa vazi.
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii 05.01.2010 | 16:57
                    Absolutne nespokojny   Návštevník
                    čim to je, že božský Linux, ktorý je zadarmo - prakticky nikto nechce ?
                    Podiel približne 1 perc. na trhu OS je skutočne hanebný.
                    Čím viac distribúcií Linuxu tým väčší bordel !!!!!!!!!
                    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 14.01.2010 | 16:05
                      Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                      Inak tuto statistiku ste si precitali na blogu pana R. Hulana? Pre druhy krat by som odporucil si zistit ako to v skutocnosti je.Tu su statistiky, ktorym by som aj celkom veril. A neberiem argument ze na svete su pocitace na ktorych bezi windows a su bez internetu z toho dovodu ze keby ich aj 2-nasobne viac bez netu ako z netom tak to 3.5% nespravy a ak my neverite tak si to preratajte :-). Btw aj ked je to z kapanek ineho sudka, na superpociatcoch maju vacsinovy podiel Linuxy a mrkvo$oft sa skoro ani nepouziva. Inak mate aj v jednom pravdu niekotre veci su fakt v zlom stadiu vid Intel driver pre linux, atd. a samozrejme nejdu tam hrat hry a je tu aj absencia profesionalneho lahko ovladateneho softwaeru.
                    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 14.01.2010 | 19:22
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Hulanove (R. Hulan je pseudomym, skutocne meno je ine) vyroky su dost casto predmetom vtipov a vulgarizmov v Cechach na root.cz. Nie je objektivne pouzivat prave tieto vyroky za akusi bernu mincu toho, ako je na tom Linux/GNU.
                      Uvediem priklad:
                      Podiel LINUX/GNU na netbookoch je už viac ako 30% a stale rastie ...
                      Co by si Ty sam z toho vyvodil pre MS Windows ?

                      ;-)
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 15.01.2010 | 19:26
                        Absolutne nespokojny   Návštevník
                        Ja z toho nevyvodzujem nic, pre mna je hl. argument to ze pre Linux vyvinulo 1000 vývojárov - 1000 distribúcii a pre WIN vyvija 1000 vývojarov 1 OS.
                        Odzrkadluje sa to takmer v kazdom rade, tiez mam 5 compov na ktorych bezi Lin, ale všetko dat dokopy je to doslova haitska katastrofa a bezny user je rad ze dokaze vo WIN nahodit bezny sw iba par klikmi. Pisanie v terminali je ako zivot v jaskyni, nic iba velka cierna diera.
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii 14.01.2010 | 18:57
                    l_barbarossa   Návštevník
                    Myslim ze keby len 100 ludi spokojnych s pracou 1 cloveka tak je to pekny vysledok

                    ine mnozstvo ludi bolo spokojnych s win3 -> win98, s IE6 - ale kolkym ludom pribudli vrasky na cele kvoli tymto (a podobnym) vytvorom? skratka, tu vetu by som nepouzil ako argument ...


                    ad: Absolutne nespokojny
                    čim to je, že božský Linux, ktorý je zadarmo - prakticky nikto nechce ? posli timkovi z noname, on ma taky song, kde sa kazda strofa zacina cim to je .... mozno aj tebe da odpoved
                    Podiel približne 1 perc. na trhu OS je skutočne hanebný - 1% podiel na smiesnych PC nie je ziadna tragedia ani dovod na zosmiesnovanie ...ci?

                    ...
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 22:55
        Matus   Návštevník
        Hovorim prave o tych malych projektoch. Kazda ta distribucia iba derivuje jednu s tych 10-20 hlavnych distribucii. A kazda ma nieco, henta ma to, druha zas to, nejaka dokonca to co nema ani ta hlavna s ktorej derivovala ale nema kopu inych veci. Radsej by mohli ist tie male projekty do vacsich a do nich by to davali. Preklady, rozne toolsi atd... ved by stale vyvijali linux a boly by distribucie ale bol by v tom vacsi poriadok a pripudli by vyrobcovia pre tie velke distribucie ktore ich potrebuju :), stali by sa kvalitnejsimi.
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 23:40
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          vela malych projektov ale ma vyznam preto, lebo su to "male projekty".

