fedora 15 ntfs
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
stiahni si live distro gparted a urob to v nom.
V grafickom zobrazeni diskov klikneš na C: pravym tlacitkom mysi a najdes v menu
zmensit velkost. Pred tymto ukonom sa doporucuje defragmentovat disk, aby nedoslo
k strate nejakych suborov.
Windows vypočita o kolko sa da disk zmensit a ak potvrdis operaciu, vytvori sa volne miesto. V nom mozes vytvorit tu novu particiu a potvrdit naformatovanie na ntfs.
Standartne v slovenskom windowse ma nazov Nový zväzok tak ju radšej premenuj na nejaky nazov bez diakritiky, lebo v linuxe tam budu kadejake znaky.
V linuxe ju potom len pripojiš, najlahsie cez ntfs-3g config
Ak mas notebook so skrytou systemovou particiou, tak sa orientuj aj podla velkosti a potom
zmensuj najvacsu cast disku, trebars D:
Dnešné ovládače pre read/write do NTFS sú už (chválabohu) na takej úrovni, že bežne môžeš z Linuxu (Fedora 15) zapisovať, čítať na NTFS. Ak vznikne problém s pripojením NTFS partície v Linuxe, skoro VŽDY je to spôsobené zhodením/tvrdým shutdown v systéme Windows, ktoré sa vtedy prejavuje zlým Journálom súborov.
Vtedy Ti pomôže iba nabootrovanie do Win, spustenie Kontroly disku+oprava chýb na disku pre príslušný disk/patíciu a po jej skončení sa nabootovať do Linuxu a ten opäť bez problémov pripojí danú oblasť NTFS.
Keď používaš Gparted, možno sa Ti bude hodiť aj základ: http://www.thegeekstuff.com/2011/09/parted-command-examples/