Nautilus unik pamete ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.11.2011 | 15:48
Avatar Miro Archlinux  Používateľ
Vzdy ak dam presuvat, kopirovat alebo mazat viac suborov ( napr viac ako 400 ) malickych suborov s velkostou cca 1mb, sa zachova nautilus strasne divoko... Proste okamzite mi vybehne nautilus na 1.1GB v RAM, a ties sa nevykresli okno s informaciou o presuvani alebo kopirovani... Je zaujimave ze to vytazenie pamete je vzdy 1.1GB aj ked zmenim pocet alebo velkost suborov, a ties potom musim vzdy nautilus ukoncit v procesoch nevrati sa uz do povodneho stavu...

Skusal som uplne odstranit nautilus aj s vsetkymi zavislostami a odznova to nahodit, pomohlo to v tom ze uz to robi len pri vecsiom pocte suborov... Stretli ste sa s tym niekto ? Pouzivam Ubuntu 10.04
    • Re: Nautilus unik pamete ? 28.11.2011 | 21:16
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Nautilus má svoje detské chyby. Najlepšie bude zmeniť súborového manažéra, alebo väčšie množstvo súborov kopíruj cez príkaz cp, prípadne skús mc
      Ďalším dôvodom je súborový systém, ja roky používam ReiserFS a úplná spokojnosť, kto raz vyskúša už o Ext nechce ani počuť.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Nautilus unik pamete ? 28.11.2011 | 22:38
        WlaSaTy   Návštevník
        Ale tú pamäť alokuje súborový manager, nie ovládač FS. Skús si zapnúť huge pages či si nevšimneš podobné chovanie.

        Ale práca s veľkým počtom súborov je ozaj pohodlnejšia bez klikacej aplikácie.
        • Re: Nautilus unik pamete ? 28.11.2011 | 22:47
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Nautilus má svoje bugy, inak je fajn, ale to že občas v ňom zostane niečo visieť je fakt. Dobrou náhradou by mohol byť Gnome commander, idem pozrieť či opravili bug ktorý som hlásil asi pred dvoma rokmi, keď sa nedali meniť práva na vzdialených súboroch.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Nautilus unik pamete ? 28.11.2011 | 23:32
            WlaSaTy   Návštevník
            Oprava každej chyby sa riadi jej prioritou. Ale, to s tým ReiserFS si myslel ako?
            • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 09:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Napr. aby to bolo fakt dobre poznať, skús na nejakom vetaráne cca 200Mhz v Nautiluse otvoriť adresár s tisíckou súborov na Ext a to isté s ReiserFS, výsledok časov bude niekoľnásobný.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 09:42
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Ideálne sú fotky so zobrazením ako ikonky.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 10:05
                Avatar mmatko   Používateľ
                ano, ale ako som niekde cital, tento naskok sa tyka situacie s 1 I/O streamom... pri viacerych vraj je o dost lepsi ext (v case pisania clanku to bola aktualne ext3)...
                • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 11:26
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Píšem len o vlastných skúsenostiach, ale vydalo by to na menší článok :)
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 11:31
                    Avatar mmatko   Používateľ
                    clanok by mohol byt zaujimavy...
                  • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 12:33
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Prístup k súborom môže byť rýchlejší alebo pomalší Toto závisí od veľkosti blokov, povahy ukladania dát a priepustnosti zbernice. Ale čo má prosím Ťa spoločného výkon čítania z fragmentovaných adresárov súborového systému s alokáciou pamäte v programe?
                    • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 16:21
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      FS tiež spotrebuváva pamäť.
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 15:02
            Avatar Miro Archlinux  Používateľ
            Skusam ten Gnome-commander, vyzera to zatial pekne a myslim ze to bude fajn a tak ako mi radite na kopirovanie viac suborov fakt pouzijem cp bude to aj rychlejsie, nebudem musiet aspon tolko preklikavat.... Len je zaujimave to ze nikdy to nautilus nerobil a to som hocikedy kopiroval aj nad 1000 suborov a slo to... len z nicoho nic to zrazu zblblo.... Ktovie cim to je...
            • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 15:10
              WlaSaTy   Návštevník
              Nenahodilo sa Ti novšie jadro?

