Inštalácia balíkov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.08.2010 | 12:37
guty   Návštevník
V prvom rade vás prosím, nenadávajte mi za to, že možno položím takú otázku, čo je pre vás samozrejmosť. Najprv som sa snažil vyhľadať odpovede tu, ale aj na iných fórach, podrobný návod som si preštudoval, a nie som v PC nováčik, len na Linuxe som úplný začiatočník. Teraz čo sa týka môjho problému. Mám UBUNTU 10.04 LTS - Lucid Lynx. Nainštaloval som si rôzne balíčky, cez Menu - Aplikácie - Centrum softvéru Ubuntu, ale aj cez Synaptic-správa balíkov. Robil som to podľa manuálu pre začiatočníkov. Programy ako- Google earth, Kaffeine, VDR, potom som už skúšal aj iné veci a... Pekne mi našlo balík, dal som nainštalovať, stiahlo ho, nainštalovalo, aj mi ukazuje keď si dám balík znovu vyhľadať, že je nainštalovaný - plná zelená ikonka v Synapticu, ale naviem ich spustiť, alebo vlastne nemám čím ich spustiť, okrem Kaffeinu. Kaffeine mi hodilo do Menu - Aplikácie - Zvuk a video, a tie ostatné nemám nikde, ani na ploche ani v Menu, keď som ich dal vyhľadať, tak mi síce našlo nejaké adresáre, ale spustiť nie a nie. Neviem jednoducho, ako sa stalo, že Kaffeine je pekne v Menu, a tie ostatné balíky nie, aj keď sú to balíky z centra softvéru Ubuntu. Ako to urobiť?
Vďaka za odkazy alebo rady, a prosím vy ostatní, ktorí nechcete pomôcť, ignorujte túto tému.
    • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 12:50
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      ahoj, co sa tyka google earth tak myslim, ze to je len nejaky balik na vytvorenie deb balika, ja som osobne instaloval google earth stiahnutim run suboru priamo z ich webu a spustenim instalacie cez command line ...
      • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 14:56
        guty   Návštevník
        Diky, ale mne ide celkove o to, co som napisal, lebo potom som skusal aj zo desat inych balikov, ktore je vraj najlahsie instalovat (vsetko cez ikony klikanim) a nijaky sa mi v menu neukazal, ci je tam este nejaky iny proces treba urobit...
        • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 15:35
          xxxx   Návštevník
          nie kazdy balik sa ti musi ukazat v menu, aj ked v pripade aplikacii by sa mal... pokial pouzivas gnome, v menu by sa ti mal objavit automaticky po instalacii, pokial pouzivas nejaky odlahceny wm, skus ho zrestartovat (len prislusny wm, pripadne sa odhlasit/prihlasit) a potom skontrolovat menu.... v pripade gnome skus este pozriet do nastaveni menu, ci nadodou nemas nainstalovane baliky nezaskrtnute - staci ich potom odfajknut pre zobrazenie v menu. keby ani to nepomohlo, tak si urob spustac na ploche al. na paneli cez prislusny prikaz...
        • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 15:40
          Avatar m4jkl   Používateľ
          ak si instaloval programy, ktore nemaju GUI, ale ovladaju sa iba cez prikazovy riadok, tak tie sa vacsinou v menu nezobrazuju
          • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 15:51
            guty   Návštevník
            Dakujem, aj ja som si myslel, ze ked nainstalujem balik, da mi to rovno do menu, ako ten kaffeine. Inak este raz, aj Kaffeine aj ostatne baliky som instaloval tak isto...
            • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 16:35
              Avatar m4jkl   Používateľ
              mozme to lahko otestovat. skus si vyhladat balik frozen-bubble. hned po nainstalovani by sa mal objavit v menu "hry". ak sa tak stane, tak pravdepodobne vsetko funguje tak ako ma.
              • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 16:37
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                ja len pridam ze ak sa nieco nehodi do menu, tak je dobra vec pouzit skratku alt+f2, cez co sa da cokolvek jednoducho spustit.
                • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 17:28
                  guty   Návštevník
                  To som tiez skusal, ale mi to nenaslo... (ALT+F2)
                  • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 17:41
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    skus napisat toto do terminalu a napis nam vsetko co to vypise:

