Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim

Sekcia: Konfigurácia 15.08.2010 | 01:29
Avatar emissary   Používateľ
Dobrý deň prajem!

Čo sa týka Ubuntu a celkovo Linuxu som začiatočník. Mám problém rozbehnúť vôbec Ubuntu na mojom PC. S Windovs XP a Ubuntu 9.XX som nemal nikdy problém.

Nainštaloval som Windows 7 - ultimate, inštalácia dokončená. Disk "C" ma 150 GB.
Začal som inštaláciu Ubuntu 10.04 LTS. Dal som manuálne rozdelenie a určenie diskov. Mam dva 500GB HDD. Instalator ich oznacil ako "sda" a sdb". Windovsacky disk som pripojil ako "/media/sda1"
disk na ktorý som chcel inštalovať UBUNTU som pripojil ako "/" (tento disk ma 100GB) ďalej je tam "swap" 5GB, ten som nepripájal nijak... posledná časť toho disku ma zbytok z tych 500GB po odrátaní predchádzajúcich partícií. Tú som pripojil ako "/media/sda7" alebo tak nejak...
Pripojil som aj ten druhý disk "/media/sdb1" a "/media/sdb2". Spustil som inštaláciu....tá prebehla. Inštalátor mi vyhodil okno kde mi oznamuje, že systém sa spustí po reštarte PC...teda kliknem na reštart... Inštalátor sa začne vypínať, vyhodí tam nejakú chybu, ja napíšem "rebot" a PC sa reštartne. Problém je v tom, že pri Windows XP a Ubuntu 9.XX mi vyhodilo ponuku pre výber operačného systému. Ale pri Windows 7 a Ubuntu 10.04 LTS sa spustí automaticky ten hlúpi Windows 7 a nedá mi na výber... :( Teraz sa nemôžem a ani neviem dostať k tomu výberu operačného systému.

Poradíte mi niekto ako mám upraviť bootovaciu sekvenciu operačných systémov?
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 01:37
      Avatar emissary   Používateľ
      Ááááááá mám tam chybu... :) "hlúpy" :D
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 09:01
      Avatar drak_dragon   Používateľ
      Otazka je nasledovna: co sa skryva na prvych 446 bytoch prveho pevneho disku? Je to zavadzac od Windows alebo je tam nejaky kusok Grubu?
      Predpoklad je nasledovny, kedze mas dva disky a na prvom mas Windows. Je nam, dufam, jasne, ze Windowsacky zavadzac nam Ubuntu automaticky nerozozna. Grub by nam vsak mohol rozoznat (a zrejme to aj urobil) Windows. Grub vsak mame nainstalovany zrejme na druhom disku. Bootovanie je ale pravdepodobne nastavene na prvy. Uz vidis problem? Keby si pri instalacii Ubuntu nastavil instalaciu Grubu na prvy pevny disk, usetril by si si robotu, lebo by vsetko slapalo samo. Teraz vsak nie - ale nic nie je stratene.
      Skus si v Biose nastavit primarne bootovanie z druheho pevneho disku (teda z disku, kde je nainstalovane Ubuntu a prepokladajme, ze aj zavadzac).
      • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 10:44
        emissary   Návštevník
        Takto, na druhom pevnom disku mám len data. Prvý pevný disk je rozdelený na 4 particie.

        1. particia - 150GB - Windows 7 Ultimate
        2. particia - 100GB - Linux Ubuntu
        3. particia - 5GB - SWAP
        4. particia - 245GB - Nenaformatovany

        Upozornujem, predtým mi to takto fungovalo...ale pri Windows XP a Ubuntu 9.XX

        --------------------------------------------------------
        2. HDD
        1. particia - 250GB - data
        2. particia - 250GB - data
        • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 11:30
          dusan   Návštevník
          To, že ti to predtým fungovalo znamená, že si to mal dobre nastavené a teraz nie.

          Ja mám "divočinu".

          hda mandriva 2008.1 80 GB
          hdb data 1 TB
          hdc mandriva 2010.1 32 GB(SSD)
          hdd data 320 GB

          grub je na hda a pri ubdaitu jadra mandrivy 2010.1 musím ručne upravovať grub v 2008.1 aby som mohol použǐť novšie jadro. Nie je to zložité ale otravné.

          ps .k tvojmu problému - nainštaloval si správne grub? počas ištalácie? a dal si ho do MBR hda(bez čísel)-čiže nie hda1 a podobne ale priamo do hda?
          • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 11:41
            emissary   Návštevník
            Ak sa pýtaš na zavádzaš, tak som ho dal na "/dev/sda", ku koncu inštalácie, teda tých krokov som sa pozrel a zavádzač je predvolený na "/dev/sda" dnes to uz instalujem po druhy krat... uz som ho skusal davat aj na "dev/sda1" kde je windows...a nic.

            Nemas ICQ? By sme tam viac pokecali. Mozno to vyriesime behom par sec. 323 651 411 alebo skype emissary722
            • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 17.08.2010 | 10:44
              dusan   Návštevník
              Ehm to /dev/sda1 nepomôže lebo bios musí podporovať bootovanie/zavádzanie z particií. (čo ehm na 99% nemá)

              Ešte je tu možnosť že windowsy "zle" zapísali svoj bootloader/zavádzač a teraz ho ubuntu nevie prepísať (už aj mne sa to stalo ale neviem čo za werziu WIN to bolo a windowsi už nepoužívam 4 - 5 rokov).

