Kde su i-uzly
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
:-)
Ked vytvorim subor, jeho meno spolu s cislom inodu (nie inodom samotnym) sa zapise do aktualneho adresara. When a file is created, it is assigned both a name and an inode number, which is an integer that is unique within the filesystem. Both the file names and their corresponding inode numbers are stored as entries in the directory that appears to the user to contain the files. That is, the directory associates file names with inodes.
Co sa stane ked ho chcem otvorit? Z jeho mena mi OS zisti cislo inodu (viz. hore). Na zaciatku FS (za superblokom) sa nachadzaju cisla inodov+akesi pointre na skutocny fyzicky obsah (fyzicke umiestnenie suboru na HDD, File size, atributy atd.) inodu na disku . * The inode numbers and their corresponding inodes are held in inode tables, which are stored in strategic locations in a filesystem, including near its beginning.
Takze v obsahu inodu sa nachadza aj fyzicke umiestnenie tohto inodu na disku a ked zistim to, moze mi uz moj OS vydat pristup k pozadovanemu suboru (samozrejme po skontrolovani opravneni). This metadata (ten inode) includes (1) the size of the file (in bytes) and its physical location (i.e., the addresses of the blocks of storage containing the file's data on a HDD), (2) the file's owner and group, (3) the file's access permissions (i.e., which users are permitted to read, write and/or execute the file), (4) timestamps telling when the inode was created, last modified and last accessed and (5) a reference count telling how many hard links point to the inode.
Je to skutocne takto, alebo som si zas nieco nespravne domyslel?
*Ake velka je vsak oblast kde sa tie cisla+pointre nachadzaju? To zavisi od mnozstva suborov (adresar=subor). A kedze to dopredu neviem tak...
Space for inodes must be set aside when an operating system (or a new filesystem) is installed and that system does its initial structuring of the filesystem. Within any filesystem, the maximum number of inodes, and hence the maximum number of files, is set when the filesystem is created.
Nechce sa Ti napísať o nových informáciach, čo si sa dozvedel aj krátky článoček tunaky....?
:-)