                    sudo apt-get install frozen-bubble
                    • Re: Inštalácia balíkov 01.08.2010 | 18:57
                      guty   Návštevník
                      Diky, skusim, ale nie uz dnes, nie som doma a v praci nemam LINUX.
                      • Re: Inštalácia balíkov 02.08.2010 | 00:03
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        dalsia moznost je pustit terminal, napisat tam slovo frozen a za nim stlacit TAB a napisat sem co to nacmara
                        • Re: Inštalácia balíkov 02.08.2010 | 01:30
                          guty   Návštevník
                          Toto mi pekne nainstalovalo aj hodilo do menu. Tak budem skusat dalej... Dakujem



                          peter@peter-desktop:~$ sudo apt-get install frozen-bubble
                          [sudo] password for peter:
                          Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo
                          Vytvára sa strom závislostí
                          Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo
                          Nainštalujú sa nasledovné extra balíky:
                          fb-music-high frozen-bubble-data libmikmod2 libsdl-gfx1.2-4 libsdl-image1.2
                          libsdl-mixer1.2 libsdl-net1.2 libsdl-pango1 libsdl-perl libsdl-ttf2.0-0
                          libsmpeg0
                          Nainštalujú sa nasledovné NOVÉ balíky:
                          fb-music-high frozen-bubble frozen-bubble-data libmikmod2 libsdl-gfx1.2-4
                          libsdl-image1.2 libsdl-mixer1.2 libsdl-net1.2 libsdl-pango1 libsdl-perl
                          libsdl-ttf2.0-0 libsmpeg0
                          0 aktualizovaných, 12 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 3 neaktualizovaných.
                          Je potrebné stiahnuť 23,1MB archívov.
                          Po tejto operácii sa na disku použije ďalších 34,6MB.
                          Chcete pokračovať [Y/n]? y
                          Získava sa:1 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libmikmod2 3.1.11-a-6.1 [148kB]
                          Získava sa:2 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-gfx1.2-4 2.0.20-1 [48,7kB]
                          Získava sa:3 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-image1.2 1.2.10-1 [32,6kB]
                          Získava sa:4 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsmpeg0 0.4.5+cvs20030824-2.2 [102kB]
                          Získava sa:5 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-mixer1.2 1.2.8-6build1 [99,1kB]
                          Získava sa:6 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-net1.2 1.2.7-2 [11,5kB]
                          Získava sa:7 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-pango1 0.1.2-4 [10,3kB]
                          Získava sa:8 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-ttf2.0-0 2.0.9-1build1 [16,4kB]
                          Získava sa:9 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe libsdl-perl 2.2.5-1 [1 062kB]
                          Získava sa:10 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe fb-music-high 0.1.2 [1 663kB]
                          Získava sa:11 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe frozen-bubble-data 2.2.0-1ubuntu1 [19,8MB]
                          Získava sa:12 http://sk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe frozen-bubble 2.2.0-1ubuntu1 [171kB]
                          23,1MB sa stiahlo za 3 min 15 s (118kB/s)
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libmikmod2.
                          (Číta sa databáza ... momentálne je nainštalovaných 169133 súborov a adresárov.
                          Rozbaľuje sa libmikmod2 (z .../libmikmod2_3.1.11-a-6.1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-gfx1.2-4.
                          Rozbaľuje sa libsdl-gfx1.2-4 (z .../libsdl-gfx1.2-4_2.0.20-1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-image1.2.
                          Rozbaľuje sa libsdl-image1.2 (z .../libsdl-image1.2_1.2.10-1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsmpeg0.
                          Rozbaľuje sa libsmpeg0 (z .../libsmpeg0_0.4.5+cvs20030824-2.2_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-mixer1.2.
                          Rozbaľuje sa libsdl-mixer1.2 (z .../libsdl-mixer1.2_1.2.8-6build1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-net1.2.
                          Rozbaľuje sa libsdl-net1.2 (z .../libsdl-net1.2_1.2.7-2_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-pango1.
                          Rozbaľuje sa libsdl-pango1 (z .../libsdl-pango1_0.1.2-4_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-ttf2.0-0.
                          Rozbaľuje sa libsdl-ttf2.0-0 (z .../libsdl-ttf2.0-0_2.0.9-1build1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík libsdl-perl.
                          Rozbaľuje sa libsdl-perl (z .../libsdl-perl_2.2.5-1_i386.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík fb-music-high.
                          Rozbaľuje sa fb-music-high (z .../fb-music-high_0.1.2_all.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík frozen-bubble-data.
                          Rozbaľuje sa frozen-bubble-data (z .../frozen-bubble-data_2.2.0-1ubuntu1_all.deb) ...
                          Vyberá sa predtým zrušený balík frozen-bubble.
                          Rozbaľuje sa frozen-bubble (z .../frozen-bubble_2.2.0-1ubuntu1_i386.deb) ...
                          Spracúvajú sa spúšťače man-db ...
                          Spracúvajú sa spúšťače desktop-file-utils ...
                          Spracúvajú sa spúšťače python-gmenu ...
                          Rebuilding /usr/share/applications/desktop.sk_SK.utf8.cache...
                          Spracúvajú sa spúšťače python-support ...
                          Nastavuje sa balík libmikmod2 (3.1.11-a-6.1) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-gfx1.2-4 (2.0.20-1) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-image1.2 (1.2.10-1) ...