              Ak to tvoj bios podporuje (a nekamarátiš sa veľmi s príkaz riadkov a nevieš použiť to čo ti radí drak_dragon(ale predsa by som to skúsil) ), nastav v biose druhý disk ako botovací a pri inštalácii ubuntu vyber ako bootovací disk /dev/sdb (tam sa ti grub zapíše do MBR).

              ps. linuxu nevadí že bootloader je na /dev/sdb a systém na /dev/sda2(alebo 6)
            • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 17.08.2010 | 13:59
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Mal som takto vlastne začať už od začiatku nášho kontaktu.

              1- Aký máš vlastne presný typ/značku PC (laptopu) ? Alebo je to NONAME skládačka? UVIESŤ.

              2- Aký je typ Tvojej matičnej dosky ? UVIESŤ.

              3- Obidva tebou spomínané disky si už mal v PC, alebo si ich nejako doplňal ? UVIESŤ.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 13:23
      emissary   Návštevník
      Tu som to lepsie vysvetlil plus obrazky z inštalácie:

      http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,49628.0.html
      • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 02.08.2011 | 23:06
        pavol   Návštevník
        skús to, čo radí otakarw , stiahni si EasyBCD http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/EasyBCD.shtml
        naištaluj ho do win7 ,daj pridať Linux a urči disk na ktorom je zavadzač linuxu. Orientuj sa aj podľa veľkosti diskov, lebo označenie vo win a v linuxe
        nebude rovnaké. Boot sektorom nebude nič, len zavádzače o sebe nevedia a to sa týmto programom dá upraviť. Win7 si pri inštalácii vytvorí skrytú partíciu asi 100 megovú "system" primary active a tam umiestni bootloader. Tvoje C: teda nie je C: ale D:
        Ja som Grub nainštaloval na swap partíciu, pretože tú nemením, ani neformátujem a pri kadejakých inštaláciach a obnovách celých partícii sa mi nezmení.
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 14:34
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Pravdepodobne si urobil chybu v inštalácii Grub 2 zavádzača, ktoré používa Ubuntu 10.04 na nabootovanie OS.
      zavádzač Grub 2 je dostatočne spoľahlivý na to, aby si pomocou neho bootoval oba systémy (W7+U10:04).
      Takže pri opätovnej inštalácii systému U10.04 si pozorne vyber možnosť inštalovať zavádzač Grub 2 na sda a celé U10:04 na sdb disk.
      Ubuntu pri inštalácii automatický pozná sda Windows disk a ponúkne ho ako jednu z možnosti bootovania pri štarte PC.

      zatiaľ všetko.

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 15.08.2010 | 14:36
      Avatar drak_dragon   Používateľ
      Hmm... toto je zvlastne. Vyzera to, ze si vsetko spravil dobre. A napriek tomu, sprava sa to, akoby Ti napriek vsetkemu Grub neprepisal Windows zavadzac. Mam otazku - spominal si nejaku chybu, ktoru vypisalo pri restarte po instalacii systemu. Nespominas si, aka je to chyba?
      Mohol by si este skusit toto - to by malo skusit zapisat opatovne Grub. Pokial by to neslo, je mozne Windowsacky zavadzac odstranit nasledovnym prikazom:

      dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1

      Potom nasledne skusit zapisat Grub. Ak by s tym bol problem, obnovit Windowsacky zavadzac mozes takto, pokial by sa Ti podarilo nahodit Grub a nebolo by vidiet moznost bootovat Windows, pomoze toto.
      Mozno by si vsak mohol skusit pouzivat Windowsacky zavadzac na bootovanie do Linuxu. Urcite je to mozne (funguje tak Ubuntu WUBI), len sa budes musiet pohrat s Windowsackym zavadzacom. Windowsacky loader by mal potom byt schopny spustit Grub na particii, kde mas nainstalovane Ubuntu.
      • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 02.08.2011 | 13:27
        otakarw   Návštevník
        Kedze prevazne pouzivam windows a nefungovala hybernacia vo windowse tak grub instalujem na partciu s linuxom. Potom pridam do windowsoveho zavadzaca linux cez jeden super program EasyBCD, ktory spravi spinavu pracu. Je to jednoduche ale funguje to iba na Windows Vista a 7
    • Re: Window 7 ultimate a Ubuntu 10.04 LTS problem s bootovanim 02.08.2011 | 13:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Toto vyzerá na problém s EFI, páč poteraz hajzlíci výrobcovia skúšajú HW spôsobom, Widle nabútujú predávame. Výrobcovia nedodržujú štandardy, práve kvôli tomu, že ich nedodržujú ani Widle a EFI sú rozbité. O probléme sa vie, zatiaľ ale len to. Ako z toho von? Vyskúšal by som nejaký bootloader, kedysi som používal nejaký "go a niečo" už si nepamätám názov a ten dal na sda a grub hodiť na sda1.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org