viac Linuxov na jednom PC ???
je to mozne nainstalovat viac linuxov na jeden stroj ?
vopred dakujem za rady
PS.: mate nejaku skusenost s linuxom 64 Studio
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Mohla by ta prekvapit konfiguracia bootloadera?
pri instalacii dalsej distribucie odporucam vytvorit particie vopred (napriklad v GPARTED) a dat im velkost udlisnu od uz existujucich (aby nedoslo k omylu pri urcovani ktora je ktora) a nasledne zalohovat data (clovek nikdy nevie) a potom zvolit expertnu instalaciu danej distribucie (aby sa nahodou automaticky nerozhodla pouzit cely disk bez ohladu na predosle instalacie) a uz len postupovat podla instrukcii instalatora
posledny krokom moze byt nastavenie bootloadera (ak sa nenastavi sam) toto uz zavisi od toho aky bootloader sa ma pouzit (treba googlit)
-vo virtualboxe kvoli emulovanemu hardwaru, ktory samozrejme nie je identicky s tym realnym
-live verzia je zase pomala kvoli nacitavaniu z CD/DVD media a neuchova zmeny - teda nevhodna na dlhsie testovanie
ale to vsetko je zavisle na tom ako zakladatel topicu chce distro vyskusat - ci len kuknut co to vlastne je alebo vyskusat co vsetko bude fungovat na jeho PC out of box a co vsetko bude musiet doladit a ci vobec bude schopny to doladit
Je to asi najlepsi sposob, ako distro vyskusat. Ak sa mu bude pacit a bude s tym spokojny, az potom by som pristupil na prerozdelenie disku a na klasicku instalaciu. Ak sa mu pacit nebude, nebude musiet riesit vymedzenu particiu, ze co s nou .. ale uz ako sa zakladatel rozhodne je samozrejme na nom.