Výber distribúcie

Sekcia: Ostatné 14.09.2010 | 23:06
Nezadané meno   Návštevník
Dobrý deň,
po dlhšom čase plánujem zmeniť distribúciu. Do mojej pozornosti sa dostalo hlavne openSUSE, Fedora, Arch, Slackware, Mandriva, CentOS. Viem, že sú medzinimi všelijaké rozdiely, no konkrétnych používateľov daných distribúcií by som poprosil, či by nemohli o tej svojej napísať krátky príspevok, prečo si ju zvolili+nejaké využitie. Samozrejme budem rád, keď napíšu aj tí, ktorých distrubúcia vymenovaná nebola, a chceli by sa podeliť. Ďakujem. (poznámka-netreba nič dlhé, myslím skutočne len v skratke)
    • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 00:09
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      nieco taketo mame tu v databaze znalosti. su tam vsetky mozne distribucie. pozri na tento odkaz: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/81/index.html
    • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 00:15
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      inak chces zmenit distribuciu... napisal si nad akymi rozmyslas, no nenapisal z akej prechadzas. ak ides z ubuntu alebo ak ides z gentoo, je to vyrazny rozdiel. a tiez ide o to, kam by to malo smerovat.

      (a ironia ze mnou najoblubenejsie distribucie, teda ubuntu based vsetko mozne, oficialne ubuntu, debian ci pclinuxos sa do tvojho vyberu nedostali) :)
      • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 17:19
        Nezadané meno   Návštevník
        Prechádzam z Ubuntu/Debian (aktuálne mám nainštalované obidve). Dôvod - môže to byť aj hardvérovou stránkou, ale Ubuntu sa mi zatiaľ ukázalo ako pomerne nespolahlivé. Takisto som si všimol pomerne veľké množstvo bugov v novom GNOME, v predchádzajúcich verziách sa mi nestalo nič podobné. Okrem toho, Ubuntu, Debian, SUSE, a Zenwalk sú jediné distribúcie, s ktorými som sa doteraz stretol, a chcem proste vyskúšať aj niečo nové.

        Znalostnú databázu vyskúšam, generálne mi ide hlavne o spoľahlivú a výkonnú distribúciu, s relatívne pekným prostredím, podporujúcu 64bit technológiu, Ćiastočne pc plánujem využiť aj ako server, ale zatiaľ ostanem pri zameraní na štandardné používanie.
        • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 17:47
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Keď ti GNOME prestalo vyhovovať (nečudujem sa ti), tak vyskúšaj jeho brata XFCE4. Doinštaluj si ho do Debianu a vyskúšaj si ho.

          Keď chceš silou mocou vyskúšať niečo nové a máš čas sa "hrať", experimentovať a učiť sa, vyskúšaj Arch Linux
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 17:18
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Je to iba Tvoja vec, ktorú distribúciu použiješ. Kedysi nám súdruhovia opakovali stále, koho máme ľúbiť (odpoveď je ZSSR). N a pozri, ako to s ním dopadlo ??!!
      ;-)
      Lepšie urobíš, keď začneš edzi svojími rovesníkmi a sú-druhmi rozprávať a rozširovať, že používaš niečo nové, čo sa volá LINUX. Čo povieš na ten návrh ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 17:21
        Nezadané meno   Návštevník
        To už istý čas robím, osobne sa mi podarilo asi 5 krát dostať Linux (Ubuntu) aj k štandardným používateľom. Mne osobne ale táto distribúcia prestáva vyhovovať, preto idem čítať hore uvedený link o ostatných :)
        • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 19:47
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          oslovilo ta nieco z nasej databazy znalosti? :)
          • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 20:51
            Nezadané meno   Návštevník
            Hmm.. no v podstate, sa moje rozhnodnutie nezmenilo, všetky distribúcie vyzerajú pomerne zaujímavo. Ako prvý však vyskúšam Debian s xfce, potom, ako hovorím - prichádza do úvahy väčšina z nich. Docela sa mi páči Gentoo (ktoré však kvôli ručnej kompilácii všetkého asi zatiaľ nechám na neskôr), Arch Linux vyzerá tiež dobre, takisto centOS a openSUSE.

            Ak by nevyšiel ten Debian teda (na čo, si aj napriek v podstate malej časovej náročnosti nechám kvôli škole, nechám piatok/sobotu), asi sa pozriem konkrétnejšie na vyššie spomínané distribúcie. Ináć chválim komunitu na fóre za ochotu a rýchlosť odpovedania :)
            • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 22:08
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ironiou je, ze Ti na to odpovedame ako ludia pouzivajuci ine systemy. Dodoedo ma rad Fedoru ak sa nepletiem, u mna Greenie a OpenBSD sa tiez nespominalo v tvojom vybere :)
            • Re: Výber distribúcie 17.09.2010 | 17:58
              Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
              Nepovedal by som ze Gentoo je o rucnej kompilacii, skor tej automatickej.
              Pogoogli si na nete portage,emerge a USE flags a zistis o com to je.