                          Nastavuje sa balík libsmpeg0 (0.4.5+cvs20030824-2.2) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-mixer1.2 (1.2.8-6build1) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-net1.2 (1.2.7-2) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-pango1 (0.1.2-4) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-ttf2.0-0 (2.0.9-1build1) ...

                          Nastavuje sa balík libsdl-perl (2.2.5-1) ...
                          Nastavuje sa balík fb-music-high (0.1.2) ...
                          Nastavuje sa balík frozen-bubble-data (2.2.0-1ubuntu1) ...
                          Nastavuje sa balík frozen-bubble (2.2.0-1ubuntu1) ...

                          Spracúvajú sa spúšťače libc-bin ...
                          ldconfig deferred processing now taking place
                          peter@peter-desktop:~$ ^C
                          peter@peter-desktop:~$
    • Re: Inštalácia balíkov 02.08.2010 | 01:56
      Dragon   Návštevník
      A co tak navstivit priecinok /usr/bin? Tam si pozri najpravdepodobnejsi subor, co by zodpovedal nazvu programu, a jeho nazov bude sluzit ako prikaz (castokrat moze byt v nazve pomlcka alebo tak). Ten mozes zadavat do konzoly, do uz spomenuteho alt+f2 dialogu (neviem ako sa to presne vola) alebo si vytvorit spustac s tymto prikazom.
      • Re: Inštalácia balíkov 03.08.2010 | 23:38
        guty   Návštevník
        No, našiel som tie spustacie subory VDR a ked ho spustim nic sa nedeje, ale ani neotvori okno, ze cim otvorit. Vyzera to, ze sa spusti ale nic sa nedeje. Stiahol som si aj GoogleEarthLinux.bin, ale ani to neviem spustit. Ked napisem do konzoly Sudo GoogleEarthLinux.bin tak mi vyhodi ze

        peter@peter-desktop:~$ sudo GoogleEarthLinux.bin
        sudo: GoogleEarthLinux.bin: command not found
        peter@peter-desktop:~$

        Ja som ozaj bezradný. Som vo fachu už pekných pár rokov, ale ešte nič mi nedalo tak zabrat ako Linux. Ved som zacinal, ked bol v mode este DOS, a tam som tiež musel použivať príkazy....
        • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 00:00
          guty   Návštevník
          Konecne sa mi podarilo spustit subor .bin Som nevedel, ani nikde som sa nedocital (len v jednom fore nahodov) ze v termináli ked zadam ./GoogleEarthLinux.bin tak sa spusti.....
          • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 00:48
            Avatar drak_dragon   Používateľ
            A pri spusteni toho .bin-u to uz ide, nie? (malo by ist, podla uja googla)

