Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.10.2010 | 13:22
Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
Neviem ci to je nefunkcnou klavesnicou ale nejde mi napisat velke z :-D Stlacim Shift+z a nic nenapise ale ked dam male z tak to ide ... Shift funguje lebo ine pismena napisem uplne normlane.

:-D Toto nechapem. ale inak mam MINT 10
    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 13:50
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      zaujimave... je to takto v slovenskej klavesnici?

      skus otvorit terminal a napisat tam:
      setxkbmap us

      (cez setxkbmap sk sa dostanes s5 na slovensku) a skus to aj tam. nic to neriesi, to len pre zaujimavost. len samozrejme anglicka je qwerty, takze Z najdes dole pri shifte...
      • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 14:02
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        No skusal som zmenit klavesnicu a aj tak to nejde.

        zistil som (s malym z nejde velke) ze to nezalezi od pismena z ale vztahuje sa to na klavesu z/y v lavom dolnom rohu. Lebo ked som zmenil klavesnicu na QWERTz tak zas neslo napisat velke y takze chyba je v klavese asi ... I ked neviem kde skusim pustit win co to tam robi ...
        • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 14:04
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          zaujimave. tak ma napada asi len jedno rychle riesenie, na tu chvilu nepouzit shift, ale caps lock. je to trochu menej pohodlne, no v podstate to iste.
          • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 14:07
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            Tak cez CAPSLOCK ide zzzzzzzZZZZZZZ YYYYYYYyyyyyy :-D ale uplne ze nechapem co je toto za chybu. Inak vo Windowse ide normalne takze HW chyba to nieje .

            • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 14:08
              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
              Chyba moze byt aj v tom Mint 10 lebo je to este len RC verzia ale ... inak je paradna ... udporucam. Teda az na tuto chybu. :-D
              • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 15:59
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                asi ta klavesnica nie je linux mint 10 ready :)
                • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 18:20
                  Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                  To by som netvrdil ... Lebo v linuxe je normalne pod znacku Benq a typ 800 dokonca ju ma Linux aj v zozname driverov.
                  • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 29.10.2010 | 18:26
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    myslene ako srandicka, reakcia na vsetky mozne hardverove kusky s nalepkou "vista ready" :)
              • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 26.11.2010 | 20:39
                Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
                Moj skromny tip je ze si si nabindil na tu klavesovu skratku nejaku akciu v keyboard shortcuts.
    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 15:03
      WlaSaTy   Návštevník
      Toto vyzerá ako preklep v klávesovej mape. Skús pozrieť či to neopravili, respektívne či na to nevydali aspoň testovaciu záplatu.

      Ale, skús či nemôěš vybrať inú klávesnicu v tom mne neznámom klikátku o ktorom nepíšeš. Síce neviem prečo také niečo používaš, ale nevadí. Pokiaľ klávesnica používa štandardné scancode po stlačení, tak nieje totižto potrebné používať špeciálne klávesové mapy. A občas nastane chbyčka, keď tam človek prepíšejednu klávesovú mapu druhou. Vtedy zmizne jedno písmenko.
      • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 18:08
        majlo   Návštevník
        K tej klavesnici, mam Ubuntu 10.10, a nemozem sa permanentne zbavit sk klavesnice, snazil som sa ju odstranit cez graficke rozhranie ale furt po restarte sa tam objavi, nejaky sposob ako sa jej striast?
        • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 19:06
          WlaSaTy   Návštevník
          A prečo by si sa mal zbavovať slovenského rozloženia stružliniek nad písmenkami? Zabudol si nám povedať či a ako si nastavoval tú klávesnicu.
          • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 19:21
            majlo   Návštevník
            Mas pravdu tych struzliniek by som casom lutoval (momentalne ich nepouzivam), tak sk klavesnica by mohla zostat, teda ako nastvit primarnu pri starte us? teraz je nastaveny sk pri starte, ked ju prepnem na us a slovensku v grafickom rozhranii neodstranim tak sa mi po vzpnuti napr. terminalu opat nastavi sk.
            Pri instalacii ubuntu som si zvolil USA, ale instaloval som cez wubi toz tahalo z netu, tak som dufal ze tam bude us primarna ale neni tomu tak
            • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:12
              WlaSaTy   Návštevník
              Keďže si zvolil Slovenčinu, tak bolo pochopiteľné že Ti dalo primárne SK klávesnicu.