          napriklad v spanielsku je asi 30 distribucii odvodenych priamo od ubuntu, ktore sa s kazdym vydanim ubuntu robia viac menej nanovo. tam je bezne, ze ma daky ostrov svoju vlastnu forknutu verziu ubuntu. kazdy ma teda na vyber, ci si da original ubuntu, ubuntu usite na konkretnu oblast ci nieco uplne ine. tieto forknute projekty maju kodeky ci plny preklad, no su malo pouzitelne mimo spanielska. v tomto pripade by bolo podla mna najlepsie urobit vzdy daky tyzden po vydani ubuntu nejake to "spanishbuntu", ktore by si uz len kazdy okres upravoval. na vyvoji spanishbuntu by sa mohli podielat ludia z barcelonabuntu, madridbuntu, cordobabuntu atd.

          taketo nieco sa chcelo urobit v spojeni greenie a kiwi - no su to velmi odlisne projekty. vyslovene rumunsko madarske ubuntu ktore chce mat 100 percent programov ako ma ubuntu vs greenie, kde je vela zmien. zhodol som sa s nim na niektorych bodoch, no tieto iso obrazy su hlavne o zmensovani o menej potrebne casti (napriklad korejske pisma, cinska dokumentacia atd), a v tom je rozdiel. rumun nepotrebuje slovencinu, slovak nepotrebuje rumuncinu.
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 23:45
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            ani rumun (vacsinou) nepotrebuje madarcinu a ani madar (vacsinou) nepotrebuje rumuncinu. a zda sa, ze napriek tomu funguju a neexistuje special rumunske fructelorbuntu a madarske gyümölcsbuntu
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 23:07
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        co vyvinul canonical takeho vyznamneho? asi som zaspal dobu
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 23:08
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          kopec hnedych pozadi.
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 22:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      inak prosim ta zaregistruj sa alebo nechaj nejaky kontakt, nech ta mozu ludia co sa zaujimaju o tuto temu kontaktovat. taketo uvahy totiz casto vytvoria flame.
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 09.12.2009 | 23:08
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      podla mna su 3 druhy distribucii:

      1. velke, "univerzalne" distribucie - mandriva, debian, fedora, opensuse, ubuntu a dajme tomu gentoo a arch - maju stovky vyvojarov a system tzv. riadenej demokracie. teda kazdy vyvojar (teraz myslim realnych vyvojarov, nie spravcov nejakeho balika) ma moznost priniest napad, no zaroven iba jeho hlas nestaci, aby sa taky napad do distribucie dostal. a je to logicke, pretoze ak by to bol naozaj dobry napad, tak predsa zahlasuju viaceri.

      2. male, specializovane distribucie - rozne bezpecnostne, routerove a podobne distra - su to male projekty, casto na niecom zalozene, ale na rozdiel od svojej materskej (univerzalnej) distribucie sa zameriavaju na isty ciel (napr. distribucia postavena na univerzalnom debiane, no urcena len a len na routovanie). mozeme sem zahrnut teoreticky aj male (poctom vyvojarov aj uzivatelov) nezavisle distribucie ako sourcemage, lunar, ...

