Prehrievanie NB s Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.11.2011 | 12:43
Avatar br-martin   Používateľ
Zdravím,

približne pred rokom som kúpil notebook Lenovo G560 s procesorom i3 a grafickou kartou GeForce, NB obsahoval windows 7... prešiel som na Ubuntu. S Ubuntu som doteraz nemal problém, no Lenovo G560 sa už cca 30minút až hodinu po zapnutí začne nenormálne prehrievať, ventilátor sa točí ako blázniví, no aj tak sa väčšinou NB vypne... nestíha chladiť... ako je to možné, pri veľkom zaťažení pod Windows NB funguje úplne v poriadku, skúšal som ho čo najviac zaťažiť, PC beží bez problému, ako náhle sa zapne Ubuntu, PC sa do hodiny prehreje a vypne a to bez akéhokoľvek nezvyčajného zaťažovania, jednoducho len beží OS. Ak máte niekto nejaké rady, prosím reagujte.

Ďakujem
    • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 25.11.2011 | 13:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      trochu ho povysávať nikdy nezaškodí :) ak je ale problém s ubuntu, tak skús nainštalovať program htop, nechaj ho minútku bežať (treba potom pustiť v termináli) a odfoť nám to a pastni sem :)
    • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 25.11.2011 | 17:02
      johnny   Návštevník
      Nainštaluj si program xsensors, je to veľmi dobrá utilitka na sledovanie teploty a otáčok ventilátora, pomocou nej veľmi ľahko zanalyzuješ či sa ti prehrieva čipset CPU alebo GPU, potom sa budeš môcť pohnúť dalej.

      A urob aj to, čo ti napísal Stano. Môžeš to analyzovať aj sám cez napríklad systém monitor, stlač ALT+F2 a napíš gnome-system-monitor a potvrď enterom. Nezabudni kliknúť na view a zašktrnúť all proceses, aby si videl všetky procesy ktoré práve bežia na počítači. Sleduj vyťaženie cpu, prípadne "cpu time", či ti náhodou niektorá aplikácia nežerie veľmi veľa zo sytému.
    • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 25.11.2011 | 18:16
      WlaSaTy   Návštevník
      Nemáš náhodou v /proc/cmdline niečo o ACPI?
      • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 26.11.2011 | 16:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        tiež ma napadlo či náhodou nevypol ACPI aby mu to buntu bezalo
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 26.11.2011 | 16:54
          WlaSaTy   Návštevník
          Ale, to sa robí len na to aby človek dokázal po inštalácii čím skôr nainštalovať záplaty. Inak riskuje. Ale, môže to byť atypickou inštaláciou kde človek nenainštaloval nástroje na riadenie ventilátorov ako už bolo pdotknuté.

          Doteraz nechápem čo mysleli výrobcovia PC dosiek tým, že OS má zvyšovať alebo vôbec riadiť ventilátory. Ešte že mám dosku ktorá si to riadi sama.
    • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 27.11.2011 | 00:53
      Avatar br-martin   Používateľ
      nuž páni, popravde som už skúšal viacero vecí, nakoniec som dal čistú inštaláciu ubuntu, čo nepomohlo, tak som skúsil prechod na openSUSE... to nové s Gnome 3 sa mi celkom zapáčilo... ale grafika sa hreje ďalej, nainštaloval som ovládače originál pre NVIDIA GeForce 310M podotýkam, že originál od NVIDIA... GPU už 30 minút po zapnutí openSUSE dosahuje teplotu 70°C a to nič nerobím, stačí kus povŕtať, a teplota stúpa... kým sa PC nevypne, čo sa týka do ACPI, nie nič v /proc/cmdline nie je... vôbec sa do toho nevŕtalo, čistá inštalácia openSUSE->prehrievalo sa to, nainštaloval som ovládače od NVIDIA->prehrieva sa to ďalej. Zapnem Windows, hrám Crysis->hreje sa to, ale vždy do tých 70°C... nie viac... ešte nejaké nápady??? zaťaženie CPU je minimálne, teplota je v poriadku
      • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 27.11.2011 | 11:38
        Avatar mmatko   Používateľ
        na tvojom mieste by som (len pokusne) skusil nechat bezat nb s nejakym odlahcenym spravcom okien, ktory nevyzaduje akcelerovane prostredie (icewm, fluxbox,...) - mozno prave nieco suvisiace s akceleraciou v kombinacii s tvojou gpu ti toto stvara...
      • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 27.11.2011 | 15:53
        johnny   Návštevník
        Spusti nvidia settings a pozri či taktovanie nemáš len tak čiste náhodou nastavené naplno.
      • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 01.12.2011 | 11:14
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Čo všetko si vyskúšal? Je tu niekoľko vlákien a nevidím na ne tvoje odpovede.

        Tu máš link, kde nikto taký problém nemá: http://www.linlap.com/wiki/lenovo+g560

        Chyba bude na 90% v zle nastavenom biose, alebo v NVidia settings. Na niektorých notebookoch treba ACPI a prípadne iné veci v Biose vypnúť, nevypínal si nč? Aj keď si nevypínal, pozri sa tam a hľavne odpisuj tým čo ti chcú pomôcť.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 29.11.2011 | 11:44
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Drivre ku grafike....
      Win7 mi ide tiež krásne tichučko, no keď dám ubuntu, tak asi nemá dobré drivre a začne to fučať jak šílené.
      • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 30.11.2011 | 00:10
        johnny   Návštevník
        A čo tak vyskúšať nouveau...
        • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 30.11.2011 | 11:05
          Avatar mmatko   Používateľ
          je uz dost stabilne?
          • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 30.11.2011 | 15:45
            Avatar default Debian  Používateľ
            ja ho pouzivam ked mam ubuntu s unity, a nic nestabilne som si nevsimol, je to akurat nevikonne v KDE a zevraj aj pri 3D hrach, nvidia su vikonejsie, ale zase maju aspon u mna plno bugov v grafickych prostrediach (neviem koho je to chyba :) )
            R.K
            • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 30.11.2011 | 17:11
              Avatar mmatko   Používateľ
              citat z debian wiki tykajuci sa pouzivania nouveau:

              These drivers are experimental and not recommended, unless you are having issues with the nv driver and don't want to use the nvidia drivers.
              • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 30.11.2011 | 17:18
                Avatar default Debian  Používateľ
                no a , ja mam gallium 3D a som spokojny, to ze pisu ze je experimentlny neznamena aj tak ze sa na tom neda dobre bezat, mal by tie drivere podla mna skusit, ale o tom ze by to vyriesilo jeho problem pochybujem
                R.K
                • Re: Prehrievanie NB s Ubuntu 01.12.2011 | 23:03
                  Avatar mmatko   Používateľ
                  mne sa s nouveau pracuje dobre, az na to, ze par krat mi zamrzlo a prakticky mi zablokovalo stroj (nedalo sa prepnut do konzoly, ani zhodit X server) - pomohlo len hw vypnutie - tuto skusenost mam s nouveau na debiane aj opensuse