              Na Tej ikonke kde sa Ti zobrazuje vlajočka klávesnice, tak na nej skús kliknúť pravým mišítkom a vybrať vlastnosti.
              • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:28
                majlo   Návštevník
                nevybral som slovencinu ale USA, a to co mi radis je to moje "graficke rozhranie" :)
                • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Keby bola pravda čo hovoríš o tom výbere, tak by všetci užívatelia Ubuntu v USA mali nastavenú slovenskú diakritiku. Ty si nastavoval server v USA použitý na sťahovanie balíkov.

                  Inak, myslím že sa už nemá význam pýtať či si to teda prestavil keď už vieš ako. A tak isto nemá význam sa pýtať či si skontroloval záplaty.
      • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:33
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        To: WlaSaTy

        Este zatial nic nevysla ziadna zaplata. Skusal som tam dat iny model tej klavesnice a nic...

        Stale tlacitko vedla Shift na lavej strane nefunguje. Teda nenapise to Z po sltaceni Shift+z

        Pouzivam SK QWERTY klavesnicu a US QWERTY

        Tu slovensku pre to lebo sem chodia aj iny ludia na tento PC a nie len ja.
        • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:54
          WlaSaTy   Návštevník
          No, žiadna záplata. To zneje tak, ako keby si mal nastavené testovacie verzie balíkov. Tie vychádzajú rýchlejšie.

          Inak, čo o tej klávese hovorí nástroj xev?

          PS.: Aby sme sa navzájom neplietli. Ja nehovorím o nejakej slovenskej mape. Ja hovorím o všeobecnom rozložení kláves ktoré určuje kde máš multimediálne klávesy, enter, klávesu Z, pause a podobne. Takže to o tej SK klávesnici je mierne OT.
          • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 21:06
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            Pozor na mna musis trochu pomalsie :-D

            Co je xev ???


            • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 31.10.2010 | 11:55
              WlaSaTy   Návštevník
              XEV(1)                                                                  XEV(1)
              
              
              
              NAME
                     xev - print contents of X events
              

              Inak, je na vypisovane udalosti ktore hybu X Windows systemom. V tvojom pripade povie nieco o klavesnici a tom tlacitku.
              • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 31.10.2010 | 20:41
                Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                kexo@kexo-MS-7242 ~ $ xev - print contents of X events
                usage: xev [-options ...]
                where options include:
                -display displayname X server to contact
                -geometry geom size and location of window
                -bw pixels border width in pixels
                -bs {NotUseful,WhenMapped,Always} backingstore attribute
                -id windowid use existing window
                -s set save-unders attribute
                -name string window name
                -rv reverse video
                • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 02.11.2010 | 15:25
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To bol výstup z manuálovej stránky (návodu na použitie kde je opis nástroja). Spusti to bez toho mínusu a ďalších slov. A nezabudni pomačkať aj tú klávesku.
                  • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 02.11.2010 | 17:04
                    Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                    Toto by ti malo stacit. Hore som stlacil najskôr velke Q potom velke A a ked som dal velke Z tak to ukazalo uz nieco ine ...

                    KeyPress event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2260375, (236,37), root:(906,63),
                    state 0x11, keycode 24 (keysym 0x51, Q), same_screen YES,
                    XLookupString gives 1 bytes: (51) "Q"
                    XmbLookupString gives 1 bytes: (51) "Q"
                    XFilterEvent returns: False

                    KeyRelease event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2260474, (236,37), root:(906,63),
                    state 0x11, keycode 24 (keysym 0x51, Q), same_screen YES,
                    XLookupString gives 1 bytes: (51) "Q"
                    XFilterEvent returns: False

                    KeyPress event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2261803, (236,37), root:(906,63),
                    state 0x11, keycode 38 (keysym 0x41, A), same_screen YES,
                    XLookupString gives 1 bytes: (41) "A"
                    XmbLookupString gives 1 bytes: (41) "A"
                    XFilterEvent returns: False

                    KeyRelease event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2261959, (236,37), root:(906,63),
                    state 0x11, keycode 38 (keysym 0x41, A), same_screen YES,
                    XLookupString gives 1 bytes: (41) "A"
                    XFilterEvent returns: False

                    FocusOut event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    mode NotifyGrab, detail NotifyAncestor

                    FocusIn event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    mode NotifyUngrab, detail NotifyAncestor

                    KeymapNotify event, serial 36, synthetic NO, window 0x0,
                    keys: 4294967229 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0
                    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

                    KeyRelease event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2264186, (236,37), root:(906,63),
                    state 0x11, keycode 50 (keysym 0xffe1, Shift_L), same_screen YES,
                    XLookupString gives 0 bytes:
                    XFilterEvent returns: False

                    EnterNotify event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2265469, (178,22), root:(848,48),
                    mode NotifyNormal, detail NotifyNonlinear, same_screen YES,
                    focus YES, state 16

                    KeymapNotify event, serial 36, synthetic NO, window 0x0,
                    keys: 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
                    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

                    MotionNotify event, serial 36, synthetic NO, window 0x3600001,
                    root 0xb7, subw 0x0, time 2265469, (178,22), root:(848,48),
                    state 0x10, is_hint 0, same_screen YES
                    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 02.11.2010 | 17:45
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Áno, aj s ľavým šiftom.

