fedora 15 ntfs
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Verzia 5.0 webového frameworku Django prináša radu noviniek. Medzi inými sa tu nachádza podpora generovaných polí modelov, generované default hodnoty na úrovni databázy alebo aj zjednodušený rendering formulárov. Nová verzia podporuje Python 3.10, 3.11, a 3.12.
Zdroj: djangoproject.com
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
stiahni si live distro gparted a urob to v nom.
V grafickom zobrazeni diskov klikneš na C: pravym tlacitkom mysi a najdes v menu
zmensit velkost. Pred tymto ukonom sa doporucuje defragmentovat disk, aby nedoslo
k strate nejakych suborov.
Windows vypočita o kolko sa da disk zmensit a ak potvrdis operaciu, vytvori sa volne miesto. V nom mozes vytvorit tu novu particiu a potvrdit naformatovanie na ntfs.
Standartne v slovenskom windowse ma nazov Nový zväzok tak ju radšej premenuj na nejaky nazov bez diakritiky, lebo v linuxe tam budu kadejake znaky.
V linuxe ju potom len pripojiš, najlahsie cez ntfs-3g config
Ak mas notebook so skrytou systemovou particiou, tak sa orientuj aj podla velkosti a potom
zmensuj najvacsu cast disku, trebars D:
Dnešné ovládače pre read/write do NTFS sú už (chválabohu) na takej úrovni, že bežne môžeš z Linuxu (Fedora 15) zapisovať, čítať na NTFS. Ak vznikne problém s pripojením NTFS partície v Linuxe, skoro VŽDY je to spôsobené zhodením/tvrdým shutdown v systéme Windows, ktoré sa vtedy prejavuje zlým Journálom súborov.
Vtedy Ti pomôže iba nabootrovanie do Win, spustenie Kontroly disku+oprava chýb na disku pre príslušný disk/patíciu a po jej skončení sa nabootovať do Linuxu a ten opäť bez problémov pripojí danú oblasť NTFS.
Keď používaš Gparted, možno sa Ti bude hodiť aj základ: http://www.thegeekstuff.com/2011/09/parted-command-examples/