Kamerový systém v linuxe

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.09.2011 | 13:55
Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
Je v linuxe nejaký program, cez ktorý by bolo možné sledovať kamerový systém s konkrétnou IP adresou.
Vo windowse je pri hardvéri aj softvér. V linuxe som zatiaľ podobný program nenašiel.
Vo windowse sa stačí pripojiť na IP adresu cez prehliadač a on si softvér nainštaluje a o chvíľu je možné pozerať čo sa na firme deje.
Poradí niekto?
"Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 13:59
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Skoro kazdy kamerovy system pouziva vlastny protokol, takze nejaky univerzalny program neexistuje. Tie lepsie kamerove systemy pouzivaju (alebo aspon umoznuju sa pripojit) niektory zo standardnych protokolov, cize sa daju pri troche snahy sledovat aj cez vlc alebo mplayer. Na druhu stranu, smejdy casto pouzivaju nejaky activex prvok, ktory s nimi komunikuje a preto funguju len v IE. Moja skusenost je ale taka, ze aj tieto maju casto v sebe zabudovane nejake rozhranie, cez ktore sa daju citat aspon staticke obrazky, co si uz potom clovek vie sam poskladat do streamu a robit si s tym co chce. Zial, vacsina lowendovych vyrobcov o tejto moznosti mlci. Kazdopadne, skus kontaktovat vyrobcu, je velka sanca, ze nejake riesenie existuje.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 17:33
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Pred pár mesiacmi sa tu riešila rovnaká otázka a soft ktorý vie zobraziť všetky kamery na monitore aj s detekciou pohybu je stačí to vyhľadať vpravo hore :)
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 22:21
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Asi som blby, ale neviem to najst. Resp. asi neviem identifikovat ten spravny prispevok. Mohol by si mi prosim poslat link, lebo s tymto problemom bojujem denne (stale nove a nove kamerove systemy treba zapojit do systemu), takze za takyto svaty gral by som ti kupil karton piva :)
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 22:40
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Hmm, začínam mať pochybnosti o kvalite datábaze na LOS páč si to pamätám a rovnako mi to nenašlo. Druhé vysvetlenie by bolo že som si to zmýlil s iným serverom, ale odprísahal by som že to bolo tu. Tak sa ospravedlňujem a napíš konkrétny problém.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 23:31
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Ok, moj problem je nasledovny. Jeden z klientov ma SBSku, ktora ma monitorovacie stredisko a tam monitoruje hromadu prevadzok. Kedze kazda prevadzka ma pomaly iny kamerovy system a navyse su skoro vsade pomale linky (ADSL uplink 256kbit/s, 3G), tak streamovanie je priserne a stale vypadava. Navyse, nativne softy k tym kamerovym systemom bezia len pod windowsami a casto maju problemy, ked sa presunu na iny ako primarny monitor. Navyse, casto padaju a ked nahodou vypadne pripojenie, tak ich treba rucne spustit, atd. Proste, je to nepouzitelne.

              Rozhodli sme sa preto spravit jeden vlastny univerzalny system, ktory funguje nasledovne. Na pobockach je maly linuxovy pocitacik s atomom, ktory robi to, ze taha stream/obrazky z kameroveho systemu, tam ich spracuje (zmensi, komprimuje) a az tak ich odosle nejakym nasim protokolom na centralny server a odtial si ich potom tahaju jednotlive monitorovacie strediska. Mame to cele zabezpecene sifrovane, protokol je normalne zdokumentovany a vsetko pekne funguje. Najvacsi problem je dostat stream/obrazky z jednotlivych kamerovych systemov. Skoro ku ziadnemu nie je dokumentacia.

              Su systemy, ktore sa dali pouzit lahko. Napriklad Sony dodava softver, ktory ma pekne spravene vystupy a navyse pouziva uplne standardne protokoly. Vacsim orieskom bola podpora zariadeni Unimo, ktore su najviac zastupene u klientov a tak to bola priorita. Dokumentacia ziadna a softver (windows alebo activex) komunikuje nejako divne. Nastastie maju v tom systeme dieru a to nasledovnu: Ked sa robi update firmware na rekorderi, tak to bezi cez klasicke FTP. Nebolo nic lahsie ako odchytit login a heslo a takto ma potom clovek pristup k celemu filesystemu na tom rekorderi (je to nejaky linux, megastary). Rozpitval som webove rozhranie a nasiel som sposob, ako z nich tahat vzdy aktualny obrazok pre kazdu pripojenu kameru.

              Druhy najzastupenejsi je system od Bosch. Softver k tomu je megaubohy a za kazdu somarinu si pytaju nehorazne peniaze. Zial, ide o robutsny system, ku ktoremu su rozne monitorovacie stanice a podobne veci, takze sa pouziva vo velkych fabrikach a obchodnych domoch (je to prakticky standard). Opat nulova dokumentacia. Tento protokol mi chvilu trval, ale nejako som ho rozobral a teraz uz viem tahat zabery, aj ked je to dost onicom, lebo ked sa niekto pripoji original softverom, tak mi to cele rozhasi. No, ale nejako to ide.

