stiahnuté videá - root

Sekcia: Ostatné 19.08.2010 | 14:23
Avatar martinsog   Používateľ
Zdravím. Vopred sa ospravedlňujem ak tu už je odpoveď, ale hľadal som a nenašiel a môj kamarát mi tiež nevie poradiť. Posledné dva mesiace pri pokuse stiahnuť video napr. z YOUTUBE pomocou Fast Video Download mi toto uloží, ale nahodí mu práva "root", takže sa nedá prehrať. Skúšal som aj cez MC zmeniť práva, ale nedarí sa mi to. Používam Ubuntu 8,04 LTS. Ďakujem za radu a zhovievavosť s mojimi nováčikovskými neznalosťami. Martin
    • Re: stiahnuté videá - root 19.08.2010 | 15:06
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      1. pustis si konzolu. (shell, konsole, terminal - neviem ktory mas nainstalovany)
      2. cd do priecinka kde je to video. (napr: cd /home/martinsog/videa/)
      3. sudo chmod 755 video.flv (flv, kedze je to youtube. pocitam s tym, ze to nekonvertujes hned po stiahnuti. cislo 755 by malo stacit)

      toto sa da aj graficky. ale neviem co za suborovy manager pouziva ubuntu. (mam iba pocit ze nautilus)
      proste spustis si nautila cez konzolu a sudo. (sudo nautilus)
      preklikas sa do priecinka kde mas tie videa a potom das vlastnosti a tam zaklikas prava pre seba.

      ale fakt neviem ako to v ubuntu vypada kedze pouzivam kubuntu (ubuntu co ma kde namiesto gnome.)
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: stiahnuté videá - root 19.08.2010 | 15:10
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        otazka skor znie ... ako to spustas? nebodaj ako root? do ktoreho adresara to ukladas?
        • Re: stiahnuté videá - root 20.08.2010 | 21:23
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          ja som ale pisal z vlastnej skusenosti. tiez som to kedysi riesil. ale nedaval som to sem, kedze ma napadlo to otvorit hned ako root cez sudo
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: stiahnuté videá - root 27.08.2010 | 18:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Jako nič prroti Vilovi, ale ten koment by som zmazal, však nováčikovia si môžu narobiť peknú paseku v kompe. Robiť s vídeom pod root je totálna blbosť !!! Nováčikovia to čo napísal Vilo neskušajte ! Vilo doučiť sa základy Linuxu, toto niesu Widle :) Dúfam že nepúšťaš všetky aplikácie ako root? Teraz už chápem keď niekto napíše mám Linux a asi tam mám výrus ... :D
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: stiahnuté videá - root 19.08.2010 | 15:21
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Aký prehliadač (FF ?) používaš ?

      Ak FF, tak používaj TOTO add-on.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: stiahnuté videá - root 27.08.2010 | 17:51
        Avatar martinsog   Používateľ
        Ďakujem za rady.
        Chyba bude asi niekde inde. :-( Stačí, keď si zvolím na stiahnutie iný cieľový priečinok a práva sa zmenia. Ale aj tak staré videá stiahnuté vo formáte .flv prehráva Totem, VLC, MPlayer a iné a tie nové nič.... Martin
        • Re: stiahnuté videá - root 27.08.2010 | 18:07
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Odbočím, ale súvisí to aj s Tebou a Tvojím postupom.

          Všeobecne je veľmi nebezpečné/nezodpovedné, z hľadiska linuxového malware spúšťať akékoľvek video média AKO ROOT. Moji známi sa živia aj tým, že ukazujú iným kúsky malware-kódu ukryté v takomto fake-video (hlavne Flash video). Pozor na to !
          Nikdy sa nemôžeš znížiť k takému jednaniu (po vzore MS Windows), že keď niečo nejde, spusti to ako root !!
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: stiahnuté videá - root 27.08.2010 | 18:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ukladá ti ho preto s právami roota, lebo aj aplikáciu ktorou surfuješ a sťahuješ beží pod rootom. Neviem ktorý odborník ti to poradil, to je ale blbosť :) Oprávnenia sa dedia to znamená že keď spustíš "gksudo nautilus" a potom v Nautilusovi otvoriš nejaký súbor, tak ho tiež otvorí s právami roota. Predpokladám že to sťahuješ cez FireFox, tak sa pozri ako sa spúšťa. Klikni pravým tlačítkom myšky na Ikonku FireFoxu a vyber vlastnosti,. alebo tak nejak a hoď sem príkaz na spustenie. Prípadne to môhlo vzniknúť aj inštaláciou pluginu pod rootom, ale toto som fakt nikdy neskúšal :) Na roota pozor! Je to pánbožko v počítači :D A ten ako vieme môže všetko.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: stiahnuté videá - root 28.08.2010 | 14:13
        Avatar martinsog   Používateľ
        Všetky "detailíky" okolo Linuxu mi robil môj kamarát. Takže ako beží FireFox bude vedieť najlepšie on. :-)) Chyba ako som už písal asi nebude v "rootovi" ale jednoducho mi ani jeden prehrávač z deviatich ktoré mám dostupné nechce takéto stiahnuté video spustiť. Teraz som skúsil jedno, práva sú pod užívateľom, ale ikona vyzerá len ako keď vytvorím nový prázdny dokument a "fajka zhasla"....
        • Re: stiahnuté videá - root 28.08.2010 | 17:42
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Tak sa pozri na veľkosť súboru, či náhodou nieje nulová, prípadne nemá len pár kilo a tiež ho skús prehrať vo Windows. Príkaz chmod v rukách užívateľa ktorý nevie čo robí, môže napáchať veľa škody. Píšem to z vlastnej skúsenosti :) tiež som pred pár rokmi rozhasil systém tak, že najrýchlejšia oprava, bola reinštal.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org