ktora distribucia pre nelinuxaka?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2010 | 20:40
Avatar miamia   Používateľ
Ahojte,

prosim vas (dlhodobych linuxakov) o radu ja (dlhodoby windowsak). Chcel by som nahodit na vsetky desktopove pocitace vo firme linux.
Potrebujem poradit:
- aku distribuciu?
- a ake graficke prostredie?

Musi to byt akurat uzivatelsky co najprivetivejsie kvoli zamestnancom :-) Pls, nepiste, ze na distre nezalezi, lebo ja s nimi mam nulove skusenosti, preto by som potreboval kontretne poradenie. Co som tak 5 minut browsoval, tak sa mi vcelku zapacila Mandriva 2010 (ale za to uzivatelske prostredie sa plati? to teda neviem).

velka vdaka kazdemu linuxakovi
    • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 20:45
      Radovan   Návštevník
      Jednoznacne PCLinuxOS a prostredie KDE, v ziadnom pripade nie Ubuntu. Nepojdu stranky s flash a nebudes vediet co stiahnut aby to slo.... Neskor mozes skusit prejst na PCLinuxOS GNOME co je podobne s Ubuntu.
      • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 20:59
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        ubuntu na prvej stranke s flashom ponukne moznost nainstalovania niektorej alternativy pre flash prehravanie:

        - adobe

        - gnash

        - swfdec.

        podobne ponukne pri prvom prehravani obsahu, ktory vyzaduje neslobodne kodeky sa objavi moznost na instalaciu kodekov.

        isteze, ak pocitac nema net, tak je to problem - ale vtedy asi na webstranku s flashom nenarazis :-D
    • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 20:50
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      ale ani mandriva s KDE nie je zla volba ;) len sa nachystaj, ze ludom musis povedat aj to, ze uz nehladaju "Tento pocitac" , "Disk C:" a pod. ...
    • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 21:01
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      Mandriva v ediciach One (KDE alebo GNOME alebo XFCE CD) a Free (DVD alebo CD so zakladom) su zadarmo na stiahnutie a pouzivanie.
      • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 21:16
        Avatar miamia   Používateľ
        dakujem za super rychle poradenie. Este k tej Mandrive Powerpack by som sa chcel opytat, ze aky je tam rozdiel vs One? kukal som http://www2.mandriva.com/linux/which/ a je tam len rozdiel v podpore a aplikaciach - predpokladam, ze tie aplikacie by sa mali dat hosikde stiahnut, ci nie?

        vdaka
        • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 01:10
          Martin   Návštevník
          ONE je "živá" edícia, to znamená, že sa spúšťa bez inštalácie pri reštarte počítača, ak máš nastavený BIOS tak, že Ti ako prvé načítava CD. Obsahuje len obmedzené množstvo programov, ale na základnú prácu a na vyskúšanie celkom postačuje. Táto edícia sa síce dá aj nainštalovať, ale aj tak obsahuje len základ.

          Free-verzia sa už normálne inštaluje na pevný disk a dá sa legálne zadarmo stiahnuť z netu. Neobsahuje však niektoré komerčné platené aplikácie ani podporu spoločnosti Mandriva, v tomto budeš odkázaný na diskusné fóra, knihy a kamošov.

          PowerPack je platená edícia a obsahuje aj komerčné programy a podporu firmy.

          Ak Ti môžem poradiť, najprv si dlhší čas skúšaj Linux sám doma, aby si vedel, do čoho vlastne chceš ísť, a ak sa dá, zožeň si nejakého živého linuxáka, aby si sa mal s kým naživo poradiť, prípadne aby Ti mal kto nastaviť a vysvetliť to, čo sa Ti počas procesu "samovýuky" podarí rozhasiť.
          Ak napíšeš, odkiaľ si, možno sa Ti niekto ozve.
          • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 12:46
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            dovolim si odporovat.

            One edicia je slusne vybavene LiveCD. Jasne, stale je to CD, preto nie je nafukovacie.

