Zvetšenie Linux partície
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
-
zmena rozdelenia disku (fdisk, parted, magic, "whatever" ...) nemám s tým každodennú skúsenosť, ale určite odporúčam použiť najprv to, čo si použil pri prvotnom rozdelení disku
- zmena naformátovania - "rozšírenie" filesystému do pridanej oblasti
Bežne to robím na ext2 a ext3 (pri ostatných som neskúšal) filesystémoch pri bežiacom systéme. Bez zálohy - pravdepodobnosť, že sa niečo poseje aj v prípade výpadku, je veľmi malá. Používamfdisk
+resize2fs
. IMHO ext4 by sa malo dať rozšíriť takto tiež. Príkazommount
si zistíš typ tvojho filesystému.Musíš si byť istý, že pri menení rozdelenia nezmeníš začiatok danej linuxovej partície. T.j. ak máš linux partíciu v intervale
ending sector: čokoľvek väčšie ako 12345678 a menšie než začiatok ďalšej partície.
Ak by si potreboval meniť práve začiatok, tak to radšej si vytvor v uvoľnenom diskovom priestore úplne novú partíciu (starú linuxovú ponechaj tam, kde je) a tú novú si po vytvorení a naformátovaní pridaj/prilep do existujúceho systému do vhodného adresára.
Náročnejší postup obsahujúci zálohu a obnovu jednotlivých filesystémov ti dovolí si prerozdeliť disk akokoľvek potrebuješ.