Random in C
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
to tam mam, ano...
uz to hadze nejake cisla, ale vsetky rovnake :D
int rand();
Odporucam prekladat so -std=99 -Wall -pedantic -w...
Ak treba nejaky lepsi random, tak odporucam napriklad tento: http://www.agner.org/random/.
Ja zas
/dev/urandom
alebo /dev/random
, podľa potreby.Tu by som rad vytiahol jeden zlozvyk, ktory som videl v mnohych programoch a to napriklad ziskanie nahodneho prirodzeneho cisla mensieho ako 1000 sposobom
rand()%1000
. Pozor! Toto je zle, vystup nie je rovnomerne rozlozeny, resp. pravdepodobnost vytiahnutia jednotlivych cisel nie je rovnaka!Ale, na ktorej platforme si nevidel urandom? Ja som ho zatiaľ videl na všetkých, až na MIPS kde som sa ešte nepozeral aj keď mám aj ten k dispozícii.
Inak, generátory a pseudogenerátory náhodných čísel sú celým priemyselným odvetvím a ich použitie sa nedá zhrn do jedného príspevku, na tomsa asi zhodneme.
Nepredpokladám že by to chcel používať v priemysle, to by navrhoval zostavu s ohľadom na potreby HW generátora náhod. Buď by vybral CPU ktoré má v sebe šifrovanie (randomizer je jeho potrebnou súčasťou), alebo rovno šifrovaciu akceleračnú kartu do slotu alebo aspoň, kedysi sa robili dosky čo vedeli generovať náhodný śum. Barličky typu služba čo počúva na stereo mikrofóne a z toho generuje random dáta sú asi nie veľmi podporované na rôznych OS.