prihlásenie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.07.2011 | 19:37
tomy   Návštevník
zdravím,

Fedora 15
neviem prečo, ale neviem sa prihlásiť do systému po stačení ctrl+alt+f1 až f6
vždy dostanem odpoveď "login incorrect"

/systém mi totiž v grafickom režime "zamrzne"/

ďakujem za radu
    • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 19:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      v tty mozes mas ine rozlozenie klavesnice
      ak v hesle pouzivas specialne znaky alebo ja cisla (na notebooku) mozno zadavas zle znaky
      skus si heslo najprv napisat namiesto mena nech vidis ci pises dobre
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 19:43
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      moze to byt aj plna home particia. cize neberie ani roota a ani klasickeho usera?
      • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 19:52
        tomy   Návštevník
        to som skúšal - aj kôli z/y
        home nie je určite plná - du /home

        neberie nič - ani root ani user, ak nie je "zmrznutý" v konzole funguje ok
        • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 20:30
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          skus spravit memtest ... smrdi mi to problemom s RAMkou ...
          • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 23:01
            tomy   Návštevník
            memtest -passed

            robil som to vložením cd a tam som vybral test pamäti

            mám nejakú chybu, pretože mi to prihlásenie nejde ani na stolovom, ani na NB - teraz som to skúsil, ale prečo, veď som to používal pravidelne, heslo som vymenil za jednoduché, zadal rovnaké pre root-a, aj pre uživateľa, ani tak, ani tak
          • Re: prihlásenie 20.07.2011 | 20:40
            najsamlepsi   Návštevník
            waaw aky si ty dobry...
        • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 00:56
          Peter S.   Návštevník
          to su veľmi pozoruhodne symptomy - teda ked je xserver zamrznutý login nepovolí...

          do /var/log si sa nepozeral? Su tam rôzne súbory, asi sa to líši distribúcia od distribúcie, ale prihlasovanie sa obvykle loguje, napríklad uspešný a neuspešný (nesprávne heslo) pokus vyzerá takto:

          Jul 20 22:48:42 localhost2 su: pam_unix(su:session): session opened for user root by (uid=504)
          Jul 20 22:49:09 localhost2 su: pam_unix(su:auth): authentication failure; logname= uid=504 euid=0 tty=pts/3 ruser=peter rhost= user=root

          Skus sa tam pozrieť možno na niečo prídeš..
    • Re: prihlásenie 19.07.2011 | 23:54
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: prihlásenie 20.07.2011 | 09:20
        tomy   Návštevník
        dík za tú príručku :-)), ale začal som v LDP a v tejto príručke, potom som sa spýtal, prečo a za akých okolností toto môže nastať

        napr.: /home mám na 5.5 percentách
        • Re: prihlásenie 20.07.2011 | 23:11
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          potom som sa spýtal, prečo a za akých okolností toto môže nastať
          Z toho, čo si nám doteraz tu 'tomy' napísal, je nemožné bez vešteckej guľe určiť, prečo a kedy toto čo popisuješ môže nastať ..

          Hore vyššie, dal som ti odkaz na postup, ako zmeniť heslo pre root-a a potom aj pre userov ...
          Z toho čo si doteraz napísal, nie je vôbec jasné či sa pokúsil zmeniť root heslo a takto získať vládu nad tvojím neposlušným systémom ....

          takže zmeň si root-heslo, potom si zmeň userov heslá a potom sa ozvi.

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: prihlásenie 20.07.2011 | 23:14
            Avatar default Debian  Používateľ
            lol :D , tomu sa hovori profesionalny pristup
            R.K
          • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 01:56
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            problem je, ze sa k tej zmene hesla asi nedostane .. napadla ma varianta nabootovat liveCD, primountovat /var/log particiu ...a pozriet logy.
            • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 09:59
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Asi , asi ....

              Ako to vieš, keď nám podrobne nenapísal nič podstatné a pretože poznám slušne Fedora Linux a prostredie, jeho (tomy) kusovité info priamo vyzývajú ku hádaniu a domienkam.

              BTW,
              Raz mi napísal jeden známy z kruhov linuxon.sk že sa chalani takto "zabávajú" na náš účet a dokazujú nezainteresovaným divákom, aký je tento portál nepotrebný a nešikovný ...
              :-D :-D
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 12:32
                WlaSaTy   Návštevník
                Áno, a niekedy sledujú flame war pri snahe pomôcť keď nejaký ftipálek na googli nájde nejakú chybu a dá ju sem. Potom keď sa človek ozve že sa tá chyba na danej kombinácii preukázateľne nevyskytuje, tak je za največšieho blba.

