Zmensenie /root, zvacsenie D:

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.09.2010 | 22:05
Avatar mikolo   Používateľ
Ahoj, instaloval som si Ubuntu (ISO) a pri vsetkej svojej sikovnosti po skonceni instalacie zostal disk v takomto rozdeleni:

1.loader Vista (primarny)
2.loader W7(primarny)
3.rozsireny: 5.DATA (logicky)
6.linux (primarny)
7.swap (primarny)

kde 6. (/) ma zbytocne 100GB, z ktorych by som vacsinu vratil spat do DATA (D:), ktore mam pristupne z W7. Rad by som Vas poziadal o nejake tipy k programom ktore by bolo idealne (free :)) pre moj problem, resp. ci je vobec mozne odseknut z jednej paricie a odseknutu cast zlucit s inou, alebo nejake ine rady k usporiadaniu disku, predtym ako na to vlitnu
    • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 22:14
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      1. rada VSETKO ZALOHUJ
      nasledne do pc strc live cd na ktorom je gparted napriklad ubuntu alebo gparted live
      otvor spominany gparted a sprav vsetky potrebne zmeny
      pravdepodobne budes musiet presuvat data co bude trvatbdlho a nikto nezaruci ich bezpecnost
      ked nebudes vediet qko dalej znovu sa ozvi dakto uz poradi
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 22:26
        Avatar mikolo   Používateľ
        s datami neni problem, prakticky neni co zalohovat
        a k gparted, zvladne "odseknut" z particie linuxu a spojit to do jednej logickej? nebude treba nejak zrusit i tu povodnu logicku a zo vsetkeho volneho miesta vytvorit novu?
        • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 22:36
          WlaSaTy   Návštevník
          Ano, zvlada to. Ale tomu popisu diskov nerozumiem. Naozaj mas disky cislo 6 a 7 ako primarne logicke oddiely? Pretoze tabulka rozdelenia diskov take neumoznuje.

          Ak by boli tie dva disky (6 a 7) z rozsirenej oblasti umiestnenej v primarnej oblasti (3), tak parted zmensi linuxovy oddiel, presunie ho a zvecsi disk cislo 5. Bude to chvilu trvat, ale ...

          PS.: tiez odporucam zalohu, aspon na par dni kym si neoveris konzistenciu dat.
          • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 22:51
            Avatar mikolo   Používateľ
            nie primarne logicke, utilitka z ubuntu mi ukazuje rozsireny(3.) pod ktory podla tabulky spadaju 5. (oznaceny ako logicky),6.,7.(oznacene ako primarne)


            nemam co zalohovat, filmy, hudba dokumenty.. nic, novy zaciatok :)
            • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 22:56
              WlaSaTy   Návštevník
              Primarne mozu byt len 4, takze tie 6 a 7 musia byt extended. Pozrel by som si ako to blbUbuntu ukazuje, aspon sa zasmejem :)
              • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 09.09.2010 | 23:13
                Avatar mikolo   Používateľ
                skusim dodat screen
            • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 10.09.2010 | 14:40
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ked vravis novy zaciatok, tak ja by som vsetko zmazal a urobil tabulku odznovu (asi najrychlejsie riesenie)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 10.09.2010 | 15:19
                Avatar mikolo   Používateľ
                tak vcera somsa s tym nestihol pohrat, a este ma napadlo par veci ktore si chcem vyjasnit:
                1. uz som mrkol na geparted ako vlastne vyzera, a ci som to pochopil, pod extended (uz som si to pozrel) mam DATA (ntfs), linuxovu particiu a swap (v takom poradi), teda ak budem zmensovat linuxovu tak vytvarat budem alokovane MB pred nou aby som nasledne mohol do nich hned rozsirit DATA, pocas tohto procesu predpokladam ze linux je na zaciatku particie (cast ktoru chcem uvolnit), takze data sa budu presuvat do casti ktoru som im vyhradil ("dozadu")
                2. ak sa pri tom prenose nieco dosere tak cao ubuntu, cao zavadzac, co potom?reinstall ubuntu? malo by to nahodit novy zavadzac
                • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 10.09.2010 | 19:27
                  WlaSaTy   Návštevník
                  1) ano. Ak by sa sam neopytal ze ci ma rovno aj posunut ten disk, tak mu to niekde najdes v menu. Popripade si ten Linux odzalohuj TARom na D:\cko z LiveCD, potom sa to obnovi lahsie. Je to jednoduche. Ked vytriezviem, tak mozno poviem ako, ak ma niekto nepredbehne :)
                  2) ano, pochopitelne. Zavisi od typu chyby ci to bude treba odinstalovat alebo staci obnovit zavadzac z LiveCD Linuxu. Len neviem ci nebude vhodne pred tym este jednoducho obnovit Win zavadzac, uz som abudol ako tie windosy funguju.
                  • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 14.09.2010 | 01:34
                    Avatar mikolo   Používateľ
                    Tak, konecne som sa k tomu dostal, Gparted to zvladol, btw. velmi sikovny, prehladny programcok.
                    Zatial som ziadne chyby nezaznamenal, bootuje v pohode W7 aj Ubuntu.
                    Dakujem za rady!
                    • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 14.09.2010 | 12:13
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Len si na budúce urob aj zálohu, hoci aj na kamarátov disk čo Ti donesie. Teraz niekedy to tu niekto pototo a dosť ho to bolelo. Holt, jedná sa o kritickú zmenu ktorá by mala následovať po zálohe. Ak Ti teda nerobí veľký problém reinštalácia a strata ostatných dát :-)
                      • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 16.09.2010 | 03:19
                        Avatar mikolo   Používateľ
                        budem si davat pozor, cital som tu tema toho co to pototo :), ale gparted ma naozaj vyrazne varovania tak nvm jak to odpalil... stava sa
    • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 14.09.2010 | 15:23
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Tak ty máš zakúpené dve licencie Widiel na jeden komp? :D :D
      Pozri na http://gparted.sourceforge.net/screenshots.php Je v repozitároch Ubuntu.
      Pre inštaláciu spusti terminál a zadaj sudo apt-get install gparted Pomocou neho môžeš zväčšovať, zmenšovať partície a robiť iné psie kusy. Odvážnym patrí svet, nemalo by sa nič stať pokiaľ partíciu nezmenšíš pod veľkosť uložených dát. Dôležité veci vždy pred takýmto úkonom zálohuj.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 14.09.2010 | 15:24
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Škoda že som nečítal všetko :D
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Zmensenie /root, zvacsenie D: 16.09.2010 | 03:17
          Avatar mikolo   Používateľ
          k tej licenci; "supermarket" NB s predinstalovanym W7, v ubuntu v nejakej disk utilitke som objavil "neviditelnu" 18GB particiu s vistou (recovery), zobrazuje sa aj pri bootovani pc de mam na vyber linux, w, memory testy
          pri instalacii gparted by som aj tak musel vypalit live CD, ci?