novy book

Sekcia: Ostatné 19.08.2010 | 15:55
Avatar greengold Archlinux  Používateľ
pani, idem si vyberat novy notebook a veci sa maju takto:
uvazujem nad ASUS N61JV-JX051 USB3
alebo HP Probook 4520s

poziadavky mam asi take, ze som student, prenasam to, nehram sa, som linuxak, bude na programovanie, studium...
teraz, ked vidim to hp za tu cenu, pride mi to tak, ze zatolko mi da asus viac... dost mi ale ide o vyhotovenie-preto sa tazko rozhodujem! taktiez, linux nemal nikdy moc v laske ati grafiky a aj v tomto (okrem ostatnych-zvuk,grafika,usb 3.0, chladenie, display) prevazi asus. Viete niekto vyniest nad tymto verdikt?
Diky (:
    • Re: novy book 19.08.2010 | 16:37
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      tazko povedat, kazdy ma ine skusenosti s roznymi znackami. mne sa napriklad celkom pozdavaju asusy, no nie vzdy je to uplne to co od toho ocakavam

      skus si pozriet tuto diskusiu: http://linuxos.sk/forum/19420/index.html
      • Re: novy book 19.08.2010 | 16:45
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        hmm, tak keby sa nesprava standardne acip to by ma hnevalo...
        ale on tam mal K seriu, toto je N.
        co ostatne klady/zapory?
        • Re: novy book 19.08.2010 | 19:08
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          klady/zapory? tazko povedat, to co tam je funguje podla mna velmi fajn, okamzite grafika/wifi atd. skusal som asi 10 iso distribucii a vsetko bez problemov nacitalo. inak teraz je tam mandriva a ta splna vsetko.
          • Re: novy book 19.08.2010 | 19:20
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            to hovoris o asuse alebo hp?
            • Re: novy book 19.08.2010 | 22:35
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              asus. ked niekomu predavam PC, tak idem hlavne po komponentoch, nie po znacke. ak mi znacka A za tu cenu ponuka lepsi disk, vyssie rozlisenie ci napriklad tasku zdarma, tak to viac ovplyvni ako logo + media s ovladacmi na windows.
              • Re: novy book 19.08.2010 | 23:44
                Avatar m4jkl   Používateľ
                lenze pc nie je notebook. malo kto ma doma pc od nejakej renomovanej firmy, lebo sa to skratka neoplati. rovnako to dokaze zoskladat ktokolvek. notebook je trosku ina kava
                • Re: novy book 20.08.2010 | 08:20
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ano ano. myslel som pc ako stroj ktory dokaze pozerat filmy, behat po nete a taaaak. aj stolny aj notebook je pre mna pc :)
              • Re: novy book 24.08.2010 | 13:40
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                druha vec je kvalita tych kompentov, ze jo.
          • Re: novy book 19.08.2010 | 19:22
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            a este jedna dolezita vec : podporuju linuxacke ovladace uz Nvidia Optimus ??
    • Re: novy book 20.08.2010 | 10:22
      Avatar jimik   Používateľ
      na vsetkych asus (3ks) v mojom okoli vrzgaju displeje pri otvarani, rozchadzaju sa plasty. moj hp dv5 pouzivam denne 10-14 hodin, otvaram/zatvaram vzdy ked od neho vstanem, po 2,5 roku nejavi ziadne znamky opotrebenia. (iba nalepka ubuntu je uz trocha osuchana :-) )
      • Re: novy book 20.08.2010 | 12:46
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        Toto mozem len potvrdit, kamarat co mal Asus mal tiez problem s konstrukciou.
        Ja mam HP 6735s uz 2 roky a zatial v bezchybnom stave. Podla mna je pri notebookoch dolezitejsie ci su z dobreho materialu, nez to co je vo vnutri. Ale tak kazdy podla svojej chuti.
        :-)
        Slackware
    • Re: novy book 20.08.2010 | 12:16
      iwtu   Návštevník
      Na programovaie a prenos vrelo odporucam 14,1" LCD s rozlisenim 1440 x 900. K tomu su klasicky dolezite vydrz baterie a sasi nie z obycajneho plasu. Odporucal by som zvazit tieto (dole linky). Sice nie su uplne nove, ale rozlisenie je bozske, velkost idealna (aspon mne pridu mensie male na pouzitie a vacsie velke na prenos. Ono sa to nezda, ale taka 15,6" je na prenos casty prenos velka). Prevedenie tych notebookov je tiez take, ze su tiche a vydrzia roky. Mozno ten IBM nema najlepsie parametre ale ma take sasi ze ked s nim udries niekoho po hlave tak bal by som sa o zdravie toho cloveka ako o notebook.