            Ale prehra ti to zakladne multimedia (mp3, nejaky mpeg4, ...), okamzite bezi flash a podobne. je tam multimedialny SW (audio, video), graficky (GIMP a myslim, ze v najnovsej GNOME edicii aj inkscape), kancelarsky soft, sietove veci (IM, web browser, mail, ...).
      • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 21:19
        Avatar miamia   Používateľ
        + otazocka este jedna: bude tam take peknucke GUI ako maju na obrazkoch na webe? :-)
        • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 21:50
          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
          :D malo by byt... mne sa strasne paci pozadie co ma madriva one a powerpack :). ja ti odporucam jednoznacne ubuntu. dalsie dobre distribucie su mandriva, opensuse a fedora.

          a najlepsia je archlinux :D :P:P...
          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
          • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 22:11
            Avatar miamia   Používateľ
            diky :)
            a existuje niekde porovnanie
            ubuntu
            mandriva
            opensuse
            fedora
            ?

            tych distros je dost a vobec sa v nich nevyznam :D
            • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 09:57
              peto   Návštevník
              distrowatch.com
          • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 22:15
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            tomina nepocuvaj :-DD

            teda aspon co sa toho archu tyka (je to jedna z najobtiaznejsich distribucii)

            kandidati pre teba su podla poradia od najvhodnejsieho

            MINT
            PCLINUXOS
            MANDRIVA
            SUSE
            UBUNTU
            FEDORA

            vsetko su to "mainstreamove" distribucie s velkou zakladnou a podporou

            a podla mna mint preto ze maju najsirsie repozitare (lahko instalovatelne programy) asi najlepsie fora
            mint je klon ubuntu (vychdza z ubuntu - vacsina veci je rovnakych)
            ale mint ma predinstalovane kodeky a ovladace ktore nie su slobodne (to iste ma aj pclinuxos - ten je klonom mandrivy)

            dufam ze som to nesplietol ani ze som nesplietol teba

            nezabudni hlavne ze musis zabudnut vsetko co vies o fungovani windowsu, :-DD
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 22:18
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              SKUS TOTO
              aj ta to mozno navedie a ked budes citat tie INFO aj daco mozno nauci
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 22:24
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 01:26
                Avatar miamia   Používateľ
                priatelia dakujem za reakcie.
                tak teda spravil som si ten zegeniestudios a vyslo mi, ze na stopro mi bude dobry Mandriva, Ubuntu, opensuse, mint :-D

                inak aby to nebolo take jednoduche, planujem s tym urobit toto http://www.linuxos.sk/forum/18412/index.html - ktory z tych, co som napisal vyssie by bol najvhodnejsi? ci je to v zasade jedno?

                velka vdaka
                • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 01:36
                  Avatar miamia   Používateľ
                  hm, v zavislosti na mojom predoslom prispevku vcelku zvazujem kombinaciu server(debian) a desktopy (mandriva, suse, ubuntu alebo mint). myslite, ze je to dobre riesenie?
                  • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 12.01.2010 | 03:57
                    elle   Návštevník
                    áno dá sa,
                    debian ide aj ako desktop
                    rovnako ako sa dá aj Mandriva ako server
                    Jediný problém by som videl v správe softu, teda potreba poobzerať sa čo ako v deb a rpm balíkoch, ak sa skombinuje debian s Mandrivou či Suse
                    • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 14.01.2010 | 23:20
                      Avatar miamia   Používateľ
                      som trošku pouvažoval a mám horúcich kandidátov takýchto:

                      server-debian a desktopy-ubuntu
                      server-debian a desktopy-debian

                      je to dobra kombinacia? a je debian dobry pre desktop (myslim uzivatelsky privetivy tak, aby si s nim v pohode zvykli robit aj bezni uzivatelia) ?
                      • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 14.01.2010 | 23:46
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        Myslim si ze ano, mnoho ludi pouziva debian prave na desktope - nie kazdy ma server... :) Vyhodou je samozrejme stabilita. Ovsem, neodporucam pouzivat stable verziu debianu, ta na desktop nie je vhodna, nakolko obsahuje priliz stare balicky. Prostredie je myslim si privetive az priliz - gnome sa da velmi pekne upravit na jednom z pocitacov - co je otazka hodinky po chodeni po gnome-look.org a potom sa uz len nakopiruje zlozka .gnome2 ( myslim ! neviem ci .gnome alebo .gnome2 .. ) z domovskeho priecinku do vsetkych ostatnych pocitacov.. Vsade sa nahodi tento vzhlad a bude pokoj.