      3. forky - vieme o com hovorim. vznikli, lebo niekomu nevyhovovala zelena tapeta na ploche, niekomu prekazal prehravac hudby. tak urobili "distribuciu" s modrym pozadim a inym prehravacom. isteze, najdu sa aj tu distribucie, ktore robia vyraznejsie zmeny (mint s jeho menu), no v principe su to forky, ktore su pre tu istu skupinu, ako materska distribucia (prevazne desktopovy mint z prevazne desktopoveho ubuntu). proste su to vytvory s minimalnym vlastnym vyvojom, vezu sa na vyvoji materskej distribucie (pouzivanie repozitarov, instalatorov, ...).
      a vacsina veci sa da jednoducho dosiahnut aj v materskej distribucii (napr. z ubuntu sa da jednoducho urobit greenie za par minut - greenport nepocitam, je to slepa vetva, vystrel do tmy) a aj ked nepopieram, ze vo forku to moze byt ciastocne rychlejsie, nastava dalsi problem. forky forkov a forky forkov forkov a tak dalej. totiz, ak materska distribucia pouziva programy A, B a C, no fork vymenil programy za A, D a E, tak u uzivatela by sa fork musel absolutne trafit do vkusu, aby s tym nebola ziadna praca a teda aby uzivatel dosiahol usporu casu. ak vsak ten isty uzivatel chce soft A, D a G, tak je mu fork nanic. hovorim o beznom forku, kde sa vymeni SW a pozadie.
      samozrejme napr. pritomnost kodekov a podobne beriem ako plus, no ich instalacia do materskej distribucie je otazkou minuty, dvoch (ak je net - co mat linux bez netu je viac-menej nanic). stoji usetrena minuta za pripadne problemy s nevyladenostou tohto forku (ako sme videli a vidime na slovenskom priklade - "distribucii" greenie)? podla mna nie.
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 01:35
        shade   Návštevník
        Pisete tu kto co potrebuje a co nie. Ono to na 1. pohlad vyznie ako uletena sprostost, ale uz sa niekto skusal aspon zamysliet nad dynamickym vytvaranim iso obrazu? Ziadne (u/ku/xu)buntu ale kazdy by si pekne naklikal co chce a co nechce mat. Neviem, format cdfs nepoznam, ale keby to niekto naozaj skusil, tak by sa mozno prislo na to ze to nie je zdaleka take nerealne ako sa zda, trebars aj za cenu postprocesingu na uzivatelovom stroji.
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 01:37
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          take nieco je uplne bezne. vsak zober si napriklad ubuntu minimal. mas 10MB a co tam doinstalujes, to je uplne na tebe. ubuntu? kubuntu? xubuntu? zo vsetkeho nieco? ak mas rychly internet alebo dvd repozitar a kopu casu, tak nemas problem
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 01:57
            shade   Návštevník
            Doinstalujes za behu, aspon predpokladam. Ja som pisal o vytvoreni (stiahnuti) live/instalacneho iso na mieru.
            • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 02:03
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              jaj. nieco take vytvaral myslim turbolinux alebo vectorlinux alebo tak nieco. moznost cez radio/checkboxy dat, ci to ma obsahovat kancelarsky balik alebo nie, ci tam ma byt toto alebo hentamto... dobra vec, neviem ale co sa s tym stalo
              • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 17:58
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                vsak take neco ponuka napr SUSE Studio kde si clovek naklika vlastnu distribuciu alebo build SLAX kde staci zvolit potrebne moduly a automaticky to vygeneruje ISO obraz :)
            • Re:Shade 11.12.2009 | 04:24
              Avatar lelol   Používateľ
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 09:59
        peter   Návštevník
        na greenport ti staci prehliadas :-)

        http://port.greenie.sk/list

        a potom napr.:
        http://port.greenie.sk/ie.sh



    • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 01:35
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj Matus.

      Veľký počet existujúcich linuxových distribúcií-takzvaný diverzifikovaný linuxový ekosystém- nie je chyba Linuxu, skôr to ( tú diverzifikáciu ) niektorí chápu ako jeho veľkú výhodu voči "bad malware" a síce nemožnosť napísať univerzálnejší linuxový malware po vzore MS Windows a záruku veľkej bezpečnosti.

      Áno, už veľakrát tu bolo spomínané ( aj na českých root.cz a českých blogoch ) že by sa energia vynakladaná na tvorbu Greenie mohla vynaložiť na česko-slovenskú lokalizáciu Ubuntu. Ale na druhej strane nemôžeme, a nikto to ani nechce, prikazovať, čo má Stanislav Hoferek a prípadne ďalší linuxáci robiť (alebo nerobiť s Greenie). Mimochodom, Greenie nie je forkom (kódu), pretože fork je vetvenie zdrojového kódu iným smerom, čo by bolo vetvenie kódu Ubuntu, čo Greenie ale nie je. Rozumnejšie sa javí počkať, ako sa Greenie bude vyvíjať a čas to ukáže.