              Navyse sa da vhodne pokonfigurovat portage tak, aby tahal ked je to mozne prebuildene package (vacsinou su dostupne tie so vsetkymi flagmi, co je vlastne to iste, co ponuka ubuntu a zhruba rovnako pomale).

              Najvacsia vyhoda Gentoo je prave ta kompilacia, pretoze hociaky soft sa pri kompilacii da rozne nastavovat pre kompatibilitu s inymi programami, povedzme taka alsa (,,manazer zvuku") prichadza v gentoo s flagmi pre alsu, oss, pulse-audio pricom vyuzivas pravdepodobne len tu alsu (su si viac menej ekvivalentne v pouziti, ale alsa je naj).

              Cize vlastne v ubuntu ti pribalia k software balast pre zachovanie kompatibility s programami. V gentoo ak nejaky stary soft vyzaduje oss, ma prednastaveny use flag co znamena ze prekompiluje nevyhnutne package tak, aby sa tato podpora pridala.

              Len tak mimochodom, uz pri instalacii si mozes zvolit USE ake chces alebo nechat predvolene (pocas instalacie vyberas takzvane profily, e.g. server, desktop, desktop-gnome a tak, podla toho co chces pouzivat).

              V kazdom pripade ak mas zvolene take flagy, ako pouzivas tak mozes podstatne zrychlit beh programov, znizit ich narocnost na RAM popr. ak nejaka cast pada jednoducho ju vypnes, co sa v pripade ubuntu like packageov neda, tam sa bud zmieris s tym, ze to pada alebo stiahnes zdrojak a nainstalujes to manualne.

              Tot holt taky nahlad na Gentoo :)
              • Re: Výber distribúcie 17.09.2010 | 23:29
                Nezadané meno   Návštevník
                Ďakujem za popis,
                vyzerá to zaujímavo. Zatiaľ ste ma docela presvedčili, určite sa pozriem aj na Gentoo. Je fakt, že nie som nejaký profesionál, ani nevidím príliš hlboko do sytému - ale, osobne si myslím že ma opravovanie problémov baví pomaily viac, ako samotné použitie počítača. (Možno aj preto chcem zmeniť distribúciu).
        • Re: Výber distribúcie 15.09.2010 | 22:42
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Tak to Ti slúži ku cti.

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Výber distribúcie 18.09.2010 | 00:08
      Nezadané meno   Návštevník
      Ešte jedna taká v podstate off topic otázka - ohľadne architektúr.
      Tentokrát by som chcel (už len preto, že mi to procesor dovoluje) použiť 64-bit systém. V ponuke inštalačných balíkov je samozrejme na výber viacero architektúr, takže rozmýšlam ktorú si vybrať. Mám v tom skutočne zmätok (ani wiki moc nepomohla), tak skúsim vykresliť svoje predpoklady (potom môžete opraviť,)

      x68 - považujem za štandardných 32 bitov.
      i386, i686 - 32 bitov nie?
      x68-64 - 64 bitov
      amd64 - ??


      Ďakujem za odpovede..
      • Re: Výber distribúcie 18.09.2010 | 00:21
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        skus nam nieco napisat o procesore ktory pouzivas
        • Re: Výber distribúcie 18.09.2010 | 00:27
          Nezadané meno   Návštevník
          Vypis z /proc/cpuinfo, prve jadro

          processor : 0
          vendor_id : AuthenticAMD
          cpu family : 16
          model : 4
          model name : AMD Phenom(tm) II X4 810 Processor
          stepping : 2
          cpu MHz : 800.000
          cache size : 512 KB
          physical id : 0
          siblings : 4
          core id : 0
          cpu cores : 4
          apicid : 0
          initial apicid : 0
          fdiv_bug : no
          hlt_bug : no
          f00f_bug : no
          coma_bug : no
          fpu : yes
          fpu_exception : yes
          cpuid level : 5
          wp : yes
          flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm 3dnowext 3dnow constant_tsc nonstop_tsc extd_apicid pni monitor cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt
          bogomips : 5217.02
          clflush size : 64
          cache_alignment : 64
          address sizes : 48 bits physical, 48 bits virtual
          power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate
          • Re: AMD CPU 18.09.2010 | 13:15
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.