            Inak... co sa tyka VDR. Je celkom mozne, ze sa jedna iba o CLI (command-line interface) aplikaciu. Take zvycajne v menu nezobrazuje. Neviem aky prikaz na spustenie sa pouziva (pravdepodobne vsak "vdr"), ale celkom uzitocne su manualove stranky k programu. Tie sa daju vyvolat pomocou prikazu "man" zadaneho do terminalu (cize v Tvojom pripade zrejme "man vdr"). Tak ziskas prehlad, ako sa ktory program pouziva. Ak Ti aplikacia nejde spustit cez alt+f2 dialog, skus ju pustit v terminali - vystup, ktory ten vypise moze pomoct Tebe alebo niekomu inemu, kto sa snazi pomoct, na fore napriklad.

            K tomu Google Earth-u. Zbezny pohlad na Google a do spravcu balikov mi povedal, ze Google Earth (ako neslobodnu aplikaciu) nemozno distribuovat v ramci klasickych repozitarov (nepytaj sa preco - je to zrejme kvoli nejakym licencnym podmienkam). Na Ubuntu ju nahodis dvoma sposobmi:
            1. Nahodis si dalsie repozitare Medibuntu, potom si GE lahko nakopnes cez Synaptic (alebo Centrum SW Ubuntu).
            2. Stiahnes si balik "googleearth-package", ktory sa nachadza v standardnych repozitaroch Ubuntu. Tento nainstaluje skript, ktory sluzi na vytvorenie .deb balika GE. Tento balik si potom jednoducho nainstalujes (v Ubuntu by to malo ist dvojklikom na balik, naslednym kliknutim na tlacidlo "Instalovat" a zadanim hesla). Neviem presny prikaz na vytvorenie toho balika pomocou skriptu, ale znova Ta presmerujem na manualove stranky (prikaz "man make-googleearth-package").
            Prvy sposob moze nainstalovat starsiu verziu, ale odporucam ho, pretoze o SW nainstalovany z repozitarov sa netreba starat, co sa tyka aktualizacii - balickovaci system to riesi za Teba. Ale vsetky tri (aj ten Tvoj s .bin) su riesenia.
        • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 00:52
          Avatar drak_dragon   Používateľ
          K tomu "Som vo fachu už pekných pár rokov..." - to je pri Linuxe skor na obtiaz - Linux je uplne iny ako DOS (resp. Windows), teda za tych par rokov si si priniesol tak akurat kopu (zlo)zvykov, ktore mozno platili pri DOSe, ale vo svete Linuxu su Ti na dve veci.
          • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 01:09
            WlaSaTy   Návštevník
            Myslis? Ja nie.

            Prechod medzi roznymi OS je obvykle dost silnou zmenou, ale aj ked je dodavatelom ta ista osoba. Z DOSu do WFW, z nich do W95, z nich do WinNT alebo XP. A v neposlednej rade z Visty na hocico ine. Alebo z Debianu na Hurd ci z Debian Linux do Debian BSD. Alebo z Gentoo Linux na emerge pod MAC OS X. Proste je to len bezna vec cakajuca na kazdeho co ma pocitac, bez ohladu ci si to vsimne.
            • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 04:02
              Avatar drak_dragon   Používateľ
              To co si povedal vsak nevyvracia moje tvrdenie, ze vedomosti nadobudnute pri praci s jednym OS su pri inom zbytocne (teda - pokial neratam vedomosti ako kliknutim mysi otvorim polozku).
              Hovorim tak na zaklade vlastnej skusenosti - pri prechode z Windows na Linux som sa snazil kopu problemov riesit "Windowsackym" sposobom. Nikdy som tak neuspel. Linux si skratka vyzadoval zahodit stare za hlavu a pozerat sa na vec z uplne ineho uhla pohladu.
              Podla mna su sice trebars Windows XP a Windows Vista ten isty operacny system, jedna sa iba o odlisne verzie, ale budis - nikdy som nepovedal, ze sa nejedna o beznu vec. Chcel som len povedat, ze zvyky z jedneho OS nemusia byt uzitocne pri inom.
              • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 15:38
                WlaSaTy   Návštevník
                Vedomosti nadobudnuté pri práci s počítačom nezahŕňajú len bezduchú aplikáciu riešenia typu : Toto tuto takto klikneš.