      Vsetko to to rokmi osvedcene typy (a tie thinkpady sa uz nevyrabu. Toto co ma lenovo, to je iba taka atrapa IBM Thinkpad).

      http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/110964-dell-latitude-e6400.html
      http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/111877-hp-compaq-6530b.html
      http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/70719-ibm-thinkpad-t61.html
      http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/110013-dell-latitude-e5400.html
      • Re: novy book 23.08.2010 | 16:44
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        k predoslej diskusii : ano, notebook musi mat kvalitne prevedenie, to je iste...
        co sa tyka velkosti: mma nanho kupenu kvalitnu tasku, kde by sa 16'' pohode zmestila...
        k parametrom: vies, kde som namotany na notas ako je ten asus, nemozes mi ponuknut neco o tolko slabsie, tooo je jednoducho tazko takto, rozumies (:
        hlavne by ma zaujimalo ako su natom tie drivery ohladom Nvidia Optimus ?!
        • Re: novy book 23.08.2010 | 21:45
          iwtu   Návštevník
          k prevedenie sasi - tvoj asus na ani nehrabe na tie, co som vymenoval, doslova. IBM Thinkpadom ked udier niekoho po hlave, vazne by som sa obaval a ozdrave a notebooku nic + nevylamatelne panty sa hodia (bezne po polroku povoluju)

          velkost - Kazdeho osobna preferncia. Mne najviac vyhovuje 14,1" s bozskym rozlisenim 1440x900

          k parametrom. Ja mam tento laptop, prevazne programujem. Najracnejsia operacia je u mna sledovanie Full HD fimov a to zvlada v pohode. Na to, co pisal, maju parametre dostacujuce, zvlast, ak mas Arch (ako ja :P). Ako vykon. Vykon maju dobry, mam kupeny externy disk, kde hadzem filmy a hudbu. Osobne by som radsej bral notebook, ktory mi uplne v pohode vydrzi 10 rokov ako nejaky, ktoreho brutalny vykon neviem vyuzit a zacne sa po dvoch rokoch rozpadavat...

          Ako zmysel velkeho vykonu mi dnes pride, ako keby si chcel silou mocou gigabajtovu sietovku a mas 100 MB/s kabel :) Pre programovanie, internet, hudbu a filmy to bohate staci, na grafiku a hry mozno nie. Coskoro si planujem zahrat Stacraft 2. Nepocitam s plnymi detailami, ale pocitam, ze si to vychutnam :-)

          Inac, zatial mi 2GB ramky stacilo na vsetko :-)

          A hej, ja Ti nic neponukam, iba Ti ukazem moj sposob uvazovania :-)
          • Re: novy book 24.08.2010 | 14:14
            Avatar Grawp   Používateľ
            Možno sa to nezdá, ale pre niekoho môže byť 1Gbit/s sieťovka veľmi podstatná vec.
            Napr. doma často zálohujem, či presúvam rozne dáta, priamo prehrávam filmy z jedného počítača na inom a podobne.
            V škole či na intrákoch máme takisto 1Gbit/s sieť, lenže už nielen internú ale aj pripojenie k internetu ide reálne Gbit/s.