            Podľa Tvojich info ten procesor je od AMD - informácie sú tu.
            Predpokladám existenciu : AMD64 technology a
            tiež AMD-V (virtualization) technology. Preto jednoznačne 64-bit distribúciu pre AMD.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • AMD64 18.09.2010 | 13:21
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: AMD64 18.09.2010 | 22:25
              Nezadané meno   Návštevník
              Áno, je to presne on, procesor som kupoval sám, išlo mi skôr o to, ktorú architektúru vybrať. Čiže ak to chápem správne, tak amd64 je vlastne x68-64- môžem teda pokojne zobrať amd64. K tomu by som mal ešte dne otázky: predpokladám, že aj pri niektorých procesoroch od intelu je možné použiť amd64 (t.j sú kompatibilné - nikde nevidím niečo podobné pre intel, keď tak tak ia64, ktorá ale podla uvedeného linku na wiki funguje opäť s inými procesormi),
              Druhá otázka: bol by ešte niekto taký dobrý, a popísal mi (aj odkazom), ako do toho všetkého zapadá i386 a i686? ďakujem
              • Re: AMD64 18.09.2010 | 22:34
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Áno.

                Použi na inštaláciu distribúciu označenú ako typ x86_64:
                Začni napr. s Fedora 13 (alebo s inou distrib)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: AMD64 18.09.2010 | 23:07
                  Nezadané meno   Návštevník
                  Ďakujem za tip, aktuálne plánujem debian/gentoo/suse, este uvidim.
              • Re: AMD64 18.09.2010 | 22:47
                WlaSaTy   Návštevník
                No, x86_64 je vlastne amd64. Teda 32bit procesor ktory ma navyse zopar instrukcii zvanych EMT64 ktore umoznuju adresovat viac ako umoznovali instrukcie PAE este z cias prvej generacie pentia. Teda EMT64 zvladne adresovat viac ako 4G pamete na jeden proces. A do nej patria aj tie pseudo 64bit procesory od Intelu.

                A zas IA64 je z ineho sudka. Jedna sa o architekturu Itanium na ktorej bezia priemyselne servre o pre nas neuveritelnom vykone. Kto mi neveri, tak nech si najde mainframe a vyskusa na nom databazu a porovna to s tym co povazuje za vykonnejsie.

                PS nie x68 ale x86.
                • Re: AMD64 18.09.2010 | 23:08
                  Nezadané meno   Návštevník
                  Moja chyba. Ďakujem za objasnenie, cize sa mozem uspokojit s amd64. Otazka ohladne i386, i686 kazdopadne stale platí
                  • Re: AMD64 18.09.2010 | 23:34
                    WlaSaTy   Návštevník
                    rozdiel medzi i386 a i686 jelen v tom, ze to prve je tretia generacia procesorov a to druhe bolo povodne oznacenie pre siestu generaciu. Jedna sa o oznacenie produktu urcitych vlastnosti a produkt si definuje vyrobca. Pri i686 uz prestalo platit toto stare delenie na generacie a nastalo delenie na celerony, semprony a v neposlednej rade aj taky intel uz klamlivo oznacuje niektore svoje vyrobky ako xeony ale jedna sa len o zrecyklovanie nazvu. Tie dnesne xeony nemaju ani zlomkovu priepustnost povodnych xeonov. Takze odpoved na tuto otazku Ta len poplietla.

                    Kazdopadne si pozri aspon tu linku co sa tu vyskytla, na nej to uz urcite bude vysvetlenepodrobnejssie.
                    • Re: AMD64 19.09.2010 | 00:03
                      Nezadané meno   Návštevník
                      Aha, vyborne, dakujem za objasnenie.
      • Re: Výber distribúcie 21.09.2010 | 14:30
        Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
        V podstate mas pravdu, x86-64 je 64 bit genericky, amd64 je architektura, ktora sa prave pouziva (este existovalo intel itanium 64 bit - ia64, bolo pouzivane pre servery niekedy dost davno). Ak mas novsi procesor a nie je to atom, tak mas 64 bit temer iste.

        32 bit sa pouziva kvoli kompatibilite, pretoze moze sposobovat problemy a navyse prekompilovane package maju arch problem, musia byt spravene na 2x (minimalne), aby pokryli zakladne platformy. Tiez byval problem s 64 bit flashom, to vyriesili vydanim 10.2 pred par dnami.

        V Gentoo sa to neriesi, pri kompilacii nebyva problem (vyber 64bit sa robi pri instalacii, su dva navody pre jedno i druhe + navyse v cestine)