MAC PC LPC
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Linux nie je pre desktopy, nikto to nepoužíva, nikto to používať ani nechce. Okrem pár vyšinutých blbcov, ktorí si myslia, že nič lepšie ako Linux nie je
U nas sa pojmom "PC" mysli architektura pocitacov (ci procesorov?, nie som isty) zvana IBM PC (vyvinuta, ako inak, firmou IBM). Existuju rozne ine architektury, ako napriklad Macintosh, PowerPC, Sparc ci Alpha.
So samotnym operacnym systemom to nema vela spolocneho, mozno az to, ze niektore operacne systemy boli priamo vyvinute pre danu architekturu. Napriklad operacny system MacOS (Apple) bol navrhnuty pre architekturu Macintosh, operacny system Solaris (Sun Microsystems) zase pre architekturu Sparc. Toto vsak nevylucvuje pouzitie inych operacnych systemov na danej architekture; zavisi od toho, ci dany OS podporuje danu architekturu alebo nie.
Skratka PC zanmena "personal computer", v doslovnom preklade z anglictiny "osobny pocitac". Cize ako vyplyva, s operacnym systemom to naozaj ma pramalo spolocne; u nas je architektura IBM PC najpouzivanejsia, preto sa skratka PC ustalila prave pre nu.