            A rozdiel medzi 10-12 MB/s a 30-50MB/s (rýchlosť môjho disku) je dosť priepastný.
            Mimochodom na tie káble pozor. Nejak blbo som si poprehýbal Cat5e a teraz ide len 100 a ide ma z toho poraziť lebo 90% je za skriňami.
            • Re: novy book 24.08.2010 | 15:13
              iwtu   Návštevník
              V tych bookoch sa to riesi tak, ze opticka mechanik sa nepouziva, kedze su USB, tak sa namiesto hlavneho disku hodi brutal rychly SSD disk a ten povodny sa da namiesto mechaniky :-P
    • Re: novy book 24.08.2010 | 00:04
      Avatar ravicblack   Používateľ
      Ja mám momentálne HP ProBook 4515s,teda s komplet AMD výbavou.Najprv a najdôležitejšie-neviem aké distro plánuješ používať,ja som mal dosť problémy s ubuntu 10.04,a to s nefungujúcou kamerou pri skype,odmietalo hibernovať pri zavretí monitora, trhalo obraz pri HD videách.čosi poriešili aktualizácie,čosi poriešili pôvodné drivery od canonicalu.momentálne som prešiel z gnome na KDE a mám o dosť lepší pocit z odozvypočítača,akokeby nabral druhý dych...15,6 je skutočne priveľký notebook,pri cestovaní som už párkrát vymenoval všetkých svätých pri manipulácii s touto mašinou...ešte jedna vec,napriek tomu že na spodnej strane noteboooku nenájdeš jediný(!!!!) otvor na vetranie sú teploty pomerne prijateľné,pracovná teplota procesora mi ani pri maximálnej záťaži nikdy nevyskočila nad 65 stupňov (a to mám extra hrejivý AMD Turion: )...takže v skratke pozor na distro,môj som dostal so SUSE 11,ktorý som ani neskúšal naboootovať a rovno som tam vopchal ubuntu...a rozhodne si pozri počítače rôznych veľkostí naživo a v akcii kým sa rozhodneš pre ten pravý,ja už rozhodnutie zmeniť nemôžem,aj keby som rád vymenil tohto Golema za 13.3,alebo 12.1...
      • Re: novy book 24.08.2010 | 13:49
        bubulak   Návštevník
        lol. Ja by som notebook pod 17" nebral.
      • Re: novy book 24.08.2010 | 19:22
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        no planujem zostat na archu, mozno mozno v dalekej buducnosti solaris...
        dost by ma zaujimalo ako su natom tieto probooky co sa tyka driverov na wifiny, ati grafiky, atd. lebo nemam dobry pocit z ati a linuxu proste, na starom som mal nvidiu na desktope radeon a na vlastnej skusenosti viem ze s radeonom to nebolo ono...
        hej, to sa mi na tom notasi lubi, ze je proste hranaty, bez otvorov, nedobitny (probook)
        k tej velkosti...mam vak, dobry vak, ktory menit neplanujem, ktory je robeny na 15.4'', 15.6'' a bandim si, ze by som tam vpratal, ajked trosku tazsie, aj 16''. Jedine co nechcem je aby mi tam ten nota lietal.
        • Re: novy book 27.08.2010 | 04:09
          Avatar greengold Archlinux  Používateľ
          pani, dnes som pozeral ten probook a odradili ma volne panty..ten display nevypadal vobec bezpecny (panty nie dost penve hlavne pri pohybe do stran)
          v inom obchode som uvidel toto : Acer Aspire 4820T-334G50MN je prenosnejsi, lahsi,tensi, je tam intel grafika a vydrz baterky 8hodin... vrchne sasi je hlinnikove...
          recenzie vypadaju ok.
          skuste sa vyjadrit, prosim..
          • Re: novy book 27.08.2010 | 04:41
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            http://www.linux-on-laptops.com/acer.html :)
            • Re: novy book 27.08.2010 | 12:41
              Avatar greengold Archlinux  Používateľ
              hmm, no vidis, je tam jeden timeline a ATi a HD4330 a ma funkcnost napisanu "yes'' ...co sa tyka wifiny, mala by ist podla jedneho arch fora... ..zevraj je t orebranded atheros
          • Re: novy book 29.08.2010 | 00:02
            Avatar ravicblack   Používateľ
            no neviem aký kúsok sa ti dostal do ruky,ale ja s pántmi nemám absolútne žiaden problém...drží dokonale,pohyb do strán absolútne nehrozí...
    • Re: novy book 28.08.2010 | 22:16
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      ja neviem, je upln ejedno, aky notebook si vyberies, myslim znacku, ak ti budu vyhovovat a splnat poziadavky HW, tak nie je o com...

      moja priatelka mala Asus, nejaky a ten som jej ja rozbil, lebo som nedokazal zapnut WiFi, chytil ma amok a Asus ostal rozbity, neskutocne sa mi ulavilo, fakt je, ze som az potom nasiel nejaky cudlik, ktorym sa to este extra zapina, no mne by to nikdy nenapadlo, ale som spokojny, ze to uz nie je doma..

      momentalne musim trpiet doma aj nejaky HP, pretoze to zas dostala priatelka z nejakeho projektu na skole, ale ten je nastastie stale vypnuty a ani priatelka s nim nevie pracovat, mali sme to zapnute asi dve hodiny, len sme zistili, ze sa v tom nevyzname a zaklapli sme display a asi tak niekolko hodin hrcal HDD, sa to ani neuspalo, ale sa vybila baterka, ja ani neviem ako sa to stalo...

