obmedzenia max. kapacity diskov (bios a pod)

Sekcia: Hardware a Drivery 26.09.2005 | 21:25
Brano2   Návštevník
Dobry den, mam doma starsi pocitac P166MMX. Je to nejaky IBM s radicom na doske. Neviem aky limit je na takychto pocitacoch pre diskovu kapacitu, chcel by som sa spytat - je mozne pouzit tento pocitac s vyuzitim lubovolne velkeho disku do 100GB? Ak nie, ake mozu byt obmedzenia? Co treba nastavit v biose? Vdaka
    • Re: obmedzenia max. kapacity diskov (bios a pod) 16.09.2005 | 15:12
      peter golis   Návštevník
      no, kamarat ma amd 5x86 (66 bogo mips) s 20Gb diskom. viem ze je to 5x menej ako bolo v otazke, ale 2.5x viac ako by mala ta doska zvladat. obmedzenia tam zvyknu byt dve: 1) stare biosy vedia pracovat s diskami do 8Gb (niektore menej, niektore viac) 2) zavadzac systemu nesmie byt za 1024 cylindrom Takze ak sa ma ten disk iba pouzit iba ako datovy, tak s tym nebyvaju ziadne problemy. Ak by mal byt ako systemovy (predpokladam ze ten stary disk je okrem ineho hlucny ako helikoptera), tak treba na nom vytvorit hned na zaciatku ako prvu logicku particiu /boot.
      • Re: obmedzenia max. kapacity diskov (bios a pod) 16.09.2005 | 15:43
        Brano2   Návštevník
        super, presne taketo nieco som chcel pocut.. neviete niekto ako treba nastavit bios? predpokladam ze podstatne je aby bios disk spoznal natolko, aby z neho zacal bootovat, o zvysok sa postara linux
        • Re: Re: obmedzenia max. kapacity diskov (bios a po 16.09.2005 | 16:11
          peter golis   Návštevník
          Bios? Povacsine staci iba aby nasiel akykolvek disk a ten rozdelit podla navodu. Stavajuci system sa da jednoducho prekopirovat (kernel a initrd do /boot), detailnejsie popisy sa tu nachadzaju. ps.: prave sa chystam na nieco podobne. len procesor je rychlejsi a pamet je vacsia. ps.: je na tej starej doske DMA? doma sa mi vala uz rok jedna nevyuzita haraburda (VXpro-II, amd k6-2 650Bogo MIPS - vykon pII 330 alebo celeron 350) ktora ma podporene DMA. ak si z blavy a chces to, tak sa ozvi.
          • Re: Re: Re: obmedzenia max. kapacity diskov (bios 16.09.2005 | 19:18
            CHICAGO-KR   Návštevník
            Je možné použiť akýkoľvek disk, ktorí Ti rozozná BIOS ... bol som v takejto situácii ... v Tvojom prípade Ti BIOS 40GB disku už asi nenájde ... ak Ti ho nenájde potrebuješ PCI radič (ale aj minimálne dva disky ...)
            • Re: Re: Re: Re: obmedzenia max. kapacity diskov (b 18.09.2005 | 22:24
              peter golis   Návštevník
              mozem sa opytat na stavajucu konfiguraciu ktora vytvorila tento problem? (OS, Jadro, doska/radic, cpu, verzia biosu)? PS.: kupovat do p150 doplnkovy radic ide je cenovo vevyhodne, a navyse ta doska nemusi spolupracovat s danym radicom.
              • instalacia 24.09.2005 | 12:45
                Brano2   Návštevník
                vdaka za ponuku, mam doma aj novsi hw.. celeron 433MHz, prave to skusam, BIOS disk nenasiel a tym to skoncilo. Na disku (80GB barracuda) som nastavil 32GB limit. BIOS ho nasiel, linux rozbehol. Uvodne rozdelenie disku (mdk10.1) vypisalo vsak len 32GB. Citam ze na to existuje nejaky kernel patch, no ja sa natolko nevyznam aby som si upravoval kernel a pod. Ako to vyriesit?
                • Re: instalacia 24.09.2005 | 16:14
                  peter golis   Návštevník
                  ak je disk nastaveny prepojkami (jumpers) na 32Gb, tak sa bude hlasit ako 32Gb. da sa nastavit v biose disk type user a geometriu ktora je pren spravna?
                • Re: instalacia 26.09.2005 | 21:25
                  peter golis   Návštevník
                  Prave som si prehodil 160Gb disk z doplnkoveho ata133 radica priamo na dosku. Vysledok: pod linuxom funguje. Pravda, mam trosku novsi hardware, ale v biose mam obmedzenie na 8.5Gb Ako som spominal. Bios mi ho nasiel sice nespravne, ale predsa (type user, size 8447, cyls 1024, heads 255, sectors 63, LBA). Linux ho nasiel spravne (jadro 2.6.12-gentoo-r6) a suborovy system vyzera konzistentny. Namatkovo som si prehral nejaky film a bol OK, az na taku sprostost ze repraky mam na starom monitore z roku 1997. ale kvalita reprakov nesuvisi z konzistenciou suboroveho systemu. hardware: motherboard intel i440bx (obmedzenie v biose na 8.5Gb), ata33. HDD WD1600JB-00GVC0 160Gb Neskusal som z neho bootovat, prehadzovat system sa mi teraz nechce. mozno neskor koli odhlucneniu. hdparm -T /dev/hdb = 26Mb/s, na tom ata133 to bolo rychlejsie. takze ho tam prehodim :-) inac ten bios vobec nenasiel dany disk alebo ho nasiel nespravne?