c multitasking
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
alternatíva môže byť glib threading:
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/GDK_Threads.html
http://sourceware.org/pthreads-win32/
http://en.wikipedia.org/wiki/POSIX_Threads#POSIX_Threads_for_Windows
btw. co myslis tym, ze viac mrha zdrojmi?
Použitie:
pid_t x = fork();
if (x == -1) {
cout << "Chyba" << endl;
else if (x == 0) {
//kod dieťaťa
} else {
//kod rodiča
}
Okrem toho existuje ešte aj funkcia exec. Voláva sa na začiatku života dieťaťa. Dieťa vykuchá a nacpe doňho spustitelný kód zo súboru.
Lebo ked máš thready, tak (tie thready) stále môžu brať a ukladať hodnoty z/do statických premenných, alebo jednoducho vrátiť nejakú hodnotu do "hlavného" procesu...
Vlastne si myslím že fork-ing a threading sú dosť rozdielné veci..
V tomto pripade si ale myslim, ze riesenie cez thready by bolo ovela jednoduchsie, prave kvoli tomu, ze povodny zadavatel otazky je v tejto oblasti novacik.
Na IPC:
Message queues
Semaphores
Shared memory
Reading, writing, and locking files
Signals
Sockets
Pipes
FIFOs (First In, First Out)
Na začiatok ti odporúčam prečítať:
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LinuxTutorialPosixThreads.html
Možno sa potom dostať aj ku kritickým oblastiam ktoré pri viac-vláknových programoch vznikajú. A potom možno prečítať niečo aj ako mutex vs. spinlock vs iné,aby si vedel kedy čo použiť...
http://www.alexonlinux.com/pthread-spinlocks
http://www.alexonlinux.com/pthread-mutex-vs-pthread-spinlock