viac Linuxov na jednom PC ???
je to mozne nainstalovat viac linuxov na jeden stroj ?
vopred dakujem za rady
PS.: mate nejaku skusenost s linuxom 64 Studio
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Mohla by ta prekvapit konfiguracia bootloadera?
pri instalacii dalsej distribucie odporucam vytvorit particie vopred (napriklad v GPARTED) a dat im velkost udlisnu od uz existujucich (aby nedoslo k omylu pri urcovani ktora je ktora) a nasledne zalohovat data (clovek nikdy nevie) a potom zvolit expertnu instalaciu danej distribucie (aby sa nahodou automaticky nerozhodla pouzit cely disk bez ohladu na predosle instalacie) a uz len postupovat podla instrukcii instalatora
posledny krokom moze byt nastavenie bootloadera (ak sa nenastavi sam) toto uz zavisi od toho aky bootloader sa ma pouzit (treba googlit)
-vo virtualboxe kvoli emulovanemu hardwaru, ktory samozrejme nie je identicky s tym realnym
-live verzia je zase pomala kvoli nacitavaniu z CD/DVD media a neuchova zmeny - teda nevhodna na dlhsie testovanie
ale to vsetko je zavisle na tom ako zakladatel topicu chce distro vyskusat - ci len kuknut co to vlastne je alebo vyskusat co vsetko bude fungovat na jeho PC out of box a co vsetko bude musiet doladit a ci vobec bude schopny to doladit
Je to asi najlepsi sposob, ako distro vyskusat. Ak sa mu bude pacit a bude s tym spokojny, az potom by som pristupil na prerozdelenie disku a na klasicku instalaciu. Ak sa mu pacit nebude, nebude musiet riesit vymedzenu particiu, ze co s nou .. ale uz ako sa zakladatel rozhodne je samozrejme na nom.