CPU scheduller
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Na stránkach zive.cz sa objavila recenzia na českého výrobcu miniPC, firmu Asome. MiniPC má rozmer 178x178x34 mm a je osadený procesorom AMD Ryzen 7 PRO 5700G 4,6 GHz 45-65W s momentálne najsilnejšou integrovanou grafickou kartou, 16 GB RAM a 1 TB SSD. Ako operačný systém je použitý Win11 Pro. Pre menej náročných užívateľov je k dispozícii i verzia s AMD Ryzen 5 PRO 5650GE 4,4 GHz 35W.
Zdroj: Zive.cz
Bola vydaná verzia 3.4 3D modelovacieho a animačného nástroja Blender. Novinka obsahuje vylepšenia renderera Cycles, nové editačné nástroje, vylepšenia výkonu a mnoho ďalších noviniek.
Zdroj: blender.org
Štát nasadil druhú časť svojho pokusu riešenia situácie s potenciálne otravnými marketingovými volaniami, keď začal umožňovať obyvateľom a firmám takéto volania blokovať zaradením svojho čísla do štátneho zoznamu pre zamedzenie nevyžiadaných marketingových volaní. Do zoznamu je možné číslo zaradiť na stránke nevyziadanevolania.sk.
Zdroj: dsl.sk
Populárna knižnica pre komunikáciu s webovými servermi cURL vo verzii 7.86 pridáva experimentálnu podporu WebSocket API. Okrem toho v novej verzii nájdeme aj opravy rôznych bezpečnostných chýb.
Spoločnosť Google vydala prehliadač Chrome vo verzii 107. Nová verzia podporuje hardvérové dekódovanie HEVC. Stručný prehľad zmien je dostupný na chromestatus.com.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ja viem len o SOS (Stvaba operacnych systemov) na FIIT
Dispecer -to je SW casti planovaca procesov... Ide o system zabezpecujuci prepinanie kontextu na konkretnom jadre
Podla mna long term scheduling bude planovanie offline. T.j naplanujem si prepinania procesov pred nabehom systemu...
short term bude asi online..
odkazem ta asi na pracu svojho studenta
Michal Praženka: Analýza plánovačov v Linuxe (baklarska praca)
Evidencne cislo: FEI-5402-20499
Fakulta Elektrotechniky a informatiky, STU v Bratislave
Termin odovzdania: 14.5.2010
(pracu si pozriem, ale najskor az po skuske)
mnikdy to nebude bezat presne stanoveny cas, resp. takmer nikdy.. Prekazkou je atomicke operacie(v user space) a BKL resp. niektore spinloocky(v jadre).
Pocas nich nie je moznost prepnut kontext, aj ked dojde prerusenie od PIC/APIC resp. Intel 8254
tie chupy maju same neprsnosti dorucovania
obstarozna 8254 ma toleranciu +/- 4 700 nanosekund
a moderne APIC-y maju beyne toleranciu nepresnosti +/- 3944 nanaoskenud...
Cize uz v HW je tragicka nepresnost pre SW RTLinuxPro (dnes tusim pod nazvom WindRiver Linux), ktory garantuje nepresnost casovacov vratenie prepnutia kontextu max 48 nanosekund...
To sa riesi empirickymi korekciami, ci inymi zdrojmi hodim...
ci dokonca pocitanim tikov CPU hodin na jadre, ktore sa nepusta do C-stavov a nerobi nic ine...