cd a dvd
Link: jbakos.sk/?page_id=1340
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Boli zverejnené výsledky hackerskej súťaže Pwn2Own. Prelomená bola ochrana v rôznom softvéri od Windows 11 cez Linux, Microsoft Teams až po také chuťovky ako Tesla Model 3 Infotainment System.
Zdroj: zerodayinitiative.com
Nástroj pre konfiguráciu pokročilého úložiska v userspace Stratis bol aktualiovaný na verziu 3.1.0. Podrobnosti o novej verzii sú zverejnené v poznámkach k vydaniu.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.
Zdroj: youtube.com
Steven Shiau oznámil dostupnosť ISO distribúcie Clonezilla Live 3.0 pre prácu s obrazmi disku a klonovaním. Nová verzia podporuje Apple APFS a LUKS. Kernel bol aktualizovaný na verziu 5.17.
Internetový prehliadač Google Chrome 102 podporuje registráciu MIME typov, ktoré dokáže obsluhovať webová aplikácia. Okrem toho tu pribudla vlastnosť AudioContext.outputLatency pre zistenie približnej latencie audio výstupu. Medzi zaujímavými funkciami nájdeme aj Capture Handle pre možnosť komunikácie medzi aplikáciou, ktorá zachytáva video a zaznamenávanou aplikáciou. Podrobný zoznam zmien je na stránke chromestatus.com.
Nová stabilná verzia ľahkého webového serveru nginx prináša podporu OpenSSL 3.0 / PCRE2, posilnenie proti cross-protokolovým útokom, Application-Layer Protocol Negotiation (ALPN) v stream module a ďalšie zmeny (podrobnosti v zozname zmien). Spolu so serverom bol aktualizovaný javascriptový engine njs.
Zdroj: nginx.org (zoznam zmien)
Po 6 mesiacoch od verzie 3.15 bola vydaná stabilná verzia Alpine Linux 3.16. V tejto verzii nájdeme GNOME 42, KDE Plasma 5.24, LLVM 13 alebo Python 3.10. Vylepšená bola napríklad podpora NVMe, alebo vytvorenie administrátorského účtu. Podrobný zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Musim suhlasit s Dare_devil-om, stranka posobi absolutne nedoveryhodne. Nevidim najmensi dovod, preco by mal ktokolvek pisat svoje meno a adresu na stranku, kde je hned na uvodnej stranke (a vlastne uplne vsade) zmalovana fuchtla (s prepacenim), ktora vyzera ako z reklamy na spodnu bielizen, v sekcii "Moje herne servery" dokonca dievcina v gumenych nohavickach a podprsenke so vzhladom po*noherecky, vsade tam lietaju podivne biele gulicky a autor stranky sa dokonca ani neobtazoval s prekontrolovanim gramatickej spravnosti pisaneho textu.
Skratka a jednoducho, mozno by bolo lepsie vytvorit takyto "donaskovy" projekt v ramci niecoho znameho a uz realne fungujuceho, ako snazit sa o vytvorenie vlastnej stranky, ktora, pravdu povediac, nema co ludom ponuknut - skratka, pri zbeznom pohlade na nu som nenasiel nic, preco by som mal o nu vobec zakopnut a stravit na nej viac casu ako 2,5 sekundy. Co si to vlastne mozem objednat cez ten zle napisany formular? Nie je mi jasne, ci akukolvek linuxovu distribuciu alebo len ten "bakos", ktory vsak este stale nie je pre nas dostupny? Mozno by bolo dobre napisat na tu stranku aj cenu danej zalezitosti (nech uz je akakolvek). Dalej som sa napriklad na tej stranke nedozvedel, co to ten "bakos" vlastne je? A takisto som sa nedozvedel, co je ten web vlastne zac (a to som si precital ten kratky editorial na uvodnej stranke).
Nechcem sa nikoho dotknut a vyvolavat hadky, ale ta stranka mi pripada, ako keby ju robilo dieta, ktore este neukoncilo ZS, jednoducho povedane - toto je typicky priklad, ako by nemala vyzerat seriozna stranka sluziaca na distribuciu Linuxu vseobecne, ci nejakeho konkretneho distra alebo stranka sluziaca na pomoc medzi komunitami Linuxu a Windowsu (aj ked si nemyslim, ze komercny a uzavrety system ako je Windows nejaku komunitu ma - ako pomoc v tomto pripade sluzi technicka podpora).