Email SCAM ako pokrocila alternativa SPAMu

Sekcia: Ostatné 09.02.2012 | 18:47
Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
Zdravim,
akurat som sa dozvedel, ze som naletel na fake email - Email SCAM. Co je na celej veci vtipne, je to, ze gmail, kde mam svoje konto, mi doteraz vsetky podozrive spravy filtroval, dovolim si povedat so 100% uspesnostou.

Predpokladam, ze ide o rucne pisany (a nie strojovo generovany) email, nakolko aj google ho vyhodnotil ako doveryhodny a rovnako aj ja.

Sam som velmi opatrny, ale ako sa vravi "Nikdy nehovor nikdy".

Kratka historia: Na twitteri followujem ludi/a firmy zo sektora, v ktorom pracujem a ti obcas retweetnu zaujimavu pracovnu ponuku. Na takuto ponuku som nasledne reagoval emailom, nasledne mi bol zaslany vysledok ze som bol vybrany k osobnemu pohovoru v sidle firmy, pricom v prilohe bol prazdny dotaznik s otazkami, ktore sa bezne davaju pocas interview.

Co je zaujimave tak tento email scam, mal rovnake kontaktne udaje ako ma skutocna firma (telefonne cislo, adresa, atd.), co posobilo doveryhodne a naz zaklade coho som si to neskor overil.
Viete mi povedat v strucnosti, co to je EMAIL SCAM?
Ako sa proti nemu chranit?
A co je jeho cielom?


Nakolko jedinu odpoved, ktoru odomna utocnik ziskal, je vyplneny interview-dotaznik, bez akychkolvek kontaktnych udajov a teda, podla mojho nazoru, s nulovou vypovedajucou hodnotou. Pochybujem totiz, ze sa z 15 otazok da z cloveka vytvorit komplexny psychologicky profil.

Dakujem
    • Re: Email SCAM ako pokrocila alternativa SPAMu 10.02.2012 | 13:02
      miso   Návštevník
      Cielom SCAMu je uvedenie osoby do omylu za ucelom (zvacsa financneho) zisku. EMAIL SCAM znamena ze komunikacia prebieha mailom, rovnako by mohla prebiehat telefonicky, osobne, atd. Obrana je ako proti kazdemu podvodu, vyhodnotit rizika a overit si skutocnosti. Za cielom zvysenia vytaznosti byva SCAM casto rozosielany hormadne ako SPAM a teda moze niest podobne znaky.