                      Takže grafický subsystém dostáva namiesto tej klávesy nejaké mierne povedané voloviny. Teraz by bolo rozumné skontrolovať akým spôsobom bola premapovaná tá klávesa, alebo či nie je náhodou tá klávesnica obliata od niečoho sladkého. Tie dneśné igelitky stoja za prd.

                      Predpokladám že klávesa č 52 vracia to čo má:
                      $ xmodmap -pke|grep \ 52\ =
                      keycode  52 = z Z z Z degree less
                      
                      • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 03.11.2010 | 18:33
                        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                        Obliata nieje lebo pod win ide normalne ... a ani neviem ze by bola obliata...

                        $ xmodmap -pke|grep \ 52\ =

                        keycode 52 = z Z z Z degree less


                        akurat to cislo 52 je napisane cervenym ...
                        • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 03.11.2010 | 22:26
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Pokiaľ nebolo červené aj to rovná sa, tak už vieme kde je chyba.

                          Predpokladám že program xkeycaps nespolupracuje s tou klávesou anikeď vyberieš štandardnú 105 tlačidlovú klávesnicu. Ale, robí to len to Ubuntu naštartované cez wubi alebo aj ten PC Linux OS alebo poprípade nejaké LiveCD spúšťané bez Virtual Boxu, Qemu, KVM alebo XEN-u?

                          • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 03.11.2010 | 23:33
                            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                            Bolo napisane cervenym :-) ... no ale teraz som nahodil Linux Mint 9 a tam to velke ZZZZZ zzzzz ide napisat ... A na tom PC linux OS to islo tiez v pohode ... to len tu robi problem ...
                            • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 03.11.2010 | 23:40
                              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                              Skusal som to cez ten Linux mint 9 Live tam to islo .... a v Mint 10 ked prehodim na tu 105 klavesnicu tak to nefunguje
                              • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 04.11.2010 | 12:35
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Takže teraz sa natíska či je to tým že štart systému cez Wubi nevyhodí nejaký kus ovládača čo mapuje makro na klávesu pre hry, alebo či je to tým že Ubuntu obsahuje nejaký bug pri práce s tou klávesnicou alebo je to len tým že si príliš agresívne nastavil klávesnicu ktorá už mohla byť nastavená od inštalácie.

                                Ale aspoň sa vylúčila chyba HW aj s všeobecnou chybou Linuxu. Škoda že si nepovedal čo a jako si tam nastavoval a čo a jako si tam dal zaplátať. Ale, asi Ti to moc neponákľa. Ani mne keďže idem teraz do zahraničia.
                                • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 04.11.2010 | 19:12
                                  Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                                  Ako neponahla to lebo pouzivam CapsLock a vela viet nezacina s velkym Z ... takze pohode.

                                  Klavesnicu som nijako nenastavoval. Skusal som to nastavovat az ked to neslo. Som tam nastavil BenQ 800 lebo ten typ mam... a ani tak to neslo.

                                  Inak nemoze to byt tym ze ten Linux Mint 10 je este len RC verzia ???
                                  • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 04.11.2010 | 22:56
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                    Tak to je RC verzia, mňa porazí a Wlasatého tiež :) Tak to pozri do bugzilly.
                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 04.11.2010 | 23:09
                                      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                                      Ajaj :-D a je pruser :-D ... ale to je jedno ... ta RC verzia inde funguje normalne to len tu prestalo ist to tlacitko Z
    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 18:24
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Nemohlo by to byt tym ze je na tychto klavesach nastavena nefunkcna kl. skratka a ta blokuje pouzivanie tejto kombinacie?
      • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 30.10.2010 | 20:34
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        Neviem skusal som hladat a ziadna skratka Shift+z tam nie je ze by bola pod nou nastavena nejaka ina operacia.
    • Re: Nefunkcna klavesnica ??? To co je ? :-D 21.12.2010 | 20:58
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Dal som si Debian a uz to nerobi. Neviem preco to robilo ale Debian to vyriesil. :-)