viac Linuxov na jednom PC ???
je to mozne nainstalovat viac linuxov na jeden stroj ?
vopred dakujem za rady
PS.: mate nejaku skusenost s linuxom 64 Studio
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Mohla by ta prekvapit konfiguracia bootloadera?
pri instalacii dalsej distribucie odporucam vytvorit particie vopred (napriklad v GPARTED) a dat im velkost udlisnu od uz existujucich (aby nedoslo k omylu pri urcovani ktora je ktora) a nasledne zalohovat data (clovek nikdy nevie) a potom zvolit expertnu instalaciu danej distribucie (aby sa nahodou automaticky nerozhodla pouzit cely disk bez ohladu na predosle instalacie) a uz len postupovat podla instrukcii instalatora
posledny krokom moze byt nastavenie bootloadera (ak sa nenastavi sam) toto uz zavisi od toho aky bootloader sa ma pouzit (treba googlit)
-vo virtualboxe kvoli emulovanemu hardwaru, ktory samozrejme nie je identicky s tym realnym
-live verzia je zase pomala kvoli nacitavaniu z CD/DVD media a neuchova zmeny - teda nevhodna na dlhsie testovanie
ale to vsetko je zavisle na tom ako zakladatel topicu chce distro vyskusat - ci len kuknut co to vlastne je alebo vyskusat co vsetko bude fungovat na jeho PC out of box a co vsetko bude musiet doladit a ci vobec bude schopny to doladit
Je to asi najlepsi sposob, ako distro vyskusat. Ak sa mu bude pacit a bude s tym spokojny, az potom by som pristupil na prerozdelenie disku a na klasicku instalaciu. Ak sa mu pacit nebude, nebude musiet riesit vymedzenu particiu, ze co s nou .. ale uz ako sa zakladatel rozhodne je samozrejme na nom.