rkhunter
Ako tato aplikacia funguje ? co robi ? Predd cim chrani ? Aky typ malware je na Linuxe mozne chytit ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
sudo apt-get install rkhunter
samozrejme musis byt pripojeny na net.
Potom ho v terminali spusti:
rkhunter
A same ti to pise co kontroluje.Ja som to skusil na Ubuntu a nic nenasiel.
Skratene: tento program vyhladava rootkity, backdoory a najroznejsie exploity porovnavanim kontrolnych suctov dolezitych suborov zo suctami v online databaze.
Vies preco na Windowse je malware tak rozsireny? Je to preto, ze nie su zvykom na tomto systeme vsetky tie bezpecnostne opatrenia, ktore si vymenoval (SW z repozitarov, heslo, praca bez root uctu a pod) prakticky pouzivat. Kolko ludi, co poznas vo svojom okoli, co pouzivaju Win netahaju programy z warezu a pouzivaju pre pracu bezny ucet?
A v tom to je - na Linux urcite malware existuje - ale vdaka zvyku uzivatelov nepodcenovat najroznejsie bezpecnostne opatrenia su moznosti jeho sirenia mizive (v porovnani s Win). A to je dovod, preco je malwaru na Linux tak malo.
Ja by som to prirovnal k rozdielu medzi pustou a dazdovym pralesom. Pust ma horsie podmienky pre zivot - a preto tam nie je taka roznorodost flory ako v pralese. Ale napriek tomu, niektore rastliny sa adaptovali aj na taky zivot. Podobne je to aj vo Windowse a Linuxe - kym Linux ma zle podmienky na sirenie malwaru, Windows ich ma viac nez skvele. A o tom svedci aj roznorodost a rozsirenost virov.
Co sa tyka clamav. Ja ho mam nainstalovany a aj ho pouzivam. Trebars vtedy, ked pridem s USB klucom od kamosa, o ktorom viem, ze pouziva Windows a na bezpecnost velmi nedba. Alebo ked stiahnem nieco z netu, o com viem, ze to nemusi byt dva razy ciste (teraz nehovorim o SW - na ten mam trochu iny meter). Ci je to potrebne? Tazko povedat. Co musim priznat je to, ze doteraz mi ten antivirak nenasiel ani jeden virus. Mozno je to tym, ze si davam fakt velky pozor, cez kluce (CD, diskety, pam. karty) sa dnes siri ovela mensie percento virov ako kedysi a dosledne si vyberam, co stiahnem a co necham radsej tak. V kazdom pripade, ci si mas antivirak na Linux nainstalovat je cisto iba na Tebe a Ty sam sa musis rozhodnut, ci ho potrebujes alebo nie.
Ja chcem len podotknúť, že ak sa fakt vo svojom Linuxe správaš tak, ako si to popísal:
"Ze je to zabezpecene stahovanim programov iba z bezpecnych zdrojov - repozitarov (nie volne z internetu kde moze byt hocico od hocikoho), dalej dostatocne silnym heslom, pracou iba v uzivatelskom ucte (a nie v admin ucte), nepovolenim Javy v prehliadaci, atd... "
... tak sa fakt nemusíš obávať a NEPOTREBUJEŠ žiadny linuxový antivírus, rkhunter, chrootkit a pod.
A zároveň sa Ti aj implicitne odpovedá na tú otázku celého toho svinstva oblepeného okolo MS Windows, pretože v reálnom MS Windows svete sa takto vôbec ani nedá správať pri reálnej práci s PC, aj keby hocikto ako len chcel.
MS Windows to neumožňuje, lebo nie je tak napísaný, ale Linux áno ...
Chápeš ???
informácie o tej aplikácii sú dostupné na jej domovskej stránke. Ak Ti nejde angličtina, tak google má v sebe prekladač.
OS Linux je možné tiež kompromitovať, ale niečim iným ako vírusmi. Teda, pre laika je všetok malware nazývaný vírusmi, ale na Linuxe sa to volá trošku inak. A nie je toho toľko.
"Pět kroků vhodných k ochraně před rootkity najdete v článku Five Tips For Dealing With Rootkits. Doporučení Jacka Wallena ze srpna 2010 se mohou hodit, rozebírá tyto body:
1. Chraňte své počítače (např. pro nový Linux si nainstalujte rkhunter)
2. Všímejte si známek
3. Vypněte počítač
4. Tripwire mějte vždy u sebe
5. Zvažte dump paměti"
Ja instalujem po nasej obci a okolo vsade Linuxi s tym, ze tu nehorzia virusy ako vo Win.
Inak bodom c. 4 a 5 nerozumiem, co tym myslia ?
Inak, neviem čo mysleli tými bodmi. Článok som nečítal (nechce sa mi ho hľadať), a vytrhnutie dvoch viet z kontextu im dokáže zrušiť zmysel.