                        Myslim si ze ak bude dokopy 10 zamestnancov, tak sa pre 1 alebo max. 3 ludi spravi par hodinovych sedeni, po pracovnej dobe, kde sa im vysvetli praca s prostredim a bude to.

                        Ak sa mylim, oponujte mi. Dlhsie som uz distribuciu debian nepouzival.

                        Prajem pekny zvysok dna
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 14:58
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                          pravdu mas, na pouzivanie je debian perfektny, najme ak je niekto kto ho vie predtym nastavit aby vsetko slo ako ma, ak taky clovek nie je respktive nema cas (a hlavne chut - moj pripad) je asi lepsie pouzit ubuntu/mint kde sa to da ovela lahsie nastukat respektive je to prednastavene(najme ten mint)

                          BTW : debian mam na desktope uz niekolko rokov a bez akejkolvek udrzby (len automaticke aktualizacie) po prvotnom nastaveni (ktore mi ale trvalo nejaky tyzden - len som s linuxom zacinal,dnes by mi to trvalo tipujem den dva). Ubuntu na notebooku sice nastavim za par hodin (vdaka zalohovanemu /home) ale system preinstaluvavam raz za 12-18 mesiacov
                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 15:24
                            Avatar miamia   Používateľ
                            a preco preinstalovavas tak casto ubuntu?
                            • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 15:39
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              ono ti je to taka mrcha, ze nie vsetky aktualizacie prebehnu hladko (najma prechod na novsiu verziu) z coho vyplinie napriklad to ze nejaky balik zostane neaktualizovany respektive neda sa aktualizovat (system to samozrejme stale vyhlasuje co je otravne) a nasledkom toho sa nedaju instalovat aktualizovat ine programy
                              (poslende problme s HAMACHI)

                              co ma nahneva a zacnem to riesit a doriesim to do stadia ze prestane fungovat x-window a vtedy si uvedomim ze reinstalacia mi zrychli ubuntu (casom, instalovanymi programami a upravami spomaluje) a kedze mam /home adresar zalohovany nepridem o ziadne nastavenia ani data (tie mam bud v home alebo na inej particii)

                              sposobene je to podla mna tym ze ubuntu ma privela prednastavenych veci a automatickych klikatok v ktorych sa nakoniec vzdy vyskytne nejaka chyba ktoru kvoli lenivosti bezny uzivatel rucne neopravi

                              ALE ja som zase rypal a furt skusam co nove viem nastavit ako co zmenit a doinstalovat, takze zvacsa je to moja chyba
                              Napriek tomu ostavam pri ubunte (uz od verzie 5.daco) lebo je velmi vela veci ide samo od seba a novsimi verziami sa to len zlepsuje

                              P.S.reinstalacia linuxoveho systemu zase nie je az tak invazivna ako v pripade windows, jedine co streba spravit po novej instalacii je balickovacim systemom nahodit vsetky potrebne baliky a skorpirovat odzalohovany /home (1-5 hodin v zavislosti od rychlosti netu)
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 15:41
                              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                              lebo niekedy prechod na novu verziu je lepsi cistou instalaciou ako aptitude dist-upgrade ?
                              • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 18:37
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                aj to je pravda

                                priklad: prechod na ext4
                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 15.01.2010 | 11:33
                        Avatar jajo Debian|Sabayon|win7  Používateľ
                        ubuntu som dal na ntb kamaratke, ktorá ho vie iba zapnúť a vypnúť okrem netu a nevyhnutnej roboty a bude tomu rok a ide bez problémov, píše (OO som nastavil aby ukladal vo formátoch doc, xls... , tlačí... chodí na net (dokonca ani vírus nechytila)
                        zvykla si a chváli ho...
                        a pre zarytých používateľov ktorí vraj vedia len windows by som tam hodil win7 gnome aby nemali taký surový prechod...
        • Re: ktora distribucia pre nelinuxaka? 11.01.2010 | 23:12
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          pozadie mozes mat ktorekolvek - aj pozadie free edicie na powerpacku ci naopak.

          su to len balicky.