      ale tak k veci, je uplne jedno, co si kupis, hlavne nech to nestoji vela, lebo ked to rozbijes, aby ta to nesralo...
    • Re: novy book 29.08.2010 | 00:14
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Asus a ešte jedna značka na A ale neviem si spomenúť sú šmejďárny, proste keď sa niekto snaží vyrobiť čo najlacnejšie bez ohľadu na kvalitu. Nedokázal by som s tým pracovať každý deň, pretože vyzerajú fakt hnusne a určite by som si vyčítal že som si nepriplatil. HP je určite dobrá voľba, akurát tá ATIna neviem ako je na tom, ale stačí pozrieť na nete a uvidíš.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: novy book 29.08.2010 | 01:01
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        zene som kupil nejaky lowendovy packard 550ku (rok aj nieco dozadu) s tym, ze tusim ani CD nebolo v baleni ... na kubuntu tam bezalo hned vsetko a v poho, kamoska chcela XP, musel som z netu stiahnut 6 alebo 7 driverov! ale inak spokojnost ;)
        • Re: novy book 29.08.2010 | 01:53
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          HP sa predávajú aj so SUSE, tak preto tam asi Linux chodí v pohode.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: novy book 29.08.2010 | 11:08
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
          tak co som ja pocul a videl, tak ziadny vyrobca NB uz nedava instalacky k strojom, uz len odkusnu z HDD nejaku cast a vysvetluju to tym, ze ti vlastne robia sluzbu, ze nemusis pouzivat mechaniku a nemusis sa bat zniceneho media, ale nikto nevidi, ze ti vlastne ukradli cast z HDD, ktoru si si zaplatil a kde chces dat nieco, co potrebujes a uz vobec im nenapadlo, ze ten HDD sa moze rozbit a to uz nerozbehas...

          a myslim, ze tymto modelom predaja NB zacalo IBM
          • Re: novy book 30.08.2010 | 04:20
            Avatar partizan Arch  Používateľ
            ATI grafik rady HD4xxx a HD5xxx, pokial tam budes mat propertialne drivre, obavat urcite nemusis, v archu je to sice trochu o hubu kedze drivre su len v AUR repozitaroch, alebo potom rucna instalacia, ale inak ziadne problemy. S OSS ovladacmi to funguje tiez bez problemov, no na nejake setriace funkcie grafickej karty mozes rovno zabudnut, takze ked ti ma pocitac vydrzi na baterky normalne 5-6 hodin, tak pocitaj tak s max 4 hodinami bez ATI/AMD ovladacov.
            Arch & Metal
    • Re: novy book 12.09.2010 | 00:02
      Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
      ja by som siel do komba Asus 1218 hlinik (12palcovka, novucky 2core atom, nvidia ION2 (neviem ake je to jadro ION1 bol z 9300GT), vydrz 4+ hodiny, ak si to pekne nakonfigurujes podstatne viac (ak vsade, ze - battery runlevel,powersave governor na CPU, lahko podtaktovana grafika, powersave na wifi, zvuku, jednoduchy WM, vypnute mysql a podobne zbytocosti a zrazu je z nasich 4h 6.5 :-)) a hlinikove telo).
      K tomu nejaku lacnu 19"ku LCD a mas pohodovu zostavu (skusal som na tom klavestnicu, mne vyhovuje neviem ako zvysku sveta).

      V kazdom pripade to vsetko zozenie clovek do 600evri (podla kvality monitoru), samotny asus 1218 sa da zohnat v CR za cca 12k Czk.
      Toto je momentalne moj ,,dream" setup, ale zatial mi ficia dva notebooky (toshiba 15.4, siemens 12.1 tabletPC), cize dovolit si ten spas za 500evri zatial nehodlam.

      Ale pomer vykon/cena/spracovanie/dizajn je uzastny, v podstate taky maly mbp 12' od asusu za 1/2 ceny a s lepsim vykonom (horsou baterkou).

      V segmente ,,student" podla mna naj kupa (navyse super podpora linuxu)
      • Re: novy book 12.09.2010 | 00:04
        Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
        Este som zabudol dodat, ze je to len v predpredaji, cize to clovek do zaciatku roka nestihne (minimalne tu hlinikovu variantu).

        A lenovo planuje modernizivat S12 na podobne parametre, tiez Acer nadviaze na uspech povodnych Asus 1201N-ov nejakou plastovou variantou.
        • Re: novy book 14.09.2010 | 17:03
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Som si nevel spomenúť na ten druhý šmejd Acer je to, díki :)
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: novy book 19.09.2010 | 17:21
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            tak mam ten timeline x 4820T co sa tyka prevedenia, som maximalne spokojny. pevne chassis, jasny display bez vad, tenky,lahky, nevrzga, vybornaa klavesnica a velky touchpad
            ale s drivermi pod linuxom je to bieda..teda grafika isla po instalcii ovladacov jak sa patri ,no NIC a wifi card..
            nato aby som rozbehal ethernet som musel hned menit kernel, az 2.6.35 ju podporuju a s wifi zapasim furt... :/