Na Greenie fóre ma odporučili sem. Mám problém s režimom spánku a hybernáciou v Ubuntu 10.04. Po načítaní hybernačných dát sa nepredá riadenie systému, inak vyzerá celý proces hybernácie a spánku v poriadku. Na Greenie fóre mi písali, že je to problém MSI, ktoré má nulovú podporu pre Linux a že problém nie je v Ubuntu, ale v jadre. Vie mi niekto poradiť čo mám spraviť, aby mi konečne všetko fungovalo ako má? Je to posledný krok pred prechodom z Windows na Linux. Jadro mám poslednú verziu, ktorú momentálne ponúka Synaptic v správcovi aktualizácii. Presnú verziu z hlavy neviem.
Doska MSI PM8PM-V
zato ja mam GX600 a tam funguje vsetko ako ma (od zaciatku roku 2009 mozno aj skor, v UBU9.04 urcite uz fungovalo s2ram)
mam preto pocit ze je to grafikou a nedoriesenym ovladacom pre nu (GX pouziva NV8600, EX NV8400)
ak by niekto vyriesil s2ram pre EX600 velmi ma potesi lebo pritelka furt do mna tlcie aby som jej to uz rozchodil
S MSI je asi problém s chipsetom (podporou).
Na tomto FÓRE Ti ale radili, aby si najprv na tom PC: 1. update-oval BIOS (častokrát toto pomôže)
potom
2. update driverov pre daný chipset zo stránky výrobcu - nedávam tomu taký význam. lebo podpora chipsetov (firmware) prichádza do Linuxu s každou novšou verziou kernelu, treba skúsiť čo najnovší kernel v Ubuntu
.........................................................................................................
BTW, tu sa jedná o nemobilné PC, kde podľa mňa nemá až taký význam hibernácia, uspatie, tak si dobre premysli, či budeš vynakladať ohľadom Tvojho PC energiu týmto smerom, alebo sa radšej povenuješ štúdiu Ubuntu manuálov (veľa aj v českoslovenčine).
Zatiaľ toľko.
:-)
1. sťahuješ niečo z netu. Po stiahnutí dáš hybernovať počítač, aby si mal po zapnutí všetko ako predtým a mohol pokračovať v práci.
2. Ideš preč od počítača. Zhybernuješ a po návrate pokračuješ v rozrobenej práci.
Hybernácia tu má vňčší význam než pri notebookoch, pretože notebook nie je závislý od vonkajšieho napájania. Neprenosný počítač by pri uspaní a výpadku prúdu bol odpísaný.
Ono to význam má. Každý používa počítač inak. Ty by si ju možno nevyužil, ale ja si už bez hybernácie neviem predstaviť operačný systém.
Po updatovaní BIOSu konečne hybernácia funguje, ale len do doby kým aktivujem nVidia ovládač a reštartujem počítač pre vykonanie zmien. Potom už hybernácia po načítaní hybernačných dát neodovzdá riadenie systému. Po odstránení ovládača a reštarte počítača opäť hybernácia funguje. Po nainštalovaní jadra 2.6.32.22 to isté.
Na výber boli 2 ovládače. Verzia 173 a verzia 96. Po nainštalovaní 173, ktorý je odporúčaný mi trhal šetrič obrazovky a hybernácia prestala fungovať. Skúsil som teda verziu 96. Šetrič prestal trhať, hybernácia nefunguje. nVidia má na stránke tiež ovládač k mojej karte pre Linux. Pred reinštaláciou systému som mal nainštalovaný aj ten ovládač, ale v skutočnosti je to vlastne to isté ako v Linuxe ponúknutý ovládač vo verzii 96.
Možnosť "Uspať" je od updatovania BIOSu z menu nenávratne preč.
V každom prípade tipujem, že problém bude v grafike, nakoľko s ňou nie som schopný rozbehať ani TrackMania Nations Forever cez Wine a na notebooku mi to cez wine bez problémov ide, vrátane uspatia a hybernácie.
Update firmvéru grafickej karty som ešte nerobil a neviem ani ako to spraviť. Ešte som sa nestretol s tým, že by to niekto robil. Dalo by sa s tým nejako poradiť?
Neviem to nájsť.
Skus pogooglit, ak v ubuntu pouzivas genkernel bude treba este dodatocne upravovat grub.conf.
kernel /boot/kernel root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda3 real_resume=/dev/sda1 tuxonice_resume=/dev/sda1
Toto predpoklada genkernel s initrd a swapovou particiou.Tie particie treba upravit podla toho co mas v systeme...