      So Sovietskym Zväzom na večné časy a nikdy inak ! A čo ostalo zo Sovietskeho Zväzu ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 01:41
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        s tym forkom suhlasim. je to v pripade vacsiny roznych ubuntu based systemov hlavne iny vyber programov z oficialneho repozitara, pricom drviva vacsina deb balikov nie je menena.

        taka bezna skladacka vyzera nejako takto:

        ubuntu + nieco (napriklad kodeky) - nieco (napriklad cudzie jazyky) + zase nieco, minus zase nieco... + vlastne veci + precistenie za ucelom zmensenia. btw slovencinu prekladam tak, aby sa dala pouzit pre kazdeho bez ohladu na system - staci, aby mal rad open-source tahove strategie :)
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 02:00
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          neviem, ako to myslíš ...
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 02:06
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ktore konkretne?
            • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 02:16
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              "s tym forkom suhlasim. je to v pripade vacsiny roznych ubuntu based systemov hlavne iny vyber programov z oficialneho repozitara, pricom drviva vacsina deb balikov nie je menena.
              "
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 02:23
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                ok, co presne na tomto nechapes? myslim, ze je to napisane dostatocne jasne.
                • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 10:15
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Naopak, napísal si to opäť veľmi nejasne, to znamená nejednoznačne. Neviem, čo máš na mysli s tým súhlasom o forku.
                  Súhlasíš s definíciou forku (kódu) ?
                  alebo
                  Súhlasíš, že Greenie je fork ?
                  alebo
                  Súhlasíš, že Greenie nie je fork ?
                  alebo
                  S čím, do čerta, vlastne súhlasíš ?????
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 12:59
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    s definiciou forku mas pravdu.. ale zasa vseobecne sa aj o distribuciach, ktore su postavene na niecom hovori ako o forkoch, aj ked to nie su "odstiepenci", ale skor "prestavovatelia".
                    • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 13:58
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Takže, je podľa teba Greenie fork Ubuntu ?
                      (Lebo ja si myslím že nie, v žiadnom prípade).
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 17:39
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        z pohladu slova "fork" nie.. ale zvyknu sa tak casto nazyvat..

                        tak ako nazveme greenie? derivat? psudodistribucia? porad :-)
                  • Re: Zmensovanie poctu distribucii - dobré alebo zlé ? 10.12.2009 | 18:00
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ale joj, ze nepresne. pisal si svoju definiciu forku a ja s nou suhlasim. greenie nie je fork, je to v prvom rade ine poskladanie zo skladacky programov v repozitari ubuntu.
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 10:07
      Avatar chatpall   Používateľ
      povodne som tiez chcel pisat dlhy prispevok, ale ocividne to nema zmysel.

      nerozumies tomu a vypisujes tu hovadiny. taketo nazory su pre linuxovu komunitu horsie ako povedzme nejake slovenske "distro", pretoze taketo projekty aspon mobilizuju zaciatocnikov, nielen uzivatelov ale aj novych vyvojarov.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Reakcia 10.12.2009 | 10:18
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        To na koho reaguješ ?
        Na mňa ?
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Reakcia 10.12.2009 | 14:15
          Avatar chatpall   Používateľ
          nie klikol som odpovedat na hlavny prispevok
          NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 13:05
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        nesuhlasim.

        kopec nanicbuntu je naozaj nanic. naklikat vlastnu zlataninu, ktora bude postavena na stabilnej distribucii zvladnem za 2-3 dni aj s testovanim (uz som to robil a vyraznejsie chyby som nenasiel - neznamena to, ze to bolo dokonale, ale kazdopadne sa to aspon nainstalovalo :-D ).

        a v com je greenie slovenskejsie, ako ubuntu , v ktorom si zvolis slovencinu? ja osobne som si nevsimol, ze by v greenie bol kvalitnejsi/rozsiahlejsi slovensky preklad, nez v beznom ubuntu. ak ale hoferek naozaj nieco navyse prelozil, potom otazka znie, ze preco to nie je aj inde - hra sa na vlastnom piesocku? tak ci tak, lepsie z toho greenie oproti materskej distribucii nevyjde.

