Random in C
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
to tam mam, ano...
uz to hadze nejake cisla, ale vsetky rovnake :D
int rand();
Odporucam prekladat so -std=99 -Wall -pedantic -w...
Ak treba nejaky lepsi random, tak odporucam napriklad tento: http://www.agner.org/random/.
Ja zas
/dev/urandom
alebo /dev/random
, podľa potreby.Tu by som rad vytiahol jeden zlozvyk, ktory som videl v mnohych programoch a to napriklad ziskanie nahodneho prirodzeneho cisla mensieho ako 1000 sposobom
rand()%1000
. Pozor! Toto je zle, vystup nie je rovnomerne rozlozeny, resp. pravdepodobnost vytiahnutia jednotlivych cisel nie je rovnaka!Ale, na ktorej platforme si nevidel urandom? Ja som ho zatiaľ videl na všetkých, až na MIPS kde som sa ešte nepozeral aj keď mám aj ten k dispozícii.
Inak, generátory a pseudogenerátory náhodných čísel sú celým priemyselným odvetvím a ich použitie sa nedá zhrn do jedného príspevku, na tomsa asi zhodneme.
Nepredpokladám že by to chcel používať v priemysle, to by navrhoval zostavu s ohľadom na potreby HW generátora náhod. Buď by vybral CPU ktoré má v sebe šifrovanie (randomizer je jeho potrebnou súčasťou), alebo rovno šifrovaciu akceleračnú kartu do slotu alebo aspoň, kedysi sa robili dosky čo vedeli generovať náhodný śum. Barličky typu služba čo počúva na stereo mikrofóne a z toho generuje random dáta sú asi nie veľmi podporované na rôznych OS.