Zvetšenie Linux partície

Sekcia: Hardware a Drivery 02.11.2011 | 21:08
Dragon   Návštevník
Ked som inštaloval Xubuntu, HDD som rozdelil pod Windows pomocou programu EASEUS Partition Master (http://downloads.zoznam.sk/program/easeus-partition-master-43). Teraz by som chcel zvetšiť Linux partíciu. Otázka je či sa to dá cez program EASEUS Partition Master a či takto nezabijem Xubuntu.
    • Re: Zvetšenie Linux partície 02.11.2011 | 23:51
      Avatar mmatko   Používateľ
      nechces pouzit iny nastroj? particiu zvacsit mozes, ale, samozrejme, bez formatovania, aby ti tam zostalo xubu...
      • Re: Zvetšenie Linux partície 03.11.2011 | 11:25
        Avatar mmatko   Používateľ
        resp. asi aj xubu live cd obsahuje gparted, takze sa da na tento ucel uspesne pouzit...
        • Re: Zvetšenie Linux partície 03.11.2011 | 18:48
          WlaSaTy   Návštevník
          Určite áno. A je zvláštne že pôvodca otázky chce použiť EASEUS Partition Master ktorý je alternatívou k parted. LiveCD je na to najvhodnejšie. Ale, ajtak by som odporučil kompletnú zálohu. Jeden nikdy nevie kedy prdnú poistky.
          • Re: Zvetšenie Linux partície 08.11.2011 | 09:48
            Dragon   Návštevník
            Dáte my typ na zálohovací program ktorý už máte odskúšaný :)
            • Re: Zvetšenie Linux partície 08.11.2011 | 18:47
              WlaSaTy   Návštevník
              Ja mám spoľahlivo odskúšané tar, dd a gzip, bz2. Ale to je pre Teba asi overkill.
    • Re: Zvetšenie Linux partície 11.11.2011 | 18:00
      Avatar vojto   Používateľ
      Postup zväčšenia diskovej partície/oddielu je v zásade takýto:
      1. zmena rozdelenia disku (fdisk, parted, magic, "whatever" ...) nemám s tým každodennú skúsenosť, ale určite odporúčam použiť najprv to, čo si použil pri prvotnom rozdelení disku
      2. zmena naformátovania - "rozšírenie" filesystému do pridanej oblasti
      Bežne to robím na ext2 a ext3 (pri ostatných som neskúšal) filesystémoch pri bežiacom systéme. Bez zálohy - pravdepodobnosť, že sa niečo poseje aj v prípade výpadku, je veľmi malá. Používam fdisk + resize2fs. IMHO ext4 by sa malo dať rozšíriť takto tiež. Príkazom mount si zistíš typ tvojho filesystému.

      Musíš si byť istý, že pri menení rozdelenia nezmeníš začiatok danej linuxovej partície. T.j. ak máš linux partíciu v intervale
      • starting sector: 63
      • ending sector: 12345678
      tak nová linux partícia musí mať starting sector: 63
      ending sector: čokoľvek väčšie ako 12345678 a menšie než začiatok ďalšej partície.

      Ak by si potreboval meniť práve začiatok, tak to radšej si vytvor v uvoľnenom diskovom priestore úplne novú partíciu (starú linuxovú ponechaj tam, kde je) a tú novú si po vytvorení a naformátovaní pridaj/prilep do existujúceho systému do vhodného adresára.

      Náročnejší postup obsahujúci zálohu a obnovu jednotlivých filesystémov ti dovolí si prerozdeliť disk akokoľvek potrebuješ.