        a novy vyvojar sa urcite nemobilizuje zelenou tapetou na "slovenskom" "distre" :-D
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 14:14
          Avatar chatpall   Používateľ
          neviem co mas stale s tym hoferekom. prislo greenie, nainstaloval som ho, vyskusal, zistil ze v nom nic nie je, prestal pouzivat, viac sa k nemu nevratil. ak v tom stano vidi nejaku cestu tak nech si v tom robi co chce a ako chce. ma tu slobodu a tym to hasne. ak to zvladnes za dva tri dni tak si dobry, jemu to tak lahko neslo ocividne. tvoju robotu okrem par zlcovytych clankov a zlcovytych prispevkov na kazdom portaly nevidim. neviem co si mam o tebe mysliet.
          NERUSTE TENTO UCET!!!
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 10.12.2009 | 17:45
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            a naco mam prezentovat to iso? ved to iste za chvilku urobim aj z povodnej distribucie (v mojom pripade fedora).

            hoferek robi hanbu linuxu (moj nazor), preto sa snazim ho co najviac (opravnene) kritizovat, co moze mat nakoniec 2 vysledky:

            1. hoferek kritiku prijme, bude sa viac (ovela ovela) snazit a skvalitni pracu aj greenie (alebo sa prida k inemu, perspektivnejsiemu projektu a tu kvalitnejsiu pracu prenesie tam - je to jedno)

            2. zhodnoti tvorbu distribucie (nie len preskupenie programov a zmenu pozadia) ako nieco, na co nema (k dnesnemu dnu je to proste fakt) a ukonci greenie a v nejakej inej forme (preklady, dokumentacia, ...) sa prida k inemu, perpektivnejsiemu (s lepsimi vyvojarmi) projektu.
    • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 00:04
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahojte všetci.

      Poprosím vás (aj ja mám, vidím, staré maslo na hlave) aby sme sa držali našej zaujímavej témy a otázok okolo prospešnosti alebo neprospešnosti množstva reálnych linuxových distribúcií a nezabiehali iba ku tej jednej - Greenie.

      Dúfam, že mi dáte za pravdu, (a to hovorím nielen ja bez farizejských úmyslov) keď tvrdíme, že každý mysliaci človek si môže robiť s open-source GNU/linuxovým kódom čo len uzná za vhodné. Preto navrhujem ( a navrhli to už aj ľudia predo mnou ) aby sme nechali celé Greenie na pokoji, nech je aké je, mladých ľudí to naozaj (aj jeho nedostatky) motivuje k premýšlaniu nad Linuxom a prispeje k aktivácii ďalších BAKY_like vývojárov na Slovensku/Čechách (možno áno, možno nie).

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 01:11
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        +100
        • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 10:41
          Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
          nepoznate nejake navody na vytvorenie vlastneho distra casom by som to chcel skusit
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 10:45
            jkp   Návštevník
            A zase nám tu sneží :-) mna by skor zaujímalo ako si mám "napáliť" systém pred reinštaláciou aby som ho potom nemusel nastavovať a dohadzovať potrebné balíky
            • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 11:01
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              mozes pouzit napriklad partimage, urobi to zalohu celej particie vratane zavadzaca
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 11:00
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ak chces tak poradim s tym, ozvi sa. potrebujes hlavne toto:

            - poznamky o tom, co by si tam chcel, naco by to bolo dobre atd atd.
            - vela volneho casu na skladanie, testovanie, googlovanie ci prehladavanie systemu suborov cez filelight/baobab
            - hosting, spolupracovnikov atd
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 11:16
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Fedora Linux má nástroj Revisor. Ubuntu má UCK alebo nástroj Reconstructor.
            OpenSUSE má OpenSUSE Studio, myslím.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Zmensovanie poctu distribucii 11.12.2009 | 11:31
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            A ešte samozrejme Debian.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."