Viac uzivatelov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.10.2010 | 21:00
evladimire   Návštevník
Zdravim, pouzivam Ubuntu 10.10 a mam taky problem potrebujem mat vytvorenych viacero uzivatelov, ale ked si vytvorim dalsieho uzivatela tak mi nepripoji disk kde mam data .
Windows particiu mi pripoji ale dalsiu particiu NTFS kde mam data mi nepripoji.
Ale v hlavnom uzivatelovi mi ide vsetko ako ma.
Neviete mi poradit ?
    • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 21:15
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      treba nastavit, aby mohol kazdy user pouzivat sudo
      • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 21:24
        evladimire   Návštevník
        hm ok Stanci :D a ako to spravim :D
      • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 21:26
        WlaSaTy   Návštevník
        To nie je moc užívateľsky prítulné. Myslím že by stačilo pridať toho užívateľa do skupín plugdev a cdrom. Tie sú určené na prácu s výmennými médiami.

        Ale, ako sa to volá v tom klikátku, tak to neviem. Chýba mi.
        • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 21:39
          WlaSaTy   Návštevník
          Ops, myslím že aj skupina fuse sa zíde. Ale tie všetky sa priraďujú automaticky pri vytvorení bežného desktopového užívateľa.
    • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 22:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Vidím že si nováčik, tak si to naklikaj cez Systém -> Správa -> Používatelia a Skupiny. Klikni na pokročilé nastavenia. Vyber záložku Používateľské práva a tam zaklikaj čo mu chceš povoliť. Napríklad "Automatický prístup k vonkajším úložným zariadeniam", "Používať desketové mechaniky", "Používať CDROM", "Pripájať súborový systém v používateľskom prostredí (FUSE)".
      Pokiaľ chceš Linuxu, ale naozaj rozumieť postupuj ako píše wlasatý. Hoď si do googla príkazy adduser, addgroup, Hľadaj v tvare "Linux príkaz adduser", pokiaľ vieš po anglicky "man adduser".
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 22:31
        WlaSaTy   Návštevník
        Neblbni, Ubuntu už niektoré veci schováva mimo užívateľských skupín (a nie je samo). Radšej nech použije to klikátko. Ale, môže si skontrolovať výstup z príkazu id spusteného v termináli pod tým užívateľom čo mu to nešlo. Pred tým, po tom a porovnať.

        PS.: Ale na druhú stranu taký Android, tak ten, k tomu sa nevyjadrujem.
        • Re: Viac uzivatelov 14.10.2010 | 23:02
          evladimire   Návštevník
          V pouzivateloch mam vsetko zakliknute a aj tak mi nepripoji ten disk . Uz fakt neviem co s tym .
          • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 00:10
            WlaSaTy   Návštevník
            To je potom zvláštne. Začneme upresnením:
            Aký je z tvojho pohľadu rozdiel medzi Windowsovým diskom a NTFS? Píšeš o nich.
            Máš možnosť vytvoriť úplne nového užívateľa a skúsiť to tam?
            Prejavuje sa to tým že to len neotvorí nové okienko, ale ten disk sa pripojí (vidno ho vo výstupe df)?
            Nemenil si kedysi /etc/fstab, resp. čo v ňom máš?

            • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 00:38
              evladimire   Návštevník
              ok upresnime to :
              V linuxe som si vytvoril noveho uzivatela, do ktoreho ked sa prihlasim tak nevidim disk kde mam data, ktory je NTFS.
              Windowsovi disk je ten kde mam nainstalovany Windows .
              Problem je ten ze ho vobec nevidim, a ked idem do System suborov/Media tak tam je ale ked ho dam pripojit tak mi napise ze nama prava na pripojenie jednotky .
              V pouzivateloch mam zaklikane vsetky prava.
              A v etc som nic nemenil ani nic s tym nerobil .
              • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 00:51
                WlaSaTy   Návštevník
                Zaujímavý popis. Vzhľadom na to, že súborový formát NTFS vyvinula firma Microsoft pre potreby svojho OS Windows a v dnešnej dobe je technologicky nereálne nainštalovať Windows na iný ako NTFS disk, tak by si mohol povedať aký rozdiel je podľa Teba medzi diskom NTFS a Windowsovým diskom.

