cd a dvd
Link: jbakos.sk/?page_id=1340
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Musim suhlasit s Dare_devil-om, stranka posobi absolutne nedoveryhodne. Nevidim najmensi dovod, preco by mal ktokolvek pisat svoje meno a adresu na stranku, kde je hned na uvodnej stranke (a vlastne uplne vsade) zmalovana fuchtla (s prepacenim), ktora vyzera ako z reklamy na spodnu bielizen, v sekcii "Moje herne servery" dokonca dievcina v gumenych nohavickach a podprsenke so vzhladom po*noherecky, vsade tam lietaju podivne biele gulicky a autor stranky sa dokonca ani neobtazoval s prekontrolovanim gramatickej spravnosti pisaneho textu.
Skratka a jednoducho, mozno by bolo lepsie vytvorit takyto "donaskovy" projekt v ramci niecoho znameho a uz realne fungujuceho, ako snazit sa o vytvorenie vlastnej stranky, ktora, pravdu povediac, nema co ludom ponuknut - skratka, pri zbeznom pohlade na nu som nenasiel nic, preco by som mal o nu vobec zakopnut a stravit na nej viac casu ako 2,5 sekundy. Co si to vlastne mozem objednat cez ten zle napisany formular? Nie je mi jasne, ci akukolvek linuxovu distribuciu alebo len ten "bakos", ktory vsak este stale nie je pre nas dostupny? Mozno by bolo dobre napisat na tu stranku aj cenu danej zalezitosti (nech uz je akakolvek). Dalej som sa napriklad na tej stranke nedozvedel, co to ten "bakos" vlastne je? A takisto som sa nedozvedel, co je ten web vlastne zac (a to som si precital ten kratky editorial na uvodnej stranke).
Nechcem sa nikoho dotknut a vyvolavat hadky, ale ta stranka mi pripada, ako keby ju robilo dieta, ktore este neukoncilo ZS, jednoducho povedane - toto je typicky priklad, ako by nemala vyzerat seriozna stranka sluziaca na distribuciu Linuxu vseobecne, ci nejakeho konkretneho distra alebo stranka sluziaca na pomoc medzi komunitami Linuxu a Windowsu (aj ked si nemyslim, ze komercny a uzavrety system ako je Windows nejaku komunitu ma - ako pomoc v tomto pripade sluzi technicka podpora).