                Keby mal ten chalan reálny problém ktorý chce vyriešiť, tak sa aspoň opýta "ako si pod LiveCD pripojí ten disk a pozrie sa do toho logu" ako by sa dalo čakať v tomto prípade.

                No, ale to sa nestalo. Takže to buď vzdal pri prvom preklepe, alebo sa jedná o ftipálka ktorý si kompenzuje padanie pretaktovaného počítača pri warez hrách.
              • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 12:50
                tomy   Návštevník
                dlho používam linux
                okrem gnome 3 ktoré som vyhodil, pretože mi to správanie nevyhovovalo /nahradil ho na prekvapenie niektorých prostredím KDE/ a problémov s inštaláciou rtl8192 nemám prečo nadávať, naopak podporujem bez ohľadu na distro

                to, že sa možno neviem dobre opýtať, alebo zle popíšem problém - pripúšťam

                1. do textového režimu som šiel preto, lebo z nejakého dôvodu sa mi to začalo zamrzať
                2. keď sa viem prihlásiť do grafického režimu, tak spustím ako prvé konzolu, zadám su a zmením root heslo, potom exit a zmením uživateľovo heslo programom passwd - v prípade root to hneď pýta nové heslo dvakrát a v prípade uživateľa pýta staré heslo a dvakrát nové :-)))
                /je pre mňa zaujímavé, že v konzole ano a potom ctrl+alt+f3 nie/

                bohužiaľ však tu v grafickom neviem robiť, pretože mi to po chvíli zmrzne - aj RAM som vymenil

                skúsil som v konzole init3 /telinit3, bohužiaľ však opäť zostáva len ctrl+alt+f(1 až 6)

                - a naoplátku sa zasa neviem prihlásiť -
                • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 13:04
                  Peter S.   Návštevník
                  no dobre, pri zapnutí PC a nabehnutí gnome, pôjdeš do textovej konzoly (F1-6), príhlásiš sa ako root a vrátiš sa do gnome, potom ked gnome zamrzne, tak už na dotyčnej textovej konzole si prihlásený... to je taký workaround ale nič to nerieši... ked nič iné, tak ked ti gnome spadne, môžeš z konzoly reštartovať Xserver

                  nevidím zmysel v menení hesiel

                  a čo tie logy?, čo takto sa zamerať na hlavný problém a to zamrzanie Xservera?
                  • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 13:28
                    tomy   Návštevník
                    Tiež nevidím zmysel v menení hesiel, ale dal som tam 8 rovnakých malých písmen,
                    logy - zoberiem nejaké live a vyberiem ich z toho
                    • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 13:49
                      tomy   Návštevník
                      tomy su: pam_unix(su:session): session closed for user root
                      tomy unix_chkpwd[19803]: password check failed for user (root)
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost= user=root
                      tomy login: FAILED LOGIN 1 FROM (null) FOR root, Authentication failure
                      tomy unix_chkpwd[19830]: password check failed for user (root)
                      tomy login: FAILED LOGIN 2 FROM (null) FOR root, Authentication failure
                      tomy login: pam_unix(login:auth): check pass; user unknown
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost=
                      tomy login: FAILED LOGIN 3 FROM (null) FOR , User not known to the underlying authentication module
                      tomy login: pam_unix(login:auth): check pass; user unknown
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost=
                      tomy login: FAILED LOGIN SESSION FROM (null) FOR #033[Droot, User not known to the underlying authentication module
                      tomy login: PAM 1 more authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost= user=root
                      tomy unix_chkpwd[19966]: password check failed for user (root)
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost= user=root
                      tomy login: FAILED LOGIN 1 FROM (null) FOR root, Authentication failure
                      tomy unix_chkpwd[20006]: password check failed for user (root)
                      tomy login: FAILED LOGIN 2 FROM (null) FOR root, Authentication failure
                      tomy unix_chkpwd[20043]: password check failed for user (tomy)
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost= user=tomy
                      tomy login: FAILED LOGIN 3 FROM (null) FOR tomy, Authentication failure
                      tomy unix_chkpwd[20156]: password check failed for user (tomy)
                      tomy login: pam_unix(login:auth): authentication failure; logname=LOGIN uid=0 euid=0 tty=tty3 ruser= rhost= user=tomy
                      tomy login: FAILED LOGIN 1 FROM (null) FOR tomy, Authentication failure

                      prečo je zlé heslo ???
                      • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 14:03
                        Peter S.   Návštevník
                        hod si do google: "User not known to the underlying authentication module" a najdeš kopu stránok kde sa takýto problem rieši.