              Pretože teraz niekedy kúsok do zadu začali rozoberať jeden typ nežiadúceho chovania pri práci s veǩkým počtom súborov ak má človek zapnuté veľké stránky pamäte a pomalé médium. Teda, najčastejšie je to ak máš distribučné jadro, málo pamäte a rieši to na USB disku. Alebo, iné programy schrúmu veľa pamäte. Vtedy sa náhodne vybraný proces snaží dostať k súvislejšej pamäti a trvá mu to ako hladnému v plnom bufete.

              Ako, nevravím že je to ono, ale príznaky sa na to dosť značne podobajú.
              • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 15:31
                Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                Vies co daval som nove jadro to je pravda, nato som uplne zabudol... Predtym to tu chybu robilo aj pri kopirovani medzi particiami ( ale teraz ked som uplne odstranil nautilus zo systemu a nanovo ho nahodil) to uz fakt robi len pri kopirovani na USB kluce... Fakt je to presne ta ista situacia ktoru opisujes ty
                • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 16:20
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Tak neviem či to stihli, ale v 3.1.4 by už mala byť "dočasne" vyriešená práca s hudge pages. Bude sa robiť, iná úprava, ale zatiaľ použili patch od nejakého autora.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 16:25
                    Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                    Ale ja zas pouzivam stale jadro 2.6.32-35-generic... este stale som nesiel na 3 jadro
                    • Re: Nautilus unik pamete ? 29.11.2011 | 18:26
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Asi používaš distribučné jadro, autori ten patch možno použijú aj na tvoje jadro. V jadre je problém s tým že existuje takzvané automatické "defragmentovanie" pamäte a hudge pages. Pokiaľ kernel zistí pri vytváraní hudge pages nedostatočné voľné miesto, spustí svoju defragmentáciu, ale popri tom sa spustí aj automatická defragmentácia, čo spôsobuje "vytuhutie" systému na celé sekundy, prípadne zabitie nejakého procesu. Nový patch to rieši zakázaním automatickej defragmentácie, keď už kernel defragmentuje. Neviem presne od ktorej verzie kernelu začal tento problém, ale môže to byť tvoj prípad. Tieto problémy nastávajú hlavne pri kopírovaní na USB, nenažraných prehliadačoch, ale aj iných pamäť zaťažujúcich operácií.
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 14:27
                        Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                        Pouzivam distribucne jadro... Pred par dnami som aktualizoval jadro na novu verziu ktora vysla (ties distribucna) no zatial sa to zda ze je chyba opravena (asi nie uplne ale ciastocne ano) zatial sa nautilus nebugol snad to teraz nezarieknem....
                        • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 16:12
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          nezarieknem? co je to za blbost, raz je napisany kod a tym ze daco povies ho nezmenis, prestan takto smiesne uvazovat nad tym preco moze byt sposobena chyba, neprinesie ti to nic dobre
                          R.K
                          • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 16:17
                            Avatar Miro Archlinux  Používateľ
                            Myslel som to tak ze som este nekopiroval extra vela suborov iba take mensie davky a zatial to slo vpohode... preto to "nezarieknem"
                            • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 16:56
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              inak pridavam sa k bednovi, presil som na filesystem RaiserFS , a aj na mojom paradnom pc je mozne vidiet dost velky rozdiel , napriklad ked idem do slozky bin alebo sbin v nautiluse, tak je to nabehnutie citelne rychlejsie ako pri ext, od teraz uz po ext nesiahnem :)
                              R.K
                              • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 17:07
                                Avatar mmatko   Používateľ
                                a ako je to pri Raiserovi so startom systemu a aplikacii - je aj tam citit rozdiel?
                                • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 17:56
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  je a dost by som povedal, skusil som to na inkscape, pamatam ze dost dlho mi vsade startoval, a tu to bolo takmer okamzite, ma to na to vliv, aspon ja si to myslim, je to rychlejsie urcite, skus ist so /usr/sbin v ext kolko ti to bude nacitavat, tu mozno sekundu
                                  R.K
                                  • Re: Nautilus unik pamete ? 06.12.2011 | 17:56
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    ale vsak zalezi aj od pc a disku ,ale ja osobne to porovnavam na rovnakom pc
                                    R.K