                A o tom to je. Pokiaľ chce človek používať len knižočku s návodíkom, tak bez pomoci nezvládne ani prechod na inú verziu OS od toho istého výrobcu. Ale toto nie je ten prípad. Sranda že do kariet zvyšovaniu všeobecnej úrovne vzdelania prispel aj samotný MS. Či už tým jeho hnusným horným prúžkom v office, alebo tou nevydarenou vistou. A tieto veci prispievajú rozšíreniu rôznych OS, nielen Linuxových. Ľudia si veľa krát uvedomia že tá stará príručka s niekoľko rokou starými poznámkami už nestačí a sú ochotný vyskúšať niečo iné. A sú pripravený na to, že to bude inak.
                • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 15:53
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  Ano, ludia su pripraveny, ze nie vsetko bude tak ako bolo, ze veci sa prosto menia. A prave o tom hovorim - to co bolo kedysi takto uz teraz je inak, sposob, akym som kedysi riesil problem, je teraz neucinny a mam iny sposob - na ten stary mozem zabudnut.
                  • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 16:28
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nie vždy. Dosť často si ľudia uvedomia ako to funguje na pozadí a z toho určia náveznosti. A potom sa im lahšie pracuje na podobných veciach.

                    Dovolím si to prirovnať k vareniu. Napríklad Viedenský guláš sa len mierne líši od Maďarského. Je tam len zlomok papriky a navrchu pri servírovaní sa nasypú smažené cibulové krúžky. Pričom v polskom guláši chýba korenie. Zvyšný spôsob prípravy je identický ale príloha (knedle, gajušky, chleba, ...) sa tiež líši región od regiónu. A navyše maďarský gujáš nazývajú Indovia svojím menom, karí :-)
                    • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 16:44
                      Avatar drak_dragon   Používateľ
                      Pekne prirovnanie, to s tym varenim...
                      Akurat to funguje za predpokladu, ze varime podobne jedla. Viedensky, madarsky ci polsky gulas - stale je to gulas; podobne ako Windows XP, Vista, ci 7; alebo ak chceme Ubuntu, Suse, Fedora (zaklad rovnaky, ina obloha).
                      Ked vsak porovname madarsky gulas a pizzu (Windows XP, Fedora), najdeme len malo spolocnych znakov, dokonca pizza sa pecie, kym gulas vari.
                      • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 17:06
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Keď restujeme mäso, tak sa to skôr podobá na OS. A krupicové halušky do polievky majú síce rozdielne cesto ako halušky do pérkeltu, ale prípravu majú rovnakú (fúknuť malý kúsok cesta do vriacej vody a po vyplávaní vybrať) takže sa to podobá na napríklad internetový prehliadač.

                        Obyčajného užívateľa nezaujíma ako sa volá operačný systém, alebo kancelársky balík či prehliadač. Obyčajného človeka zaujíma ako sa dostane k hudbe, dokumentom alebo na internet. Rozdiely vo filozofii napríklad balíčkového systému sa už v poslednej dobe zlievajú, veď tvorca Gentoo Linux-u spoluvytváral plátacý systém pre Microsoft.

                        Ale to je jedno. Ak má človek záujem a motiváciu vyskúšať niečo nové, tak sak tomu tak aj postaví. A ak nie, tak používa svoj počítač len ako terminál ktorý už može byť v dnešnej dobe nahradený prehrávačom multimédií (HDD player) alebo rovno televízorom ktorý má v sebe LAN kábel ku ktorým má už rovno hotovú knižočku od výrobcu. A či to zmení, je len na ňom. Ak to nechce zmeniť, tak to jednoducho nerieši.