                Nejako mi nejde do hlavy že by jeden išiel a druhý taký istý nie. Jedine že by sa líšili v niečom. Napríklad by ten disk ktorý nenazývaš Windowsový ale NTFS potreboval skontrolovať cez checkdsk alebo že by ten windows nebol vypnutý ale uspatý na disk...
                • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 00:58
                  evladimire   Návštevník
                  Vidim ze sa nechapeme . Windowsovy som preto tak nazval ze je na nom naistalovany Windows.
                  NTFS preto lebo su na nom data ale je formatovany na NTFS ?
                  Chapes pre rozlisenie.
                  Viem ze medzi nimi nieje rozidel vo formate.
                  Ale nechapem preco v uzivatelovi ktory je hlavny cize vytvoreny pocas instalacie mi pripoji pekne ten disk.
                  A v novo vytvorenom uzivatelovi ho uz nepripoji .
                  • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 01:08
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Áno, to je pochopiteľné že sme sa nepochopili. Keby si tie disky nazval systémový a dátový, tak sa pochopíme. Tie dve slová niesú v dnešnej dobe synonymá. Odhliadnúc od toho že si zabudol povedať či ten dátový, teda ten čo nazývaš NTFS je v počítači, alebo či z neho trčí za kábel (napríklad USB).

                    K tomu aby si zistil prečo to nejde,tak aby sa to potom dalo opraviť, tak k tomu je treba urobiť niekoľko krokov.
                    • Re: Viac uzivatelov 15.10.2010 | 11:18
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      WlaSaTy ja tie predpotopné FS nepoužívam, ale nemusí byť užívateľ členom skupiny root aby pripojil NTFS? To sa dá tiež naklikať v "Používatelia a skupiny". Myslím že je tam nejaká voľba administrátor, alebo tak nejak.
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • Re: Viac uzivatelov 17.10.2010 | 12:55
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Nie, nemusí a ani nikdy nemusel. Skupina root je určená na niečo iné. A tak isto, skupiny adm a admin sú na niečo iné.
                        • Re: Viac uzivatelov 18.10.2010 | 20:09
                          evladimire   Návštevník
                          hm no ale stale mi to nejde, vie teda niekto ako to spravit ?
                          • Re: Viac uzivatelov 18.10.2010 | 21:07
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Nie som si istý či si už zodpovedal dve postaršie otázočky:

                            Máš možnosť vytvoriť úplne nového užívateľa a skúsiť to tam?
                            Prejavuje sa to tým že to len neotvorí nové okienko, ale ten disk sa pripojí (vidno ho vo výstupe df)?
                            • Re: Viac uzivatelov 18.10.2010 | 22:49
                              evladimire   Návštevník
                              Takze ked dam vytvorit noveho uzivatela tak nic proste pozrem miesta a nieje tam ten disk. Ked idem do system suboru a tam dam media tak tam je ten disk ale nepripoji ho .
                              Vraj nato nemam dostatocne prava .
                              Nie nevidno ho vobec .
                              • Re: Viac uzivatelov 18.10.2010 | 23:51
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Slovíčkom vraj sa chyby neoznačujú.

                                Ale, ak to robí aj u iného užívateľa, tak asi chýba nejaký balíček. Možno ntfs-3g, alebo ntfsprogs. Poprípade bol ten disk násilím odpojený a treba ho skontrolovať a možno opraviť. chkdsk, ntfsfix a tak.

                                Skús na ten disk kliknúť, a pozrieť v termináli na výstup príkazu dmesg ohľadne diskov ak to gnome hovorí vraj a nepovie niečo zmysluplné.
                              • Re: Viac uzivatelov 19.10.2010 | 02:31
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                Som si prečítal toto vlákno ešte raz a jediné čo z toho vyplýva, buď je chyba na disku data, daj ho skontrolovať, alebo je niečo naprd v fstab. Ak kontola nepomôže, tak sem hoď cat /etc/fstab
                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org