              Pred par tyzdnami zacala spominana SBS monitorovat nejake slnecne elektrarne niekde v pazi. Opat nejaky iny system, dokumentacia nulova a protokol vyzera ako nejaky trochu rozsahany stream s videom v H264. Asi to nebude az taka drina to rozbit, ale predsalen, zabera to cas, ktory viem vyuzit lepsie. Preto ak by existoval softver pre linux, ktory vie citat tie streamy zo vsetkych kamerovych systemov, tak by to pre mna bola velka pomoc, kedze by som si kukol zdrojaky a vedel sa z nich inspirovat.

              Takze to je moj problem a preto, ked som precital tvoj post, tak mi hned zaplesalo srdce, ze uz niekto spravil cast roboty za mna :)
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Kamerový systém v linuxe 05.09.2011 | 01:12
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Rád by som ti poradil, ale takéto veci riešim štýlom, mám zmluvných partnerov a HW dávame od odskúšaných výrobcov. S týmto ti ja nepomôžem, ale možno sa niekto nájde. Odporúčam nasadiť proprietálne riešenie od MS nech si platia keď chceli ušetriť. Takéto kšefty už neberiem a neriešim, nikto im poradí nákup lacného HW, ale už im nepovie že softvér stojí rádovo tisíce eur.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Kamerový systém v linuxe 05.09.2011 | 01:19
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Ono to funguje skor naopak. Firma ma nejaky kamerovy system a maju k nemu aj soft (samozrejme pre windows) a vsetko funguje k spokojnosti. Akurat potom by si radi objednali ostrahu a tak si objednaju sluzby spominanej SBS. A ta potrebuje teda tie obrazky z kamier dostat k sebe do centraly. A teraz je dost onicom prist a vsetko im tam zacat vyhadzovat a menit. Aj ked obcas sa daju prehovorit na to spominane Unimo. Ale ked uz si raz nakupia napriklad Bosch za 30 000 eur, tak ich asi nepresvedcime :) Takze si sadnem na zadok a dve noci to rozbijam.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 26.10.2014 | 19:00
                    Avatar Priwi   Návštevník

                    Zdravim podarilo sa vam rozbehat ten format H264. Nevedel by ste mi poradit ako na to v linuxe? nahodil som si kamery a používam ubuntu a neviem si to pod nou rozbehat

              • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 12:57
                Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

                To to pouziva ja na DCS-900 Mcamip, fajn na inspiraciu

                Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
              • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 12:57
                Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

                To to pouziva ja na DCS-900 Mcamip, fajn na inspiraciu

                Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
              • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 12:57
                Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

                To to pouziva ja na DCS-900 Mcamip, fajn na inspiraciu

                Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 13:05
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Este raz by si to tu mohol dat :)

                  • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 13:58
                    Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

                    za bug systemu nezodpovedam :D

                    Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                    • RE: Re: Kamerový systém v linuxe 29.07.2015 | 22:45
                      Avatar menom   Používateľ

                      To je fakt, uz par dni tu blbne prihlasovanie a vyhadzuje tu stranku s 500 opicami .

    • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 18:09
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Tu sa nieco podobne riesilo, forwardovanim ...
      http://linuxos.sk/forum/1504/index.html
      ;-)
      Slackware
    • Re: Kamerový systém v linuxe 04.09.2011 | 22:19
      senux   Návštevník
      Ahoj IP kamera zvykne streamovat nejakym protokolom,zisti si to v specifikacii a myslim ze vlckom by si sa vedel na ten stream pripojit,sledovat,ukladat aj robit prekodovanie. Z Axis kamery som kedysi vlckom robil nahravky.
    • RE: Kamerový systém v linuxe 29.10.2014 | 15:12
      Avatar Kamil   Návštevník

      Skus zoneminder. Mal by splnat vsetky tvoje poziadavky. Asi naj program na nahravanie kamier v linuxe. http://www.zoneminder.com/downloads

      • RE: Kamerový systém v linuxe 29.10.2014 | 18:05
        Avatar frantisek   Návštevník

        ako v dobrom chalani hej :)

        http://www.abclinuxu.cz/blog/Max_Devaine/2014/9/kamerove-systemy

        a ak sa da tak treba vymenit pripojenie z 3g tam kde to pojde na normalne internetove pripojenie a 3g pouzivat ako zalohove spojenie .

    • RE: Kamerový systém v linuxe 21.07.2015 | 11:47
      Avatar kameryip   Návštevník

      Pripájam sa k  http://www.zoneminder.com/downloads nájdete tam čo potrebujete.

      Keby ste riešili ešte nejaký problém, ktorý sa týka IP kamier REKLAMNÝ LINK ZRUŠENÝ môžete Nás online kontaktovať na našom chate.

      • RE: Kamerový systém v linuxe 21.07.2015 | 13:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nechcete platenú reklamu?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org