                        niekto odporúča spustiť prikaz pwconv.

                        Asi to bude problem s PAMom alebo kerberosom. Čo je pam mierne tuším, čo je kerberos to takmer nemám šajnu..

                        samozrejme mal by si si spomenúť od kedy ti to robí, či si niečo neinštaloval alebo tak....

                        • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 15:07
                          WlaSaTy   Návštevník
                          To je síce fajn, že v tomto prípade poradí google kvantá rôznych návodov. Ale táto chyba nastala pri zlom overení hesla pre bežného užívateľa a aj pre root-a. To mohlo nastať pri:
                          1. poškodenej alebo neplatnej konfigurácii PAM ktorá sa používa na vybranie adekvátneho typu overenia
                          2. pri poškodenom súbore passwd alebo shadow ktoré obsahujú informácie o hesle (resp len jeho salt)
                          3. pri poškodenom hardware ktorý niektoré operácie vykoná zle.

                          Otázkou je prečo to nastalo. Odpoveďou môže byť:
                          1. Výpadok elektriny ktorý nehal disk v nekonzistentnom stave
                          2. Poškodený disk ktorý neudržal dôležité údaje
                          3. pretaktované CPU, vadná RAM, slabý zdroj
                          4. neúplné záplaty pre autorizáciu
                          5. a množstvo iných

                          Odporučil by som chvíľu fungovať na LiveCD, overiť životnosť HDD cez SMART aj s plným testom, a aj vykonať nejaké stress testy stability. Ak to prejde v poriadku, tak je otázka či sa oplatí aplikovať posledné záplaty (alebo to preinštalovať).
                          • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 15:13
                            tomy   Návštevník
                            to je dobrý nápad, na to som zabudol - pridal som nový HDD a tam si pozriem či stačí zdroj a hlavne, či je v poriadku

                            nepoznám - takže sa spýtam, aký máš názor na stress linux
                            • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 16:35
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Aha, no. Takže to môže byť tým slabým zdrojom alebo káblom. Takže buď odpoj ten disk a skontroluj či to stále blbne, alebo použi rovno ten stress linux s komplexným testom. Myslím že zrovna on je na to určený. Ja som mal kedy podobný problém, ale mne sa prejavoval rovno ešte pred štartovaním. Holt, 200W zdroj mi neutiahol Pentium2 s siedmimi harddiskami pri roztáčaní. Ale, to bolo v čase keď grafika nič nežrala a keď sa CPU aj s zvyškom zmestili do pár wattov. Musel som ich nechať roztáčať postupne. Potom to išlo.

                              Ale, v dnešnej dobe to označenie skôr vyjadruje maximálny príkon a nie výkon keďže tie zdroje už mávajú dosť vysoké straty.
                              • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 16:42
                                tomy   Návštevník
                                už sťahujem
                                tam mám 4 disky, ale vôbec by ma to nenapadlo dať do súvislosti,

                                vďaka
                                • Re: prihlásenie 21.07.2011 | 22:58
                                  Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                  4 disky? tak to bude kamen urazu cislo 1 podla mna ...
                                  • Re: prihlásenie 22.07.2011 | 12:35
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Štyri disky niesú problém, ja som ich mal viacej. Problém môže byť nedostatočné napájanie (kôli pridanému HW) alebo kolísanie elektriky (známe na lazoch keď si sused zapne cirkulárku) alebo hocičo iné.

                                    No nič, chalan si to už pomaly diagnostikuje.
                                    • Re: prihlásenie 22.07.2011 | 19:52
                                      tomy   Návštevník
                                      CPU temperature above treshold - toto som dostal po asi 20 minútach a zastal test - to zamrzlo
                                      • Re: prihlásenie 22.07.2011 | 20:34
                                        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                        prehrievajuce sa CPU. treba zistit, ake ma nastavene hodnoty v BIOSe, intely maju radsej nizsie teploty, na AMD si mozes pripravit volske oci ...
                                        • Re: prihlásenie 30.07.2011 | 15:23
                                          tomy   Návštevník
                                          nakoniec som skončil u zdroja, bol slabý,

                                          • Re: prihlásenie 30.07.2011 | 17:16
                                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                            Ak je to poriešené, označ pls tou "kvačkou" . tému za vyriešenú.
                                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                            • Re: prihlásenie 31.07.2011 | 10:00
                                              tomy   Návštevník
                                              ďakujem za pomoc