                        Neviem či si si všimol, ale viac krát som podotkol to o ochote človeka ak má motiváciu. Toto platí vždy, nielen keď je motivácia písaná na výplatnej páske
                        • Re: Inštalácia balíkov 05.08.2010 | 23:18
                          Avatar drak_dragon   Používateľ
                          Len ci ludia v dnesnom svete maju aj nejaku inu motivaciu ako motivaciu na vyplatnej paske.
                          • Re: Inštalácia balíkov 05.08.2010 | 23:53
                            nemenny   Návštevník
                            ako vidis zrejme maju )
    • Re: Inštalácia balíkov 04.08.2010 | 15:18
      Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
      Ahoj,
      nechcelo sa mi citat celu diskusiu. Ale problem s tim ze sa mi nezobrazuju programi v menu som tiez riesil, aj ked dost fuserskim sposobom. Pouzil som program na spravu menu ("Hlavna ponuka" alebo nejako inak...) a ked som ho otvoril vsetok soft ktory som nainstaloval mal nastacvenu hodnotu "ukazat" na true (bol zaskrtnuty). Co bolo dost divne, lebo v menu sa nic neukazovalo. Tak som vsetky polozky v menu odskrtol a znova zaskrtol a whoala v menu sa nchadzli vsetky programi. Zrejme sa jedna o nejaky bug spachany na GNOME.
      • Re: Inštalácia balíkov 07.09.2010 | 15:36
        guty   Návštevník
        Nešlo o to, že sa mi v menu nezobrazí ikona, ale že sa mi nijakým spôsobom nedá spustiť ten program VDR, ani cez ALT+F2 ani z konzoly...

        K tým rozdielom WINDOWS - LINUX, pekne básnite, ale až také strašné rozdiely sú tam nie. Hlavne nie v súčastnosti, keď bez grafického rozhrania som ani LINUX CD Live nenašiel. Skúšal som MANDRIVU, UBUNTU, strašne mi pripomínajú WINDOWS, ovládaním čiže klikaním, z ktorého sa zástanci LINUXU tak vysmievajú. Príkazový riadok (v LINUXE konzola)? Teraz, keď som si vyskúšal aj to, napríklad prácu so súbormi, ani som nenašiel rozdiely medzi operačným systémom DOS a LINUXOM, samozrejme len v názvoch príkazov. Pochybujem, že sa na týchto fórach je viac ako 5% ľudí, ktorí s DOSom prišli do kontaktu. V sumári: aj LINUX aj WINDOWS sú len operačné systémy, ktoré zabezpečujú spoluprácu HARDWARE a SOFTWARE. Jeden sa viac hodí na sieťové - serverové účely, iný zase na jednoduchšiu prácu. Ale aj ten druhý sa dá použiť na to, čo ten prvý. Napríklad ja som chcel Linux použiť na mojom PC preto, lebo som čítal, že má menšie nároky na výkon PC, ale tieto najnovšie distribúcie už zaťažujú PC tak, ako WINDOWS. Už je len jediný dôvod, prečo chcem spojazdniť VDR v Linuxe a to sú zápisy na kartu SkyLink, ktoré len v Linuxe prejdú.
        • Re: Inštalácia balíkov 08.09.2010 | 02:33
          Avatar m4jkl   Používateľ
          prikazovy riadok vo win sa neda s konzolou v linuxe zrovnavat. tak isto ani dos.

          "Napríklad ja som chcel Linux použiť na mojom PC preto, lebo som čítal, že má menšie nároky na výkon PC, ale tieto najnovšie distribúcie už zaťažujú PC tak, ako WINDOWS."

          ty vobec nepotrebujes graficke rozhranie (mozes bootovat priamo do terminalu), alebo si mozes nainstalovat nejake, ktore si vystaci s doslova par MB ram. fantazii sa medze nekladu...

          btw. teraz som skusal nainstalovat ten VDR. ten program nema graficke rozhranie, ovlada sa iba cez terminal. cize sa jeho ikonka nezobrazi v menu. cize ak si ten program nainstaloval, tak treba otvorit terminal a pracovat.

          [m4jkl@m4jkl-laptop ~]$ vdr
          vdr: can't access video directory /var/lib/vdr/video

          [m4jkl@m4jkl-laptop ~]$ man vdr
          ;)
          • Re: Inštalácia balíkov 08.09.2010 | 07:43
            guty   Návštevník
            V konzole to skúšam od začiatku. Akurát v téme "Softvér VDR" to rozoberáme.