Kde su i-uzly
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Balík pre prácu s RAW fotografiami bol vydaný vo verzii 4.0 s prepracovaným užívateľským rozhraním. Z ďalších noviniek tu nájdeme napríklad vylepšenie výkonu OpenCL, vylepšené moduly pre expozíciu a kalibráciu farieb, alebo prepracované mapovanie farieb Filmic v6.
Zdroj: darktable.org
Unity 7.6 je prvá veľká aktualizácia prostredia Unity po 6 rokoch. Prostredie prináša rôzne vizuálne zmeny, opravy, ale aj zníženie spotreby RAM na približne 700-800 MB.
Zdroj: unity.ubuntuunity.org
Pol roka od poslednej verzie bola vydaná verzia 1.21 display server protokolu Wayland. Okrem menších zmien je hlavnou a najviac viditeľnou novinkou podpora scrollovania s vysokým rozlíšením (obsah sa posúva plynulo namiesto skokového posunu ako doteraz).
Zdroj: lists.freedesktop.org
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Bola vydaná nová verzia kancelárskeho balíka Collabora Online developer edition. Táto verzia obsahuje všetky funkcie a vylepšenia, ktoré budú v budúcej enterprise edícii. Medzi novinky v tejto verzii patrí napríklad podpora externej kontroly gramatiky, podpora 16 000 stĺpcov v tabuľkách, sparkline grafy, WebP obrázky a množstvo ďalších vylepšení.
Zdroj: collaboraoffice.com
Od momentu, kedy spoločnosť SGI vydala špecifikáciu rozhrania ku grafickým kartám OpenGL 1.0 ubehlo 30 rokov. Podpora OpenGL bude pravdepodobne v budúcnosti riešená cez vrstvu Zink nad Vulkan API.
Zdroj: twitter.com
Rodina vývojových dosiek Raspberry Pi Pico sa rozrástla o 3 nové modely. Ide konkrétne o model W za $6 s 2.4 GHz WiFi modulom CYW43439, model H s 3-pinovým debug pinom a WH s debug pinom a WiFi modulom. Procesor zostáva RP2040, teda rovnaký ako v predchádzajúcich modeloch Raspberry Pi Pico.
Zdroj: raspberrypi.com
Bola vydaná aktualizácia Ubuntu Touch OTA-23 založená na Ubuntu 16.04. V tejto verzii nájdeme pridanie podpory FM rádia pre zariadenia BQ E4.5, BQ E5, Xiaomi Note 7 Pro, alebo vylepšenie podpory MMS.
Zdroj: ubports.com
Infraštruktúra populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu mala na Slovensku v posledných týždňoch vážny problém, kvôli ktorému boli jej užívatelia potenciálne vystavení bezpečnostným rizikám. Hlavný slovenský mirror s aktualizáciami pre podporované verzie Ubuntu bol totiž viac ako mesiac neaktualizovaný. Problém sa dotýkal aj serverovej verzie Ubuntu Server, pričom incident samozrejme mohol predstavovať najväčší problém pre internetové servery. Národná jednotka SK-CERT problém evidentne nezachytila.
Zdroj: DSL.sk
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
:-)
Ked vytvorim subor, jeho meno spolu s cislom inodu (nie inodom samotnym) sa zapise do aktualneho adresara. When a file is created, it is assigned both a name and an inode number, which is an integer that is unique within the filesystem. Both the file names and their corresponding inode numbers are stored as entries in the directory that appears to the user to contain the files. That is, the directory associates file names with inodes.
Co sa stane ked ho chcem otvorit? Z jeho mena mi OS zisti cislo inodu (viz. hore). Na zaciatku FS (za superblokom) sa nachadzaju cisla inodov+akesi pointre na skutocny fyzicky obsah (fyzicke umiestnenie suboru na HDD, File size, atributy atd.) inodu na disku . * The inode numbers and their corresponding inodes are held in inode tables, which are stored in strategic locations in a filesystem, including near its beginning.
Takze v obsahu inodu sa nachadza aj fyzicke umiestnenie tohto inodu na disku a ked zistim to, moze mi uz moj OS vydat pristup k pozadovanemu suboru (samozrejme po skontrolovani opravneni). This metadata (ten inode) includes (1) the size of the file (in bytes) and its physical location (i.e., the addresses of the blocks of storage containing the file's data on a HDD), (2) the file's owner and group, (3) the file's access permissions (i.e., which users are permitted to read, write and/or execute the file), (4) timestamps telling when the inode was created, last modified and last accessed and (5) a reference count telling how many hard links point to the inode.
Je to skutocne takto, alebo som si zas nieco nespravne domyslel?
*Ake velka je vsak oblast kde sa tie cisla+pointre nachadzaju? To zavisi od mnozstva suborov (adresar=subor). A kedze to dopredu neviem tak...
Space for inodes must be set aside when an operating system (or a new filesystem) is installed and that system does its initial structuring of the filesystem. Within any filesystem, the maximum number of inodes, and hence the maximum number of files, is set when the filesystem is created.
Nechce sa Ti napísať o nových informáciach, čo si sa dozvedel aj krátky článoček tunaky....?
:-)